Jump to content

Zivot na selu

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 5 часа, Freedom рече

Odakle si ti brate Obii....ja sam iz Valjeva.

Послато са SM-G361F користећи Pouke.org мобилну апликацију
 

Iz Kragujevca. :)

  • Волим 1

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Justin Waters рече

Srpsko selo je malo nezgodan tip za zivot, obično je raštrkanog tipa jer se tako formiralo od davnina u vrijeme osmanskog perioda da bi ljudi bili sigurniji od turaka. Kao takav teško je bilo izgraditi odgovarajuću infrastrukturu koja bi omogućila lakši život. Za razliku od srpskih zapadoevropska sela su zbijenog tipa jer su se razvijala u drugčijim isorijskim i političkim okolnostima nedaleko od većih gradova, i uz dobru ekonomiju bilo ih je lako opskrbiti odgovarajućom infrastrukturom. Ja nekako smatram da taj srpski tip sela zaista treba izumre, i da se onda iz napučenih gradova polako počne formirati talas ljudi koji će se udaljiti ne previše daleko, ali dovoljno da se živi podalje od gradske vrele sa osjećajem da imaš mir i prirodu oko sebe, ali opet i osjećaj da si blizu grada kada ti se prohtje malo u štenju ili neku kupovinu ili provod. 

Imaju i gradovi i gradski život svoju dušu ako je taj grad odgovarajući sa odgovarajućim ljudima i stilom života. U takvom gradu je najbolje živjeti negdje u prigradskom dijelu gdje imaš osjećaj bliskosti sa prirodom, a opet blizu si samog grada. 

Vidis ovo - ovde u Sumadiji, osim u visokim brdima, sela uopste nisu rastrkana, nego bas naprotiv. Znaci, sa tim nema problema, potrebno je samo prosto ulaganje vremena i ne mnogo sredstava pa da to budu mozda i lepsa sela nego zapadnoevropska, a za koja si odlicno primetio da su sjajno osmisljena. Inace, nemoguci sam ljubitelj engleskih sela, na njih padam iz prve. :)))

A za moj grad sam pretesno vezan, i potrebama i jos mnogo vise uspomenama, i ako Bog da nemam nameru da ga sasvim napustim. Ja zivim na periferiji (do svoje 23. godine sam sasvim ziveo u gradu, posle prodao stan i presao ovde na dedovinu), koja je seoskog tipa (krupna i sitna stoka se cuva, ima njiva i svega), ali je bas blizu grada zbog strukture reljefa i spomen parkova koji se nalaze izmedju njega i grada (sa gradom nas vezuje gradska autobuska linija).

I uopste, mnogo je svuda sela koja nisu previse udaljena od gradova, a danas u vreme kvalitetnog prevoza i interneta sve te daljine i udaljenosti prakticno kao i da ne postoje, ponistavaju se tim savremenim vezama, a ipak covek zivi na mirnom mestu u tesnoj vezi sa prirodom. :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, obi-wan рече

Vidis ovo - ovde u Sumadiji, osim u visokim brdima, sela uopste nisu rastrkana, nego bas naprotiv. Znaci, sa tim nema problema, potrebno je samo prosto ulaganje vremena i ne mnogo sredstava pa da to budu mozda i lepsa sela nego zapadnoevropska, a za koja si odlicno primetio da su sjajno osmisljena. Inace, nemoguci sam ljubitelj engleskih sela, na njih padam iz prve. :)))

A za moj grad sam pretesno vezan, i potrebama i jos mnogo vise uspomenama, i ako Bog da nemam nameru da ga sasvim napustim. Ja zivim na periferiji (do svoje 23. godine sam sasvim ziveo u gradu, posle prodao stan i presao ovde na dedovinu), koja je seoskog tipa (krupna i sitna stoka se cuva, ima njiva i svega), ali je bas blizu grada zbog strukture reljefa i spomen parkova koji se nalaze izmedju njega i grada (sa gradom nas vezuje gradska autobuska linija).

I uopste, mnogo je svuda sela koja nisu previse udaljena od gradova, a danas u vreme kvalitetnog prevoza i interneta sve te daljine i udaljenosti prakticno kao i da ne postoje, ponistavaju se tim savremenim vezama, a ipak covek zivi na mirnom mestu u tesnoj vezi sa prirodom. :)

Nije ustanak dzaba potekao u Sumadiji :D.

Da takva sela treba malo srediti i bila bi idealna za zivot.

