Jump to content

Зашто Његош није волио да држи Литургију?

Оцени ову тему


Препоручена порука

1 hour ago, Тања1 рече

U Njegoseva "Luca Mikrokozma"  i Kosmicki Svetovi autor Milorad Radunovic razmatra astronomske i kosmicke pogleda u Njegosevoj "Luci mikrokozmi":

"Mihail i Gavril opet jednoglasno mole Stvoritelja da zaustavi svoj pravedni gnev:

od vjecnoga ovog nesretnika...

Atom udje u suncanu zraku

toli nece u nemirnu dusu

dako dodju k sebi gubitnici,

ali Stvoritelj kaze da "Otrovnoscu nadojena dusa.../ i zaviscu slepom zapaljena / - put istine nikad vidjet nece". Zato je Satana lisen svetilista.

Satana kaze da bi vise voleo da je vecno ostao u svom snu no sto je na svet izasao - "da umnozi gordost ponositu / nesnosnoga (svoga) protivnika" i da umnozi njegovu slavu, jer je "gordosti metnuo granicu" i sebe okrunio."

http://servo.aob.rs/eeditions/CDS/Razvoj astronomije kod Srba/5/pdfs-s/45.pdf

Jasno je da uzdize GORDOST ne izvrcite ti i Жељко Njegoseve rijeci. 12:smeha:

Citam, sad 'Lucu' i stvarno, ( sto kaze Zeljko ) svaka rec Njegoseva je kao u nekog proroka.  :citac:

Ovu recenicu,.....Satana kaze da bi vise voleo da je vecno ostao u svom snu no sto je na svet izasao - "da umnozi gordost ponositu / nesnosnoga (svoga) protivnika" i da umnozi njegovu slavu, jer je "gordosti metnuo granicu" i sebe okrunio."....   to je tumacenje od  Milorada Radunovica.

Ja, ovde ne vidim, da g. MIlorad tumaci , da Njegos nesto uzvelicava gordost kao nesto dobro. 

"Ja bi voli da sam vječno osta
(voli – više bih voleo)
u sna mirnoj vladi i naručju,
sa svom svojom svijetlom družinom,
nego đe sam na svijet iziša
da umnožim gordost ponositu
nesnosnoga moga protivnika.
Neće nigda Satanina duša
Umnožavat slavu protivnika;
Pohvale mu slova izglasiti.
(''slova izglasiti'' – reč izgovoriti)"

Jer, ove reci koje govori Satana,....da umnozi gordost ponositu / nesnosnoga (svoga) protivnika....trebalo bi da znace ( koliko vidim :ladan: ),.....da je njegov zadatak koji je sebi postavio ( kada je pao iz tog duhovnog i andjelskog i svetlog sveta,   -   koji je svet, kako sam Satana kaze.....u sna mirnoj vladi i narucju, -    , upravo, taj, da i druge nebeske sile i ljude koji nisu pali , nacini ponosito gordima, jer, su oni, Satanini,.....nesnosni protivnici...)

Njegos za Satanu kaze :

"''Ne, ne! – glasom krupnijem progrmje
zli gubitelj dušah besmrtnijeh,
da ga čuje stan buntovni cjeo –
Mihaile, podobni mi činom,
Ali duhom mnogo niži mene,
Jer ti duša, kako moja, nije
Blagorodnom gordošću zaždena,
(zaždena – zapaljena)..."

Sam Satana kaze da je za njega, gordost nesto sto je blagorodno, lepo, pozeljno.. I, to jeste i odlika Satane, da smatra da je gordost nesto dobro i lepo, i. to je njegova zabluda, kojom je i pao sa neba. I, logicno, Satana zeli da, i,  sva ostala Bozija stvorenja budu slicna njemu, gordi i bezblagodatni.

I, zbog toga i Njegos kaze, da Satana trazi da,.....da umnozi gordost ponositu / nesnosnoga (svoga) protivnika...... jer, ovaj lazov i prevarant od iskona ( kako kaze pismo ),......po Njegosu, ne zeli da, .......Nece nigda Satanina dusa Umnizavat slavu protivnika, Pohvale mu slova izglasiti,..... sto je i ocekivano od Satane, koji je previse gord da bi hvalio Boga i njegova stvorenja.

