Jump to content

Погрешна веровања


Препоручена порука

  • Гости
Guest Светлана

Па у томе и јесте проблем тако мислити. Јер, одлажење у небиће не повлачи са собом више никакву одговорност. А има људи који чак желе да нестану са овог света, нпр. кад неко има велике болове, јер је болестан од рака или кад је неко непокретан потпуно, а не нада се бољитку, већ му је цео живот само једна велика мука. Непостојање само по себи је једно велико ништа. И како ће се у томе јавити Правда Божија, Слава Божија? Мислиш да ће само на кратко многи грешници при Страшном Суду укапирати шта није требало да раде и затим заувек нестати? Господ друкчије каже у причи о убогом Лазару и богаташу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest Светлана

Тада им капирање више неће помоћи. Време за покајање биће завршено.

Али, мислим да нема смисла претпостављати како ће све то тачно бити, тј. замишљати нешто и измишљати, можемо само на основу Јеванђеља и Предања Светих Отаца знати колико нам је потребно о свему томе. А потребно нам је да знамо све што доприноси нашем бољитку као личности.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Замолила бих брата под ником Моцарт да појасни шта је то биће а шта небиће (барем у сопственој интерпретацији).

Не бих рекла да у Светом писму било где пише да ће човек прећи у небиће (ако грешим, исправите, опростите, појасните). А јереси и јесу настајале тако што су се појединци налазили компетентним да тумаче одређене догмате и теме "по својој памети". Ако светоотачка учења и не морају бити апсолутна истина, онда претпостављам да "бар" Свето писмо јесте апсолутна истина.

Ако сам добро схватила, душа јесте бесмртна, само је питање да ли ће бити бесмртна "тамо где сија незалазна светлост" или "тамо где ће бити плач и шкргут зуба".

02jKp1.png

com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Време за покајање биће завршено." to samo Bog zna da li ce biti ili nece

kao drugo-zasto bismo se iskljucivo drzali svetih otaca?zar mi nismo svi potencijalni sveti oci?to mi garantuje sam Gospod koji kaze"budite savrseni kao vas Otac nebeski" tj. stalno uzrastajte,zar ne?osnova uzrastanja je lican i autentican odnos sa Bogom-ako gresim o necemu sto sada i ranije rekoh-svakako cu ovih dana obaviti razgovor sa svojim parohijskim svestenikom i ispovednikom

sto se tice pitanja sestre vere-savrseno i vecno bice je SAM BOG-zato i kaze "Ja sam Onaj koji jesam" to upravo znaci da je On vecan kao i to da je licnost(uvek isti).Nebice je (logicno)suprotno od bica-prolazno i bezlicno-to je ambis koji nas vuce u smrt i nistavilo-to je ono"mesto" gde je Gospod "usao" kroz smrt i svojim bozanstvom ga obasjao i preobrazio-"od groba napravi pashu tj. prelaz".

u svetom pismu naravno ne pise da ce covek preci u nebice jer ta rec verovatno nije ni postojala u vreme kada je n.zavet pisan-kao i mnoge druge koje se javljaju kasnije...naravno,ovo je samo moje misljenje koje ja iskreno iznosim a ne tvrdim da sam sigurno u pravu

tako isto kaze"A stvori Gospod Bog čoveka od praha zemaljskog, i dunu mu u nos duh životni" a ne kaze"od magnezijuma,gvozdja,kalcijuma itd." a mi danas znamo da su svi minerali i elementi iz prirode prisutni u nasem telu-manje ili vise-zato smo i prizvani da spasemo tvorevinu i kroz nas ce se tvorevina spasiti

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest Светлана

Ми јесмо позвани на Светост. Али, то је задатак, није већ самим позивом од Бога дато. Дато нам је семе у нама, а на нама је да га узгајимо, те да оно порасте. Сама твоја жеља за Светошћу је добра, труди се да је оствариш. Труди се у врлинама као Преподобни. А хришћанске врлине су молитва, пост, доброта, кротост, смирење, милостивост ... све што води љубави.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

normalno-sto bi pozivao na nesto ako to vec imamo...  8)

Gospod je to osmislio s-u-p-e-r .... :cheesy2:

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

Вера у бесмртност душе није погрешно веровање, једино морамо прецизирати шта по тим подразумевамо. Нема одласка у небиће. То нико од отаца, као ни сама Библија, није тврдио.

Такође, ни Светланина тврдња да су наше молитве за упокојене потребне искључиво ако је душа бесмртна, није баш најтачнија. Стварамо тако слику некаквог чистилишта, а то већ није православно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I zato ne verujemo u besmrtnost duse jer u slucaju da besmrtnost duse postoji,Bog je stvorio nuznost tj. primorao je svakog da zivi i posle smrti......

??, ??????????? ????????, ???????? ? ?????????? ????.

?? ??? ?? ????? ?? ????? ? ?????????? ????????????.

To sto vi pisete je jeres - Pravoslavni ne veruju u besmrtnost duse napritov vec u smrtnost ne samo duse vec svega sto je stvoremo a nije u zajednici sa Bogom. Vase pisanje sam vec komentarisao i koliko vidim nisam usamljen u stavu da ste zaista opterecujuci a sada vidim i jeretik jer svojim pisanijem devalvirate znacaj Ovaplocenja jer cemu ono ako je dusa odnosno materija besmrtna. Pazite sta pisete to citaju i oni koji nisu bogoslovski potkovani. Dali ste svesni tezine vaseg pisanja?

