Jump to content

Атеисти питају вернике

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

Ok zamislimo sledeću hipotetičku situaciju:

Neko dete od rodjenja držimo izolovanim od bilo kog religijskog ili magijskog učenja i na sva njegova pitanja o svetu i ljudima dajemo mu upotpunosti naučne i racionalne odgovore. Recimo tako odgajan čovek nikada u toku svoga života ne čuje od drugih ljudi za pojam boga ili religije, živi u društvu gde to niko ne pominje, gde u jeziku uopšte ne postoje takvi pojmovi . Da li bi onda takav čovek uopšte mogao razviti neki religijski osećaj ili predstavu (pojam) o Bogu? Drugim rečima da li se vera kao pojam prenosi, ako je ne bismo dobili ili spoznali od drugih ljudi, onda za nju ne bismo ni znali, ne bi nam ni bila poznata kao pojam.

Нелогично и нетачно. Ако Бога заиста нема, ко је онда првоме човеку "трубио" о појму Бога?

У Амертици, чини ми се (погледаћу литературу па ћу прецизно цитирати), била је девојчица од рођења слепа и глувонема. Лекари су некако успели да успоставе комуникацију са њом. Када су јој објашњавали појсам "Бог" она им је "одговорила" да је знала за то само није знала како су они том појму дали име. Погледаћу литературу па ћу прецизније о овом случају.

Чуо сам за тај случај и мислим да се ради о Хелен Келер.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево тог сведочанства и књизи покојног професора Лазара Милина:

"...Елен Келер која је била од најранијег детињства глува и слепа, дакле неподложна уобичајеном васпитању, било религијском било антирелигијском, али када јој је њена специјална учитељица објаснила да Бог постоји, она је својој учитељици на свој начин одговорила: знала сам ја то и пре објашњења, само нисам знала како ви то зовете."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Питање за свештенике СПЦ:

1) Да ли и како неко ко је крштен као дете, ал се сад преобратио у другу веру може званично да се одрекне чланства у СПЦ ако то пожели? (Ја нисам у овој категорији.)

2) Шта са тзв. ''православним атеистима''? Дакле крштени као бебе, ал сад су постали атеисти (или су као и ја од кад знају за себе одувек били атеисти). Јел они уопште треба или смеју да остану чланови СПЦ? Да учествују у сакраментима и сл.?

3) Поставио сам ово претходно питање јер ми је супруга верник и њој би пуно значило црквено венчање, те стога и мени значи. Већ смо у грађанском браку, ал нисмо још се црквено венчали због објективних околности које нису за овај форум, али ћемо за неколико месеци. Моје је питање да ли ћу имати неприлика што сам атеиста, те стога и она? Шта да очекујем у вези церемоније, и свега пре? Да ли уопште да кажем свештенику или не да сам атеиста?

Унапред захвалан.

Бог је скоро па свемогућ. Он може све да уради... осим да изневери очекивања свог верника.

XIO

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Питање за свештенике СПЦ:

1) Да ли и како неко ко је крштен као дете, ал се сад преобратио у другу веру може званично да се одрекне чланства у СПЦ ако то пожели? (Ја нисам у овој категорији.)

2) Шта са тзв. ''православним атеистима''? Дакле крштени као бебе, ал сад су постали атеисти (или су као и ја од кад знају за себе одувек били атеисти). Јел они уопште треба или смеју да остану чланови СПЦ? Да учествују у сакраментима и сл.?

3) Поставио сам ово претходно питање јер ми је супруга верник и њој би пуно значило црквено венчање, те стога и мени значи. Већ смо у грађанском браку, ал нисмо још се црквено венчали због објективних околности које нису за овај форум, али ћемо за неколико месеци. Моје је питање да ли ћу имати неприлика што сам атеиста, те стога и она? Шта да очекујем у вези церемоније, и свега пре? Да ли уопште да кажем свештенику или не да сам атеиста?

Унапред захвалан.

