Jump to content

Зоран Ђуровић: Шта има Амфилохије против Степинца?

Оцени ову тему


Препоручена порука

@Bokisd @Жика Васијан @Ведран* и заинтересовани.

Узех да се одморим данас и да чујем Иринеја на Порфирија: Интересантно је чути на сат 1:04, где говори о инославнима и зурлотима; 1:08 говори о Нествореној Цркви, о чему смо овде доста расправљали, а ревнитељима није ишло у главу.  

  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Не знам да ли неко може да се научи из опаски које је Влади Димитријевићу упутио Таса: http://borbazaveru.info/content/view/2130/52/

 

Господина и брата Владу Димитријевића смо у разговору, пастирском и очинском, и као Жички Епископ, и  потом недавно саветовали и подсећали га на Св.Апостола: „Вама није тесно у нама, него вам је тесно у срцима вашим. А за исто уздарје од вас, као деци говорим, будите широка срца и ви“ (2Кор.б, 12-13), с надом да ће увидети колико су његови овакви текстови, „приређивања“ оваквих брошура и књига „сваштара“, дубоко прожети духом сколастицизма и секташтва, „духом овога доба“, неразликовањем духова, толико туђим Православљу!...

Саветујемо, опет и опет,  господину и брату Влади... да трудољубиво, постом и молитвом, врлинама које другима препоручује, стекне, или макар мало-помало стиче, искрену љубав и ревност за Истину, али уз себеградитељско и црквоградитељско смирење и смиреноумље, какво су имали Св.Николај и Јустин. И такође да зна, као они: да ни „ревност по Богу“ није довољна, ако није и ревност по разуму“ /κατ̀̀ έπίγωσιυ - по познању“/ Истине=Тајне Христове (Рм10.2: Кол.2,2). И да се само са свима Светима може разумевати ширина и дужина, и дубина и висина, заједништва и сапричастија Светих у благодати Христове Литургишуће Цркве (The Worshipping Church, како се зове текст о. Г.Флоровског, који они  у „Светачком образу“ нису превели!) - Телу и Пуноћи Онога Који све испуњава у свему. Таса цени Флору.

 

ПИСМО ВЛАДИ ДИМИТРИЈЕВИЋУ

Драги у Христу брате Владимире,

Био сам отсутан из Ман. Тврдоша скоро месец дана и јуче дошав нађох писмо. Био сам најпре у штампарији (где смо успели да завршимо 2. књигу О Литургији - рећи ћу да Ти је дају), да сам онда отишао на Међународни Симпосион о Оцу Софронију (Сахаров), у организацији Ман. Ватопеда, у Атину. Било је врло много студиозних предавања (неколико Епископа, међу њима и Митроп. Јован Пергамски /Зизиулас/ и Јеротеј Навпактски /Влахос/, као и Иларион Бечки /Алфејев/ и Атанасије Лемесоски, и низ православних теолога, свештеника и лаика из скоро целог света). Било је углавном позитивних оцена, али и неколико критичких мишљења о неким ставовима о. Софронија (међу њима и моје маленкости), иначе човека несумњиво благодатног, али са извесним искуствима рекао бих „непрочишћеним“, попут, али у већој мери, о. Серафима Роуза...

Теби је, иначе, особина да олако наводиш слична мишљења, по разним питањима, без познавања личности и проблема, па ти је тако, узгред, испред тога, и текст о. М.Помазанског, изразитог конзервативца, идеала „богослова догматичара“ за о. С.Роуза, какви су мање-више сви у РЗЦркви, па и твој Аверкије. Но неће бити да је о.М.П. добро схватио о. А. Шмемана, који свакако има теза за критику, али не у духу о. М.П.)...

Узгред, као што је и казуистички „упитник“ Еп. Артемија на исповести, у истој књизи, стр.66-70. Ако се позивате, он и Ви, на Св.Никодима Светогорца - треба добро разликовати шта је код њега узето са Запада, а шта је изворно Светоотачко и благодатно искуство). Секташког, јер изузетно претенциозног, менталитета је и Твој текст „О посту, исповести и Причешћивању“ (узет код ГВ из једне од Твојих књига, на коју сам  Ти у Прељини указивао) јер: Ти „спадаш у слабе“, а овамо намећеш своја схватања као канонска и цитираш незналачки, некритички, наметљиво „Свете Каноне и Причешће“ - против „заговорника свакодневног, и чешћег, причешћи-вања“!

