Jump to content

Атеисти питају вернике

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

Evo pogledah od kada sam ovde. Maj 2014.. Ako je za vajdu dosta je bilo. A bilo je za vajdu.

Boraveći ovde mngo ali zaista mnogo toga sam saznao i razjasnio ne samo oko religije već i uopšte. Forum je zaista odličan i nadam se da će još dugo da poživi.

Svim forumašima želim sve najbolje. :skidamkapu:

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Nikk рече

nijesi ti to dobro shvatio. otvorio sam temu baš o tome na forum, zove se u 21 vijek je pravoslavlje naučno dokazano a ateizam razbijena ideja

to si ti zamijenio nekako. darvinizam je vjerovanje koje je dovelo do ovakvih zakona o braku u svijetu, u protestantizam nekih naroda. to je inat viktorijanaca i skepticizam ka pravoslavlju u korijenu naznačeno tim da odbijaju učenje pravosavlja đe pravoslavlje zabranjuje icest i brak rođaka od doba hrista i prvih zbirnih rodoslova koji se vode u crkvu. i čak za robove crkva vodi rodoslov. 

tako teorija evolucije prevari vjernike, jer su ubijeđivali narod da tijelo kao čisti hram ne postoji, već da su ovi koji to ukaljaju rodoskrnavljenjem nad-inteligentni, jači i prirodniji.

Nisam te bas najbolje razumeo, ali, vidi, postoji i u SZ odmah posle razmnozavanja naroda zabrana incesta i brak bliskih rodjaka i naravno da je i posle Hrista to takodje zabranjeno...itd...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Šta znači to da su ljudi stvoreni "po obličju Božijem"?

  • Хахаха 1

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Bokisd рече

Ako je na onoj drugoj temi, onda je vec odgovoreno,..... inace vazi ponuda da ne pisem vise na forumu 0703_read ...... ako ima negde to sto tvrdis.

Ima, ima, samo nema odgovora. Nije ni bitno. Ja gledam sve iz druge perspektive pa mi je i jasno. ☺️

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Rabbi рече

Ima, ima, samo nema odgovora. Nije ni bitno. Ja gledam sve iz druge perspektive pa mi je i jasno. ☺️

Eh, pa zato sto gledas iz druge perspektive, zato i mislis da je Isus rekao za sebe da nije Bog. Dok je objektivno drugacije, sva Jevandjelja i Dela apostolska i Apostolske poslanice i Otkrivenje govore drugacije, i apostolski ucenici (koji su ziveli i radili sa apostolima) i predanje i ucenje crkve.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Avocado рече

Šta znači to da su ljudi stvoreni "po obličju Božijem"?

Preciznije stoji.... po slici i podobiju Bozijem..... i ima razlike, ukratko, stvoreni po slici znaci slicnost sa Bogom koja se odslikava u slobodi, razumu, dusi i duhu i slicno. Podobije znaci, da nismo ipak stvoreni savrseni i da trebamo to sto smo stvoreni po slici koje nije jos savrseno duhovno stanje ,......da se trudimo kroz (sliku) da se upodobimo Bogu...... sto kada uzmemo skupa, stvoreni smo slicni Bogu, ali da bismo to realizovali u potpunosti ,moramo da se trudimo u podobiju i upodobljanju Bogu, kako bismo postali duhovno savrseni i obozeni i bogovi po blagodati i usinovljenju (kroz Isusa Hrista).

Ovde ima nesto kratko objasnjeno, mislim da je okey,..... i naravno da postoje i bolja i duza tumacenja, veruj mi, svetitelji su o tome .... slika i podobije Bozije....napisali tomove knjiga, kao celu jednu biblioteku :

https://sh.wikipedia.org/wiki/Podobije

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 40 минута, Bokisd рече

Nisam te bas najbolje razumeo, ali, vidi, postoji i u SZ odmah posle razmnozavanja naroda zabrana incesta i brak bliskih rodjaka i naravno da je i posle Hrista to takodje zabranjeno...itd...

bitno je da si obratio pažnju i shvatio da su adam i eva stvoreni po obličju već postojeće grupe ljudi ne odvojenih ličnosti jednog boga. jer se time negira postojanje logosa kod boga kao jedne ličnosti.

a nojevim potomcima je rodoskrnavljenje bilo blud zbog kojeg su kažnjavani u te gradove, i sodom i gomor. kao i egipat toga doba.

пре 12 минута, Bokisd рече

Preciznije stoji.... po slici i podobiju Bozijem..... i ima razlike, ukratko, stvoreni po slici znaci slicnost sa Bogom koja se odslikava u slobodi, razumu, dusi i duhu i slicno. Podobije znaci, da nismo ipak stvoreni savrseni i da trebamo to sto smo stvoreni po slici koje nije jos savrseno duhovno stanje ,......da se trudimo kroz (sliku) da se upodobimo Bogu...... sto kada uzmemo skupa, stvoreni smo slicni Bogu, ali da bismo to realizovali u potpunosti ,moramo da se trudimo u podobiju i upodobljanju Bogu, kako bismo postali duhovno savrseni i obozeni i bogovi po blagodati i usinovljenju (kroz Isusa Hrista).

