Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

On 23.10.2018. at 14:57, Августин рече

Зар је потпуно неинтересентно да се старокалендарци сами нуде Москви да се скоро нико није осврнуо на то.Ја сам то ставио да би се можда у некој дискусији нашао неки смислен став а не што нешто заступам.Молим вас да неко покуша да објасни какаве би последице тога биле и да ли је то могуће-Цео текст који много више објашњава је на линку који сам дао.

Тешко је рећи...ово су како видим "флоринијанци" односно хризостомовци. С њима је својевремено био Акакије Станковић. Мислим да су они екстремни и да од тога нема ништа. Постоје још екстремнији матејевци. Све их знам јер сам са представницима ових двеју струја жестоко полемисао у периоду 2002-3 када су извршили инвазију на Филозофски факултет у Београду. Постоје и кипријановци за које сам (тада) чуо да признају благодат Цркви од које су се одвојили. Могуће је да се неке њихове струје сада врате. Иначе, чуо сам да је наводно преовладан раскол са старообредницима у Русији. Не знам колико је то тачно, нисам проверавао.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 21 минута, utopija рече

+!
Iako nisam 'pravoslavac', žalosti me ovakvo ponašanje posvećenih osoba, 
jer mislim kako to nije plod Duha Svetoga.
Ne vjerujem, da je ova situacija draga Čovjekoljupcu, koji je Glava Crkve.

Kanoni su potrebni kod ustroja Crkve, ali ih treba provoditi čista i ponizna srca u postu i molitvi na Slavu Božju.

- Zašto uopće dolazi do ljudskih zavrzlama kod traženja i priznavanja autokefalnosti?



 

Де си бре, Тихомире! Како је на мору?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Milan Nikolic рече

Зар Цариград, који се у лицу својих светих и великих Јерарха, клира и народа кроз раније славне векове тако православно супростављао Римском Папском туторству и апсолутизму, жели сада да игнорише саборске традиције Православља, и да их замени неопапистичким сурогатима „другог“ или „трећег“ или било ког Рима?

Жели. И то је чињеница са којом морамо да се суочимо....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

+!
@Вилер Текс
Zavrzlama je bilo i prije (gruzijska, bugarska,...), a vjerojatno će ih još biti.

- A zašto patrijarh ne bi dozvolio nekoj crkvenoj zajednici na određenoj teritoriji autokefalnost,
jer bi tako i sebi olakšao rad u 'Ovčinjaku'?


U ovom slučaju je to teritorij u Ukrajini, koji baš i nije mali, a i velik je broj vjernika.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Ivan Marković рече

Иначе, чуо сам да је наводно преовладан раскол са старообредницима у Русији.

А што ти ја шаљем митрополита Илариона у старообредничком кукољу? :tongue:

Све са старообредним благословом!

:0205_whistling:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Ведран* рече

А што ти ја шаљем митрополита Илариона у старообредничком кукољу? :tongue:

Све са старообредним благословом!

:0205_whistling:

Оћеш да кажеш да јесте превладан тај раскол? Ако јесте, онда је свашта могуће...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, utopija рече

A zašto patrijarh ne bi dozvolio nekoj crkvenoj zajednici na određenoj teritoriji autokefalnost

Нико је не тражи, ето зашто. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Ivan Marković рече

Оћеш да кажеш да јесте превладан тај раскол? Ако јесте, онда је свашта могуће...

Колико је мени познато, јесте.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Схватио сам да Цариград жели по сваку цену да се успостави власт некаквог Рима, било другог или трећег, прихватио би да сви одлуче да то буде и Москва, само се нада да ће убедити све да је заправо сам он најбољи за тај посао.

Видимо да Москва сада дефинитивно не жели такву улогу у православљу. Морамо се потрудити да сви скупа, заједнички подржимо Москву и да заједнички донесемо важне одлуке и одбацимо сваки апсолутизам црквеног примата.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Ведран* рече

Нико је не тражи, ето зашто. 

+!
U Ukrajini je zavrzlama ne na kvadrat ili kub nego na entu.
Teoretski:
- Kad bi kijevski mitropolit UPC-MP zatražio autokefalnost, da li bi patrijarh RPC to odobrio?

Stvarnost:
Pravoslavnim vjernicima u Ukrajini (Ukrajinci, Rusi,...) nije baš draga ovakva situacija.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 39 минута, utopija рече

+!
@Вилер Текс
Zavrzlama je bilo i prije (gruzijska, bugarska,...), a vjerojatno će ih još biti.

- A zašto patrijarh ne bi dozvolio nekoj crkvenoj zajednici na određenoj teritoriji autokefalnost,
jer bi tako i sebi olakšao rad u 'Ovčinjaku'?


U ovom slučaju je to teritorij u Ukrajini, koji baš i nije mali, a i velik je broj vjernika.

Грузија је очигледа грешка Русије. Мислим на ономад када су им укинули Цркву (Руси Грузијцима).

Зато што се овде даје аутокефалија расколинук парекселанс, који иде околи и говори "ја сам патријарх, био, јесам и остаћу и постаћу". Изногуд.

Велики је број верника и огромна већина су верници канонске Цркве.И та канонска Црква није тражила ништа па ни аутокефалност. 

Дакле две различите ситуације. Хокеј и кошарка.

