Jump to content

Zivot na selu

Оцени ову тему


Препоручена порука

Kakvo je vase misljenje o zivotu na selu po uzoru na nase pretke? Kolika je trenutna zelja mladih da zapocnu svoj zivot van grada?

 

 

Послато са iPhone користећи Pouke.org мобилну апликацију

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Totalno drugaciji. Imas mir, imas da radis, pa sad koliko zaradis to je pitanje mada vidim da svo kupise stanove po gradovima i treraju dobra kola. Ono sto ubija na selu je prodavnica gde se jedino okuplja narod, ogovaranje, podsmevanje, osudjivanje. Nema sportskih aktivnosti a i ako ima podsmevajj se. Ljudi su mnogo zamerljivi itd.

Koliko je lepo toliko i nije.

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, IVIandek рече

Kakvo je vase misljenje o zivotu na selu po uzoru na nase pretke?

Horor. Ne znam ko bi citav ziveo na selu (bez puteva, interneta, negde i kanalizacije i sl.).

Pogotovu mi je strasan deo "po uzoru na pretke". Ne znam ni kome, ni odakle ideja da bilo koga treba oponasati, pogotovu kada je rec o proslosti.

пре 2 часа, IVIandek рече

 

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Живот на селу сматрам позитивним из више разлога.Пре свега,само природно окружење,ствара амбијент који није толико стресан за човека.Човек се у граду,поготово великом граду,осећа напето,живот тече по неком механизму,претварамо се у чекаче лифтова,аутобуса итд.Да не говоримо о кризи духа,која је изражена свуда,али у граду посебно долази до изражаја.

Као младој особи,живот на периферији ми изгледа нимало лако,али опет лепо.Додала бих и то ,да већина младих људи са којима сам имала прилику да разменим мишљења,имају негативан став према животу на селу.Сматрајући тај вид живљења застарелим и не видећи будућност у њему.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Liga Džentlmena рече

svo kupise stanove po gradovima i treraju dobra kola

Мене само живо занима- ОД ЧЕГА?  Ово је тачно 100%. Али, одакле?  Одакле неком ко живи на селу, новац за све то?  ?

Не одбаци ме од лица Твога и Духа Твога Светога не одузми од мене.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

- Mladi se neće vratiti na sela. Pre svega, žene su te koje ne žele da se vrate na selo. Nema interesa, poljoprivreda je devastirana. Mladi neće na selo dok se ne stvore isti uslovi žvota i rada kao u gradovima. To znači da selo mora da ima i auto-mehaničara, i kozmetičara, i kafanu, i igralište, da ima i ostalih delatnosti osim poljoprivrede.

Seljak ne služi samo da bi proizvodio hranu, on je osoba koja bi trebalo da ima život dostojan čoveka. Neophodna je kompletna reforma Srbije, i socijalna, i agrarna, kao i sve vrste reformi - navodi Gulan.

******

Stanje u selima

- Od 4.709 naselјa-sela, 1.200 njih je u fazi nestajanja

- U 1.034 je manje od po 100 žitelјa

- U 550 ima manje od po 50 stanovnika

- U 86 odsto naselјa opada broj žitelјa

- U Srbiji je oko 50 praznih naselјa, dok još 85 njih ima manje od po deset stanovnika;

- U naselјima se nalazi 50.000 praznih kuća, a na još 150.000 piše da trenutno niko u njima ne živi

- Poštu nema blizu 2.000 sela

- U 230 sela nema osnovne škole

- Čak 173 osnovne škole u 2015. imale su po jednog đaka

- U 500 sela nepostoji asfaltni put ni veza sa svetom

- U 400 sela u Srbiji nema prodavnice

- U 2.760 sela nema vrtića

- Srpsko selo karakteriše i nešto starije stanovništvo (43,6 godina) nego što je ono u gradu (41,3)

- U dve trećine sela (2.140) nema ambulante;

- U Srbiji ima više od 200 sela bez ijednog stanovnika mlađeg od 20 godina;

 

https://www.blic.rs/slobodno-vreme/vesti/kojici-su-napustili-grad-stalan-posao-i-dobru-platu-i-obnovili-dedino-imanje-i-evo/08vq5jw

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, AnaLaz рече

Мене само живо занима- ОД ЧЕГА?  Ово је тачно 100%. Али, одакле?  Одакле неком ко живи на селу, новац за све то?  ?

Vidi  ti ljudi rade. Imaju krave, ovce, maline, kupine, krompire, mleko, ovce, svasta nesto. Ti sto imaju oni stvarno rade ali i kukaju mnogo kako nemaju.