Tako ja vidim, ovu pricu oko gordosti.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Bokisd рече

Citam, sad 'Lucu' i stvarno, ( sto kaze Zeljko ) svaka rec Njegoseva je kao u nekog proroka.  :citac:

Ovu recenicu,.....Satana kaze da bi vise voleo da je vecno ostao u svom snu no sto je na svet izasao - "da umnozi gordost ponositu / nesnosnoga (svoga) protivnika" i da umnozi njegovu slavu, jer je "gordosti metnuo granicu" i sebe okrunio."....   to je tumacenje od  Milorada Radunovica.

Ja, ovde ne vidim, da g. MIlorad tumaci , da Njegos nesto uzvelicava gordost kao nesto dobro. 

"Ja bi voli da sam vječno osta
(voli – više bih voleo)
u sna mirnoj vladi i naručju,
sa svom svojom svijetlom družinom,
nego đe sam na svijet iziša
da umnožim gordost ponositu
nesnosnoga moga protivnika.
Neće nigda Satanina duša
Umnožavat slavu protivnika;
Pohvale mu slova izglasiti.
(''slova izglasiti'' – reč izgovoriti)"

Jer, ove reci koje govori Satana,....da umnozi gordost ponositu / nesnosnoga (svoga) protivnika....trebalo bi da znace ( koliko vidim :ladan: ),.....da je njegov zadatak koji je sebi postavio ( kada je pao iz tog duhovnog i andjelskog i svetlog sveta,   -   koji je svet, kako sam Satana kaze.....u sna mirnoj vladi i narucju, -    , upravo, taj, da i druge nebeske sile i ljude koji nisu pali , nacini ponosito gordima, jer, su oni, Satanini,.....nesnosni protivnici...)

Njegos za Satanu kaze :

"''Ne, ne! – glasom krupnijem progrmje
zli gubitelj dušah besmrtnijeh,
da ga čuje stan buntovni cjeo –
Mihaile, podobni mi činom,
Ali duhom mnogo niži mene,
Jer ti duša, kako moja, nije
Blagorodnom gordošću zaždena,
(zaždena – zapaljena)..."

Sam Satana kaze da je za njega, gordost nesto sto je blagorodno, lepo, pozeljno.. I, to jeste i odlika Satane, da smatra da je gordost nesto dobro i lepo, i. to je njegova zabluda, kojom je i pao sa neba. I, logicno, Satana zeli da, i,  sva ostala Bozija stvorenja budu slicna njemu, gordi i bezblagodatni.

I, zbog toga i Njegos kaze, da Satana trazi da,.....da umnozi gordost ponositu / nesnosnoga (svoga) protivnika...... jer, ovaj lazov i prevarant od iskona ( kako kaze pismo ),......po Njegosu, ne zeli da, .......Nece nigda Satanina dusa Umnizavat slavu protivnika, Pohvale mu slova izglasiti,..... sto je i ocekivano od Satane, koji je previse gord da bi hvalio Boga i njegova stvorenja.

Tako ja vidim, ovu pricu oko gordosti.

12:smeha:

Eto nakacio se u dijalog, sad citas, nisi ranije, ok, moraces da dokazes Njegosevim stihovima gde to sam Satana kaze da je za njega gordost nesto sto je blagorodno. Tesko lupetanje i izvrtanje, Njegos nidje ne kaze da Satana trazi da umnozi gordost ponositu...:

 

Спојлер

 

IV

Dan k večeru bješe već nagnuo
u cvijetne nebesne ravnine,
dva vjenčana slavom polkovoca
uljegoše u guste polkove
vraga neba, a nesreće oca;
ka dv'je lađe krilah nadutijeh
kada idu uskijem kanalom
kroz pokrite snijegom ravnine, -
tako oni kroz bijele mase.
pogubljene vojske prolazahu.