Зато не стоје приче о неком русофилству. Да ово неко ради Цариградској Патријаршији, у смислу да оне нсрећника "турску православну цркву" проглашава за канонску наравно да бих рекао да то није уреду. Или да неко ради нешто слично нпр. Румунској Цркви или Јерусалимској, било којој. Могу се људи упирати до сутра, сувопарно штреберски "теологисати", не може се одбранити. И свако ко ово брани неозбиљан јер и баба Доњег Заборавишта капира о чему се ради.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Иначе, видим да је до сада у овим нашим дискусијама некако занемарен геополитички и геостратешки, али и војностратешки аспект ове црквене кризе. Да дамо неку нотицу и о томе.

Украјина је још у делима Збигњева Бжежинског имала велики значај. На нашу срећу, почетком деведесетих  је Џорџ Буш успео да убеди тадашње украјинско руководство да се одрекне 600 нуклеарних бојевих глава. Тадашња америчка логика је била да се по сваку цену спречи умножавање држава са нуклеарним арсеналом јер је ту математика једноставна. Што већи број нуклеарно наоружаних држава, то мањи број циљева за нападе, али и што већи број нуклеарно наоружаних држава, то даље кумбаја-глобализам и пројекат светске државе о којој је фантазирао још Кант а масони је покушавали да саставе од 18 века (за сада без икаквих успеха). Но недуго потом амерички дезижн-мејкери и њихови мали партнери су схватили да се између њих и Москве налази празан простор. Па су кренули да га попуне, али су се нама бактали целу деценију, па је Украјина чекала свој ред. Када су са нама коначно завршили 5. октобра 2000, у Русији је на власти већ био Путин, па се морало радити брзо. До 2004 је експлодирао НАТО у који су ушле прибалтичке земље, Словачка, Румунија и Бугарска. Американци су проширили своје базе чак и на Средњу Азију (Казахстан и слично). У Украјини се десио први мајдан, у Грузији револуција ружа и све је ишло својим током све док се тупави и сатанистички мондијалисти нису преиграли са штампањем фиктивног новца и пумпањем бесмислених кредита иза којих су стајале операције финансијских деривата. Балон је пукао, што је привремено довело до замора у експанзији на Исток. На жалост Русија није успела да за то време пребаци извоз својих енергената на Кину и Азију, а пропале су (како се чини) и све комбинације са извлачењем Немачке из атлантског фронта. Тада је уследио Мајдан иза кога су стајале опет удружене све компоненте глобалног Запада. Овога пута , циљ је био увући Русију у рат који не би могла да добије. Русија јесте, ако се изузме несхавтљиво околишање да се помогне Јануковичу да ипак задржи власт, углавном добро реаговала, заузимањем Крима, чиме је спречила губитак црноморске акваторије и уједно могуће стационирање тактичког нуклеарног оружја Америке на  Криму. Такође, руски татички и пројектили средњег домета успешно покривају територију целе Украјине и доброг дела источне и централне Европе (у комбинацији са Калињинградским џепом). Такође, устанак у Донбасу и губитак контроле над једним његовим делом од стране кијевског режима је лишио Украјину дела њене индустријске базе и створио јој територијални проблем са којимне може у НАТО и ЕУ. Затим је конфликт замрзнут. Најновија провокација Цариграда, иза које стоје САД и НАТО има за циљ да Путина доведе у следећу дилему:

1) Да интервенише, чиме би руска војска морала да уђе у сукоб са страном која располаже савременим или старијим али довољно моћним системима ПВО (С-300 ПС-ПТ, ПМУ-1,могуће 2, затим БУКМ1 и слично). Немогућност да се руским мотостерљачким и оклопномеханизованим колонама пружи адекватна ваздушна заштита као и увлачење истих у исцрпљујуће и опасне урбане борбе на улицама великих градова као што је Кијев, суочило би Русију са могућношћу пораза.Такође, чак и ако би Русија успоставила контролу источно од Дњепра, Украјинци би и даље могли да прекину нафтногасну мрежу и тиме смање извор енергената из Русије за 30-40% уопште или можда чак 60% у Европу. Наравно уз украјинску војску и парамилитарце бориле би се и трупе НАТО (званично или не мање је важно) и могуће Турске, као и формације Исламске државе и Ал Каиде.

2) Да не интервенише и допусти руском јавном мњењу да гледа како унијати и расколници нападају и заузимају храмове УПЦ МП.

Језива дилема. Утолико је безочност Цариграда већа. Ипак има начина да се последице цариградског злочина ублаже или чак сасвим неутралишу. Руско руководство је до сада знало да реагује адекватно и благовремено, мада не увек, али у добром броју случајева да. Нама остаје да се надамо да ће и овога пута тако бити.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Ivan Marković рече

?

После уједињење са Русијом, грузијска православна црква у саставу руске постојала је као егзархија. Западно-грузијски патријарх Максим II (1776 - 1795) прелази 1795. године у Кијев, где и умире исте године. Од тада, јурисдикција над оба Католикосата прелази у руке католикоса-патријарха Антонија II (1788 - 1810). Године 1810, одлуком Светог Синода Руске Цркве он је свргнут, а на његово место именован егзарх Грузије митрополит Варлаам (Еристави) (1811 - 1817). Према томе, грузијска црква је ушла у директну зависност од Руске Православне Цркве и неканонски је лишена своје аутокефалије.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...