Врло интересантно питање и ја једва чекам одговор свештеника.... ;)

"Прости верник"

Господе, дај ми да мирно примим све што ми данашњи дан донесе и да се потпуно предам Твојој светој вољи. Упућуј ме и помажи свакога часа у току овога дана. Управљај мојим мислима и осећањима у свим делима и речима. Не допусти да у непредвиђеним случајевима заборавим да све долази од Тебе.

http://www.pravoslav...ta Filareta.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest ага пије млеко

Питање за свештенике СПЦ:

1) Да ли и како неко ко је крштен као дете, ал се сад преобратио у другу веру може званично да се одрекне чланства у СПЦ ако то пожели? (Ја нисам у овој категорији.)

2) Шта са тзв. ''православним атеистима''? Дакле крштени као бебе, ал сад су постали атеисти (или су као и ја од кад знају за себе одувек били атеисти). Јел они уопште треба или смеју да остану чланови СПЦ? Да учествују у сакраментима и сл.?

3) Поставио сам ово претходно питање јер ми је супруга верник и њој би пуно значило црквено венчање, те стога и мени значи. Већ смо у грађанском браку, ал нисмо још се црквено венчали због објективних околности које нису за овај форум, али ћемо за неколико месеци. Моје је питање да ли ћу имати неприлика што сам атеиста, те стога и она? Шта да очекујем у вези церемоније, и свега пре? Да ли уопште да кажем свештенику или не да сам атеиста?

Унапред захвалан.

Ево одговора драги XIO,  верујем да ћеш бити задовољан :

1. Питање

Наравно да може. Треба знати да у Цркви као заједници ништа није нужно и не сме да се ради по нужности. Основана ствар јесте слобода, слобода избора и слободна воља. Тако да све што чинимо у Цркви , чинимо по својој слободи и љубави према Христу и Цркви и зато што желимо нешто да чинимо. Управо , неслобода се код нас доживљава као грех, зло, болест и смрт. Зато што неслобода повлачи за собом патогене и патолошке последице. Човек који није слободан не може да развија и да напредује у свом односу према Богу и човеку.

У ранијим деценијама исписницу из Цркве су тражили Јеховини Сведоци. У последње време се појавила код атеиста "раскрштеница". Тако да треба питати нашег члана Макса Бучера који је  власник једног таквог документа. Треба једноставно рећи своме пароху да је неко од малена крштен и да сада има друг(ачиј)а уверења. Сада, од стране Цркве....не бих знао да ли постоји неки чин приликом отпуста, пошто то није превише честа и позната пракса. Вероватно би требало да то иде преко епархијског суда. И сигурно би требало да постоји неки документ из тог суда поводом те праксе. То треба проверити.

2. Питање.

Они не би требало да учествују у тајнама (светиљама/сакраментима) - причешћа, исповести, јер би то било бласфемија (светогрђе) ако већ не верују у Бога. На тај начин они би приступали "на суд и осуду" од стране Бога и Цркве. У принципу, ми верујемо да могу да се десе страшне и проклете ствари онима који би приступили светом и чистом телу и крви Христа Бога. 1. Кор 12, 29-30.

3. Питање

За атеисте важи исто као и за муслиманиме и католике који се венчавају за православне . Дакле , дозвољено обавити св. Тајну брака  ради благослова и просперитета оног супружника који је хришћанин. Стим што ви морате дати обећење да своју децу нећете присиљавати на атеизам.

Свако добро.   ;)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја мислим да сви вјерују у истог БОГА само га на погрешан начин исповиједају или му приступају погрешно.

поптуно се слажем.

то је ствар пројекције сопствених особина на Бога, тако да се увек промаши истинитост виђења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest srna u izgubljenom raju

nisam svestenik ,ali bi dodao jos na onaj odgovor povodom prvog pitanja ,ko ne vjeruje u Boga ,ne ucestvuje redovno u svetim tajnama ,ne zivi aktivno zivotom crkve, je isti kao i student koji je upisao fakultet, ali za 30 godina nikada nije otisao ni na predavanja, ni na ispit, niti je ucio... prema tome ko je samo krsten i posle toga nije nista radio, nema potrebe da se rskrstava jer je on samo teoretski hriscanin ,ali ne i u praksi, zato ne postoji cin raskrstavanja. zasto zatvarati vrata za sobom koja ne moras, vise opcija i mogucnosti u zivotu znaci i vecu slobodu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@ Za Medu (a , mogu i drugi da odgovore)

ta božja javljanja , za koje veruješ da postoje ....

zašto postoje , koja  je svrha  ?

ništa provokacija , samo me zanima koje objašnjenje imate za to ...

