Jump to content

Контрацепција


Препоручена порука

Doduše, tu se slažemo, nego mi je trenutno u glavi ta ideja sa jedne druge teme, kako Bog može da interveniše i menja tok događaja kako poželi. Nekim ženama je recimo dao takvu matericu da u njoj jajna ćelija ne može da se ugnezdi, pa one onda uzimaju razne lekove i hormone da bi održale trudnoću. A druge žene možda hormonima koje uzimaju onemogućavaju kod sebe to isto što ove prethodne žele svim srcem. Mora čovek ponekada da se zapita i šta je tu Božja volja, zar ne?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Када човек чита дневнике светих људи не може да не дође до схватања да Бог једноставно жели људима исто што и благонаклони родитељ своме детету. Само што постоји једна основна ставка:

- Бог врло ретко и скоро никада не крши принцип слободе - слободне воље човекове, јер онда однос човека и Бога не би била савршена љубав  - потпуна слобода избора да се има однос  са неким, него би вјеровање постало нужност чиме би била ограничена слобода избора, па и и избора да се Творац игнорише, нема однос са њим, па чак и оспорава или отворено противи њему.

Ми људи смо баш као размажена деца:

тата не ваља јер ми не да да стално једем сладолед и неће да ради домаће задатке уместо мене :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Doduše, tu se slažemo, nego mi je trenutno u glavi ta ideja sa jedne druge teme, kako Bog može da interveniše i menja tok događaja kako poželi. Nekim ženama je recimo dao takvu matericu da u njoj jajna ćelija ne može da se ugnezdi, pa one onda uzimaju razne lekove i hormone da bi održale trudnoću. A druge žene možda hormonima koje uzimaju onemogućavaju kod sebe to isto što ove prethodne žele svim srcem. Mora čovek ponekada da se zapita i šta je tu Božja volja, zar ne?

Сори , тек сад приметих да си "пријатељ атеиста"  :)

Па јес некад се човек запита и шта је ту Божија воља , није да се не запита , лаго би кад би реко друкче.

Има и драстичнијих примера, рецимо холокауст , или страдање мале деце што би реко народ "на правди Бога" , и тако даљше...

Тешко је туј знати шта је Божија воља а шта Божије допуштење.

Јер Божија је воља оно што је њему по вољи а допуштење му можда и није по вољи али ипак он то некако допусти.

Као на пример родитељ детета, некада му је по вољи да одведе дете на игралиште или у паркић и да се са њим разоноди , а некада му није по вољи али допусти да неко други одведе дете и игра се са њим.

Некада је родитељу по вољи када дете нешто уради , а некада му није по вољи али ипак допусти да то малишан учини.

Тако ми то некако гледамо и у вези Бога и људи .

Значи није све што Бог допусти баш њему по вољи .

Него се људи често поштапају тим речима - "Божја воља , ето шта ћеш ..." , кад не знају ни сами шта би друго рекли, што не значи да су ти људи нешто екстра религиозни , или да баш тако и мисле.

Има туј свашта , најглупље је све упроштавати, генерализовати , шематизовати , етикетирати, наизглед мислиш да си нешто тако сазнао а заправо си далеко од истине.

п.с. ово последње ја нако уопштено , ништа лично не пребацујем...

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

да, секс је природно задовољство - није сам по себи грех.

с друге стране, мислим да је контрацепција грех уколико се користи као абортивно средство.

A racunanje datuma  kao abortivno sredstvo nije greh?