"Ah, Satano, ravnočini brate,
- Mihail mu poče govoriti -

kakve čerte viđu ja pogubne
na tvoj obraz, i na sve ostale!
Zar se jesi r'ješio doista
ispitati gnjev pravedni tvorca
i u vječnu povrć pogibiju
sebe samog i sve legione
te su tvojoj vlasti potčinjeni
i tvojojzi kruni arhangelskoj?

Zar se smiješ vragom zlijem nazvat
oca svoga i oca mirovah,
koji te je iz jednog atoma
u vječnoga pretvorio duha,
okrunio krunom arhangelskom,
da uživaš vječite sladosti
u predjele neba blaženoga?
Ah, Satano, obrati poglede,
viđi prestol oca prevječnoga:
on je starA načala i konca!

Obrati se, dušo izgubljena!
Prolij tople suze pokajanja
pred opštijem tvorcem milosnijem;
poznaj ime svemoguće što je
i značenje tvoje prama njega;
ižen' tamu iz slijepa uma
i zlu zavist iz pakosne duše!
Blagi tvorac mnogomilostiv je,
oprostiće tvoje zabluždenje,
pričislit te u vječno blaženstvo."

"Ne, ne! - glasom krupnijem progrmje
zli gubitelj dušah besmrtnijeh,
da ga čuje stan buntovni pjeo -
Mihaile, podobni mi činom,
ali duhom mnogo niži mene,
jer ti duša, kako moja, nije
blagorodnom gordošću zaždena,
proštenija ne ište Satana;
blagorodna moja namjerenja
nebo čuje, a znaće mirovi!

Grka su mi sva blaženstva neba
dok postignem moje namjerenje
i pravilo drugo biću dadem;
ne poznajem ime svemoguće,
s kojijem mi toliko grozite.
Rad česa je vaš vladalac gordi
mene od sna budio vječnoga
i družinu moju blagorodnu
kad nam krune samodržavija
stavit nije na glave mislio?

Ja bih voli da sam vječno osta
u sna mirnoj vladi i naručju,
sa svom svojom svijetlom družinom,
nego đe sam na svijet iziša
da umnožim gordost ponositu
nesnosnoga moga protivnika.
Neće nigda Satanina duša
umnožavat slavu protivnika;
neće nigda Satanina usta
pohvale mu slova izglasiti.

https://www.rastko.rs/rastko-cg/umjetnost/njegos-luca_mikrokozma.html

 

Ako ovo ne razumijes, imas problem.

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Тања1 рече

12:smeha:

Eto nakacio se u dijalog, sad citas, nisi ranije, ok, moraces da dokazes Njegosevim stihovima gde to sam Satana kaze da je za njega gordost nesto sto je blagorodno. Tesko lupetanje i izvrtanje, Njegos nidje ne kaze da Satana trazi da umnozi gordost ponositu...:

 

Citao sam , ( odavno ), nisam se nesto vise udubljivao u pricu, sta je tacno  Njegos mislio  koja je 'naj -dubinskija' ( :945729: ),  poruka Luce.

Sad, Tanja, nije mi bas 100% jasna tvoja postavka stvari. Prvo, kazes, da Njegos uzdize gordost, .....a, sad, deluje, da pricas, nesto malo drugacije.... Just_Cuz_19

Jer, pise, ( vec sam, gore naveo  ),..... kaze Satana u vezi Mihaila,.....Jer ti dusa ( Mihail ), kako moja ( Satana ), nije Blarodnom gordoscu zazdena ,..... znaci, Satana je prozet gordoscu, za razliku od Mihaila ( ako neko nije gord, onda je smiren i blagodatan, slicno kao sto su i andjeli )

Sad, druga je stvar, zbog cega Satana zove gordost Blagorodnom ( pa, za njega i jeste gordost sve i sva, gordoscu je umislio da se izjednaci sa Bogom , i, sasvim je ocekivano da je gordost za njega blagorodna, ....y suprotnom znacenju od toga, sto donosi blagorodnost onima koji teze ovoj vrlini kroz smirenje ).