.

www.ulicni-muzicar.blogspot.com [ izvol'te... ]

.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Однос са Богом је жив однос, можда зато. Као родитеља и детета. Замисли да се обраћаш родитељу а да он не мрдне прстом или ти никада не одговори ... какав би то родитељ био?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@ Za Medu (a , mogu i drugi da odgovore)

ta božja javljanja , za koje veruješ da postoje ....

zašto postoje , koja  je svrha  ?

ništa provokacija , samo me zanima koje objašnjenje imate za to ...

па некад су на спасење, некад на благодат, некад на испуњење, некад на упозорење ... Бог пази на своје, шаље опомене и похвале, исцељења и благодат, овако или онако.

кад су јавна и велика, свима су упућена, а поготово онима који ''не верују'', а могу бити и позив или одговор некима.

кажем ти, широко је поље које Бог сагледава, Он зна шта се мува по срцима људи, а ми знамо само по нашим појединачним шта се дешава, а и то ређе.

ево рецимо, ти си позван у веру, а само од тебе зависи кад и због чега ћеш се одазвати. о да ли човек схвата или се плаши одговора његовог најскривенијег пумпања срца, то је већ друга ствар. можда само чекаш нешто, а можда си само и тражио одговор на нека питања, чисто информативно.

поента је да Бог није силеџија и НИКОМЕ не диктира, али да, утиче на вољу.

од човека зависи хоће ли је предати или не, и на колико дуго.

ми нисмо заробљеници сопствене вере, а Бог неће робове, већ слободне и јаке људе.

оће само добро човеку, а ми гомилу пута нисмо ни свесни трећег решења између два која мислимо да су нам понуђена.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

uvek sam se pitao , a i vas ću sada :

zašto Bog  , jednom za svagda , ne reši to pitanje ... da li (ON) postoji ili ne ?

Nešto grandiozno , da niko posle ne može da sumnja više !

već sam davao ovaj primer ...

recimo , da na jedan period (nebitno koliki) pomeri zvezde na nebu i ispiše njima neku poruku , na primer ...

pa , da ih posle vrati na staro mesto ...

ili nešto drugo , ali nešto što će rešiti zauvek to pitanje ... ima li boga ili ne ...

on bi hteo da mi svi budemo "njegovi" , zar ne ?

zašto da verujemo da on postoji , zašto da ne ZNAMO to ... S V I  !!!

.

www.ulicni-muzicar.blogspot.com [ izvol'te... ]

.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

uvek sam se pitao , a i vas ću sada :

zašto Bog  , jednom za svagda , ne reši to pitanje ... da li (ON) postoji ili ne ?

Nešto grandiozno , da niko posle ne može da sumnja više !

već sam davao ovaj primer ...

recimo , da na jedan period (nebitno koliki) pomeri zvezde na nebu i ispiše njima neku poruku , na primer ...

pa , da ih posle vrati na staro mesto ...

ili nešto drugo , ali nešto što će rešiti zauvek to pitanje ... ima li boga ili ne ...

on bi hteo da mi svi budemo "njegovi" , zar ne ?

zašto da verujemo da on postoji , zašto da ne ZNAMO to ... S V I  !!!

јао Исусе Сине Божји  :)0405_feel:)

па колико је потребно?

запис на папиру о распећу по имену и датуму, толика религија, толика крштења, сведочанства љубави и мученика који ни по цену убиства нису хтели да се одрекну, силазак Благодатног Огња на Велику Суботу у Јерусалиму, свако појединачно чудо, Литургија, 2000 година књига, историје, људи, имена, догађаја ...

МАЛО ЛИ ЈЕ?!