Ovde ima nesto kratko objasnjeno, mislim da je okey,..... i naravno da postoje i bolja i duza tumacenja, veruj mi, svetitelji su o tome .... slika i podobije Bozije....napisali tomove knjiga, kao celu jednu biblioteku :

https://sh.wikipedia.org/wiki/Podobije

obličije je oblik lika. znači čovjek dobija oblik boga, njegov lik. 

kako je stvoren savršen ako je stvoren da bude baštovan i stočar. ako nije mogo ništa satani. đe je tu savršenstvo, nije preživio dan jedan života, stoka je ostala u rajski vrt a on je proćeran.

nije isto kad neko kaže da je rođen u adamu ili kad kaže da je rođen u hristu. to su dvije različite duhovne tačke.

ti si evolucionista definitivno, po tom pitanju.

brate, darvin je pogriješio i viktorijanci, kao i egipćani, fariseji... avram i sara su po njima brat i sestra rođeni, ne predviđaju bratsko-sestrinsku narodnu pripadnost i ne uzimaju u obzir da je isak oženio kćer od ujaka. što znači da ovi nijesu brat i sestra bili jer bi to bila sestra od strica takođe. a samim tim taj ujak nije bio ujak kao što mi danas kažemo, nego dalji brat sare koji je takođe iz istog naroda. od avrama je zabranjeno rodoskrnavljivanje defakto i zato se obrezuje da iscijeli poslijedice rodoskrnavljenja koje je naslijedio. obrati pažnju kad čitaš u sz, koje pleme rodoskrnavi. jer jevreji posjeduju robove, zabrana braka sa robovima ne vjerujem da nije bila, zabrana braka među plemenima je postojala pod mojsijem jer neko pleme možda ne drži zakon... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Nikk рече

moraš da shvatiš da je avgustin živio u africi. kod arapa je po avgustinu normalno bilo da sin oženi majku, da se žene u porodici i mnogo toga što je nama gadno.

zato si ti došo do ideje da bog razgovara sa svoje tri ličnosti umjesto sa anđelima kako je očigledno po tekstu. a bog je jedan sa karakteristikama koje grci nazivaju ličnosti boga

viđi, nefilimi su nevažni za taj dio knjige postanja o kojem govorimo. oni su pose bna problematika. jer se kod grka prevode i kao titani, oni koji su pali…

mene je jasno da tu griješiš. jer ideš u smjeru da poistovjetiš nefilime sa hristom iako se razlikuju. oni su nazvani sinovi božiji koji se rađaju od anđela i žena. kako onda hrist jeste sin božiji. na kraju ispada po tome da su ovi anđeli samo ličnosti jednog boga.

Ali, kakve veze ima sto je ziveo u Africi kada sv.Avgustin nije odobravao te tamosnje obicaje da sin ozeni majku, pa bre i njemu je to bilo gadno kao sto je i nama (gadno).

Sad, licnosti su tri i one se razlikuju po svojim osobinama i svojstvima, kao sto se na primer ti i ja razlikujemo po licnostima, jedan je Nik(po karakteru ljubopitljiv) i drugi je Boki(po karakteru :takeoff:),.... ali Nik i Boki imaju zajednicku ljudsku prirodu i na tom polju nema razlike izmedju nas dvoje.

I, tako je u sv.Trojici, tri razlicite Licnosti, ali one imaj istu i dele zajednicku Bozansku prirodu. I, zato i razgovaraju i savetuju se medju sobom i zato lepo stoji tamo..... Потом рече Бог: Да начинимо човека по свом обличју, као што смо ми,....vidis kaze Bog - kao sto smo mi - pa to se odnosi i upucuje na Boga..... i ne odnosi se na andjele jer oni imaju drugaciju prirodu od Boga, oni su mnogo nizi, sve sto postoji je mnogo nize od Boga koji jedini ima tu silu i vlast i moc i mudrost da moze da stvori sve iz nicega i nebica.

I, zato andjeli i ne ucestvuju u stvaranju svega, nego su kao svedoci stvaranja i to prenose ljudima, zato se i zovu andjeli - poslanik, vesnik i sluze prvo Bogu i posle i ljudima.

Okey smo onda sa nefilima, slazemo se da nisu ucestvovali kod razmnozavanja ljudi, i oni su posebna tema.

Sad, zasto su nazvani..... sinovi boziji,.... to je posebno pitanje i postavio sam gore teskt od sv.Avgustina koji je to bas lepo i dobro objasnio da oni nisu rodjeni od andjela u ljudskom telu i zena, nego da oni imaju svoje poreklo sa druge strane, od Avelja i Setova porodicnog stabla....itd...