Tako da, kada se ovo gore, sabere i oduzme, mislim, da ne treba da branis Njegosa od mene, ( :1321_womens: ), trebalo bi da se jasno vidi ( iz gornjih stihova ) , sta je Njegos tacno mislio o svojstvu gordosti.

пре 2 часа, Тања1 рече

Ako ovo ne razumijes, imas problem.

Razumem, ( ako mislis na podvuceno ) po mom 'subjektivnom' misljenju.

Sad, da bi videli , da li 'imamo problem' ( :POPOcorn1: ),  trebamo da uporedimo, tvoje i moje razumevanje ( tih stihova ). 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pre će biti da je nacionalizam i nacionalna gordost bila pokretačka snaga za otpor prema Turcima a ne hrišćanstvo koje uči o okretanju drugog obraza, ljubljenju svojih neprijatelja i plakanju jer ko plače njegovo je Carstvo Nebesko.

Zato u onom delu srpskog naroda koji je pružao najjači otpor, tj. u "srpskoj Sparti", vladika nije ni liturgiju služio.


 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Tumaralo. рече

Pre će biti da je nacionalizam i nacionalna gordost bila pokretačka snaga za otpor prema Turcima a ne hrišćanstvo koje uči o okretanju drugog obraza, ljubljenju svojih neprijatelja i plakanju jer ko plače njegovo je Carstvo Nebesko.

Zato u onom delu srpskog naroda koji je pružao najjači otpor, tj. u "srpskoj Sparti", vladika nije ni liturgiju služio.


 

 

Dgsep9QW4AAmn2B.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, Bokisd рече

Jer, pise, ( vec sam, gore naveo  ),..... kaze Satana u vezi Mihaila,.....Jer ti dusa ( Mihail ), kako moja ( Satana ), nije Blarodnom gordoscu zazdena ,..... znaci, Satana je prozet gordoscu, za razliku od Mihaila ( ako neko nije gord, onda je smiren i blagodatan, slicno kao sto su i andjeli )

Ovu sekciju ne mozes da karakterises kao unustrasnji Satanin monolog, to su refleksije o dogadjajima u proslosti koje Satana govori i njegovo iskustvo na okolinu, sto izrazio izjavom:

Rad česa je vaš vladalac gordi
mene od sna budio vječnoga

Satana prica o dogadjajima koji su se dogodili u proslosti. S druge strane, Njegos je ovdje bez istorije, ne iskusava nista o svojoj proslosti, dobija objasnjenje od samog Satane zasto mu je dusa Blagorodnom (pelemenitom) gordoscu zazdena.  Ovde nemamo pristup Njegosevoj percepciji dogadjaja i tumacenje, vec Sataninoj, Njegos se rodio 1813.  Mozes tumaciti da li je zazde-na ili za-zdena. Znaci, Satana je zapaljene duse, upaljene ili raspaljene, jer zazditi znaci zapaliti, upaliti, raspaliti. Njegos daje samom Satani rijec, a ovaj naziva Tvorca vaš vladalac gordi (odgovara arhangelu Mihailu) ,  krune nam nije na glave mislio:

kad nam krune samodržavija
stavit nije na glave mislio?

пре 16 часа, Bokisd рече

Jer, pise, ( vec sam, gore naveo  ),..... kaze Satana u vezi Mihaila,.....Jer ti dusa ( Mihail ), kako moja ( Satana ), nije Blarodnom gordoscu zazdena ,..... znaci, Satana je prozet gordoscu, za razliku od Mihaila ( ako neko nije gord, onda je smiren i blagodatan, slicno kao sto su i andjeli )

Jesi vec gore naveo, ali si i pobjegao s mjesta zlocina da demantujes da Njegos nidje ne kaze da Satana trazi da umnozi gordost ponositu... sto je ponavljam, neprimerno da svoje greske zelis izvrdati. Sada si  nesto malo vise citao, ali i dalje nije dovoljno za dijalog, oduzeo si mi dragoceno vreme. Ako nastavis bez upucenosti u stivo, vise ne odgovaram.

