Jump to content

Атеисти питају вернике

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

пре 9 часа, Кратос рече

Pa to je u pravu,čitava istorija kao nauka se bavi ljudskim ličnostima i njihovim delovanjem,ili tumačenjem njihovog delovanja u određenom istorijskom periodu.

Па и није. Постоје два, наизглед супростављена, становишта да исотрију покрећу са једне стране велике личности а са друге стране безлични историјски процеси. Ово прво каже да личности мијењају историју, па је тако Цезар крив за рушење Републике, док ово друго каже да је Цезар био неминован да се деси, био он Гај Јулије или неки други, због структуре саме римске државе. И хришћанство прихвата само ову историју личности - што ми је тешко одбрањиво, јер се и у "секуларној" ( такорећи ) историји најчешће користи микс велике личности и историјских процеса.

пре 9 часа, Кратос рече

Teo je da kaže da hrišćanstvo nije ideologija ili ubeđenje kolko ja kapiram iz ovog citata.

И мени тако изгледа. И то ме буни, јер се хришћанство ( или хришћани макар ) понаша баш као идеологија.

пре 9 часа, Кратос рече

Mož on da piše šta oće Hristos je bio muškarac,u muškom telu,sa sve bradom nije se ovaplotio kao žena niti kao neki transmentalać.Zato žena ne može i ne treba da bude sveštenik pre svega.

Али зато нико то не каже? 

Плус, Атанасије још каже да "Христос превазилази полне подјеле". Па чекај, ако их превазилази, онда је небитно хоће ли га иконисати жена или мушкарац. Оно...вадафак?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, kopitar рече

Mislim da tu nema neke bitne razlike , ako uzmeš u obzir Božiji pedagogiju dok im ne progovori u Sinu.

Не разумијем :/

Објасни ми.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...
On 6/15/2017 at 22:17, Ћириличар рече

Друго, питање је везано за тврдњу да је Бог створио свијет из љубави и да је његова "љубав несебична и не очекује да се наплати". Питање - како се то може рећи када је тај исти Бог говорио Јеврејима да је он "љубоморни Бог" и да стога не смију имати других богова осим њега? ( изговор "али Нови Завјет је све промијенио" није валидан, јер се ради о истом Богу. Зашто у једном тренутку тражи наплату своје љубави у виду екслкузивног обожавања Њега, а онда то више не тражи? )

Претпостављам да циљаш на почетак Декалога. :) 

Све осим прве су заправо, ако погледаш пажљиво, упућене управо на добробит људи; Бог, дакле, тражи да се поштује искључиво Он да би се људи водили осталим заповестима. Ми сада то не можемо да осетимо јер је наш садашњи "свет" већински монотеистичан , али Израиљ је имао јако много проблема са политеизмом (што се види у свим списима, нарочито пророчким). Наиме, синкретизма је било на претек, што се најчешће завршавало на штету људи (приношење људских жртава, нпр.) и отуда снажно позивање на "држање заповести" - ако си веран Јахвеу не можеш отимати другоме и сл.

И још једна ствар, људи су веровали да Бог и(ли) остали богови делују територијално, отуда нпр. пророк Јона бежи у Тарсис од  Господа, а блудни син (Лк 15) одлази у "далеку земљу". То је имало за последицу веровање да ако ниси "у околу" (међу Израиљцима где делује Јахве) можеш да "врдаш", пошто ниси под Његовом јурисдикцијом, а границе су се стално мењале што ратовима, што сеобама... Порука је: где год да си, ако си Израиљац који је прихватио савез са Јахвеом, мораш поштовати Тору, а надасве "печат" завета са Синаја - Декалог, нема изговора.

On 6/15/2017 at 22:17, Ћириличар рече

Треће, 

Четврто,

Нисам читала, па боље да не коментаршем.

On 6/15/2017 at 22:17, Ћириличар рече

Пето - молим да ми се објасни шта ово конкретно значи:"Вјера не као апстрактно убјеђење, или идеологија, него као догађај који исповиједамо и чинимо и пројављујемо у Крштењу.". Значи, вјера није вјера, него је "догађај који исповиједамо и чинимо" ( значи вјера + пракса )? Заиста не схватам. Да није можда у питању неадекватност термина "вјера"?

Јесте, faith и belief боље објашњавају. Вера - не у исказе, већ као начин живота.

On 6/15/2017 at 22:17, Ћириличар рече

Шесто -

Је ли негдје нешта пропуштам? ).

Не ако мене питаш. :D

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 11 months later...

Jedno pitanje za vernike.

(Možda je i bilo na ovom forumu ali je mnogo tema i ne mogu sve da pročitam)

Zašto je Bogu potrebna žrtva?

U starom zavetu su Jevreji prinosili žrtve, životinje, brašno, ulje, kad i slično...

Dolaskom Hrista i uspostavljanjem Crkve se prinosi hleb i vino kao žrtva...

Na kraju krajeva, zašto je jednom svemogućem Bogu potrebno da svog jedinorodnog Sina žrtvuje užasnim mukama i smrću na krstu?

Da li je Bog sadista? Krvoločan? Čemu uopšte ideja o potrebi za žrtvom? Čiju žeđ za krvlju Isus zadovoljava?

