Jump to content

Зашто не треба постити петропавловски пост?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Зоран Ђуровић: Зашто не треба постити петропавловски пост?

 

1) Није апостолски нити има потврде у Писмима, нити је у складу са Предањем. Новотарска је ствар. Сами апостоли га нису постили. Што си ти већи од Петра и Павла?

2) Тим постом се ставља надгробни споменик над период Педесетнице. Бива сасвим обесмишљена. Наиме, док се знао ред и смисао, у старој цркви се није постило од Васкрса до Педесетнице. То нису радили ни египатски пустињаци, како сведочи св. Јован Касијан (или Римљанин). 50 дана се мрсило, онда је било редно и да се мало пости, па је тај пост трајао 7 дана од 4. века у црквама: Александрија, Јерусалим и Антиохија. Тај пост се није везивао за Апостоле. Дакле, идеја и смисао је био да се постом одвоји период од Педесетнице. Како сада није одвојен, сасвим је бесмислено постити овај пост.

3) Веле: „Постимо у част Апостола“. Апостоли нису постили у своју част. Када не постимо пред празнике небројених светитеља, испада да њих не поштујемо. Такође је бесмислено оправдање да се постом стиче Царство Небеско и сл., јер би се суботом и недељом одрицали од тог истог Царства, пошто су тада забрањени постови.

 

FSNgilardi_51959469.jpg?width=1024

 

4) Дакле, пост после Педесетнице је смислен само ако се држимо праксе старе цркве која није знала за пост од Васкрса од Педесетнице. Овде на делу имамо једну стихијску ствар која је улетела у духовни живот цркве и обесмислила годишњи литургијски круг.

5) Пост није ни дијета ни аскеза. Он треба да буде одраз само богослужбеног круга. Овде га обесмишљава. Зато је покојни патријарх Павле, поред све своје ригидности, био у праву када је изнео предлог да се овај пост сведе на 7 дана. То је и мој став.

6) Предложио бих, не као учитељ васељене, него као неко ко ипак разуме здрав народни инстикт (не држим се vox populi vox Dei), али и богослужбени поредак, да верни посте недељу дана, а кад се великаши договоре, добродошло. Јер у овом случају ваља поступати као и са накарадним саветом духовника: Не послушати. Немаш после оправдања. Неки су слушали Артемија, јер се духовник ваља слушати, али како су слушали без расуђивања, пали су у јерес. Тако се и овде не треба држати кобајаги ствари на снази, него здравог разума. - Није ово никаква предлог који је против цркве, јер нема ниједног васељенског сабора који је канонизова 3 остала поста у цркви. Дакле, реч је о приватним мишљенима и стихијским убацивањем пракси које немају благе везе са промишљањем. Јасан је утицај монаха, који су од иконоборства добили на превази, јер се у дане на води, поред среде и петка уводи и понедељак, као дан посвећем анђелима, а монаси их, ваљда, изображавају. Ово није студија, него свођење на коску аргумената.


Ова порука је постављена и на насловну страницу Поуке.орг
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Када то каже ваша маленкост, одоК моментално да се омрсим у пекари до мене....замирисао ми бурек саСиром. Грех на вас . :smeh1: 

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Рапсоди рече

Када то каже ваша маленкост, одоК моментално да се омрсим у пекари до мене....замирисао ми бурек саСиром. Грех на вас . :smeh1: 

Прихватам "грех". :sunce:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Рапсоди рече

Када то каже ваша маленкост, одоК моментално да се омрсим у пекари до мене....замирисао ми бурек саСиром. Грех на вас . :smeh1: 

Бурек са сиром?!! Анатема!!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Lady Godiva рече

Бурек са сиром?!! Анатема!!!

Није са сиром него саСиром...:smeh1:

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Рапсоди рече

Није са сиром него саСиром...:smeh1:

Нећу више, само сам Ово морала. :D

Иначе на почетној страници, код вести је закачен овај текст где се каже: „Петровски пост је Црква установила у древним временима..." Тако да је добро да се напише овако нешто о томе где је, у која то древна времена и да ли је уопште установљен.

 

Иначе ја сам се некако искварила од кад сам читала онај текст о посту "на паризеру", па сад увек гледам да ли се у оваквим текстовима спомиње одрицање ради давања ближњима или се само говори о борби против својих слабости, своје огреховљене природе. Само ego, me, mihi.. Себе стављамо у први план и када причамо о посту. Тако да ја такве текстове више и не узимам за озбиљно.