пре 16 часа, Bokisd рече

Sad, druga je stvar, zbog cega Satana zove gordost Blagorodnom ( pa, za njega i jeste gordost sve i sva, gordoscu je umislio da se izjednaci sa Bogom , i, sasvim je ocekivano da je gordost za njega blagorodna, ....y suprotnom znacenju od toga, sto donosi blagorodnost onima koji teze ovoj vrlini kroz smirenje ).

Znaci, zove je Blagorodnom (plemenitom) i u isto vrijeme su mu grka sva blazenstva neba, ne poznaje ime svemoguce i ne bi da umnozava gordost ponositu nesnosnoga (moga) protivnika. To govori zasto hoce da se izjednaci sa Tvorcem, vladaocem gordim.

 

пре 16 часа, Bokisd рече

Tako da, kada se ovo gore, sabere i oduzme, mislim, da ne treba da branis Njegosa od mene, ( :1321_womens: ), trebalo bi da se jasno vidi ( iz gornjih stihova ) , sta je Njegos tacno mislio o svojstvu gordosti.

Rad sa knjizevnim bi ti bio od velike pomoci u stvaranju svesti o radu Njegosevih tekstova, prije svega Luce Mikrokozma. Neophodno je objasniti da se Luca Mikrokozma moze odvijati (tumaciti) na mnogo drugih nacina da se na isti zakljucak svede, ovo nije poredjenje tebe i Njegosa kako si umislio. 12:smeha:

Prebukirana sam da bi imala vremena za duga pisanja. Moras poraditi na oblike i uglove pripovedanja.

Uglovi pisanja

U ovoj oblasti je mnogo prilika, mozda jedna od najvaznijih oblasti u kojoj mozemo da se uklopimo kao autori:

- autor price
- osobni pripovedac ( 1. osoba i 3. osoba)
- bezlicno (sveobuhvatno i ograniceno znanje)
- scenarista
- nepouzdan narator

Pozdrav!
 

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Тања1 рече

Ovu sekciju ne mozes da karakterises kao unustrasnji Satanin monolog, to su refleksije o dogadjajima u proslosti koje Satana govori i njegovo iskustvo na okolinu, sto izrazio izjavom:

Rad česa je vaš vladalac gordi
mene od sna budio vječnoga

Satana prica o dogadjajima koji su se dogodili u proslosti. S druge strane, Njegos je ovdje bez istorije, ne iskusava nista o svojoj proslosti, dobija objasnjenje od samog Satane zasto mu je dusa Blagorodnom (pelemenitom) gordoscu zazdena.  Ovde nemamo pristup Njegosevoj percepciji dogadjaja i tumacenje, vec Sataninoj, Njegos se rodio 1813.  Mozes tumaciti da li je zazde-na ili za-zdena. Znaci, Satana je zapaljene duse, upaljene ili raspaljene, jer zazditi znaci zapaliti, upaliti, raspaliti. Njegos daje samom Satani rijec, a ovaj naziva Tvorca vaš vladalac gordi (odgovara arhangelu Mihailu) ,  krune nam nije na glave mislio:

kad nam krune samodržavija
stavit nije na glave mislio?

Jesi vec gore naveo, ali si i pobjegao s mjesta zlocina da demantujes da Njegos nidje ne kaze da Satana trazi da umnozi gordost ponositu... sto je ponavljam, neprimerno da svoje greske zelis izvrdati. Sada si  nesto malo vise citao, ali i dalje nije dovoljno za dijalog, oduzeo si mi dragoceno vreme. Ako nastavis bez upucenosti u stivo, vise ne odgovaram.

Znaci, zove je Blagorodnom (plemenitom) i u isto vrijeme su mu grka sva blazenstva neba, ne poznaje ime svemoguce i ne bi da umnozava gordost ponositu nesnosnoga (moga) protivnika. To govori zasto hoce da se izjednaci sa Tvorcem, vladaocem gordim.

