Jump to content

Листа вероучитеља на сајту министарства просвете

Оцени ову тему


Teacher

Препоручена порука

  • Одговори 92
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Министар просвете је у јавном обраћању преко медија,после оне јавне расправе, где је Унија синдиката поставила и питање статуса вероучитеља,изјавио да ће решити то питање кад се укине забрана запошљавања у јавном сектору.Мада,многи су свашта обећавали...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 43 минута, Благовесник рече

пакет са Информатиком

одакле ти те информације?! 

ове листе нису састављане у министарству просвете већ су оне прослеђене из епархија. Они објављују онако како добију из епархија. 

 

„Бојим се Бога који је високо и гледа. Бојим се и човека који нема Бога!”

                                                                                 Византијска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Teacher рече

@Протомајстор вероватно познајете неке људе са листе,тачније додатка листи,видим да сте теолог..Да ли сам у праву?Не желим да именујем ни људе,ни епархију.Једноставно видим неправду и то у цркви.

Погледај ову тему, кратко је:

Био сам раније вероучитељ и све што говориш ми је познато. Прегледао сам листу коју си поставила. Јасно се види да студенти (=средњошколци) предају чак и у средњим школама. То је случај у свим епархијама, чак и тамо где има школованог кадра. Међутим, генерално школованог кадра нема. На листи од скоро 2000 веручитеља има свега 300 дипломираних теолога. Тужно је и што координатори у извештајима пишу којештарије из чега се примећује њихова неукост, или чак намера (праве се луди: пишу VII степен, уместо VII-1, или дипл. теолог, а не пишу мастер, или по старом, итд.). Иначе, координатори творе ту неправду, али и они су под притиском свише да угурају одређене људе преко везе. Баш добро што коначно можемо сви видимо ко шта има од школе, али камо среће да Влада Србије ставља на јавни увид и школе и имовину министара и осталих. Овако испада да ово чине са злом намером.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Протомајстор рече

То је случај у свим епархијама

Није баш тако, има епархија које воде рачуна о томе. Све ово је почело још 2015. године када је тадашњи министар просвете С.Вербић најавио укудање веронауке. И сами вероучитељи сносе кривицу што нема већег броја дипломираних теолога.  Студент почне да ради, занемари студије и то траје у недоглед. Има епархија где су и тај пробелм решилили веома лако, студентима којима је остало више од 2-3 испита до краја, епископи су ускратили благослов за предавање у наредној школској години. Све се може када се хоће.  

„Бојим се Бога који је високо и гледа. Бојим се и човека који нема Бога!”

                                                                                 Византијска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда сам погрешио, лако се на списку да проверити, али није чак битно да су сви теолози, јер знамо да се они континуирано рукополажу, чиме престаје њихов вероучитељски статус - па их стално мањка. Већи је проблем што студенти уопште раде у просвети. Па где то има? Студент може да ради ниже послове преко студент-сервиса, а не да предаје у школи? О чему ће он, клинац, да учи неког, кад није ни школу завршио? 

Има довољно побожних жена, незапослених мајки, које имају свршене студије књижевности и сл., таквих су препуни бирои за запошљавање. А кад неко заврши ПБФ, чека га радно место, ако треба и у Београду. Па која то професија може себи да приушти у Србији сем IT сектора? Ако то није мотив да заврше студије, шта јесте? 

Овако, како се овде нервира Тичерка због неправде, нервирају се стотине незапослених побожних људи. Ја то разумем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Протомајстор рече

Можда сам погрешио, лако се на списку да проверити, али није чак битно да су сви теолози, јер знамо да се они континуирано рукополажу, чиме престаје њихов вероучитељски статус - па их стално мањка. Већи је проблем што студенти уопште раде у просвети. Па где то има? Студент може да ради ниже послове преко студент-сервиса, а не да предаје у школи? О чему ће он, клинац, да учи неког, кад није ни школу завршио? 

Има довољно побожних жена, незапослених мајки, које имају свршене студије књижевности и сл., таквих су препуни бирои за запошљавање. А кад неко заврши ПБФ, чека га радно место, ако треба и у Београду. Па која то професија може себи да приушти у Србији сем IT сектора? Ако то није мотив да заврше студије, шта јесте? 