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Живот на селу има и те какве предности. Парадајз купљен у продавници или на пијаци се не може поредити са парадајзом убраним у башти. Пре неки дан сам рендао јабуке за питу и када сам их прао под чесму на рукама ми није остајала никаква масноћа која се осећа по рукама када переш куповне јабуке. Јесте да је по нека била црвљива, али, то се да очистити. То је само знак да нема отрова у њима и да црв осећа шта је здраво. За јагоде које смо брали у нашем јагодњаку били смо сигурни да нису прскане са разним средствима. Тако и за шљиве, малине. Млеко које деца попију од козе знамо да је свеже и да није разблажено или шта већ као неко куповно. Тако исто и кајмак, сир.. Ноћи на селу су лепше, свежије, за разлику од ноћи у граду где је и асфалт топао па се и тада осећа оморина. Али добро, свако воли нешто другачије од другога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Плаво Небо рече

Живот на селу има и те какве предности. Парадајз купљен у продавници или на пијаци се не може поредити са парадајзом убраним у башти. Пре неки дан сам рендао јабуке за питу и када сам их прао под чесму на рукама ми није остајала никаква масноћа која се осећа по рукама када переш куповне јабуке. Јесте да је по нека била црвљива, али, то се да очистити. То је само знак да нема отрова у њима и да црв осећа шта је здраво. За јагоде које смо брали у нашем јагодњаку били смо сигурни да нису прскане са разним средствима. Тако и за шљиве, малине. Млеко које деца попију од козе знамо да је свеже и да није разблажено или шта већ као неко куповно. Тако исто и кајмак, сир.. Ноћи на селу су лепше, свежије, за разлику од ноћи у граду где је и асфалт топао па се и тада осећа оморина. Али добро, свако воли нешто другачије од другога.

Па добро бре Плаво Небо.....јеси ли ти жењен  човече, ово горе написано ти је одлична препорука, наравно за оне које воле село и  живот у природи . Еј човече још и рендаш јабуке за пите   ејјјј   :ok:ја не знам, шта чекају ове наше...

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mnogo je bolji nego zivot u gradu, I sam zivim u prigradskom kraju u prakticno seoskim uslovima.

Rodjen sam u gradu, prakticno u samom centru, i tamo sam ziveo sve do svoje 24. godine, i nikad se ne bih trajno vratio da zivim u gradu, pa da mi neko pokloni sad odma` 3 stana. Kuca i stan su 2 sasvim neuporedive vasione. Imam svoju bastu i nesto malo sitnih zivuljki i lepo mi je oko toga. A iznad svega - neuporedivi mir u odosu na i najmirnije gradsko naselje.

Takodje, roditelji moje supruge zive u pravom selu, u smislu - podaleko od grada. Tamo itekako ima jos ljudi, a ne malo i mladih, koji sasvim zive od poljoprivrede.

Takodje, prakticno svako selo ima odlican potencijal za razvijanje etno-turizma.

Dakle, problem nije uopste u selu kao takvom - kako vidim da ovde neki zlonamerno pisu - nego u antidrzavi koja sistemski pustosi sve, pa i selo.

Uz malo ulaganja i mnogo bolje zakone - a pameti ima sasvim dovoljno - selo bi bilo ekoloski luksuz i neograniceno pozeljno za zivot.

...

пре 3 часа, Danijela рече

žene su te koje ne žele da se vrate na selo.

Ovaj deo je prilicno tacan - sindrom pokondirene tikve stalno uzima svoj danak.

...

пре 16 минута, Плаво Небо рече

Живот на селу има и те какве предности. Парадајз купљен у продавници или на пијаци се не може поредити са парадајзом убраним у башти. Пре неки дан сам рендао јабуке за питу и када сам их прао под чесму на рукама ми није остајала никаква масноћа која се осећа по рукама када переш куповне јабуке. Јесте да је по нека била црвљива, али, то се да очистити. То је само знак да нема отрова у њима и да црв осећа шта је здраво. За јагоде које смо брали у нашем јагодњаку били смо сигурни да нису прскане са разним средствима. Тако и за шљиве, малине. Млеко које деца попију од козе знамо да је свеже и да није разблажено или шта већ као неко куповно. Тако исто и кајмак, сир.. Ноћи на селу су лепше, свежије, за разлику од ноћи у граду где је и асфалт топао па се и тада осећа оморина. Али добро, свако воли нешто другачије од другога.

Potpisujem svaku rec brate. Ni mi ni zenini ne prskamo bas nista, prinosi su sasvim zadovoljavajuci, a neretko i sjajni, i sve to je samo cisti plod zemlje i sunca.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 46 минута, Рапсоди рече

Па добро бре Плаво Небо.....јеси ли ти жењен  човече, ово горе написано ти је одлична препорука, наравно за оне које воле село и  живот у природи . Еј човече још и рендаш јабуке за пите   ејјјј   :ok:ја не знам, шта чекају ове наше...

Нисам, нити сам се женио, а нисам ја баш толико увек ни вредан, знам да и лендовишем :)))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Lady Godiva рече

Оби, не лупај.

Је ли то имамо кандидате  за село....:smeh1:

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Lady Godiva рече

Оби, не лупај.

Nista to ne vredi, ne moze jedna recenica jeda da izbrise visegodisnje odgledano iskustvo.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, obi-wan рече

Nista to ne vredi, ne moze jedna recenica jeda da izbrise visegodisnje odgledano iskustvo.

Нема то везе са умишљеношћу. Свако иде где му је боље.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...