 

Rad sa knjizevnim bi ti bio od velike pomoci u stvaranju svesti o radu Njegosevih tekstova, prije svega Luce Mikrokozma. Neophodno je objasniti da se Luca Mikrokozma moze odvijati (tumaciti) na mnogo drugih nacina da se na isti zakljucak svede, ovo nije poredjenje tebe i Njegosa kako si umislio. 12:smeha:

Prebukirana sam da bi imala vremena za duga pisanja. Moras poraditi na oblike i uglove pripovedanja.

Uglovi pisanja

U ovoj oblasti je mnogo prilika, mozda jedna od najvaznijih oblasti u kojoj mozemo da se uklopimo kao autori:

- autor price
- osobni pripovedac ( 1. osoba i 3. osoba)
- bezlicno (sveobugvatno i ograniceno znanje)
- scenarista
- nepouzdan narator

Pozdrav!
 

Okey.

Onda, da ne ulazimo u neku siroku pricu . Mislim, da se u necemu ne razumemo ( oko gordosti ) , a, u necemu se slazem sa tobom ( oko sirokog spektra raznih nacina tumacenja Njegosa i Luce ).

Recimo, sta kaze sv.Nikolaj Velimirovic ( Wiki ) :

" У свом делу Религија Његошева владика Николај Велимировић анализира Његошев религиозни склоп. Свети владика Николај Охридски и Жички нарочито се бави „Лучом микрокозма“ у поглављу Изгубљени Рај и наводи[9]:

„За Његоша се не може рећи, да је у свима тачкама сагласан ни с књигом "Постања"ни с Милтоном, премда се с њима обома слаже у главној тачки, тј. у томе, да је човек пао из првобитног блаженог стања у садашње неблажено стање и то због извесног пра-дела, пра-недела свога пра-родитеља. Својим трима мислима у главном одступа Његош од библиско-милтоновских погледа, и то:

  1. Човек - Адам - није створен после но далеко пре стварања земље.... ( ovo nesto slicno, kao sto Milan Nikolic prica :stadaradim: )....,  Он је живео на небу, као бесмртан дух, као анђео, по чину млађи од Михаила, Гаврила и Сатане, но ипак као "војвода" једног "многобројног легиона" анђела.
  2. Овај свет је створен да буде човеку местом издржања осуде. Из тога следује, да човек на земљи никад ни дана није био блажен; земља никад није била градина насладе - Едем, но од почетка осуђеничко острво - Сахалин.
  3. Преегзистенција душа не помиње се ни у Библији ни код Милтона, нити пак следује из њихове поставке о паду једног човека, праоца свију људи, Адама. (...) Наш песник изразито и поновљено говори о томе, да није сам Адам згрешио но и цео његов "лик", цео његов легион подвласних му анђела, који су могли и не узети учешћа у Адамовој заједници са Сатаном (као што је, према Милтону, од Сатане одустао Абдиел), јер су били слободни и Адаму подвласни једино у служби Богу, а не и у противној тој. Но сви су добровољно пали са Адамом у грех, и стога су сви и осуђени на земаљско заточење, заједно са својим вођом.”

Православни теолог Атанасије Јевтић у студији "Његош и патристика" анализира Христолошкa места "Луче" и закључује да Његош није ни могао другачије да заврши дело већ онако како је то урадио тј. појавом Христа.[10]

Meni je, ovo, odlicna analiza.

Samo jos jedna stvar , oko gordosti.

пре 15 минута, Тања1 рече

Znaci, zove je Blagorodnom (plemenitom) i u isto vrijeme su mu grka sva blazenstva neba, ne poznaje ime svemoguce i ne bi da umnozava gordost ponositu nesnosnoga (moga) protivnika. To govori zasto hoce da se izjednaci sa Tvorcem, vladaocem gordim.

Pa, zar nije upravo, ....kao sto Satana, zove svoju gordost , ....da je Blagorodna, ....tako i za Boga ( iz njegove uvrnute :0426_feel: perspektive) kaze, da je , vladaoc gordi,....

Ono, Satana, dok je jos bio dobar i svetao , posmatra na Boga i u svome umu kreira sliku Boga kao nekog vladaoca koji je nepravedno Sebe postavio iznad svega ( Njegov je presto visoko na nebu, na samom vrhu nebesa ), i, ...zbog toga, i klevece na Boga, kao da je On,....vladaocem gordim....

