Jump to content

Владика Филарет: Уколико ме отерају и из манастира Дубница, ја могу само код владике Артемија

Оцени ову тему


Препоручена порука

filaret-tanjug.jpg

 

ИСТИНА је да је владика Атанасије насрнуо на мене. Гурао ме је и двапут ме је повукао за браду. Док ме је нападао, дигао сам обе руке високо како случајно не бих узвратио. Још осећам горак укус овог догађаја. Владика Атанасије, међутим, мој је надлежни архијереј и - опраштам му.

Ово за "Новости" каже умировљени владика Филарет, после инцидента у манастиру Дубница код Нове Вароши где се сукобио са епископом милешевским Атанасијем (Ракитом). Мирно и помирљиво он потврђује да се немила сцена догодила, али негира да се бранио, викао и дозивао полицију.

 

- Срећа у несрећи је што су нападу присуствовала тројица свештеника, који су га одвојили од мене. Владика има доста проблема, и личних и епархијских. Зато му хришћански и чистог срца - опраштам. Нисам се, зато, поводом тога обраћао ни Патријаршији у Београду нити намеравам било шта да предузимам - наводи Филарет.

 

Инцидент се догодио прошле недеље у манастиру Дубница, око 17 часова, током вечерњег богослужења. Сукобу је претходио краћи разговор двојице архијереја, који се претворио у размену тешких речи.

- Кратко је све трајало, а служба није ни прекидана. Било ми еј изузетно непријатно, највише због окупљеног народа. Срећом све се брзо смирило - описује владика Филарет.

 

Умировљени милешевски владика каже да неће тражити одговорност епископа Атанасија, а не очекује ни да ће сам трпети последице.

 

- Одавде ја заиста немам куд. Дедовина ми је уништена у последњем рату, а као монах од имовине немам ништа. Уколико ме отерају и из манастира Дубница, ја могу само код владике Артемија - наводи бивши милешевски владика.

 

Са чела Милешевске епископије владика Филарет смењен је 2015. године, када је престала и његова активна црквена служба. Одлуком Сабора СПЦ, на његово место прошле године устоличен је епископ Атанасије (Ракита). Без обзира на наводне злоупотребе у раду, Филарет није напустио епархију. Као трајно место боравка одређен му је манастир Дубница код Нове Вароши, где се и догодио инцидент чији су актери бивши и садашњи владика.

 

http://www.novosti.rs/вести/насловна/друштво.395.html:737302-VLADIKA-FILARET-ZA-NOVOSTI-Atanasije-me-je-gurao-i-vukao-za-bradu-ali-mu-oprastam

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja nešto ne verujem Filaretu. Ovo me podseća na jedan dogadja iz mog sela pre dosta godina. Dohvatila neka baba, nekog dedu, ubi boga u njemu, a sve vikala upomoć kako on ju bije. A ako će da ide kod Artemija, pa neka ide. SPC  ne sme d abude talac samovolje pojedinac, pa makar oni bili i episkopi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 45 минута, Поуке.орг инфо рече

Зато му хришћански и чистог срца - опраштам

Toliko mu hriscanski oprastam da cu to i u novine d`objavim!

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, obi-wan рече

Toliko mu hriscanski oprastam da cu to i u novine d`objavim!

Узе ми реч из уста. Није се обраћао Патријаршији, али је зато дао изјаву за новине. Мирно и помитљиво, нема шта..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Lady Godiva рече

Узе ми реч из уста. Није се обраћао Патријаршији, али је зато дао изјаву за новине. Мирно и помитљиво, нема шта..

Ma bre, na ovakve clanke po nasim "novinama" vise ne bi nasela ni veverica...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja neznam da li znate vladiku Atanasija Rakitu ali taj covek sa sve mantijom nema 50 kila, za razliku od doticnog koji bi mogao da ga kao valjak pregazi. Stvarno je zanimljivo da on naziva bivseg Artemija vladikom! 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сад сам гуглала вл Филарета (јер појма немам ко је лик :D) и изађе ми ова испод вест из 2014. Ако је ово заиста рекао, не чуди ме што Артемија назива владиком.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:507974-Vladika-Filaret-ne-priznaje-SPC

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Lady Godiva рече

Сад сам гуглала вл Филарета (јер појма немам ко је лик :D)

Pa ti ne znaš šta si sve propustila...

Npr. ovo:

Filaret_Mi%C4%87evi%C4%87_sa_pu%C5%A1kom

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Avocado рече

Pa ti ne znaš šta si sve propustila...

Npr. ovo:

Фин неки човек, миротворац, кротка душа.. 7896634

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Avocado рече

Pa ti ne znaš šta si sve propustila...

Npr. ovo:

Filaret_Mi%C4%87evi%C4%87_sa_pu%C5%A1kom

Јао, страшно, поп учествује у одбрани свог народа. Ах, ти Срби Православци, па докле више!

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, todor рече

Јао, страшно, поп учествује у одбрани свог народа. Ах, ти Срби Православци, па докле више!

 

 

Realno, to nije strogo hrišćanski. Mora da se okrene drugi obraz, da se ljubi neprijatelj itd.

"Neprotivljenje zlu" jeste hrišćanska doktrina.

Tako da ako neko pruža oružani otpor ili vrši napad on to može činiti jedino na bazi nacionalizma ili na bazi nagona za samoodržanjem (ili na bazi Volje za Belom Tehnikom)

Postoje neke druge religije koje imaju koncept Svetog rata. Islam, indo-evropski paganizam itd..

S druge strane, kada uzmemo u obzir da je pravoslavlje 90% paganizam, vladika sa mašinkom postaje mnogo razumljiviji fenomen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Tumaralo. рече

Realno, to nije strogo hrišćanski. Mora da se okrene drugi obraz, da se ljubi neprijatelj itd. 

"Neprotivljenje zlu" jeste hrišćanska doktrina.

Није тачно, ''окретање другог образа'' добија израз и смисао у сасвим другим околностима.

http://www.prijateljboziji.com/_Biblijski-zakoni-o-ratu/44420.html

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Tumaralo. рече

Realno, to nije strogo hrišćanski. Mora da se okrene drugi obraz, da se ljubi neprijatelj itd.

"Neprotivljenje zlu" jeste hrišćanska doktrina.

Tako da ako neko pruža oružani otpor ili vrši napad on to može činiti jedino na bazi nacionalizma ili na bazi nagona za samoodržanjem (ili na bazi Volje za Belom Tehnikom)

Postoje neke druge religije koje imaju koncept Svetog rata. Islam, indo-evropski paganizam itd..

S druge strane, kada uzmemo u obzir da je pravoslavlje 90% paganizam, vladika sa mašinkom postaje mnogo razumljiviji fenomen.

Ovde potpuno gresis. Citaj malo vl. Nikolaja o tome.

Ukratko - obraz okreci kad se ti licno pred nekim zlom nalazis, i to ako tako zelis. Ni to nije sasvim obavezujuce, tj. Hriscanin ima itekako pravo da brani sebe. Ali da sad ne sirimo pricu na tu stranu. Sasvim drugo je kad se radi o celom narodu, koga izmedju ostalih cine zene, deca i nemocni. Onda je tu odbrana naroda u odsudnom momentu prosto zapovest Bozija, jer "od te ljubavi nema vece, do da ko svoj zivot polozi za bliznje svoje".

Problem u ovom poredjenju koje je @todor izneo je sto vl. Filaret nicim ne lici na cestitog popa sa one druge slike - ni po duhu, ni po drzanju.

Zato su ove dve gornje slike, ipak, sasvim suprotne i neuporedive.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...