Jump to content

Број становника у Србији пао испод седам милиона

Оцени ову тему


Препоручена порука

Никада у новијој историји на овим просторима није живело мање људи него данас, што употпуњује и податак да су лане рођене 64.894 бебе, а умрле чак 103.722 особе.

Број становника у Србији пао је испод седам милиона, говоре најновији подаци Републичког завода за статистику, тако да демографи истичу да у нашој земљи, бар у новијој историји, никада није живело мање становника него данас. За свега годину дана Србија је остала без 37.500 становника, што се и могло очекивати с обзиром на то да је лане свега шест општина имало позитивни природни прираштај.
 
Кад већ завирујемо у бројке о прираштају, што значи и у бројке из породилишта, у Србији су прошле године рођене 64.894 бебе – само 160 више него 2016. године, када је у матичне књиге рођених уписано најмање деце од почетка 20. века. Новорођених је било више и за време балканских ратова, а сваке године у последњој деценији на овим просторима нестане општина попут Бечеја, Савског венца или Пријепоља, јер се природни прираштај у земљи смањи за око 385.000 људи. Гордана Бјелобрк, шеф Одсека за демографију Републичког завода за статистику, не скрива забринутост док посматра најновије податке виталне статистике и истиче да је у 2017. години забележена највећа негативна вредност природног прираштаја од када се води витална статистика, пре свега због великог броја умрлих. Конкретно: прошле године умрле су 103.722 особе – чак 3.000 више у односу на 2016. годину.
 
– Од 169 општина у Србији само шест њих је током претходне године имало позитивни природни прираштај, и то Нови Пазар, Бујановац, Сјеница, Нови Сад, Прешево и Тутин. Иако у Београду живи готово четвртина становништва Србије, ниједна београдска општина није имала позитиван природни прираштај у претходној години. Узроци ових поражавајућих демографских трендова су једноставни – млади људи одлазе из Србије и то видите не само по броју рођених беба већ и по броју бракова. Наиме, у порасту је број особа које се венчавају други или трећи пут, а опада број младенаца који први пут одлазе код матичара и то су по правилу млади људи – истиче наша саговорница и додаје да број седокосих премашује број деце.
 
– Оно што забрињава демографе јесте чињеница да расте старост мајке приликом рођења првог детета. У овом моменту, просечна жена у граду први пут одлази у породилиште у тридесетој години живота, а у осталим насељима са 27,8 година, па не чуди податак због чега највећи број породица у Србији има само једно дете – истиче наша саговорница.
 
Такозвани емотивни графикони Завода за статистику сведоче да је у 2017. години 36.047 особа изговорило судбоносно „да” при чему (просечни) младожења у нашој земљи има 31,2 године, а његова изабраница – 28,3 године. Илустративни доказ тезе да се сличности привлаче јесте и чињеница да су најчешћи бракови између супружника исте националности (88 одсто). Највише је закључених бракова у којима су супружници с истом школском спремом, а у половини нових бракова оба супружника су запослена.
 
Тачку на брачну заједницу у 2017. години ставила су 9.262 пара, чак 216 више него годину дана раније. Они који верују у баксузну моћ бројева, сигурно ће обесхрабрити податак да је просечно трајање разведеног брака за 2017. годину износило 13,3 године. Највећи број разведених бракова чине заједнице са децом – чак 55 одсто њих.
 
Подаци Републичког завода за статистику сведоче да просечна старост укупног становништва у нашој земљи константно расте – у 2017. години износила је 43 године. Проценат младог становништва (0–14 година) у укупном становништву износи 14,3 одсто, док је удео особа старијих од 65 година 19,6 процента. Највећи број старих особа живи у зајечарској области, а највећи број младих у Рашкој и Пчињској области.
 
Подаци о унутрашњим миграцијама сведоче да је током 2017. године 120.355 особа променило пребивалиште, односно трајно се преселило из свог досадашњег места становања у друго место унутар Србије. Највише њих (49.494) доселило се у Београд и у регион Војводине (27.362), а највећи број интерних миграната имао је између 25 и 34 године. С обзиром на то да је број особа које су промениле пребивалиште унутар земље мањи за око 5.000 у односу на 2016. годину, статистичари претпостављају да је у порасту број особа које су емигрирале у иностранство.
 