Овако, како се овде нервира Тичерка због неправде, нервирају се стотине незапослених побожних људи. Ја то разумем.

A gde to čeka radno mesto? Msm. na koji način?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Teacher рече

Чини ми се да нико не разуме о чему ја говорим.

Сада разумемо, после неколико страна пошто си јасно и отворено рекла :navijanje:

пре 2 часа, Teacher рече

И тамо где има дипломираних теолога  раде са средњом школом.

Где? Напиши допис Министарству просвете и укажи на неправилност. То уосталом треба да уради и та вероучитељица, нека се бори и избори, не само за лични статус него и за статус свог предмета и статус својих колега. Нека се бори и сада када је лично угрожена, али и када је статус и репутација самог предмета и њених колега свуда у Србији угрожена. Нека се вероучитељи окупљају, подржавају, међусобно брусе и штите, нека ураде проспективну анализу, нека старије колеге напишу по неки рад и из области промоције и приказа веронауке у систему образовања, са предлозима побољшања и конкретним решењима, нека се окупљају ради сагледавања проблема и места веронауке данас у нашем образовном систему и друштву уопште, нека почну са стручним скуповима на којима ће се повезати, учврстити, побољшати, представити, и нека не забораве да су вероучитељи због деце а не због себе. Нека формирају јак еснаф и тада ће све бити много боље, и њима, и нашој деце и укупном друштву.

Ако се не пробуде, ако се не боре, и против овога што си написала али и против сопственог егоизма који их закључава у изолацију, и против уског гледања на веронауку само као на могућност запослења а не и шире (дубље), биће им небитно да ли су мастер, дипломирани или изједначени теолог, затвориће им се врата, као што то већ чине родитељи својим одлукама о изборном предмету. И овако ћемо ускоро имати више вероучитеља него ђака на веронауци. А онда ће је укинути, и сви ће остати без посла.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, АлександраВ рече

Нека се вероучитељи окупљају, подржавају, међусобно брусе и штите, нека ураде проспективну анализу, нека старије колеге напишу по неки рад и из области промоције и приказа веронауке у систему образовања, са предлозима побољшања и конкретним решењима, нека се окупљају ради сагледавања проблема и места веронауке данас у нашем образовном систему и друштву уопште, нека почну са стручним скуповима на којима ће се повезати, учврстити, побољшати, представити, и нека не забораве да су вероучитељи због деце а не због себе. Нека формирају јак еснаф и тада ће све бити много боље, и њима, и нашој деце и укупном друштву.

Ако се не пробуде, ако се не боре, и против овога што си написала али и против сопственог егоизма који их закључава у изолацију, и против уског гледања на веронауку само као на могућност запослења а не и шире (дубље), биће им небитно да ли су мастер, дипломирани или изједначени теолог, затвориће им се врата, као што то већ чине родитељи својим одлукама о изборном предмету. И овако ћемо ускоро имати више вероучитеља него ђака на веронауци. А онда ће је укинути, и сви ће остати без посла.

Ово је све добро дугорочно а краткорочно можеш да имаш и докторат и да сијаш као вероучитељ али ако им затреба деце за фонд за грађанско узеше ти и децу и фонд и ћао... Једино ако ти неко држи леђа да се то ублажи а овако тешко.

А треба(ће) им изгледа све више јер се мењају предмети и планови, и људи из разних предмета остају без норме и то се попуњава грађанским на све стране... Такво безвезе испопуњавано грађанско се често и не држи уопште, али то није ни битно у калкулацијама, а и деци одговара...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@АлександраВ ,хвала на овим речима.Тако и ја размишљам.У школи сам,све знам,видим шта се дешава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Vladan :::. рече

али ако им затреба деце за фонд за грађанско узеше ти и децу и фонд и ћао... Једино ако ти неко држи леђа да се то ублажи а овако тешко.

Борите се! Нађите леђа, нађите шта год треба. Ово је буквално борба која се може бројати на три, четири или осморо, деветоро деце по школама. Нађите начин. Тамо где успете да добијете родитеље и децу не може вам их нико узети.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, АлександраВ рече

Нађите леђа, нађите шта год треба.

