Jump to content

Poslodavcu žena treba da radi, a ne da rađa

Оцени ову тему


Danijela

Препоручена порука

Skandalozna poruka Ministarstva rada u sred kampanje za podizanje nataliteta

 

Milena Antić
Foto: RTS / screenshot

"Nijedan poslodavac neće zaposliti takvu ženu - koja se danas zaposlila, a sledećeg dana zatrudnela. Njemu je žena potrebna da radi. Zasnivate radni odnos da biste radili, a ne da sutra odete na bolovanje".

Ako ste pomislili da je ovakva skandalozna izjava došla od nekog bezosećajnog poslodavaca, prevarili ste se, poruka je stigla direktno iz Ministarstva za rad, zapošaljavanje, boračka i socijalna pitanja, tačnije višeg savetnika i šefice Odseka za poslove u oblasti populacione politike i finansijske podrške porodici sa decom Milene Antić Janić i to usred kampanje za podizanje nataliteta! (Snimak njenog gostovanja na RTS počinje od 11 minuta).

Trudnice koje su poslušale savete državne kampanje da dižu natalitet u Srbiji i otišle na porodiljsko bolovanje sad su kažnjene jer neke od njih primaju naknadu za porodiljsko odustvo 900, 1.000 ili oko 2.000 dinara.

Drugim rečima, neće imati "leba da jedu" sa sve svojom tek rođenom decom, ako im je to jedini izvor prihoda po novom Zakonu o finansijskoj podršci porodici sa decom.

 

Gostujući na RTS, Milena Antić iz Ministartva za rad, zapošaljavanje, boračka i socijalna pitanja, rekla je juče da ne znaju koliko je žena tako oštećeno i "da li su uopšte oštećene".

 

Antićeva je, između ostalog, skandalizovala sve majke da je ta naknada zarade za porodiljsko odustvo radi nege deteta mera usklađivanja rada i roditeteljstva i namenjena je zaposlenoj ženi, koja u periodu kada se porodi koristi odsustvo u skladu sa Zakonom o radu - "dakle ženi koja stvarno radi".

Objašnjavajući šta znači "žena koja stvarno radi", ona je dodala:

Milena Antić Janić
Foto: youtube Milena Antić Janić

- Znači da je zasnovala radni odnos i kod poslodavca provela određeno vreme na radu - kazala je ona gostujuću u "Beogradskoj hronici" na RTS kod novinarke Rade Đurić.

Upitana šta je sa ženama koje su se danas zaposlile, a sledećeg dana zatrudnele Milena Antić je poentirala i zapanjila javnost Srbije:

- Nijedan poslodavac neće zaposliti takvu ženu. Njemu je žena potrebna da radi. Zasnivate radni odnos da biste radili, a ne da sutra odete na bolovanje - pojasnila je ona situaciju.

Podsetimo, po novom Zakonu o finansijskoj podršci porodici sa decom, ukoliko ste radili dva meseca i otvorili trudničko bolovanje zbog rizične trudnoće, onda se te dve plate sabiraju i podele sa 18 i tako dobijaju cifre naknada od 900 do 2.000 dinara.

 

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/poslodavcu-zena-treba-da-radi-a-ne-da-radja-skandalozna-poruka-ministarstva-rada-u/54njx8z

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Đorđević se izvinio zbog izjave Milene Antić o trudnicama

Đorđević se izvinio zbog izjave Milene Antić o trudnicama
Izvor: N1

Ministarstvo za rad javno seizvinilo zbog negativne izjave o trudnicama predstavnice tog ministarstva Milene Antić, tokom gostovanja u Beogradskog hronici na prvom programu Radio-televizije Srbije.

Ministar Zoran Đorđević ocenio je tu izjavu kao skandaloznu i naložio da Milena Antić bude adekvatno sankcionisana, saopšteno je iz Ministartsva"Izjava je skandalozna. Zaista sam šokiran. Lično sam pričao sa gospođom Antić i skrenuo joj pažnju na sve negativne posledice njene izjave. Nema opravdanja za takav postupak", rekao je Đorđević.

On je kazao da će to biti poslednja opomena njoj i svima drugima i da takve stvari ne smeju da se izgovore, a kamoli dešavaju.

"Natalitet je naš cilj broj jedan i nastavićemo da radimo na tome da položaj majki u Srbiji bude bolji iz dana u dan i da imamo što više dece", rekao je Đorđević.

Milena Antić rekla je da nijedan poslodavac neće da zaposli ženu koja se danas zaposlila, a sledećeg dana zatrudnela, kao i da je poslodavcu potrebna žena koja radi.

"Zasnivate radni odnos da biste radili, a ne da sutra odete na bolovanje", rekla je Milena Antić.

 

 

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jos samo da im poverujemo...

пре 37 минута, Danijela рече

...da Milena Antić bude adekvatno sankcionisana, 

Stvarno se ne razumem...Da li ovo ide sa ovim? 

Kako se adekvatno sankcionise?Opomenom?

пре 39 минута, Danijela рече

On je kazao da će to biti poslednja opomena njoj i...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Samo polako... Bog je spor na gnev, ali koga do`vati - bolje bi mu bilo da se nije ni rodio...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 56 минута, Сања Т. рече

Jos samo da im poverujemo...

Stvarno se ne razumem...Da li ovo ide sa ovim? 

Kako se adekvatno sankcionise?Opomenom?

