Jump to content

Новине "Политика" о пројекту за упознавање ради брака "Кана Галилејска"

Оцени ову тему


Препоручена порука

Клуб „Кана Галилејска” на форуму „Живе речи утехе” има више од 2.500 чланова који траже сродну душу са којом би склопили хришћански брак

Свадба у Кани један је од најпознатијих делова Новог завета и описује чудо које је Исус Христос извео међу сватовима: претварање воде у вино. Овај одломак Светог писма чита се током обреда црквеног венчања, а засигурно има оних младенаца за које ова прича носи посебну симболику. Говоримо о десетинама парова који су се упознали у „Кани Галилејској” – не оној новозаветној, већ, сасвим у духу 21. века, једној виртуелној. Реч је о затвореном клубу који је део православног форума „Живе речи утехе” и испод чијег имена „Кана Галилејска” кратко и јасно пише опис: упознавање ради хришћанског брака. Модератори клуба објашњавају да су плодови ове виртуелне заједнице и те како видљиви у „офлајн” свету: већ је склопљено више десетина бракова, а у појединима је стигло и потомство. Како каже Данијела Олуић, модератор клуба „Кана Галилејска”, управо прошле недеље младенци који су се упознали код њих на форуму обавестили су их да су добили бебу.

Први корак који су направили ови новопечени родитељи, као и многи пре њих, био је да администратору пошаљу пријаву са својим основним подацима, јер клуб је затвореног типа и није видљив осталим члановима и посетиоцима форума „Живе речи утехе”.

– Онај ко жели да се придружи пошаље, дакле, своје име, презиме, годиште, одакле је, да ли је већ био у браку, чиме се бави, каква су му интересовања, хобији... Сви су најчешће врло искрени, не остављају надимке, који су уобичајени за форумаше, већ пуно име и презиме – објашњава Данијела.

 

ОПШИРНИЈЕ У ШТАМПАНОМ И ДИГИТАЛНОМ ИЗДАЊУ

 

ИЗВОР: Политика


View full Странице

Link to comment
Подели на овим сајтовима

0-02-05-266c2e1924a4991b2290169808ab1e9b54707ded5b27bb943b43af6633b1f1c0_70b72832.jpg

0-02-05-a45c66e533c3c4e64c02b3365202cd04984b0d887226cfcc2ddc5c14884117bf_c5619a5a.jpg

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Клуб „Кана Галилејска” на форуму „Живе речи утехе” има више од 2.500 чланова који траже сродну душу са којом би склопили хришћански брак

Kana_01.jpg

Фото: Д. Олуић

Свадба у Кани један је од најпознатијих делова Новог завета и описује чудо које је Исус Христос извео међу сватовима: претварање воде у вино. Овај одломак Светог писма чита се током обреда црквеног венчања, а засигурно има оних младенаца за које ова прича носи посебну симболику. Говоримо о десетинама парова који су се упознали у „Кани Галилејској” – не оној новозаветној, већ, сасвим у духу 21. века, једној виртуелној. Ради се о затвореном клубу који је део православног форума „Живе речи утехе“ и испод чијег имена „Кана Галилејска” кратко и јасно пише опис: упознавање ради хришћанског брака. Модератори клуба објашњавају да су плодови  ове виртуелне заједнице итекако видљиви у „офлајн“ свету: већ је склопљено више десетина бракова, а у појединима је стигло и потомство. Како каже Данијела Олуић, модератор клуба „Кана Галилејска”, управо прошле недеље младенци који су се упознали код њих на форуму обавестили су их да су добили бебу.

Први корак који су направили ови новопечени родитељи, као и многи пре њих, био је да пошаљу пријаву са својим основним подацима администратору, јер клуб је затвореног типа и није видљив осталим члановима и посетиоцима форума „Живе речи утехе“.

- Онај ко жели да се придружи пошаље, дакле, своје име, презиме, годиште, одакле је, да ли је већ био у браку, чиме се бави, каква су му интересовања, хобији... Сви су најчешће врло искрени, не остављају надимке, који су уобичајени за форумаше, већ пуно име и презиме – објашњава Данијела.

„Кана“ има одвојене секције где се представљају мушкарци и ону где се представљају жене. Дружење и упознавање, објашњава модераторка, почиње обично дискусијом која је на делу форума који могу видети сви. Прича се на духовне теме, обично везане за брак, живот у двоје, ранија брачна искуства, јер међу члановима има и разведених, искуства у тражењу сродне душе. Из општих тема, обично се издвоје оне друштвене, па оне личне...