Увид у статистику морталитета сведочи да Срби умиру од болести које се могу спречити и које су последица нездравог начина живота. Наиме, водећи узрок смрти код оба пола биле су болести система крвотока – оне потписују више од половину читуља у нашој земљи. Други узрок смрти у нашој земљи су тумори, на које отпада петина смртних случајева.
 
d06b01-broj-rodjenih.jpg
 

View full Странице

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Битна је тема, али у тексту завода за статистику хвали података да би могла да се схвати суштина. И начин тумачења теме је једностран. Убрзати економију и природни прираштај наталитета једне нације је приоритет, па и објаснити кроз средства јавног информисања..

Ако говоримо о стопи морталитета и наталитета коју приказује завод за статистику, не сме се гледати овако прошлост пре 50 година, а изоставити битнијих 50 година пре тога, обзиром да смо имали нагли раст после светских ратова и тада смо достигли већу бројност. Јер ми данас не можемо генерацију из 1960 натерати да производе нпр. квалитетније објекте јавне намене које ми морамо после њих да користимо. Нема временске машине:stadaradim:.

Генерације рођене у Србији (без КиМ) од 1960 до 1970 су најодговорније за драстично мањи природни прираштај наталитета, по чему су се статистички одвојили од генерација пре њих. Стопа односа морталитета и наталитета се није могла одмах видно изразити јер процес старења једног народа траје више деценија или стотинама година. Па када повежемо миграције становника долазимо до стања које имамо данас. А ми смо сви данас и овде, зато нам треба упоредни однос новорођених у свакој општини на начин да се види да ли је број рођених већи од не-пензионисаних грађана (у складу са очекиваним животним веком). Ако је то у плусу, ми можемо да предвиђамо раст.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ista situacija je i u Hrvatskoj samo malo i gora jer zbog ulaska u EU osim lošeg priraštaja , tu je masovni odlazak čitavih obitelji s djecom u inozemstvo .

Problem nataliteta je prisutan u većem dijelu Europe a naručiti u siromašnijim državama poput Balkana i dr.

Ozbiljne države poput Francuske , Njemačke i dr. bogatiji i uređenijih društava su na vrijeme reagirali i uspjeli riješiti ovaj ozbiljan problem ( raznim poticajnim mjerama i useljavanjem iz dr. država) .

Za rješavanje ovog problema je potreban duži vremenski period ( nekoliko decenija ).

Tako da su se naši političari kasno sjetili i tu se više ništa ne može učiniti.

Za nekoliko godina zbog potpunog kolapsa  mirovinskog , zdravstvenog i dr povezanih sektora doći do potpunog kaosa. Što će se pokušati riješiti useljavanjem iz čunga- luga zemalja , samo se i sa ovim već kasni.

Možda će se izlaz tražiti u nacionalnim nabrijavanjima i novim ratovima jer su ova područija idealna za to.

Što nam je činiti?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, kopitar рече

Ista situacija je i u Hrvatskoj samo malo i gora jer zbog ulaska u EU osim lošeg priraštaja , tu je masovni odlazak čitavih obitelji s djecom u inozemstvo .

То чека и нас. Кад уђемо у ЕУ и нестану последње бирократске препреке за одлазак, доћи ће до демографске катастрофе. А и сада је ситуација ужасна.

Тешко да има ту лека, то је процес који је јако тешко зауставити и преокренути а за то и треба јако пуно времена. А мафија на власти која овде жари и пали деценијама сигурно неће да се тиме замлаћује; штавише њима и одговара да све што може оде да би могли на миру да владају (=пљачкају) ове што су остали.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, kopitar рече

Ista situacija je i u Hrvatskoj samo malo i gora jer zbog ulaska u EU osim lošeg priraštaja , tu je masovni odlazak čitavih obitelji s djecom u inozemstvo .

Problem nataliteta je prisutan u većem dijelu Europe a naručiti u siromašnijim državama poput Balkana i dr.

Ozbiljne države poput Francuske , Njemačke i dr. bogatiji i uređenijih društava su na vrijeme reagirali i uspjeli riješiti ovaj ozbiljan problem ( raznim poticajnim mjerama i useljavanjem iz dr. država) .

Za rješavanje ovog problema je potreban duži vremenski period ( nekoliko decenija ).

Tako da su se naši političari kasno sjetili i tu se više ništa ne može učiniti.

Za nekoliko godina zbog potpunog kolapsa  mirovinskog , zdravstvenog i dr povezanih sektora doći do potpunog kaosa. Što će se pokušati riješiti useljavanjem iz čunga- luga zemalja , samo se i sa ovim već kasni.

Možda će se izlaz tražiti u nacionalnim nabrijavanjima i novim ratovima jer su ova područija idealna za to.

Što nam je činiti?

