Jump to content

Погрешна веровања


Препоручена порука

sto se tice 7 dana-cisto da kazemo da jevrejska rec u originalu starog zaveta upotrebljena za dan glasi"jom" a ona takodje oznacava i izvestan vremenski period-dakle nije bilo dana od 24 casa jer je sunce stvoreno tek kasnije a ne 1. dana-dan je rec koju je danicic upotrebio u starom zavetu a poenta je u tome da je Bog hronoloski stvarao u razmacima a ne odjednom-sto se tice konstatacije da je covek stvoren po liku i podobiju Boga-tu prvenstveno podrazumevamo da je covek SLOBODAN kao i BOG-I zato ne verujemo u besmrtnost duse jer u slucaju da besmrtnost duse postoji,Bog je stvorio nuznost tj. primorao je svakog da zivi i posle smrti......

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

sto se tice 7 dana-cisto da kazemo da jevrejska rec u originalu starog zaveta upotrebljena za dan glasi"jom" a ona takodje oznacava i izvestan vremenski period-dakle nije bilo dana od 24 casa jer je sunce stvoreno tek kasnije a ne 1. dana-dan je rec koju je danicic upotrebio u starom zavetu a poenta je u tome da je Bog hronoloski stvarao u razmacima a ne odjednom-sto se tice konstatacije da je covek stvoren po liku i podobiju Boga-tu prvenstveno podrazumevamo da je covek SLOBODAN kao i BOG-I zato ne verujemo u besmrtnost duse jer u slucaju da besmrtnost duse postoji,Bog je stvorio nuznost tj. primorao je svakog da zivi i posle smrti......

Pojasni mi malo besmrtnost duse.Do sad sam pod smrcu duse podrazumevao njeno duhovno stanje...
Link to comment
Подели на овим сајтовима

da,to je tacno.ako govorimo o stanju duse,ona moze da "umre" i pre fizicke smrti ako je utonula u greh a bez zelje da se popravi.ja sam ovde imao na umu da je Bog stvorio coveka kao celinu satavljenu od duse i tela i da bez 1 od ta dva covek ne moze da postoji-kao sto kaze Florovski"dusa bez tela je avet a telo bez duse je leš".

postoji jedna struja u pravoslavlju koja tvrdi da je dusa besmrtna,pominju i neka "mitarstva" i tvrde da su ona zasnovana na svetootackom predanju a ne znaju da mitarstva nikad nisu zvanicno proglasena za kanonizovan stav crkve....

jesi li imao jos nesto konkretno o duši?

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

ne razumem zasto bi "ako ti zelis" da prekines svoje postojanje to govorio Bogu-mozes izvrsiti samoubistvo...sa tim Bog nema veze....ako moram da odgovorim,odgovor je "da" jer ako ti ne zelis da postojis, Bog ti nece uskratiti mogucnost da prekines svoje postojanje ali ti On nece prekinuti postojanje-to sigurno.....

p.s dusevno je neodvojivo od telesnog

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

ne razumem zasto bi "ako ti zelis" da prekines svoje postojanje to govorio Bogu-mozes izvrsiti samoubistvo...sa tim Bog nema veze....ako moram da odgovorim,odgovor je "da" jer ako ti ne zelis da postojis, Bog ti nece uskratiti mogucnost da prekines svoje postojanje ali ti On nece prekinuti postojanje-to sigurno.....p.s dusevno je neodvojivo od telesnog

Mislim da me nisi razumeo,ja se ubijem i odem na onaj svet i kazem Bogu ajde me kenseluj totalno da me nema nikako,da mi dusa ne postoji.Posto me je on stvorio, samo on moze i da prekine moje postojanje.Razumes da me ukine kao da me nikad nije ni stvorio.Tvoje misljenje o tome???
Link to comment
Подели на овим сајтовима

ja verujem da kad neko umre(na bilo koji nacin ukljuc. i samoubistvo) on prestaje da postoji(apsolutno prestaje da postoji u svakom pogledu) tako da ne mogu da odgovorim na tvoje pitanje -jer odlazak kod Boga je nesto sto se ne uklapa u moj dozivljaj smrti.znaci kad umremo-mrtvi smo 101 posto  8)