Ja sam se odlucuo za isti stil. Kupio plac u banjaluckom naselju Drakulic, do koga Jos nike doprla velika urbanizacija, nema zgrada sve individualne kuce, skoro je kao selo no opet pozicoijom pripadaju uzem gradskom podruciju. Jako lijepo naselje, malo na uzvisenju, ima prekrasan pogled na sam centar, mucenicka istorija, mjesto skoro sveto jer ima i spomen kosturnicu. Od centra i svih supermarketa I sopingmolova udaljeno voznjom najvise 15 minute. Gdje god se vucao po svijetu privremeno u buducnosti to mi je baza, gdje cu provesti ako ih docekam, stare dane. Nema prostora za stoku, ali ima dovoljno za bastovanstvo za sta smo i ja  zena zainteresovani.

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Moje selo je jedno od srpskih sela u vlaskom kraju. Dedovi su dosli sa Kosova. Kuca do kuce. Meni je kuca u centru sela, znaci ima samo 20-ak kvadrata dvorista. Ali imamo.i imanje babino, gde je bila stara blatnjara koja se srusila. Za basticu i neko voce je ok. Bogu hvala crkva je na minut od kuce, skola isto. Selo puno dece, prepuno, posto se mahom uzimaju mladici i devojke iz sela. Nekih 15 km je od grada. 

Htela sam odavno jos sa bivim muzem da odem tamo da zivim, ali potrebno je dosta ulaganja. 

Sad sam na periferiji grada i sve mi je dalje, posta, marketi...

A pisala sam u nekoj temi vec, da sam gradsko dete, a slobodne trenutke provodila na selu. Nikad ne bih menjala selo za grad. 

Zelja mi je bila da zavrsim visu i odem negde u zapadnu Srbiju ,po meni je tamo najlepse.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 21.8.2018. at 18:50, obi-wan рече

Ovaj deo je prilicno tacan - sindrom pokondirene tikve stalno uzima svoj danak.

U pravu si. 

Sto se tice devojaka i zena, pa nece na selo da zaorljaju tek izgelirane nokte. Na selu moras da radis, ne onoliko kao nekada jer je danas tehnika tu. Ali da zivim u kuci a nemam bastu, cvece, zivotinjice... To je smesno. Svet se danas vrti oko izlazaka, kafica, igraonica za decu... Recimo to meni ne oredstavlja nikakav uzitak. 

Mir na selu, osecaj da sam stvoris zdravu hranu za svoju porodicu je neprocenljiv. I basta uspeva i bez pesticida.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Maja Pavlovic рече

U pravu si. 

Sto se tice devojaka i zena, pa nece na selo da zaorljaju tek izgelirane nokte. Na selu moras da radis, ne onoliko kao nekada jer je danas tehnika tu. Ali da zivim u kuci a nemam bastu, cvece, zivotinjice... To je smesno. Svet se danas vrti oko izlazaka, kafica, igraonica za decu... Recimo to meni ne oredstavlja nikakav uzitak. 

Mir na selu, osecaj da sam stvoris zdravu hranu za svoju porodicu je neprocenljiv. I basta uspeva i bez pesticida.

Lakse je ziveti u gradu nego na selu u tome je stvar. U gradu imas kafic, posao ti je blizu. Selo vise nije tako isplativo kao sto je bilo nekada. Ako mi verujes kod nas je jedan hladnjacar otisao u stecaj zbog niske cene malina. I to se sprema vecini jer su prezaduzeni sa kreditima. A cena poljoprivrednih proizvoda je mala pa je to jos jedan od razloga sto se selo napusta. 

Cena dizel goriva je bas velika pa se ne isplati paliti traktor ako cena proizvida dosta jeftinija od trosaka koje imas za obradu. 

Selo sh lepa, naroxito prigradska ali ako imas stalan posao i zaradu u gradu. Onda mozes malo da se posvetis i basti itd.

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Danas nije vreme za neke velike poslove na selu, nego da covek napravi sebi omanje samoodrzivo domacinstvo. Ne da prodaje proizvode, nego da radi neki drugi posao zbog zarade, a to sto radi oko zemlje da mu bude sopstvena hrana. Tako nekako mi radimo; uglavnom uspesno, fala Bogu.

Znaci, ja nisam taj koji bi se posvetio poljoprivredi da od nje zivim, ali mogu sam sebi da uzgajam hranu. U tome je kvaka, i tako danas sve vise ljudi razmislja.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, obi-wan рече

Znaci, ja nisam taj koji bi se posvetio poljoprivredi da od nje zivim, ali mogu sam sebi da uzgajam hranu. U tome je kvaka, i tako danas sve vise ljudi razmislja

Mi smo od maja, posto smo tad bili podstanari zasadili ljute paprike, neke donijeli Iz Bangladesa bas su ljute...I bilo ih toliko da se jelo maja sve do oktobra samo iz par saksija. Planiramo prosiriti na proljece jer imamo prostora vise sad. Jos ljutih papricica, paradajz, krastavce, salatu, ruzmarin, majcinu dusicu, i Jos koje kakvih mirodjija. Vrlo je prijatno I ispunjava covjeku dusu, jednom kad budemo na svom placu ima da bude sve zeleno okolo. Ima dobrih ideja sa visecim vrtom kako iskorisiti manji prostora maksimalno. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Justin Waters рече