I, opet, kako pisu svetitelji, sin boziju u Pismu moze da ima razlicite konotacije i sinonime, recimo kao neki veliki pravednik ili prorok, dok jedino sa Isusa Hrista pise da je istinski i jedinorodni Sin Boziji...itd...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Nikk рече
пре 20 часа, Bokisd рече

Sad, stvarno izvini ali moram nesto da te pitam , da li verujes u sv.Trojicu ?

da. ali ne ovo što ti kažeš. to nijesam niđe čuo do sad. pogriješio si to, đe da kažeš da bog razgovara sam sa sobom kroz više ličnosti a ne sa anđelima. da kažeš da anđeli nijesu postojali u vrijeme adama i eve a tada je i satana proćeran. praviš pogrešan logički slijed po bibliji koji dobijaš ako negiraš postojanje anđela u prvoj strani knjige postanja. stiče se utisak da je neki ludak stvarao čovjeka nekako sam sa sobom kroz više ličnosti koje je posijedovao, da mu čuva stoku i bavi se zemljoradnjom. pa je mučeni čovjek pojeo nešto što je ovaj zabranio, dok je taj ludak pričao sam sa sobom. i na kraju je ludak odlučio da proćera čovjeka iz svog posjeda i zaposlio ga u neko polje đe ga je mučio kroz jednu svoju ličnost koja je satanail.

posebno ne možemo da negiramo svoje pra-pretke i prihvatimo tuđe koji nastaju uz ostale ljude ali su prognani, onda mi ispadamo kao neka usvojena đeca. a adam i eva u doba naših predaka rodoskrnave i spasavju se od tog grijeha predaka. svima je moguće da se rode sa grijehom predaka to razumijem. ali ako je adam toliko mlad po bibliji, a čovjek mnogo stariji. onda imamo problem. jer neće shvako prihvatit ideju da smo mi bivši afrikanci koji su pobijelili od incesta kao efekta koji se desi crncima kroz albinizam. jer to nije biblijski prije svega. potomci noja žive na bliski istok u obećanu zemlju od rijeke nil do neđe kavkaza, tigra i eufrata i mediteranskog mora. oni nijesu bili sjevernjaci evrope, nijesu bili kinezi, nijesu bili srbi…

nešto si ti pomiješao, hrist naglašava jasno da nije došao sve da spasi jer ne treba svima spasenje, nego one koji mrze svoje roditelje i pretke. ali čitava priča je kompleksna zato što kad ljudi dođu u crkvu onda se susretnu sa knjigom živih koja je jedina knjiga pored biblije u crkvu. znači suoče sa rodoslovima i pravilima braka tj. čuvanja oboženja i bogočovječanskog života. ako ti ljudi vide probleme u porodičnoj lozi onda se desi da brat brata napadne, djeca roditelje, roditelji djecu i sude se po zakonu vjere. stvara se mržnja i treba pomirenje da bi do spasenja uopšte došlo. o tome hrist priča.

Uf, Nik,.... pa to je osnovna dogmatska i verska stvar u hriscanstvu, vera u sv.Trojicu, pa kada to imamo onda posle idemo dalje u veri.

Mislim, ajd sad, da ne ulazim u kojoj si tacno crkvi (ako hoces mozes da se izjasnis), .... ali stvarno je to osnova hriscanstva da verujemo u sv.Trojicu koja postoji u tri Bozanske Licnosti, Bog Otac, Bog Sin i Bog Duh.

I, zato kao Licnosti i lica razgovaraju na bozanski i duhovan i nebeski nacin medju sobom. I, zato nisu andjeli ucestvovali u samom procesu stvaranja coveka, nego su gledali stvaranje i bili su svedoci tog misticnog cina stvaranja prvih ljudi i samim time ne negiram da nisu postojali andjeli u Postanju.

I, posle ide prica o Raju i dalje sve sto se izdesavalo sa prvim ljudima, sto je opet posebna tema. 

Ponesto te opet ne razumem bas najbolje Just_Cuz_19 .... ali, po Pismu zaista jeste Hrist dosao i doneo je spasenje za sve ljude, bilo bi apsurd da nije tako i onda je i logicno da o tom spasenju Hrist stalno prica u Jevandjeljima....itd...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Rabbi рече

Ovo u Islamu nema. Bas jednostavno pitanje na koje ne postoji odgovor. Opet, Allah najbolje zna. 

Није нимало једноставно питање, само једноставно звучи. Ено, Васа побегао главом без обзира само кад сам га питао да појасни питање и дефинише шта значи мушко, а шта женско. :) Значи, не уме ни да постави питање ваљано (не он, него нико), ето колико је "једноставно". :) 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...