 

poslati je na porodiljsko sa 900,- mesečno bi po meni bila adekvtna kazna 

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Снежана рече

poslati je na porodiljsko sa 900,- mesečno bi po meni bila adekvtna kazna 

Само се стрпи 9 месеци. Нека проба да гледа у сунце и храни се фотосинтезом. :dry:

  • Хахаха 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Moja drugarica je pred porođajem. Radila do sredine devetog meseca trudnoće. Zaposlena je godinama, ali nije imala pun fond časova do prošlog septembra. Upravo je saznala da će joj na porodiljskom plata biti manja za 8000 dinara.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Osecam veliku muku u stomaku kada procitam ovakve kretenske izjave. Jos mi je veca muka kada vidim da narod sve to apsorbuje kao mrtvo more. Milosevic je bio mala maca u odnosu na ovo sto je Vucic i njegova ekipa. Neka nam Bog pomogne i neka da pameti onima koji vladaju jer je ludila dosta! 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Danijela рече

Ministarstvo za rad javno se izvinilo zbog negativne izjave o trudnicama

Извињење је променило закон? Није? Марш онда.

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Џуманџи рече

Извињење је променило закон? Није? Марш онда.

Ovo jeste suština... ono što je ova žena rekla je samo iskreno pravdanje zakonskog rešenja... zakon upravo to propisuje - ako nisi radila bar 18 meseci pre nego što si zatrudnela, dobićeš manje para... što kraći period, to manje para...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Neke stvari su logičnije i pravednije - žena otpuštena na početku trudnoće opet može da ostvari pravo na neku naknadu, porodiljsko nije ograničeno na stalno zaposlene itd. Ali se zaista može gledati kao slučaj retroaktivne primene jer su žene na koje se odnosi zatrudnele pre devet meseci, a mnoge verovatno ne bi da su znale koliko će im biti umanjena primanja u odnosu na ono što su očekivale. Inflacija je takođe faktor.

Drugi problem je što se preko grbače svih porodilja isteruje problem sa trudničkim bolovanjem koje se često neopravdano otvara - umesto da funkcionišu komisije za bolovanja i odgovaraju lekari koji bez indikacije otvaraju bolovanja, sve trudnice koje su bile na bolovanju bivaju kažnjene. 

  • Свиђа ми се 1

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Paradoksologija рече

Neke stvari su logičnije i pravednije - žena otpuštena na početku trudnoće opet može da ostvari pravo na neku naknadu, porodiljsko nije ograničeno na stalno zaposlene itd. Ali se zaista može gledati kao slučaj retroaktivne primene jer su žene na koje se odnosi zatrudnele pre devet meseci, a mnoge verovatno ne bi da su znale koliko će im biti umanjena primanja u odnosu na ono što su očekivale. Inflacija je takođe faktor.

Osnovni problem je (po meni) pogrešna percepcija svrhe te naknade... ta naknada i ne treba da služi tome da zaposlena žena može da se porodi jer ima "platu" za vreme trudnoće i porodiljskog... već da svaka žena može da se porodi jer ima izvor prihoda... ne treba ni uslov ni visina da budu uopšte vezani za zaposlenje i prethodnu visinu plate, već da svaka trudnica dobije isto...

 

Цитат

Drugi problem je što se preko grbače svih porodilja isteruje problem sa trudničkim bolovanjem koje se često neopravdano otvara - umesto da funkcionišu komisije za bolovanja i odgovaraju lekari koji bez indikacije otvaraju bolovanja, sve trudnice koje su bile na bolovanju bivaju kažnjene. 

To je praktično nemoguće... hajde ti neku trudnicu koja se npr. samo žali na bolove ali ti deluje kao da izmišlja nateraj da radi i razmišljaj da li će zbog tebe izgubi plod... neće ni jedna komisija to sebi staviti na savest...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Avocado рече

Osnovni problem je (po meni) pogrešna percepcija svrhe te naknade... ta naknada i ne treba da služi tome da zaposlena žena može da se porodi jer ima "platu" za vreme trudnoće i porodiljskog... već da svaka žena može da se porodi jer ima izvor prihoda... ne treba ni uslov ni visina da budu uopšte vezani za zaposlenje i prethodnu visinu plate, već da svaka trudnica dobije isto...

 

To je praktično nemoguće... hajde ti neku trudnicu koja se npr. samo žali na bolove ali ti deluje kao da izmišlja nateraj da radi i razmišljaj da li će zbog tebe izgubi plod... neće ni jedna komisija to sebi staviti na savest...

 

Ali nisu uveli univerzalnu pomoć svim porodiljama, što bih pozdravila, već je to i dalje porodiljsko odsustvo sa posla... Napravili su frankenštajnovski zakon.

Ali ćemo lagano staviti sebi na savest to što će trudnica koja je održavala rizičnu trudnoću imati upola manja primanja tokom pirodiljskog?

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Paradoksologija рече

Ali nisu uveli univerzalnu pomoć svim porodiljama, što bih pozdravila, već je to i dalje porodiljsko odsustvo sa posla... Napravili su frankenštajnovski zakon.

Znam...

 

пре 2 минута, Paradoksologija рече

Ali ćemo lagano staviti sebi na savest to što će trudnica koja je održavala rizičnu trudnoću imati upola manja primanja tokom pirodiljskog?

To je već drugo... političari nemaju savest... ako bi oni bili u onim komisijama, problema ne bi ni bilo... kao i nekih beba...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...