Није тема, али сам и то морала да кажем.. :stidljiv:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Lady Godiva рече

Бурек са сиром?!! Анатема!!!

68747470733a2f2f73332e616d617a6f6e617773

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 41 минута, Zoran Đurović рече

6) Предложио бих, не као учитељ васељене, него као неко ко ипак разуме здрав народни инстикт (не држим се vox populi vox Dei), али и богослужбени поредак, да верни посте недељу дана, а кад се великаши договоре, добродошло.

Којих седам дана? Седам дана по Педесетници, ил седам дана пред Петровдан?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Lady Godiva рече

Нећу више, само сам Ово морала. :D

Иначе на почетној страници, код вести је закачен овај текст где се каже: „Петровски пост је Црква установила у древним временима..." Тако да је добро да се напише овако нешто о томе где је, у која то древна времена и да ли је уопште установљен.

 

Иначе ја сам се некако искварила од кад сам читала онај текст о посту "на паризеру", па сад увек гледам да ли се у оваквим текстовима спомиње одрицање ради давања ближњима или се само говори о борби против својих слабости, своје огреховљене природе. Само ego, me, mihi.. Себе стављамо у први план и када причамо о посту. Тако да ја такве текстове више и не узимам за озбиљно.

Није тема, али сам и то морала да кажем.. :stidljiv:

 

:smeh1: А ја мислила да ударим мало Ави контру, да поставим овај текст....и то из које епархије...оплаках...:D  

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оче Зоране, јако интересантан текст. Контра од неки дан што је објављен на Поукама, зашто треба постити Петровски пост.

Хроничар свакодневнице

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Рапсоди рече

:smeh1: А ја мислила да ударим мало Ави контру, да поставим овај текст....и то из које епархије...оплаках...:D  

Не разумем какву контру.. из које епархије.. што оплака..? ne_shvata

Ја га поставих зато што ми је кул што ава пише или преноси текстове које морам да прочитам по неколико пута пре него што скапирам, и овакве кратке смернице које увек имају неку поруку и смисао.. наспрам тих шупљих и увек истих текстића који се увек појављују пред сваки пост.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako oćete  već biblijski  onda treba postiti samo jedan dan i to suv da bude ko barut,bez vode i bez leba....a Bog je rekao šta je post u SZ...

Takav li je post koji izabrah da čovek muči dušu svoju jedan dan? Da savija glavu svoju kao sita i da stere poda se kostret i pepeo? To li ćeš zvati post i dan ugodan Gospodu?
Zah. 7:5
6 A nije li ovo post što izabrah: da razvežeš sveze bezbožnosti, da razrešiš remenje od bremena, da otpustiš potlačene, i da izlomite svaki jaram?

7 Nije li da prelamaš hleb svoj gladnome, i siromahe prognane da uvedeš u kuću? Kad vidiš golog, da ga odeneš, i da se ne kriješ od svog tela?
1 Moj. 29:14, Nem. 5:5, Ps. 112:9, Priče 22:9, Prop. 11:1, Dan. 4:27, Mt. 15:5, Mt. 25:35, Lk. 11:41
8 Tada će sinuti videlo tvoje kao zora, i zdravlje će tvoje brzo procvasti, i pred tobom će ići pravda tvoja, slava Gospodnja biće ti zadnja straža.

9 Tada ćeš prizivati, i Gospod će te čuti; vikaćeš, i reći će: Evo me. Ako izbaciš između sebe jaram i prestaneš pružati prst i govoriti zlo;

10 I ako otvoriš dušu svoju gladnome, i nasitiš dušu nevoljnu; tada će zasjati u mraku videlo tvoje i tama će tvoja biti kao podne.

Post kao duhovna gimnastika,gde se razapinje sujeta i egocentrizam a razvija empatija sve ostalo je čist promašaj i apsolutno nebiblijski.

 

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Lady Godiva рече

Не разумем какву контру.. из које епархије.. што оплака..? ne_shvata

Ја га поставих зато што ми је кул што ава пише или преноси текстове које морам да прочитам по неколико пута пре него што скапирам, и овакве кратке смернице које увек имају неку поруку и смисао.. наспрам тих шупљих и увек истих текстића који се увек појављују пред сваки пост.

Онако ја...волим да се шалим са авом.

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
×
×
  • Креирај ново...