??????? ??? ???? ?? ???? ?????? ?????????? ? ???????? ? ?? ?? ????????? ????? ??????? ???? "???????". ???????? ????? ???????? ? ?????? ????????? ? ???????? ????????? ????????. ??????????

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I zato ne verujemo u besmrtnost duse jer u slucaju da besmrtnost duse postoji,Bog je stvorio nuznost tj. primorao je svakog da zivi i posle smrti......

??, ??????????? ????????, ???????? ? ?????????? ????. ?? ??? ?? ????? ?? ????? ? ?????????? ????????????.
To sto vi pisete je jeres - Pravoslavni ne veruju u besmrtnost duse napritov vec u smrtnost ne samo duse vec svega sto je stvoremo a nije u zajednici sa Bogom. Vase pisanje sam vec komentarisao i koliko vidim nisam usamljen u stavu da ste zaista opterecujuci a sada vidim i jeretik jer svojim pisanijem devalvirate znacaj Ovaplocenja jer cemu ono ako je dusa odnosno materija besmrtna. Pazite sta pisete to citaju i oni koji nisu bogoslovski potkovani. Dali ste svesni tezine vaseg pisanja?
???? ?? ?????????, ????????? ????????. ????? ????? ?????? ????, ??? ? ???? ???? ?? ????????. ?? ????? ???????? ???? ?????????? ?????? ????? ??????????. ???? ?? ?????? ? ????? - ?? ?????? ??????????. ???????? ???? ???? ?????, ??? ???????? ????, ??????? ?????? ????????, ?????? ???????? ???? ? ??????. ? ??? ?????? ?????? ?? ?? ??? ???????? - ??? ??? ??????? ????? ? ??????? ?? ???????. "?? ??? ??? ????? ? ?? ??? ??????", ???? ??????. ?????? ??????? ? ????? ?? ???? ??????? ???? ??? ?? ??? ???? ? ???????, ???? ?? ?????????? ? ??????. ??? ?? ????, ????? ????, ?? ?????? ? ?????? - ??? ?? ??????? ?? ???????? ?? ????? ?? ??????????.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Видиш ли ти Александре какви све типови уписују теолошки факултет...е ће нам овизи момчићи унијет некакво гадно учење да ће нас јад наћ да га после побијамо.....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Помаже Бог брате Александре!

Иако сам Вас "упознао" читајући Ваше текстове, који ми се већином у броју, а и већином садржине допадају, мислим да се овде ради о замени теза. Све је почело питањем на топику који је поставио о.Угрин, и сигуран сам да ћете проанализирати.  DA LI JE DUSA SMRTNA ILI BESMRTNA - TEST LOGIKE

Већина од нас када каже "бесмртност" изједначила је појам са појмом Вечни Живот. Дкле, нисмо спорили да ли је у буквалном смислу смртна или не. Наравно да је бесмртна, с тим што се опет већина слижила са тим, да бесмртна а није у Вечном Царству јесте исто што и Смртна. Ово је врло штуро, па зато предлажем да прочитате пажљиво наша писанија, и наравно да изнесете Ваше мишљење у смислу слагања или не, што заиста ишчекујем.....е после се тема раширила, тамо, амо и тако, је сад има већ на неколико топика, ....и сви пишемо :cheesy1: :cheesy1:

"Прости верник"

Господе, дај ми да мирно примим све што ми данашњи дан донесе и да се потпуно предам Твојој светој вољи. Упућуј ме и помажи свакога часа у току овога дана. Управљај мојим мислима и осећањима у свим делима и речима. Не допусти да у непредвиђеним случајевима заборавим да све долази од Тебе.

http://www.pravoslav...ta Filareta.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Проблем је што људи душу замишљају "телесно", па им ово "бесмртна" ствара проблем. Што би рекао свети Јован Златоуст, "опет телесни телесно мисле". Бесмртност душе има сасвим другу конотацију од оне коју људи (било шта да сматрају о души) учитавају у овај појам.

Нити је бесмртна душа гарант нашег спасења и васкрсења, нити је њена бесмртност неуништива, загарантована. Када говоримо о спасењу, говоримо о спасењу човека, а када кажемо да је душа бесмртна, сматрамо да јој та бесмртност следује по дару и благодати Божијој Која (благодатна енергија) све држи у постојању.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tanja, ????? ???? ?? ?? ?? ??????? ????????? ?????? ?? ?? ??????????? ?????????? ???? ?? ?? ???? ????????, ? ?? ?? ?? ??????? ?????? ??? ??? ????

http://www.svetijakov.org/forum/index.php/topic,631.0.html

???? ????? ??? ?????? ? ???? ? ?????? ??????? ?????? ???? ?? ????????? ? ??? ?????? ??????????? ?????????? ????. ??? ??, ?????, ????????? ??? ?????? ???? ? ??? ?? ??? ?? ?? ????. ???? ?? ??? ???????? ??? ??.

Reci da je dusa besmrtna jeste JERES a to da li se prihvata ili ne, normalno da da al to ne iskljucuje razmisljanje o njoj a da je tako SV. Oci su dokaz pa i vi sta radite ako ne polemisete o tome ali na zalost nevesto i sada ste napokon usli u jeres! Sto se tice vaseg poimanja blagodati tu ste tek prevazisli sebe jer napisano je otprilike kako mali Perica razmislja o Raju i ciki u belom sa dugackom bradom. Ovamo se silite i ovaj post cete obrisati ali mozda ce bar neko procitati i biti upozoren na vas.... stidite se Svetlana
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...