То је углавном спрегнуто са политиком на локалном нивоу јер се по тој основи бирају службеници у инспекцији и округу итд. итд. али имају утицај и личне везе донекле... Све зависи чији интерес или приоритет превлада...

пре 19 минута, АлександраВ рече

Тамо где успете да добијете родитеље и децу не може вам их нико узети.

Може, нарочито у средњим школама где је родитеље углавном баш брига на који изборни предмет иду деца.

Сложи им се нека фол прича, мора овако онако због овога онога... и још ако то уради разредни старешина, па још ако разредни предаје и грађанско (а он увек то хоће да споји са разредним часом, што не би смео али нема везе)... а и директор често нема ништа против свега тога јер му је важнији (миран) разредни него вероучитељ... ћао ђаци...  Али углавном је довољно да разредни сложи причу и готово...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Vladan :::. рече

нарочито у средњим школама

Зато је јако важно да се вероучитељи "појачају" у основним школама, да тамо буду распоређени људи који имају искуство у раду са малом децом или су по природи такви да могу да се "наметну" родитељима за врло кратко време колико им је одређено за представљање предмета али и да "присвоје" децу која ће онда желети да наставе да похађају веронауку, да кажем по моделу пионира веронауке у данашњем времену када су заиста радили људи пуни ентузијазма, љубави и енергије, изврсни педагози пре свега, а затим и вероучитељи, и да се ту у основној школи ствара клица која касније пуно значи, па чак и ако касније ти клинци направе краћи излет у грађанско у току средњешколског образовања, оно што су понели у најранијем узрасту са веронауке представља богатство, знам то из прве руке (искуство мог детета).

Шта ја могу као родитељ? Да упишем дете на веронауку, најпре због тог детета, и да на тај начин и дам подршку вероучитељима и веронауци. И без представљања предмета то је била моја одлука. Али веруј ми, онакво представљање предмета је било нешто што сам најмање очекивала, мало је рећи да сам била у шоку и да ми је било непријатно. Родитељи су после неколико минута узимали оне папире и заокруживали грађанско, толико је био лош наступ, и по мојој слободној процени, вероучитељица је изгубила око десеторо деце родитеља који су били неодлучни у избору. Тако да их је само четворо, и већ сада су наша деца изолована и на неки начин извучена из готово целог разреда, а данас када су требали да имају први час који је изузетно важан, вероучитељица се разболела, и цело одељење је заправо данас имало први час грађанског. По мени, овде нема ни залеђине, ни политике, ни интереса, већ имамо аматеризам и неодговорности и незрелост за један овакакв подухват, бити вероучитељ данас, у Србији.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, АлександраВ рече

представљање предмета

у малом броју школа тога има. Има доста неправилности приликом анкетирања деце. Нпр у нижим разредима се дашава да учитељице стоје изнад глава деце и сугеришу им шта треба да заокруже, после то само потпишу родитељи. У вишим разредима се дешава да наставнице које предају грађанско (обично су то разредне старешине) воде чак и директора с собом приликом  представљања предмета. Или ако нису задовољни резултетима анкете да ту исту понове док не буде по њиховом итд. 

„Бојим се Бога који је високо и гледа. Бојим се и човека који нема Бога!”

                                                                                 Византијска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, ronin рече

после то само потпишу родитељи

Е па знаш када бих потписала.

пре 13 минута, ronin рече

Има доста неправилности приликом анкетирања деце.

Тачно, и због тога сам и написала све оно у претходним порукама. Борба. Нема друге.

Мени је то потпуно јасна ствар, далеке 1989. сам уписала Дефектолошки факултет, борба на три фронта, са друштвом које те не признаје и гура под тепих као некакав вишак са којим не зна шта ће, ни где да те запосли ни како да те зове, са родитељима и фамилијом деце и људи са којима сам радила, који су имали читаву лепезу понашања и односа (не замерам им ни најмање), и са осталим сродним/блиским професијама које те не прихватају и отимају ти радно место. А довољно је да уредиш један малени простор у којем си, и то је огромно. Ако вероучитељи одустану од те борбе, шта ћемо ми родитељи?

Ситуација је лоша и озбиљна, али није непоправљива.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...