Нација која покуша то да реши преко колена, може да доживи мрачно доба од више деценија, са привремено позитивним трендом раста наталитета наравно, ако је то једини циљ а мсм. да није и да нема потребе да буде:). Него мешају се теоретичари који желе опет да произведу беба бум и они који желе просечан позитиван раст без великих осцилација.

Нема балкан најнегативнији однос наталитета и морталитета у Европи, нити највише ткз. економских миграната из држава. Експанзиван раст светске популације је већ довео до тога да ће се ускоро више европљана и американаца селити за Аустралију и богате градове Арапског и Азијског света. Поготово богати део Европе и Америке, мсм. да је 2017 године преко 10.000 милионера (миграција богаташа) населило Аустралију.

Што се Европе тиче у пракси неких држава нпр. Италије, показује се да функционално имовинско правосуђе јако утицајно за одржавање стабилног наталитета и контролисаних миграција.

Водећи се том логиком, када би држава, уложила више енергије у развој и стабилну функционалност имовинског права и катастра. Уместо што се катастар сређује само онда кад држави треба земља за неки пројекат јавне намене типа аутопут или судског спора, проблем наталитета и миграција би постао значајно позитивнији. Већина грађана балкана, што због ратова, што због комунизма, што због немања катастра... не могу тек тако да се врати из града на имања својих предака, што у случају међуродбинских спорова може да траје и цели животни век. За то време, шуме, воћњаци, пашњаци... ће обично бити блокирани, неодржавани или проту-правно експлоатисани од других лица... А без наследства и са наслеђеним правним обавезама, човек који се и није одлучио за деценијско образовање, мора да жртвује опет деценију свог живота само због стварања и одржавања основних егзистенцијалних услова који обезбеђују стварање породице.

Тако да је даље развијање и функционало прилагођавање нашим реалним потребама оно што чека образовање и правни систем. По мени су Руси направили модел који не може да пропадне. Код њих нпр. држава преузима стамбене кредите са мајки, студирање се прилагођава трудницама. И очеви добијају обавезно породиљско право на одсуство са посла...

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, drvce рече

I šta ja sada treba da mislim kada vidim da se informišeš na sajtu cia-e? Nadam se da si samo slučajno naleteo, da nije nešto gore.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Branislav81 рече

I šta ja sada treba da mislim kada vidim da se informišeš na sajtu cia-e? Nadam se da si samo slučajno naleteo, da nije nešto gore.

Ako bih ti rekao da mislis sta hoces, odmah bi ti bilo jasno da se samo pretvaram da mi nije stalo do tvog misljenja i da, zapravo, ja sirim njine informacije jer mi je stalo da mislis na tacno odredjen nacin.

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, drvce рече

Nista ne brinitie, ljudi ima sve vise na svetu.

Како да не бринемо, драго Дрвце? :(

https://www.independent.co.uk/environment/how-many-trees-are-there-on-earth-10483553.html

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Lady Godiva рече

Како да не бринемо, драго Дрвце? :(

https://www.independent.co.uk/environment/how-many-trees-are-there-on-earth-10483553.html

ljudi-su-govna-ali-planine-su-prekrasne.

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, ризница богословља рече

Никада у новијој историји на овим просторима није живело мање људи

Da sacekamo dve, najvise dve i po godine, pa da vidimo sta ce biti?

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Mиљан Л. рече

Убрзати економију и природни прираштај наталитета једне нације је приоритет

Samo ovo prvo... ovo drugo sledi samo po sebi.

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

@Branislav81 

http://brojstanovnika.population.city/srbija/#cities

Ево један данашњи  статистички узорак за тебе, послао ми М6 а јавио ми директно Џејмс Бонд поздравља те и каже да не бринеш за ЦИА и КГБ или ФБИ  врховни вођа вучко нас сам истребљује са булументом око себе као што су др Неша (са или без тачке нисам сигуран :lupaglavu:) и Вулин заједно са тетком из Канаде и бата Гашом који тера новинарке да му клече :unbelieveble:.Списак није комплетан недостају ту још квалитетни кадрови старлете,стриптизете и остали ПР из садашњег ештабилишмента. 

Још ми напоменуо да је овај статистички узорак без мог личног окружења (места где живим)  где се за месец дана 15 словима петнаест особа одселило породично ( 13 у Немачку а две васпитачице отишле саме па накнадно воде и породице на Малту). 

Умало да заборавим питао ме је онако изокола каква је атмосфера у народу по питању "Државе Косово" ја му кажем па Џејмсе то је и даље наша јужна српска покрајна није "никаква држава" а он мени иди мали Марко спавај ништа не знаш. 

Поздрав од Џејмса 

 

                        Човек планира Бог одлучује

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...