И, да не дужим - јер немам намеру, ни времена, да о твојим писанијама „доказујем да су лажна и штетна по душу читалаца“, - слободан си да наставиш правцем којим си пошао, али смо и ми слободни да кажемо, братски и очински, да „не знате којега сте ви духа“, јер: 1Јн.4,1-6, итд. и Јевр.5,11-14. Молио бих, опет и опет: да Православље не сводите, не редуцирате на менталитете туђе бићу и животу и вековном Предању његовом (а не јучерашњем и прекјучерашњем).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Zoran Đurović

Слушао сам раније ово Иринејево предавање. Читао сам и овај Атанасијев текст, никако да нађем то што је писао о оцу Софронију. Доста ценим старца Софронија и читао сам све што сам нашао од њега. Занимљиво је да су Софроније и Флоровски имали преписку.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Жика рече

@Zoran Đurović

Слушао сам раније ово Иринејево предавање. Читао сам и овај Атанасијев текст, никако да нађем то што је писао о оцу Софронију. Доста ценим старца Софронија и читао сам све што сам нашао од њега. Занимљиво је да су Софроније и Флоровски имали преписку.

çitao sam dobar deo te prepiske... Odlicna stvar!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Zoran Đurović рече

@Bokisd @Жика Васијан @Ведран* и заинтересовани

Sto ne kvotova' Vasijana ,...( :D )

( pogledacu kasnije,...nesto mi opet nije bas dobro ovih dana, skroz sam u bedaku,:0222_shocked:..... imam taj vrlo problematican atipicni facijalni bol koji mi stvara bolove u desnom obrazu i po zubima, uzeo neki kompleks B vitamina za oporavak nerva iz Nemacke, ...valjda ce' da bude bolje, da Bog pomogne,... )

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Bokisd рече

Sto ne kvotova' Vasijana ,...( :D )

( pogledacu kasnije,...nesto mi opet nije bas dobro ovih dana, skroz sam u bedaku,:0222_shocked:..... imam taj vrlo problematican atipicni facijalni bol koji mi stvara bolove u desnom obrazu i po zubima, uzeo neki kompleks B vitamina za oporavak nerva iz Nemacke, ...valjda ce' da bude bolje, da Bog pomogne,... )

Хтео, али Дух спречи! Ошо је у небиће!:)) Ти Немци су јеретици, не узимај то!:)))) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Bokisd рече

Sto ne kvotova' Vasijana ,...( :D )

( pogledacu kasnije,...nesto mi opet nije bas dobro ovih dana, skroz sam u bedaku,:0222_shocked:..... imam taj vrlo problematican atipicni facijalni bol koji mi stvara bolove u desnom obrazu i po zubima, uzeo neki kompleks B vitamina za oporavak nerva iz Nemacke, ...valjda ce' da bude bolje, da Bog pomogne,... )

bolje se javi kod miroljuba na iscerivanje demona, kakav crni b kompleks, ko zna kaki je to kompleks

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, kordun рече

bolje se javi kod miroljuba na iscerivanje demona, kakav crni b kompleks, ko zna kaki je to kompleks

Crni Miroljub, pa, pitam se,.... dal' on zna uopste sta je molitva ili crkva i pricesce,.... :w9k3k6:  

( malo B vitamincica,...i, nadanje na neku malu Boziju pomoc, ...valjda ce da bude bolje ..:ok: )

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Bokisd рече

Crni Miroljub, pa, pitam se,.... dal' on zna uopste sta je molitva ili crkva i pricesce,.... :w9k3k6:  

( malo B vitamincica,...i, nadanje na neku malu Boziju pomoc, ...valjda ce da bude bolje ..:ok: )

mozda te promaja dokacila, treba da odes snimati vilicu i sinuse, mislim ja ne bi nikada isao, ali uvijek imam pametne savijete za ostale zitelje

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, kordun рече

mozda te promaja dokacila, treba da odes snimati vilicu i sinuse, mislim ja ne bi nikada isao, ali uvijek imam pametne savijete za ostale zitelje

( imo' neku tesku infekciju na zub, koja otisla gore na kost i na sinuse i zubar me operisao par puta, skroz do sinusa i facijala, i tako nastala facijalna bol...snimao sam,...itd,...)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Bokisd рече

( imo' neku tesku infekciju na zub, koja otisla gore na kost i na sinuse i zubar me operisao par puta, skroz do sinusa i facijala, i tako nastala facijalna bol...snimao sam,...itd,...)

 

e isto tako je bilo mojopj pokojnoj babi

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, Bokisd рече

( imo' neku tesku infekciju na zub, koja otisla gore na kost i na sinuse i zubar me operisao par puta, skroz do sinusa i facijala, i tako nastala facijalna bol...snimao sam,...itd,...)

 

То није ни за какву зајебанцију!  Морају и антибиотици... искомплексирај се, али буди опрезан, то час може на мозак и да се престравиш у Христу!...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Zoran Đurović рече

То није ни за какву зајебанцију!  Морају и антибиотици... искомплексирај се, али буди опрезан, то час може на мозак и да се престравиш у Христу!...

( jeste, uzimao sam dva najjaca antibiotika,... blagodarim na paznji,... :945729: )

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...