молим те да не приписујеш своју скептичност, да не кажем маловерност, непостојању Бога  greengrin-smileys-327.gif' class='bbc_emoticon' alt='greengrin' />

Link to comment
Подели на овим сајтовима

uvek sam se pitao , a i vas ću sada :

zašto Bog  , jednom za svagda , ne reši to pitanje ... da li (ON) postoji ili ne ?

Nešto grandiozno , da niko posle ne može da sumnja više !

već sam davao ovaj primer ...

recimo , da na jedan period (nebitno koliki) pomeri zvezde na nebu i ispiše njima neku poruku , na primer ...

pa , da ih posle vrati na staro mesto ...

ili nešto drugo , ali nešto što će rešiti zauvek to pitanje ... ima li boga ili ne ...

on bi hteo da mi svi budemo "njegovi" , zar ne ?

zašto da verujemo da on postoji , zašto da ne ZNAMO to ... S V I  !!!

јао Исусе Сине Божји  gringrin 0202_238 0202_238

па колико је потребно?

запис на папиру о распећу по имену и датуму, толика религија, толика крштења, сведочанства љубави и мученика који ни по цену убиства нису хтели да се одрекну, силазак Благодатног Огња на Велику Суботу у Јерусалиму, свако појединачно чудо, Литургија, 2000 година књига, историје, људи, имена, догађаја ...

МАЛО ЛИ ЈЕ?!

молим те да не приписујеш своју скептичност, да не кажем маловерност, непостојању Бога  :)-smileys-327.gif' class='bbc_emoticon' alt=':)' />

pa , izgleda da je MALO ...

s obzirom na nedovoljan uspeh ... :)

a , to od pre 2000 god. ... jel' ti stvarno veruješ da nisu malo "obradjivali" podatke ?  :)

da ili ne !

.

www.ulicni-muzicar.blogspot.com [ izvol'te... ]

.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

uvek sam se pitao , a i vas ću sada :

zašto Bog  , jednom za svagda , ne reši to pitanje ... da li (ON) postoji ili ne ?

Nešto grandiozno , da niko posle ne može da sumnja više !

već sam davao ovaj primer ...

recimo , da na jedan period (nebitno koliki) pomeri zvezde na nebu i ispiše njima neku poruku , na primer ...

pa , da ih posle vrati na staro mesto ...

ili nešto drugo , ali nešto što će rešiti zauvek to pitanje ... ima li boga ili ne ...

on bi hteo da mi svi budemo "njegovi" , zar ne ?

zašto da verujemo da on postoji , zašto da ne ZNAMO to ... S V I  !!!

јао Исусе Сине Божји  gringrin 0202_238 0202_238

па колико је потребно?

запис на папиру о распећу по имену и датуму, толика религија, толика крштења, сведочанства љубави и мученика који ни по цену убиства нису хтели да се одрекну, силазак Благодатног Огња на Велику Суботу у Јерусалиму, свако појединачно чудо, Литургија, 2000 година књига, историје, људи, имена, догађаја ...

МАЛО ЛИ ЈЕ?!

молим те да не приписујеш своју скептичност, да не кажем маловерност, непостојању Бога  :)-smileys-327.gif' class='bbc_emoticon' alt=':)' />

pa , izgleda da je MALO ...

s obzirom na nedovoljan uspeh ... :)

a , to od pre 2000 god. ... jel' ti stvarno veruješ da nisu malo "obradjivali" podatke ?  :)

da ili ne !

ok, imas svake godine cudo, BLAGODATNI OGANJ......

Link to comment
Подели на овим сајтовима

uvek sam se pitao , a i vas ću sada :

zašto Bog  , jednom za svagda , ne reši to pitanje ... da li (ON) postoji ili ne ?

Nešto grandiozno , da niko posle ne može da sumnja više !

Зато што и од нас зависи :)

Икс пута Га одбијамо од себе у нашем срцу.

Игноришемо и одричемо.

А он је човеку дао слободну вољу.

Зато од нас зависи 50:50.

И каже .. благо онима који не видеше а повероваше.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...