можеш да рачунаш шта хоћеш, само ако си урачунао и Бога  0110_hahaha

heh... jos uvek cekam dan kad ce meda da da smislen odgovor ili komentar na bilo sta sto ja napisem... jedan mi rece na drugoj temi da na ovom forumu ljudi ozbiljno diskutuju bez pukog dobacivanja i pisanja posalica i doskocica... mora ga zovnem da baci pogled na medine komentare... greengrin

0110_hahaha мораћеш јаче да се потрудиш  jahojao234
Link to comment
Подели на овим сајтовима

opusti se... svakom heroju je neophodan antiheroj :bla:

Svakom hristu antihrist... :cheesy2:

to su neki zakoni dramaturgije koji se moraju ispostovati u svim knjizevnim delima :P

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

Ja sam posle raznih mladalackih faza kroz koje sam prolazila, jos pre 5 godina dosla do zakljucka da je hiper emancipacija zena zaista veliki promasaj! Ja razumem zene koje mora da rade jer nemaju mogucnosti da zbrinu porodicu sa jednom prosecnom ili ispodprosecnom muzevljevom platom ili muz nije zaposlen ili zive same. Ali mislim da svaka zena koja zahvaljujuci srecnim okolnostima u svom zivotu nije prinudjena da radi po celi dan, a pri tom ima i jedno, dvoje ili vise dece, treba da ostane kod kuce i brine se o deci, bar dok su u nekom predskolskom uzrastu. Briga o deci i o kuci i jeste namenjena zeni i u potpunoj saglasnosti sa zenskim bicem. Pitanje je samo da li je zena dovoljno zrela da prizna to sama sebi i svojoj okolini.

Sto se tice abortusa o tome imam krajnje negativan stav, ukoliko se vrsi iz bilo kakvog neopravdanog razloga. Jedino kada je dijagnoza fetus mortalis ili smrt nerodjenog deteta, onda abortusa ustvari ni nema, nego se spasava zivot majke od sepse i ostalih komplikacija.

Kontracepcija? Zavisi koja. Ako nije bazirana na unistavanju vec zacetog embriona, nego ako samo sprecava zacece i to opet u zavisnosti od zdravstvenog stanja zene. Ja na tu temu ne mogu nista veliko da kazem, jer nemam dece, a volela bih da imam i ja sama kontracepciju ne bih ni koristila. Po tom pitanju sam pristrasna. A ostalima je Gospod dao slobodu da sami odluce.

  • Волим 1

"Бог је, из видљиве и невидљиве природе, властитим рукама саздао човека по своме образу и подобију, обликујући тело од земље, и својим Духом подарио му је словесну и умну душу. А тога човека називамо Божанском иконом, јер израз "по образу"-икони, открива оно што је умно и самовласно, док израз "по подобију" открива могућност уподобљавања врлини." Свети Јован Дамаскин

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam posle raznih mladalackih faza kroz koje sam prolazila, jos pre 5 godina dosla do zakljucka da je hiper emancipacija zena zaista veliki promasaj! Ja razumem zene koje mora da rade jer nemaju mogucnosti da zbrinu porodicu sa jednom prosecnom ili ispodprosecnom muzevljevom platom ili muz nije zaposlen ili zive same. Ali mislim da svaka zena koja zahvaljujuci srecnim okolnostima u svom zivotu nije prinudjena da radi po celi dan, a pri tom ima i jedno, dvoje ili vise dece, treba da ostane kod kuce i brine se o deci, bar dok su u nekom predskolskom uzrastu. Briga o deci i o kuci i jeste namenjena zeni i u potpunoj saglasnosti sa zenskim bicem. Pitanje je samo da li je zena dovoljno zrela da prizna to sama sebi i svojoj okolini.

:group111:

У Русији су у оно време СССР-а жене имале 3 године 100% плаћеног породиљског боловања!Не знам како је сад.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...

Kntracepcija koja spriječava trudnoću je grijeh kao i ona kojaima aborativne posljedice.Jedino ako je žena ili muž imaju zdrastvenih problema onda je kontracepcija dozvoljena i to računanje plodnih i neplodnih dana. Ne znam što ljudi van braka uopće razmišljaju o tome, kad su spolni odnosi prije braka grijeh. Spolni odnosi su dar Gospoda za supruznike koji se darivaju jedno drugome u bračnom činu.