- То је био уобичајени пут за све бракове за које знамо: кренуло је као размена порука на клубу, онда су прешли на приватне поруке, у које ми, наравно, немамо увид, и само нам јаве шест месеци касније да су решили да се венчају. Како су нам касније причали наши младенци, размењивали су стотине порука дневно и онда се одлучили за први сусрет уживо. И већина нам каже, да после толико дописивања, када се виде имају осећај као да се већ добро познају. Мало ту има дугих веза, већ после неколико месеци обично ступе у брак – каже Олуић.

Највећи број чланова, додаје она, има између 25 и 40 година, мада је било и старијих од 50.

- Изненађујуће је да имамо и јако младе чланове који имају 20 година и желе брак. Имали смо једног тако младог човека који је нашао сродну душу и венчао се. Мада нема неког правила, већина јесте ту због брака. Нису расположени за шеме и шемице. Зрели су, знају шта хоће, а шта неће - наглашава Данијела Олуић.

Kana_05.jpg

Фото: Д. Олуић

Правила „Кане Галилејске“ у комуникацији и упознавању са другим члановима врло су строга. Пре него што било ко ступи у клуб, на јавном делу форума, наићи ће на упозорење написано великим словима: обавезно прочитајте правилник! Модераторка клуба објашњава да је строго забрањено узнемиравање чланова, инсистирање на порукама ако други корисник не жели даљу комуникацију, вулгарности, слање непристојних слика.

-  Инсистирамо на пристојности, што у понашању, што у писању. Руководимо се да смо људи из цркве и да имамо самоодговорност и одговорност према другима. Не желимо да се нико ко је гост код нас на форуму и у клубу осећа угрожено или изложено било каквој непристојности. Ако до таквих ситуација дође, покушамо да упозоримо, затим санкционишемо трајним уклањањем из клуба, а ако истрају у таквом понашању добијају бановање, односно потпуну забрану приступа. Такође, достављамо податке са све ај-пи адресом МУП-у ако је дошло до грубе повреде правила клуба. Не дозвољавамо неозбиљно понашање ни непристојне понуде. Оне који то воле, упутимо да имају прегршт таквих сајтова и клубова на интернету. Код нас је то недопустиво – истиче Олуић.

У „Кани Галилејској“ тренутно има више од 2.500 чланова. Модераторку овог клуба и данас, како каже, изненади одлучност већине њих да нађе себи животног партнера. Када добија њихове пријаве за приступање клубу, обично су ту наведене и назнаке какву сродну душу траже. Данијела Олуић каже да је запазила да се у тим напоменама физички изглед готово уопште не помиње. Спомињу се врлине и карактерне особине. Будући младенци најчешће траже некога са ким би могли да поделе и лепе, али и тешке тренутке које живот носи. Некога ко ће када падне, устати. Особу са којом ће моћи да остваре оно јеванђељско: да двоје буду једно.

Највећи православни форум на Балкану

Форум „Живе речи утехе“, чији је део „Кана Галилејска“, основан је 24. маја 2009. годинe, као интернет пројекат свештеника Ивана Цветковића, сталног члана Мисионарског одељења СПЦ. Данас је највећи православни форум на Балкану, с више од 22.000  чланова. Уз форум Живе речи утехе, пројекат садржи и друштвену мрежу Црква.нет, Свето Писмо на разним језицима и још прегршт разних интересантних садржаја. У његовом уредничком тиму су свештеници, професори, преводиоци... Под окриљем су Мисионарског одељења Српске Православне Цркве, а издржавају се од добровољних донација чланова.  

1280px-Logo_of_Politika.svg.png

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala :coolio:

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 часа, Поуке.орг инфо рече

@Danijela Odličan intervju

I fotografije. Totalno si im dala čitav članak :)

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 18.6.2018. at 20:05, Paradoksologija рече

I fotografije. Totalno si im dala čitav članak :)

Realno :D

 

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 18.6.2018. at 18:12, Ariadna рече

I veliki problem. U Politici sam procitala o sajtu, ranije nisam znala...

 

Добро дошла :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

@Neša_ 2500 se tiče starog dela. Novi klub ima oko 250 što opet nije malo..

Ima dosta žena, ali izgleda da jednostavno ne shvataju stvari ozbiljno.. tj. one koje shvataju ozbiljno one će i naći priliku. Imamo mnogo mnogo primera...

Takođe, i ti muškarci izgleda da misle da su Bogom dani i da samo njih sve čekaju. Brate, mora trud da se uloži...

Ništa nije jednostavno kako izgleda na prvi pogled.

 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Neša_ Хвала, ми ћемо се потрудити да омогућимо све што је до нас, али опет на крају све зависи од самих чланова. Убеђени смо да они који знају због чега су ту дошли, да то и добију. Као и у животу...

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...