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest Светлана

ja verujem da kad neko umre(na bilo koji nacin ukljuc. i samoubistvo) on prestaje da postoji(apsolutno prestaje da postoji u svakom pogledu) tako da ne mogu da odgovorim na tvoje pitanje -jer odlazak kod Boga je nesto sto se ne uklapa u moj dozivljaj smrti.znaci kad umremo-mrtvi smo 101 posto  8)

w.a.mozart, ??? ??? ????? ?? ?????. ?????????????.???????? ?? 3. ????, ???? ?? ?? ???????? ? ???????, ??????? ?? ???? ?? ????????? (? ???????? 90, PG 94, 757), ??? ?? ???????? ?? ?????? ???? ????? ?? ?????. ??? ?? ???????? ?? ?? ???? ?????????? ??????? ?? ????? ??? ?????? ????????? ???????.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest Светлана

I zato ne verujemo u besmrtnost duse jer u slucaju da besmrtnost duse postoji,Bog je stvorio nuznost tj. primorao je svakog da zivi i posle smrti......

??, ??????????? ????????, ???????? ? ?????????? ????. ?? ??? ?? ????? ?? ????? ? ?????????? ????????????.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

ok-navedi mi vaseljenski sabor koji je proklamovao tj. objavio zvanicno ucenje crkve da je dusa besmrtna i kako je moguce "stvoriti" besmrtno?

http://verujem.rs/teologija/Florovski_besmrtnost_duse.htm

"овај проблем треба посматрати, дакле, не само као метафизички проблем, већ пре свега као религиозни проблем. Бесмртност није један од атрибута душе него нешто што коначно зависи од човековог односа са Богом, човековим Господаром и Творцем. Не само да се испуњење смисла човекове коначне судбине може постићи само кроз заједницу са Богом већ и само човеково постојање, његов опстанак или способност да се одржи и истрпи зависе од Божије воље. "

dakle besmrtnost je izbor a ne nametnuti fakat od koga niko ne moze da pobegne

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest Светлана

ok-navedi mi vaseljenski sabor koji je proklamovao tj. objavio zvanicno ucenje crkve da je dusa besmrtna i kako je moguce "stvoriti" besmrtno?dakle besmrtnost je izbor a ne nametnuti fakat od koga niko ne moze da pobegne

?????? ??? ? ????????? ????? ????? ? ?????? ?????? ? ???????? ? ?? ?? ????????. ?????????? ???? ?? ??? ??? ??? ??? ?? ??????? ? ?? ?? ????????? ???????. ????? ????? ?????? ???????????. ?? ??, ??? ?? ?? ???????? ? ?????????? ??????? ????, ??? ?? ?? ????? ???????? ?????? ?? ?? ????. ?????? ?? ???????????. ?? ??, ??? ?? ????????? ??????? ?? ?? ?????? ???? ? ??????????? ????? ?????? ???????? ?????. ????? ??? ?????? ? ??????????? ????. ??? ?? ??? ?????.  
Link to comment
Подели на овим сајтовима

pa ja mislim da prica o lazaru i bogatasu ima pedagoski karakter.  :cheesy1:

voleo bi da mi odgovoris na pitanja:da li smatras da covek(bilo koji) kada umre,nastavlja da postoji kao apsolutno ista licnost koja je bio i pre smrti samo sto vise nije u telu?da li telo cini celinu zajedno sa dusom ili je samo propratni element?

ranije je na forumu konstatovano da nije sve sto sveti oci kazu apsolutna istina-znaci to smo rekapitulirali,ja smatram za zvanicno ucenje nase crkve one odluke koje potvrde vaseljenski sabori

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest Светлана

Имамо одговорност за наше покојне. Свака молитва за њих, свака упаљена свећица за њих, сваки наш труд, њима помаже. Биће да и они нама помажу, тако бар ја мислим, мада не знам тачно како, осим чињенице да Бог рачуна и њихов бол кад ми нешто не радимо добро. У сваком случају, Светитељи нама помажу, а и њима. 

Наравно да то није све. Сви заједно чекамо Васкрсење мртвих и Страшни Суд и у наставку прави непрекидни живот. То да ли ћемо у Рају, куда се надамо да ћемо ући, бити жалосни што неки постоје у вечитом паклу, то је нешто што не можемо знати од сада, али не мислим да ћемо имати било какву жалост тада.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Што би рекао Митрполит Зизијулас човек није створен да би само себе спасавао јер то би стварно био апсурд него да се преко њега, а не анђела рецимо јел они немају тело, спасе читава творевина.

to sto mislim da je dusa smrtna ne znaci da je smrt kraj-a pakao nece"postojati"vecno, pakao je u stvari nepostojanje i oni koji "odu" u njega u stvari ce nestati-"postace nebice" kao i sam djavo

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...