Jump to content

СПЦ против бисте бога Перуна

Оцени ову тему


Препоручена порука

Јавна расправа о постављању споменика у Врњачкој Бањи била је полемична посебно због биста и споменика историјским личностима и боговима

 

Vrnjacka-Banja-foto-M--Dugalic--.jpg

фото: М. Дугалић

Врњачка Бања – Нема спора о томе да се у Врњачкој Бањи, поводом обележавања 150 година организованог бављења туризмом, мора наћи спомен-обележје Павлу Мутавџићу, намеснику кнеза Милоша Обреновића који је, као окружни начелник, са неколико виђенијих људи 1868. године основао „Фундаторско друштво кисело-вруће воде” у Врњцима. Од тада је и започето озбиљније бављење бањским лечењем и понудама за одмор и забаву у Врњачкој Бањи.

Тај предлог, истакнутог културног радника Бошка Руђинчанина, као и онај да се у овој бањи нађе биста Миодрага Б.

Протића, познатог сликара и оснивача Музеја савремене уметности у Београду, рођеног у Врњачкој Баљи су у поодмаклој реализацији то јест при крају сложене процедуре одлучивања.

 

политика.рс

 

Ево и целог текста:

0-02-04-c4150310ddc8226624a10b12eda6c581b16d0439455d333cbc8473601fef0e54_787c982.thumb.jpg.c65523dff2e00f283c7c8d161b8d42f4.jpg

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja lično nisam protiv ovoga iako sam pravoslavac. Sam pojam poštovanja Peruna se veže za dobro, to je božanstvo koje je kažnjavalo krivokletnike, gromovnik, i znamo koliko je isti bio poštovan kod Srba prije dolaska Hrišćanstva na naše prostore. Treba da postoji ta bista, ali ne da bi se oko nje i održavali obredi, nego čisto kao podsjetnik na određeni dio naše istorije i prošlosti. Po mojem mišljenju ta naša stara vjera i mitologija je bila čistija od bilo kojeg paganstva u to vrijeme. Mi kao narod sa jako velikim srcem i dušom, vjerujem da smo i tada imali uvid u Boga, jer i u našem starom paganstvu postojalo je vrhovno trojstvo, tad manifestovano na drugačiji način, gdje je opet Perun bio jedan od trojice. Ovaploćenjem Gospoda su nam otvorene oči i dobili smo pravu istinu, i zato i jeste to pokrštavanje našeg naroda išlo bez velikih pobuna jer su znali i osjetili da je to prava istina, opet slična onoj koju su oni laički i manje poznavali prije Hrišćanstva. Ali da se ne lažemo za taj period, i razvoj svijesti i duha može se reći da su naši preci pogađali suštinu koliko-toliko.

Toliko lijepih običaja vučemo iz davnina, pa samo paljenje hrasta za Badnje veče, koji je opet Perunovo drvo, i radi se pred svakom pravoslavnom crkvom. Ne bi se trebale tolike fame dizati oko ovakvih stvari po mom mišljenju, šta je sa subotarskim, baptističkim, budističkim i ne znam kojim već ''hramovima'' koji niču kao Pečurke po Srbiji i Balkanu, to malo ko spominje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 26.5.2018. at 2:08, Миxајлo рече

Ja lično nisam protiv ovoga iako sam pravoslavac. Sam pojam poštovanja Peruna se veže za dobro, to je božanstvo koje je kažnjavalo krivokletnike, gromovnik, i znamo koliko je isti bio poštovan kod Srba prije dolaska Hrišćanstva na naše prostore. Treba da postoji ta bista, ali ne da bi se oko nje i održavali obredi, nego čisto kao podsjetnik na određeni dio naše istorije i prošlosti. Po mojem mišljenju ta naša stara vjera i mitologija je bila čistija od bilo kojeg paganstva u to vrijeme. Mi kao narod sa jako velikim srcem i dušom, vjerujem da smo i tada imali uvid u Boga, jer i u našem starom paganstvu postojalo je vrhovno trojstvo, tad manifestovano na drugačiji način, gdje je opet Perun bio jedan od trojice. Ovaploćenjem Gospoda su nam otvorene oči i dobili smo pravu istinu, i zato i jeste to pokrštavanje našeg naroda išlo bez velikih pobuna jer su znali i osjetili da je to prava istina, opet slična onoj koju su oni laički i manje poznavali prije Hrišćanstva. Ali da se ne lažemo za taj period, i razvoj svijesti i duha može se reći da su naši preci pogađali suštinu koliko-toliko.