I, onda, ide , ovo , sto kazes,.... 'To govori zasto hoce da se izjednaci sa Tvorcem'.....i, to je upravo, Satanina , tkz. blagorodna gordost,.....koja ga je i udaljila od Tvorca i svrgla na zemlju.

Cujemo se.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

пре 15 минута, Bokisd рече

Okey.

Onda, da ne ulazimo u neku siroku pricu . Mislim, da se u necemu ne razumemo ( oko gordosti ) , a, u necemu se slazem sa tobom ( oko sirokog spektra raznih nacina tumacenja Njegosa i Luce ).

Спојлер

 

Recimo, sta kaze sv.Nikolaj Velimirovic ( Wiki ) :

" У свом делу Религија Његошева владика Николај Велимировић анализира Његошев религиозни склоп. Свети владика Николај Охридски и Жички нарочито се бави „Лучом микрокозма“ у поглављу Изгубљени Рај и наводи[9]:

„За Његоша се не може рећи, да је у свима тачкама сагласан ни с књигом "Постања"ни с Милтоном, премда се с њима обома слаже у главној тачки, тј. у томе, да је човек пао из првобитног блаженог стања у садашње неблажено стање и то због извесног пра-дела, пра-недела свога пра-родитеља. Својим трима мислима у главном одступа Његош од библиско-милтоновских погледа, и то:

  1. Човек - Адам - није створен после но далеко пре стварања земље.... ( ovo nesto slicno, kao sto Milan Nikolic prica :stadaradim: )....,  Он је живео на небу, као бесмртан дух, као анђео, по чину млађи од Михаила, Гаврила и Сатане, но ипак као "војвода" једног "многобројног легиона" анђела.
  2. Овај свет је створен да буде човеку местом издржања осуде. Из тога следује, да човек на земљи никад ни дана није био блажен; земља никад није била градина насладе - Едем, но од почетка осуђеничко острво - Сахалин.
  3. Преегзистенција душа не помиње се ни у Библији ни код Милтона, нити пак следује из њихове поставке о паду једног човека, праоца свију људи, Адама. (...) Наш песник изразито и поновљено говори о томе, да није сам Адам згрешио но и цео његов "лик", цео његов легион подвласних му анђела, који су могли и не узети учешћа у Адамовој заједници са Сатаном (као што је, према Милтону, од Сатане одустао Абдиел), јер су били слободни и Адаму подвласни једино у служби Богу, а не и у противној тој. Но сви су добровољно пали са Адамом у грех, и стога су сви и осуђени на земаљско заточење, заједно са својим вођом.”

 

Православни теолог Атанасије Јевтић у студији "Његош и патристика" анализира Христолошкa места "Луче" и закључује да Његош није ни могао другачије да заврши дело већ онако како је то урадио тј. појавом Христа.[10]

Meni je, ovo, odlicna analiza.

Ovo Njegosevo delo pruza dobru ponudu za (svoju) analizu i tumacenje, ako me razumes, sopstveni sistem, koji ce biti dobra inspiracija drugima, ali si ti cisto egoista i bezbednosni tumac, bi da analiziras i tumacis kroz svetog Nikolaja i jake teologe, a ja bi da se tumacenje odnosi na aspekte individualnih nas, pokusati  da sami analiziramo delo ili knjizevne teoreticare. Tvoja je analiza svetog Nikolaja i teologa Jeftica bila kratka i naravno "odlicna". 12:smeha:

 

пре 15 минута, Bokisd рече

Pa, zar nije upravo, ....kao sto Satana, zove svoju gordost , ....da je Blagorodna, ....tako i za Boga ( iz njegove uvrnute :0426_feel: perspektive) kaze, da je , vladaoc gordi,....

Ono, Satana, dok je jos bio dobar i svetao , posmatra na Boga i u svome umu kreira sliku Boga kao nekog vladaoca koji je nepravedno Sebe postavio iznad svega ( Njegov je presto visoko na nebu, na samom vrhu nebesa ), i, ...zbog toga, i klevece na Boga, kao da je On,....vladaocem gordim....