Svemogući Bog koji pri tome i apsolutna ljubav i milost je verovatno mogao na sto drugih načina da oprosti...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ima ovde nesto o potrebi zrtve u starom zavetu i o novoj zrtvi Isusu Hristu.

https://www.gotquestions.org/Hrvatski/zivotinjske-zrtve.html

Ili, ovde :

https://hrcak.srce.hr/111261

Sustina je, Jevreji SZ su ziveli u okruzenju koje je imalo svoje paganske zrtve ( cak i ljudske ), i, Bog je ustanovio odredjene zrtve za stare Jevreje putem kojih bi se klanjali istinitom Bogu. ( za razliku od ostalih zrtava neznabozackih naroda ). 

Zrtva Isusa Hrista je najsavrsenija zrtva i oprostaj, kojom je sam Bog postavsi covek, uzvisio samog coveka ka' najprisnijoj zajednici sa Bogom.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...
On 8.7.2018. at 9:26, Rip Kirby рече

Jedno pitanje za vernike.

(Možda je i bilo na ovom forumu ali je mnogo tema i ne mogu sve da pročitam)

Zašto je Bogu potrebna žrtva?

U starom zavetu su Jevreji prinosili žrtve, životinje, brašno, ulje, kad i slično...

Dolaskom Hrista i uspostavljanjem Crkve se prinosi hleb i vino kao žrtva...

Na kraju krajeva, zašto je jednom svemogućem Bogu potrebno da svog jedinorodnog Sina žrtvuje užasnim mukama i smrću na krstu?

Da li je Bog sadista? Krvoločan? Čemu uopšte ideja o potrebi za žrtvom? Čiju žeđ za krvlju Isus zadovoljava?

Svemogući Bog koji pri tome i apsolutna ljubav i milost je verovatno mogao na sto drugih načina da oprosti...

A ko kaže da je to njemu potrebno?Užasno Hristovo stradanje je ikona ljudske izopačenosti....

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 12.7.2016. at 14:14, Aquilius Cratus рече

Prvo u bibliji ne pise da je stvoren savrsen covek sasvim sigurno ne savrsen po hriscanskim standardima savrsenosti a kao drugo pravoslavnima i katolicima za razliku od protenstanata nije vodic biblija nego celokupno ucenje Crkve u kojem je biblija samo jedna knjiga

Ovo si ga lupio za medalju i to olimpijsku.....

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ateistički JurišnikАко је превара,како објашњавап чудеса која се и дан данас дешавају,или и данас јевреји "риктају" и то?!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, tttt рече

Zasto vecina vernika misli da nema morala bez vere u boga ?

Pa, realno postoji moralnost i van vere i crkva deli sa mnogim ucenjima, filosofijama i drugim verama i religijama zajednicke univerzalne moralne, zakonske i istinite vrednosti koje postoje u svima njima.

Samo sto, mi hriscani iz nase perspektive moralnost cinimo radi priblizavanja i zajednicarenja sa Bogom. I, naravno radi cinjenja dobra svim ljudima, bez obzira na veru i rasu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...
On 22.8.2018. at 15:30, Bokisd рече

Pa, realno postoji moralnost i van vere i crkva deli sa mnogim ucenjima, filosofijama i drugim verama i religijama zajednicke univerzalne moralne, zakonske i istinite vrednosti koje postoje u svima njima.

Samo sto, mi hriscani iz nase perspektive moralnost cinimo radi priblizavanja i zajednicarenja sa Bogom. I, naravno radi cinjenja dobra svim ljudima, bez obzira na veru i rasu.

Ok, lose sam formulisao pitanje. Da li vernici misle da bez boga uopste nema ni morala, da li iz boga proistice jedini moguci moral ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 22.8.2018. at 23:51, tttt рече

Zasto vecina vernika misli da nema morala bez vere u boga ? 

То је став св. Отаца. Разлог томе је да само ствари које су учињене са мотивом служења Христу јесу истински смислене, искрене и истините. У пуноћи. Јер једино је Бог заиста добар.

Онај који није у стању да чини ствари кроз ту призму, у Христу, његова дјела се не могу поредити са нечијим ко то исте ствари чини са таквим мотивом, немају ту пуноћу.

То је морал у покушају.

"Јер без мене не можете ништа чинити". (Јн. 15, 5)

  • Свиђа ми се 1

Петровић Станислава

„А ово је вјечни живот да познају Тебе јединога истинитог Бога кога си послао Исуса Христа“ Јн. (17, 3)

Бог створи прво Адама и Еву, а послије Стеву. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 2.9.2018. at 16:34, tttt рече

Ok, lose sam formulisao pitanje. Da li vernici misle da bez boga uopste nema ni morala, da li iz boga proistice jedini moguci moral ?

Mislim, da je glavni princip da postoji moral i van vere.

Recimo, ovako govori apostol Pavle o moralu i pravdi van vere i zakona ( Rimlj. 2, 14 - 15 )

14  Јер кад незнабошци не имајући закон сами од себе чине шта је по закону, они закон не имајући сами су себи закон:

15   Они доказују да је оно написано у срцима њиховим што се чини по закону, будући да им савест сведочи, и мисли међу собом туже се или правдају)

Od Boga preko vere i delanja,.... po logici stvari, mozemo da kazemo, proistice najsavrseniji i najuzviseniji moral. 

 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 2.9.2018. at 17:19, timjančica рече

Онај који није у стању да чини ствари кроз ту призму, у Христу, његова дјела се не могу поредити са нечијим ко то исте ствари чини са таквим мотивом, немају ту пуноћу.

Odakle ti ovo? 

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...