Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 41 минута, MKD13 рече

Al zasto? Za bugarastvo? Ili zbog istine koje pisem? Ili zbog vase savjesti koja moze da proradi?:)

Ништа од тога. Већ зато што не умеш да разговараш, већ само пиштиш и провоцираш.

А што се мене и моје савести тиче, не требаш ме убеђивати у своје приче: ја сам да се свакоме ко жели да прави националну цркву тако нешто и омогући.

Свима би дао да имају своју цркву: Црногорцима, Македонцима, Украјинцима, и Циганима ако треба.

Хиљаде нација, хиљаде цркви? Може, само напред!

Коначно нешто треба да сруши мит и легедну о православној саборности. Сад ћемо видети да тако нешто никад није постојало. И то, изгледа, на трагичан начин. То ми је једино жао: што ће ови излудели епископи (људи који су потпуно ван живота редом) седети у својим вилама, а народ ће умирати по улицама.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Руска црква у Фиренци се „вратила кући“

Завршен је процес повратка руске цркве у Фиренци из јурисдикције Константинопоља у Моксовску патријаршију.

Парохијани храма Христовог рођења и Николаја Чудотворца једногласно су јуче гласали за нови устав, саопштио је настојник, протојереј Гергиј Блатински.

„Сада живимо по законима о храмовима који су усвојени на Руском помесном сабору 1917-1918. године. Уместо у ранијем уставу уписаног поглавара егзархата Васељенске патријаршије, која је отишла у раскол 11. октобра, стављена је Руска православна загранична црква“, навео је свештеник.

Парохијани храма су одлучили да промене јурисдикцију Константинопоља у знак протеста против његовог деловања у Украјини, где је у овом тренутку уз подршку власти у току припрема за стварање „јединствене помесне цркве“, независне од Московске патријаршије. 

Храм Христовог рођења и Николаја Чудотворца у Фиренци је изграђен почетком 20. века на иницијативу руских емиграната. Од 1927. године он се налазио под јурисдикцијом Цариградске патријаршије.

Подсетимо Руска православна загранична црква самоуправна је црква под јурисдикцијом Руске православне цркве од 2007. године.

 

https://rs.sputniknews.com/rusija/201811041117716310-Rusija-firenca/

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

,,Филарет и Макарије неће моћи да учествују на избору за највишу позицију у хипотетичкој новој украјинској цркви.''

https://strana.ua/news/169639-upts-mp-schitaet-chto-filaret-ne-smozhet-stat-hlavoj-avtokefalnoj-tserkvi-v-ukraine.html

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Руска црква обећава: Побринућемо се за своју паству — правићемо још цркава

Московска патријаршија проучава могућност отварања нових цркава у тим местима у иностранству где су њени верници лишени могућности да се причесте због раскида односа са Цариградском црквом.

„Прекид сарадње Московске и Цариградске патријаршије због акција Цариграда о украјинском црковном питању, које су против канона, терају Руску цркву да предузима енергичније напоре за духовну бригу о својим верницима у дијаспори“, рекао је заменик шефа Синода Одељења за спољне црквене послове протојереј Николај Балашов.

С тим у вези, управа Московске патријаршије за објекте у иностранству проучава у овом тренутку захтеве који долазе из различитих делова света, у којима су неки верници РПЦ раније посећивали цркве под јурисдикцијом Цариградске цркве.

„Задатак у најскорије време отворити у одређеним местима цркве РПЦ“, објаснио је свештеник.

Притом, он је навео да се ради „пре свега о земљама које се налазе ван канонске јурисдикције неке помесне православне цркве“.

 

https://rs.sputniknews.com/rusija/201811051117729878-Rusija-crkva/

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Zoran Đurović рече

Бишоп оф Бачка вели да је процес скандалозан. Тачно тако. Ја рекох за изјаве Цариграђана да су скандалозне. 

П.С. Аво немо да аминујеш. :dedica:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 3.11.2018. at 1:17, Ведран* рече

Ја кад ти кажем, ови су се напушили нечега! 12:smeha:

Ližu drogu, što bi reko Velja Ilić.

A i otac Rafailo nam je reko da je heroin loš i nikakav.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 3.11.2018. at 0:57, невски рече

Већина тих следбеника нису чак ни хришћани, него пагани.

Да, али не мења поенту.Ти родноверци могу на аутокефалну цркву да гледају као на национално-фолклорну институцију, а они мало агресивнији као на антируски пројекат (што то и јесте) и сходно томе и да се понашају.

On 3.11.2018. at 0:57, невски рече

Јесте,али је мала област (милион људи), има тамо грко-католика, УПЦ КП је тамо јача. Та област заједно са Љвовском,Иванофрансковском,Тернопиљском,Волињском се сврстава у западиншину.

Углавном, некадашњи крајеви који су били у саставу Пољске пре Другог св рата, као и током највећег дела средњег и новог века. Волинско-подолска област.

On 3.11.2018. at 0:57, невски рече

Волињска, Тернопиљска, Иванофрансковска, Ровењска имају становника колико само једна Доњецка област(пре рата) или  мало више него само Дњепроперовска. 

Што објашњава донекле руску стратегију...где је велика густина становника, ту је и велика индустрија. Но у питању је и етнофактор. У Донбасу је највећа концентрација руског и рускојезичног становништва не рачунајући наравно Крим...који више и тако није у Украјини.

On 3.11.2018. at 0:57, невски рече

Центар

Ја сам мислио да је то област између Кијева на истоку и Полтаве на западу...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 3.11.2018. at 0:57, невски рече

Видећемо, ипак је у то време превозно средство био магарац, информације нису тако брзо путовале.

Па не баш. Доста си потценио cursus publicus (државну пошту). Као и agentes in rebus . Мрежа друмова била је одлична, а у периоду од првог до петог Вас сабора, који су се сви одржавали на подручју Мале Азије, Ист Медитеран, Егеј и префектура Оријент остали су махом нетакнути Сеобом народа. Услови о којима ти причаш почињу да важе од Ираклија и односе се на Шести вас. Седми можда...

Иако ми је јасно на шта циљаш, оно што се данас сазна за рецимо један дан (или пар сати) онда је могло да се сазна за две до три недеље.Уврхглаве, месец дана. (у области о којој овде говоримо)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 3.11.2018. at 12:33, Zayron рече

isto kao što mi imamo Number One u Vaticanu morate ga imati i vi na Fanaru!

Мало сутра. Или ако баш оћеш-кад на врби роди грожђе...(а да нису генетске модификације)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 3.11.2018. at 14:02, Milan Nikolic рече

Томос

Ел то беше :))онај мотор што се производио у Словенији и магупи га возикали кад сам ја био мали?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 3.11.2018. at 19:59, Ведран* рече

А овако, док вртимо прстима, треба да смо свесни да ћемо бити саодговорни саучесници будућег великог раскола. И од тога нас неће опрати нико никад. 

Ја мислим да је сада касно. Требало је реаговати у претходних двадесет-тридесет година на цариградске будалаштине, провале и провокације...сад мислим (не тврдим нужно) да је касно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 3.11.2018. at 20:23, Zayron рече

ono što misli da treba, da smije, da može i da mora

Такве обично стрпају у лудару и накљукају лековима...

И даље ми није јасно да не видиш разлику (политичку, територијалну, демографску и сваку другу) између Москве и Цариграда...препоставимо један хипотетички (контрачињенички) сценарио да се све помесне Цркве уједине против Московске патријаршије. И даље би то био однос пацова и слона...овако је за сада однос комарца и слона. Што показује махнитост и лудило истанбулског синедриона...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...