ALLAH,SOURYA,BASHAR W BASS

w, eh
rah betkoun el waheed

Ja sam Svijetlo svijeta, tko ide zamnom imati će Svijetlo života....Ja sam Svijetlo svijeta, tko ide zamnom imati će Svijetlo života....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kntracepcija koja spriječava trudnoću je grijeh kao i ona kojaima aborativne posljedice.Jedino ako je žena ili muž imaju zdrastvenih problema onda je kontracepcija dozvoljena i to računanje plodnih i neplodnih dana. Ne znam što ljudi van braka uopće razmišljaju o tome, kad su spolni odnosi prije braka grijeh. Spolni odnosi su dar Gospoda za supruznike koji se darivaju jedno drugome u bračnom činu.

Koristiti kondom je dakle grijeh, iako pri sekusalnom kontaktu nema mogućnosti oplodnje pa prema tome nema ni začeća?

Zbog čega ljudi razmišljaju, pa vjerovatno zbog nekakvih tamo hormona koji rade....inače bi svako trebao da stupi u brak sa 18 godina kako bi se navodno sačuvao od nekakvog grijeha seksa prije braka.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Koristiti kondom je dakle grijeh, iako pri sekusalnom kontaktu nema mogućnosti oplodnje pa prema tome nema ni začeća?

Zbog čega ljudi razmišljaju, pa vjerovatno zbog nekakvih tamo hormona koji rade....inače bi svako trebao da stupi u brak sa 18 godina kako bi se navodno sačuvao od nekakvog grijeha seksa prije braka.

Naravno da je grijeh,jer se spriječava trudnoća, a sjeme se rasipa tamo gdje mu nije mjesto.

Treba se okrenuti molitvi, mjesečnoj ispovijedi, sv.euharistiji, pa će se manje razmišljatio hormonima.

Živjeti u čistoći do braka nije nemoguće, moguće je uz Bozju pomoć i molitvu.

Ako već unaprijed razmišljam da to ne mogu, a niti ne pokušavam, onda ću zasigurno pasti.

ALLAH,SOURYA,BASHAR W BASS

w, eh
rah betkoun el waheed

Ja sam Svijetlo svijeta, tko ide zamnom imati će Svijetlo života....Ja sam Svijetlo svijeta, tko ide zamnom imati će Svijetlo života....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno da je grijeh,jer se spriječava trudnoća, a sjeme se rasipa tamo gdje mu nije mjesto.

Treba se okrenuti molitvi, mjesečnoj ispovijedi, sv.euharistiji, pa će se manje razmišljatio hormonima.

Živjeti u čistoći do braka nije nemoguće, moguće je uz Bozju pomoć i molitvu.

Ako već unaprijed razmišljam da to ne mogu, a niti ne pokušavam, onda ću zasigurno pasti.

A noćna polucija? Isticanje sjemena prirodnim putem? Na čiji teret ide to?

Nije to tako lako sa hormonima. Molitva ne služi da suzbijemo hormone već da ih iskoristimo na pravi način.

Spriječavanje trudnoće bez začeća kondomima ne razlikuje se ni po čemu nego kada se imaju seksualni odnosi u neplodne dane, s tim da je mnogo sigurnije sa kondomima da se neće desiti začeće.

I poenta je da živimo u sasvim drugačijem vremenu nego kada se uvriježeno mislilo da je seks prije braka grijeh i gdje su se ljudi pod pritiskom okoline, pa nekad i prijetnjama silili da stupe rano u brak. Danas se pohađaju fakulteti, pronalazi posao, bilo za žene bilo muškarce, produžio se životni vijek sa nekih 17 ili 18 u prošlosti na 25 26, a i više ko ide na usavršavanje, kad se staje naprag osamostaljena i sposobnosti da se osnuje porodica. Populacija je povećana, život ubrzan, ljudi zbliženi putem modernih tehnologija. Tvrditi kako sve do tih godina je zdravo uzdržavati se od odnosa koji pri tome imaju značajnu ulogu u sazrijevanju ličnosti, predstavlja krajnji poziv na degradaciju licnosti, i aspcijalnost koji nikako nemaju veze sa vjerom.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...