Mi smo od maja, posto smo tad bili podstanari zasadili ljute paprike, neke donijeli Iz Bangladesa bas su ljute...I bilo ih toliko da se jelo maja sve do oktobra samo iz par saksija. Planiramo prosiriti na proljece jer imamo prostora vise sad. Jos ljutih papricica, paradajz, krastavce, salatu, ruzmarin, majcinu dusicu, i Jos koje kakvih mirodjija. Vrlo je prijatno I ispunjava covjeku dusu, jednom kad budemo na svom placu ima da bude sve zeleno okolo. Ima dobrih ideja sa visecim vrtom kako iskorisiti manji prostora maksimalno. 

Ma mi vec godinama radimo celu bastu, komplet. Lukovi razni, paprike (mada ne ljute), krompira, paradajza, pa tikvice, krastavcici, i jos kojesta. Imamo i nesto voca - jabuka i kruski, te malo sljiva i sitnog voca (njega polako sirimo, tipa jagode nekih vrsta, zute maline i ostalo). Ima tu i zacina, te lekovitih biljaka tipa maticnjak, hajducka trava, zalfija.

I bas tako k`o sto kazes - rad sa biljkama je za mene izuzetno odmarajuc, a sa vrlo konkretnim rezultatima. :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, obi-wan рече

Ma mi vec godinama radimo celu bastu, komplet. Lukovi razni, paprike (mada ne ljute), krompira, paradajza, pa tikvice, krastavcici, i jos kojesta. Imamo i nesto voca - jabuka i kruski, te malo sljiva i sitnog voca (njega polako sirimo, tipa jagode nekih vrsta, zute maline i ostalo). Ima tu i zacina, te lekovitih biljaka tipa maticnjak, hajducka trava, zalfija.

I bas tako k`o sto kazes - rad sa biljkama je za mene izuzetno odmarajuc, a sa vrlo konkretnim rezultatima. :)

Ja jos planiram od kucnih radinosti baviti se rakijom. Ali male kolicine. Ima litarsko  kazance da se kupi nekih 75 evra. Pa cu isprobavati pored sljive i loze interesuje me bananovaca, ananasovaca, narandzovaca I kivivaca :smeh1:. Citao sam da je jedan sremac pravio bananovacu i ispalo izvrsno. Jeftino dobio prezrele banane na kvantasu I ispekao podosta rakije. Nije dodavao secera uopste u kom jer su prezrele banane jako slatke. 

 

  • Свиђа ми се 1

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Justin Waters рече

Ja jos planiram od kucnih radinosti baviti se rakijom. Ali male kolicine. Ima litarsko  kazance da se kupi nekih 75 evra. Pa cu isprobavati pored sljive i loze interesuje me bananovaca, ananasovaca, narandzovaca I kivivaca :smeh1:. Citao sam da je jedan sremac pravio bananovacu i ispalo izvrsno. Jeftino dobio prezrele banane na kvantasu I ispekao podosta rakije. Nije dodavao secera uopste u kom jer su prezrele banane jako slatke.

Moj starac pravi sljivu, uvek bez secera. A vidis, to sa malim kazanom je dobra ideja, mozda i ja probam tako nesto... :ladan:

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne volim rakije ali ovi nasi prave oskorosovacu, valjda dobro napisah. Vidim voledu da je piju :D

Znam coveka koji radi na veliko, zitarice, sljive, visnje...kaze isplati se ako ne zezne rod zbog vremena.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 months later...

Prednosti zivota na selu:

svoja kuca, dvoriste i zemlja da sadis sta hoces

mir, cist vazduh,priroda, 

Losije strane zivota na selu:

svi sve znaju, i svi sve zele da znaju(o tebi i tvom zivotu), paganski obicaji(tipa valja se, ovo-ono)

Generalno sam za zivot na selu, posle 25 godina u gradu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Sofija_ рече

Losije strane zivota na selu:

svi sve znaju, i svi sve zele da znaju(o tebi i tvom zivotu), paganski obicaji(tipa valja se, ovo-ono)

Ovde ispravka: niko ne zna nista vise od onog koliko ja zelim da se zna, i tu je prosto tacka. I drugo - nikakvi obicaji me ne obavezuju, i ne zanima me kako ih neko drzi.Znaci, sve skupa uzev - ovo moze da te svrbi samo ako ti sama to (izkoznakograzloga) dozvolis, drukcije ne.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...