Jump to content

Može li žena da pokrene opoziciju u Srbiji?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Izbori u Demokratskoj stranci

 
Na jednom od skupova Demokratske stranke, dame su nosile glavnu poruku/AFP
 
Na jednom od skupova Demokratske stranke, dame su nosile glavnu poruku/AFP

Opozicija u Srbiji probala je mnogo toga - bivšeg predsednika, tražila nova lica od ministra u Vučićevoj vladi do državnog činovnika, bogatog biznismena - ali je veći uspeh izostao. Među tim pokušajima nema - žena.

Toga se setila i Gordana Čomić, dugogodišnja funkcionerka Demokratske stranke, koja je sa svojim timom prva predala kandidaturu za predsednicu DS-a.

Na izbornoj sednici 2. juna, nekada najveća opoziciona stranka izabraće novo rukovodstvo.

Pored Čomićeve, kandidaturu za sada najavljuju predsednik Političkog saveta DS-a Zoran Lutovac i potpredsednik stranke Branislav Lečić.

Novi lider stranku će preuzeti u trenutku kada ima 13 poslanika u Skupštini Srbije, a u Beogradu, tradicionalnom uporištu, nije ni ušla u parlament zbog istorijski niskog rezultata od 2,25 odsto.

Ukoliko bude izabrana, Gordana Čomić bila bi prva žena na čelu Demokratske stranke posle šest muških lidera nakon obnove stranke 1990. godine/DS
 
Ukoliko bude izabrana, Gordana Čomić bila bi prva žena na čelu Demokratske stranke posle šest muških lidera nakon obnove stranke 1990. godine/DS

Žena u politici - prednost ili mana

Gordana Čomić nije novo lice na političkoj sceni Srbije - aktivna je u Demokratskoj stranci maltene od povratka višestranačja.

Diplomirana fizičarka, u svojoj biografiji navodi da je majka četvoro dece, ali i da joj je hobi pecanje.

"Milje za ženu u politici je da uvek imate jedno pitanje više, dovoljno ljudi koji se pita da li će ona to umeti iako je žena", kaže Čomić.

Posle skoro tri decenije u politici, "punoletstva" u članstvu u "Ženskoj političkoj mreži", kaže da je to dodatno motiviše.

"Moja misija je da žene u politici ne ulaze vezanih nogu predrasudama, a ne da joj se postavljaju pitanja je l kvalitetna.

Torba je kvalitetna, a o ženama se ne može tako govoriti - jer žena nije roba u politici."

Saglasna je da su demokrate probale sve - zato kaže da je sad trenutak da žene iz stranke pokažu za šta su se osposobile kroz rad, pa i za svoju zamenicu predlaže ženu, Natašu Vučković.

"Nikad nisam pitala šta ću da budem, nego samo šta ću da radim.

Devojčice učimo da će napredovati ako rade dobro. I to vam uđe u krv."

Gordana Čomić sada ima ambiciju da demokrate "sabere, obnovi i reformiše, da pokažemo da smo naučili iz grešaka i da smo našli odgovor za nasilje koje sprovodi vlast".

Ako dođe na čelo posrnule stranke, spremna je da razgovara sa "muškim društvom" bivših lidera i članova DS-a koji sada pretenduju da budu deo srpske opozicije.

"Treba da se dogovorimo sami sa sobom - mi bivši, sa nama sadašnjim, za nas buduće - šta treba da se uradi za Srbiju", zaključuje Čomić.

Olimpija de Guž

Olimpija de Guž i danas ima važno mesto u francuskom Parlamentu/Getty Images
 
Olimpija de Guž i danas ima važno mesto u francuskom Parlamentu/Getty Images
  • Ko Vam je ženski idol u politici?
  • Olimpija de Guž. U vreme Francuske revolucije i Univerzalne deklaracije o pravima čoveka i građanina, ona je izašla sa deklaracijom za prava žena. I giljotinirana je. Njena argumentacija za to zašto žene treba da glasaju je - ako sam pogodna i spremna za giljotinu, onda sam spremna i da glasam.

"Srpska politika nisu testosteron i muskulatura"

Pre vođenja stranke, Sanda Rašković Ivić bila je na čelu srpske ambasade u Italiji/Getty Images
 
Pre vođenja stranke, Sanda Rašković Ivić bila je na čelu srpske ambasade u Italiji/Getty Images

Stranka koja je kroz nedavnu prošlost koračala sličnim putem rejtinga kao DS, a iz nje je i nastala, probala je da upravu poveri ženi.

Sanda Rašković Ivić manje od dve godine vodila je DSS, uspela da stranku vrati u parlamentarne klupe, ali su je stranačke kolege ubrzo smenile.

"Srbija treba da se navikava na žene u politici.

Malo dete kad se rodi ne zna da hoda i govori, ali ga mi posvećeno učimo.

Tako je i demokratija u bebećem periodu u Srbiji i treba da se uči i na mom primeru koji nije ohrabrujući", kaže Rašković Ivić za BBC.

Ipak, i pored otežanih uslova za opoziciono delovanje u Srbiji, smatra da za žene ima mesta na čelu opozicije.

"Žene imaju snage za ovu arenu jer to nije samo testosteron i muskulatura.

Mi kad vaspitavamo sinove, vaspitavamo ih da budu Srbi-muškarci, junaci, a ne pripremamo ih za ovaj svet u kome će da žive."

Rašković Ivić zaključuje da bi za sadašnju situaciju u srpskoj opoziciji žene bile blagotvorne jer mogu lakše da se dogovore i ne osećaju se prikraćenim ako nisu na prvom ili najvažnijem mestu.