I, onda, ide , ovo , sto kazes,.... 'To govori zasto hoce da se izjednaci sa Tvorcem'.....i, to je upravo, Satanina , tkz. blagorodna gordost,.....koja ga je i udaljila od Tvorca i svrgla na zemlju.

Cujemo se.

Ne cujemo se vise na ovoj temi. 12:smeha:

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Тања1 рече

 

Ovo Njegosevo delo pruza dobru ponudu za svoju analizu i tumacenje, sopstveni sistem, koji ce biti dobra inspiracija drugima, ali si ti cisto egoista i bebednosni tumac, bi da analiziras i tumacis kroz svetog Nikolaja i jake teologe, a ja bi da se tumacenje odnosi na aspekte individualnih nas, pokasti da sami analiziramo delo ili knjizevne teoreticare. Tvoja je analiza svetog Nikolaja i teologa Jeftica bila kratka i naravno "odlicna". 12:smeha:

 

Ne cujemo se vise na ovoj temi. 12:smeha:

Ja, se trudim, da budem objektivan ( koliko je moguce ) u sagledavanju konteksta stvari u Luci.

Pa, onda, iz te' ( objektivne ) perspektive ,...izvlaciti odredjene aspekte i pouke za nas individualni zivot. Jer, nije bas bezbedno, nesto pogresno shvatiti i onda, to preslikati u svoj zivot,....moze da ne ispadne, na dobro. :blush:

Jer, ( opet ), kako kaze Matija Beckovic, ..... „Луча микрокозма“ је написана за врло кратко време 1845. Његош је 6. јула 1845. писмом обавестио Симу Милутиновићa Сарајлију да му шаљe „мало дјелце Лучу микрокозма мном састављену четири прве неђеље часнога и великога постa“.[3] Матија Бећковић скрећe пажњу да „Луча“ није случајно писана у време поста јер „и што је пост одрицање, а причешће завет и спремност на жртву и поистовећење с Христом, и што се и пост и „Луча“ завршавају васкрсењем."[4].....

Tako da, ima , itekako, velikih razloga da Lucu i Njegosa posmatramo ocima vere i kroz odredjeno filosofsko  razmatranje.

Ajd, vidimo se. :stadaradim:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Bokisd рече

Ja, se trudim, da budem objektivan ( koliko je moguce ) u sagledavanju konteksta stvari u Luci.

Pa, onda, iz te' ( objektivne ) perspektive ,...izvlaciti odredjene aspekte i pouke za nas individualni zivot. Jer, nije bas bezbedno, nesto pogresno shvatiti i onda, to preslikati u svoj zivot,....moze da ne ispadne, na dobro.

Osecam se iscrpljeno nakon prepiske sa tobom, nemas pojma o efektu koji imas na mene, kao energetski vampir 12:smeha: tvoji komentari su svaki put  neko poznat, Nikolaj, Jeftic, Beckovic...12:smeha:

пре 23 минута, Bokisd рече

Jer, ( opet ), kako kaze Matija Beckovic, ..... „Луча микрокозма“ је написана за врло кратко време 1845. Његош је 6. јула 1845. писмом обавестио Симу Милутиновићa Сарајлију да му шаљe „мало дјелце Лучу микрокозма мном састављену четири прве неђеље часнога и великога постa“.[3] Матија Бећковић скрећe пажњу да „Луча“ није случајно писана у време поста јер „и што је пост одрицање, а причешће завет и спремност на жртву и поистовећење с Христом, и што се и пост и „Луча“ завршавају васкрсењем."[4].....

dakle, vase velicanstvo, kralju, nema ravnoteze medju nama u dijalogu, mocniji si sa sve svecima, teolozima i pjesnicima 12:smeha:, ako nisi svestan, odmah da ti kazem da si preuzeo pravo, vlast i slavu u dijalogu. Vise je primera ljudi ovde koje si odveo za energiju, mene vise neces moci. 12:smeha:

svako dobro

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...