Jump to content

Zivot na selu

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 сат, crisbo88 рече

@Банатски деран Сва села у Расинском округу имају путну инфраструктуру, чак је и добар део пољских путева проходан аутомобилом. Старије насеобине су биле углавном удаљене 500м+ од главног друма. Данас се граде куће и радње у том не насељеном делу поред главних међуградских путева. Тако сам и ја урадио али ипак живим тамо где су ми били преци, а радња је на главном путу. Код мене има пусте земље (парлога) и напуштених домаћинстава, а углавном имамо само 3-6 хектара по домаћинству за разлику од неких других МЗ код којих је просек 10+ хектара. Хоћу рећи да земље има за разне планове и пројекте, ако то данас неког интересује. Крушевац је у центру, а сви остали су у радијусу од 20 км тако да је све близу, нпр. ја сам удаљен 11км. Што се тиче Фрушке Горе, свако насеље има неко своје брдо или планину где се само од јесени до јесени неко појави због дрва за огрев. Што се посла тиче за вредног домаћина има га у неограниченим количинама, а пара, и њих има, али се мора знати неки занат друштвено опште потребан. За програмере који раде од куће село је Рај на земљи у сваком смислу. Овако како сам описао свој крај мислим да је у централној Србији мање више свуда.

Не убеђујем никог да се пресели овде јер ако би сте сви дошли ове тишине више неби било ??. Него размислите, отворите старе албуме, питајте где вам је огњиште, прошетајте се до тамо сад је прилика, а остало ће доћи само. ♥️

U Vojvodini nema parloga ni za leka. Otimacina za zemlju i nenormalne cene. Jutro prve klase i dalje tesko naci ispod 7000e. Prosle godine sam kupio za 7200 od komsije, nece mi se nikad isplatiti ali nece nikad ni propasti

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Aandrej Немамо брате ми толике парцеле из једног дела. Зато не можемо да се ослонимо на земљу, а и на живот само од пољопривреде. Живимо на селу само зато што не волимо да живимо у граду на који смо ослоњени.

Своје место волим и замишљам у будућности на неки свој начин и кад о селу уопштено причам ја причам из своје перцепције. Наша Србија је богата и разноврсна па су нам таква и села. Нисам имао прилику да пустим поглед кроз вашу непрегледну равницу, са друге стране крш у ЦГ и БиХ ми је познат делује атрактивно на слици али је суров за живот. (моје мишљење, не тврдим да је тако)

Можда би могли да осмислимо изазов да се свако потруди кроз слику и пратећи текст представи оно што је њему занимљиво у свом крају и тако упознао остале са својим доживљајем живота на селу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, crisbo88 рече

@Aandrej Немамо брате ми толике парцеле из једног дела. Зато не можемо да се ослонимо на земљу, а и на живот само од пољопривреде. Живимо на селу само зато што не волимо да живимо у граду на који смо ослоњени.

Своје место волим и замишљам у будућности на неки свој начин и кад о селу уопштено причам ја причам из своје перцепције. Наша Србија је богата и разноврсна па су нам таква и села. Нисам имао прилику да пустим поглед кроз вашу непрегледну равницу, са друге стране крш у ЦГ и БиХ ми је познат делује атрактивно на слици али је суров за живот. (моје мишљење, не тврдим да је тако)

Можда би могли да осмислимо изазов да се свако потруди кроз слику и пратећи текст представи оно што је њему занимљиво у свом крају и тако упознао остале са својим доживљајем живота на селу.

I ja sam vise hobi paor. Zaposlen sam, popodne radim poljoprivredu. I to mogu reci vise iz ljubavi jer zarada je jako slaba za nas male. To je ono što Balasevic kaze paorski koren. Uvek cu pre kupiti ulje za traktor nego sebi patike. Ili dati zadnji dinar za zemlju pa posle toga psovati sam sebe nedelju dana

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovako je slično izgledalo dedino imanje gde sam odrasla i ostavila deo srca sigurno.

Pitom, brdsko planinski kraj, ne može se lako taj život opisati onom ko to sve ne ume da  oseti.

Sad već dugo živim urbano, tako mi je život i doneo i odneo, ali nekako mi uvek ovakvo neko mesto padne na pamet kada poželim sklonište od svega, kada za to, Bogu hvala, dođe čas.

FB_IMG_1586900848281.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Za selo nisam, ali za predgrađe. :coolio:

Tu i živim, lepo je, mirno, s jedne strane velegrad, s druge šume i vinogradi, lisice i kune. :)

Na selo ne bi, ali isto ne bi u bunkere u gradu.

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

Da odgovorim na pitanje autora teme - zivot na selu po uzoru na nase pretke nije moguc, jer se vreme promenilo, vise selo nije idilicno kao sto je bilo. Svakako je mirnije od grada i pruza odredjenu vrstu slobode jer imas kucu, dvoriste, bastu...takodje mnoga sela u Srbiji nemaju puteve, dobru struju, internet pa zbog toga nema mnogo mladih na selu, u boljem polozaju su sela u blizini i predgradju vecih gradova.

Sa druge strane gradovi, pored negativnog pruzaju dosta toga pozitivnog...i to mogu iskoristiti za usavrsavanje i sticanje novih vestina, i zbog vece cirkulacije ljudi i da upoznaju neke nove ljude, sto je na selu ili u manjoj sredini dosta teze. U gradu je sve blize i jeftinije nego na selu, delovace cudno ali je zapravo tako. Opet prednost sela je sto mozete imati svoj proizvod.

Dobra varijanta je ziveti na selu pored veceg grada i onda imate i zivot na selu a po potrebi mozete skoknuti u grad.:skidamkapu:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Минула ме жеља да повремено скокнем до града. Ту  посебно мислим на БГ. То ми представља трауматично искуство. Само у крајњој нужди идем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, J_a_n_a рече

Da odgovorim na pitanje autora teme - zivot na selu po uzoru na nase pretke nije moguc, jer se vreme promenilo, vise selo nije idilicno kao sto je bilo. Svakako je mirnije od grada i pruza odredjenu vrstu slobode jer imas kucu, dvoriste, bastu...takodje mnoga sela u Srbiji nemaju puteve, dobru struju, internet pa zbog toga nema mnogo mladih na selu, u boljem polozaju su sela u blizini i predgradju vecih gradova.

Sa druge strane gradovi, pored negativnog pruzaju dosta toga pozitivnog...i to mogu iskoristiti za usavrsavanje i sticanje novih vestina, i zbog vece cirkulacije ljudi i da upoznaju neke nove ljude, sto je na selu ili u manjoj sredini dosta teze. U gradu je sve blize i jeftinije nego na selu, delovace cudno ali je zapravo tako. Opet prednost sela je sto mozete imati svoj proizvod.

Dobra varijanta je ziveti na selu pored veceg grada i onda imate i zivot na selu a po potrebi mozete skoknuti u grad.:skidamkapu:

Моје некадашње село више није село. Сада је приградско насеље али и даље са већинским одликама једног сеоског места. На 3-4 км се изградише силни тржни центри, хале.. Осећам своје место као место где још увек постоји мир и тишина колико толико. Ноћу када возила више не иду путем тако учестало, не могу описати колико се птица чује по околним шумама, ливадама, како певају, невероватно. Међутим, а када ''отворим'' ''врата'' иза ''ћошка'' онда настане бука, жамор, гужве.. Тако да, јесте, добра је опција живети на селу поред већег града, али, бојим се да ће једнога дана кренути и код нас зграде да се граде, тржни центри.. Не дај Боже!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...