Lakše predsednica države nego stranke

Trenutna predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić prva je žena na čelu srpske vlade, ali nije prva žena u višestranačkom sistemu na najvišim funkcijama.

Na mesto predsednice Republike, kao privremeno rešenje koje je potrajalo 13 meseci, sa mesta predsednice parlamenta 2002. godine došla je Nataša Mićić.

Žene u srpskoj višestranačkoj politici

  • Nataša Mićić - v. d. predsednica Srbije, od 29. decembra 2002. do 27. januara 2004. godine
  • Slavica Đukić-Dejanović - v. d. predsednica Srbije, od 5. aprila do 31. maja 2012. godine
  • Ana Brnabić - predsednica Vlade Srbije, od 29. juna 2017. godine

 

Nataša Mićić bila je prva žena na visokoj funkciji posle uspostavljanja višestranačja/Getty Images
 
Nataša Mićić bila je prva žena na visokoj funkciji posle uspostavljanja višestranačja/Getty Images

Seća se da su brojna novinarska pitanja o tome kako je ženi na visokom položaju obeležila njen mandat.

"Osećala sam se kao da je izabrana neka životinjica, a ne žena.

To je bila otežavajuća okolina jer smo mi patrijarhalna i konzervativna sredina.

Bila sam izložena pritiscima - od ignorisanja do čiste mizoginije."

U svom mandatu, donosila je odluke koje menjaju tok istorije, poput proglašenja vanrednog stanja po ubistvu premijera Zorana Đinđića.

"Čak i moje najteže odluke koje sam po ustavu i zakonu donosila, poput vanrednog stanja, dovođene su u pitanje jer se omalovažavalo ono što sam radila izražavanjem sumnje da sam Đinđićeva marioneta

To bi bilo značajno manje na tapetu da sam muškarac."

Nataša Mićić u politiku je ušla kroz stranku koja je već imala iskustva sa ženama na čelu - predsednica Građanskog saveza Srbije bila je Vesna Pešić, jedna od opozicionih lideki 90-tih godina prošlog veka.

Ipak, ističe da je stranački život za ženu često teži od - državničkog.

"U Srbiji i u regionu, žene imaju veću šansu da budu na najvišim i najodgovornijim državnim funkcijama, nego da postanu lideri stranke.

I ja sam prvo bila predsednica Skupštine, pa sam izabrana za predsednicu GSS-a."

Ako žena već dolazi na čelo stranke, Nataša Mićić kaže da se to, kao po pravilu, događa u momentu kada se stranka nalazi u najtežoj situaciji i žena preuzima "vruć krompir".

Izvor: BBC News na srpskom

https://www.b92.net/bbc/index.php?yyyy=2018&mm=05&dd=22&nav_id=1395387

  • Свиђа ми се 1

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 43 минута, Danijela рече

Devojčice učimo da će napredovati ako rade dobro. I to vame u krv."

Ovo nas pogrešno vaspitavaju. Nije dovoljno samo raditi dobro, već se i snalaziti i naplaćivati svoj rad bez idiotske griže savesti, saosećajnosti, jaaaooo pa kako ću. Ovako smo samo jeftina radna snaga.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Овакви наслови и "дилеме" служе за замајавање. Нормални људи могу, ненормални не могу. Сви мушкарци и жене који су се у Србији бавили политиком за мога живота су били апсолутни опортунисти и ако су урадили нешто у корист народа, било је случајно и тек реда ради. 

Ово је једна у низу прича из жанра :Чедо ожени ме тј. Коштуница је господин тј Тадић је леп.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Резултат слика за мира марковићРезултат слика за даница драшковићжРезултат слика за маја гојковић

Не,ово нису жене у црном,ове су нас завиле у црно...

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Može al samo Mica zavetnica,od ovih evrotalibanki i nato hemoroida nema leba....;)

aR8k9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1b

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нешто олако ти Зветници и жене њихове узимају велике речи у уста. Мислим да је њихово родољубље остало на нивоу махања барјаком и понављањем општих места.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Кратос рече

Može al samo Mica zavetnica,od ovih evrotalibanki i nato hemoroida nema leba....;)

aR8k9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1b

au brate

  • Радостан 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Милан Ракић рече

au brate

Lepo ti dodje da se uclanis kod njih...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, obi-wan рече

Lepo ti dodje da se uclanis kod njih...

Ne znam. Lepo tu bandu uništiti. Nema dalje sa bitangama

  • Хахаха 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Националл букачи и букачице. То је наравно крајност настала овим "толерантним евро атланским" инспирањем мозга које траје од 2000. године.

Турбо фолк родољуби и турбо фокл космополите.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Војвода7 Брате, стварно ми није јасно како не разумеш ово што си оценио плацем доле.

Уз сво поштовање свачијег па и твог права на мишљење, зашто мислиш да Заветници и слични нису турбо фолк националисти и зашто Жене у црном, ЛДП и сличне организације нису турбо фолк космополите? Да ли би могао да објуасниш то, молим те. Без ироније пишем.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Вилер Текс рече

@Војвода7 Брате, стварно ми није јасно како не разумеш ово што си оценио плацем доле.

Уз сво поштовање свачијег па и твог права на мишљење, зашто мислиш да Заветници и слични нису турбо фолк националисти и зашто Жене у црном, ЛДП и сличне организације нису турбо фолк космополите? Да ли би могао да објуасниш то, молим те. Без ироније пишем.

Причали смо о томе прије неколико дана, не могу опет :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...