Toliko lijepih običaja vučemo iz davnina, pa samo paljenje hrasta za Badnje veče, koji je opet Perunovo drvo, i radi se pred svakom pravoslavnom crkvom. Ne bi se trebale tolike fame dizati oko ovakvih stvari po mom mišljenju, šta je sa subotarskim, baptističkim, budističkim i ne znam kojim već ''hramovima'' koji niču kao Pečurke po Srbiji i Balkanu, to malo ko spominje.

Na Moravi i na Slezsku, u Češkoj, Slovačkoj i Poljskoj imamo mnogo takvih spomenika. Na primjer na moravskoj svetoj gori Radhošt imamo Svarogovog "sina božijeg Svarožića" u podobi androginog boga (muškarca sa ženskim prsima)  Radegasta - Radgosta. Stari Sloveni se dakle tim transgenderom bavili i takvim "naprednim i modernim stvarima" zanimali još i tada i bez Istanbulske konvencije 2000 godina prije, u njih bilo tih polova i polnih pripadnosti ko na polju makova! Nije im za to bio potreban nikakav taj Istanbul, Brisel i LGBT! Mi smo prema njima danas zaostali ko Albanija! Turisti sad trče ko mahniti tamo gledat ta naša "slovenska monstra, nakaze i čudovišta"! Ja predlažem podići i takve kipove kao mamac za turiste a odmah nasuprot hram, crkvu (pravoslavnu ili katoličku, zavisno od zemlje) u kojem će šokirani turisti dolazit sebi i psihički se oporavljati nakon što se isprepadaju i isprestravljaju nadosmrti od tih naših običaja i rituala, mitova i prabogova praslovenskih a koiji će to komentovat otprilike ovako: "Nije ni čudo što su svi ovi Sloveni ovakvi divljaci i dan danas, a ne ko sav ostali normalan svijet! Stalno ratuju medju sobom i ponašaju se ko necivilizovani domorodci i ljudožderi! Pogledajte samo šta se sve tamo kod njih dešavalo prije nego što su na sreću njihovu i našu bili pokršteni svetim Ćirilom i Metodijem! A tek taj njihov fašank, poklade, dodole, brutalni običaji spaljivanja i kamenovanja Morene te orgije na  kupalinke, na Ivana Kupala, tamo se dešavalo svašta a alkohol tekao potocima. Na Moravi još imaju u narodnim običajima sačuvane relikte te neobuzdane raskalašnosti i transrodnih LGBT običaja slovenskih gdje mladence (dječake i mlade momke) oblače u ženske haljine!" Tako tačno to imamo i na svetoj gori moravskoj Radhoštu, tamo je i Radegast glavom i prsima, pardon, glavom i bradom prisutan i stoji na jednoj strani  polja a odmah naprotiv njega crkva svetih Ćirila i Metodija i sa njihovim kipovima! Dole su prikazi nekih tih moravskih narodnih običaja, te kupalinke su vrlo zanimljive i vesele ali ih radije ne bih ni pokazivao, to je 18+! Umjesto tih kuplerinki, pardon, kupalinki barem onda pjesma Kupalinka! Radhošt je inače planina sa vrlo zanimljivom i divljom florom i faunom, naseljena pretežno krvožednim ovcama moravskim! A imaju tamo vrlo lijep folklor, narodne nošnje i običaje moravsko-slovenske.

Ako kad budete kao turisti na Moravi obavezno posjetite sv. Ćirila i Metodija na Radhošti!

I ne zaboravite probati pravu moravsku šljivovicu! Click for "štamprle ili čašica"! :D 

Kome ne bude dosta koštovanja (degustacije) evo onda ovdje cijela valašska kafana!

https://svetovanabozenstvi.cz/category/nabozenstvi/staroveka-nabozenstvi/slovane/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...