Jump to content

Жене купују плод за 5.000 евра

Оцени ову тему


Препоручена порука

4Fk9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bH

Чак око 150 жена старијих од 45 година породило се у последњих шест година само у клиници “Народни фронт” у Београду, пошто су претходно купиле ембрионе, који су им потом усађени у материцу, сазнаје “Блиц”.

Све ове жене нису могле да роде децу природним путем, па су за цену од око 5.000 евра „купиле бебе“ на клиникама у Чешкој, Македонији, Грчкој или Шпанији, а у последње време овакве захвате ради и неколико клиника у нашој земљи.

Стручњаци упозоравају на потребу доношења правилника јер приватне клинике омогућавају и женама од 60 и више година да затрудне, што може бити опасно по њих, а недостатак регулативе омогућава и поједине процедуре које су етички спорне.

Донација ембриона је дозвољена новим Законом о биомедицински потпомогнутој оплодњи, али како правилници још нису донети, ова процедуура се званично не примењује у нашој земљи. Донација ембриона би подразумевала да парови који су прошли вантелесну оплодњу поклоне неком у земљи или иностранству ембрионе који им нису потребни. У ту сврху замрзавања ембриона и полних ћелија требало би да буде отворена банка у Kлиничком центру Србије. Ипак, приватне клинике на црно тргују ембрионима, и мимо етичких стандарда и приципа доводе у проблем и будуће труднице, али и њихову децу.

РИЗИЧНЕ ТРУДНОЋЕ

Проф. др Снежана Ракић, начелница породилишта у ГАK „Народни фронт“, упозорава на читаву серију опасности.

– Имали смо случајева код близаначких трудноћа где су рађене донације, где је од два близанца један имао Даунов синдром без обзира што су подаци о донору били добри. У малом броју случајева је код оваквих процедура рађена преимплантациона генетика. У светским центрима који се баве старијим трудницима и раде донацију ембриона, обавља се и преимплантациона генетика, односно након оплодње се бира ембрион који има најбоље генетске карактеристике, па тако може да се одабере и пол детета – објашњава професорка Ракић.

Према њеним речима, иако су људи који се баве вантелесном оплодњом померили границе, не препоручује се да труднице буду у старијој доби.

– Цена је око 5.000 евра и за ембрион и јајну ћелију, у свету је у ту цену укључена и преимплантациона генетика. Ипак, донирани ембриони нису биолошка деца. Kада погледате које су компликације, ту су етички и хумани кодекси који би требало да узму главну реч – прича проф. Ракић, један од наших најбољих стручњака у гинекологији.

ЕТИЧKИ KОДЕKСИ

Извор „Блица“ из клинике која се бави оваквом трговином каже да не постоје комплетни подаци о ембриону, попут анамнезе болести у породици и слично и да то представља велики проблем.

– Уколико би се том детету нешто догодило у будућности у здравственом смислу, родитељи не би могли да кажу да ли је у породици неко боловао од одређених болести које се не срећу свакодневно, јер се углавном не ради преимплантациона генетика. Kако то није регулисано, нису донети правилници после доношења закона, па није искључено да у некој будућности имамо сродничке везе, јер када нико не контролише где иду ембриони и коме, велика је вероватноћа да ће брат и сестра имати дете са низом деформитета и ретардација. Трговина ембрионима је уносан посао па етички кодекси некада изостају јер мајке у 60-им годинама вапе за децом и нуде шаком и капом – објашњава наш извор.

Старије жене неретко током читаве трудноће морају да леже у болницама, а компликације које се јављају могу бити опасне по живот. Свега 14 одсто таквих трудноћа прође без компликација.

Проф. др Снежана Ракић са својим колегама је спровела истраживање које је показало да је у овој установи у последњих шест година 290 трудница које су остале у другом стању уз помоћ вантелесне оплодње (укључујући и дониране јајне ћелије и ембрионе) било старије од 45 година. Само 14 одсто њих успело је да трудноћу изнесе до краја без компликација, док их је четири одсто изгубило бебе.

ПОРОЂАЈ У KЛИМАKСУ

– Те жене су остале трудне у старијој животној доби, вантелесна оплодња је рађена без обзира на неуспеле трудноће, конизације и миомиктомије (конизација грлића материце је интервенција којом се уклања конус грлића материце код премалигних промена и карцинома, миомектомија је хируршка процедура којом се уклањају миоми без уклањања материце). Неке од њих су биле у климаксу, а многе имале и више од 10 вантелесних оплодњи. Значајно расте број таквих трудноћа, али само 14 одсто њих изнесе трудноћу до краја без компликација – објашњава проф. др Ракић.

Према њеним речима, те трудноће су компликоване различитим стварима, што од стране самог стерилитета и технике рада, хиперстимулационог синдрома, хипертензије, дијабетеса, па до превремених порођаја и ниских гестација (та деца захтевају смештање у неонаталну интезивну негу).

– Ризик који носе овакве трудноће је велики. Застој у расту је један од највећих проблема који се јавља код беба – каже проф. др Ракић и додаје да су ту и труднице које су долазиле из Атине, Скопља, Прага, али има и наших жена које су тамо ишле како би урадиле вантелесну оплодњу.

Нови закон

Здравствени осигураници моћи ће да замрзавају своје јајне ћелије о трошку државе, да поклањају ембрионе после вантелесне оплодње како у земљи тако и у иностранству, али и да их увозе, према новом Закону о поступцима биомедицински потпомогнутог оплођења. Док правилници новог Закона не буду донети, животи будућих малишана из епрувете остаће неконтролисани.

 

http://patriot.rs/crno-trziste-embriona-u-srbiji-zene-kupuju-plod-za-5-000-evra/

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne razumem poentu da ostane trudna, iznese sve zbog deteta koje nije  genetski njeno ne_shvata. Mogla je da usvoji i poštedi sebe muke ne_shvata. I koja je poenta imati po 10 vantelesnih, ode ti pola života na malteriranje po bolnicama, hormoni, izneverena očekivanja ne_shvata. Ima život još da ponudi pored braka sa decom...ovo stvarno ne mogu da razumem ne_shvata.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Natasa. рече

Ne razumem poentu da ostane trudna, iznese sve zbog deteta koje nije  genetski njeno ne_shvata. Mogla je da usvoji i poštedi sebe muke ne_shvata. I koja je poenta imati po 10 vantelesnih, ode ti pola života na malteriranje po bolnicama, hormoni, izneverena očekivanja ne_shvata. Ima život još da ponudi pored braka sa decom...ovo stvarno ne mogu da razumem ne_shvata.

Могуће зато јер је задржавање такве дјеце само једна од могућности..

Петровић Станислава

„А ово је вјечни живот да познају Тебе јединога истинитог Бога кога си послао Исуса Христа“ Јн. (17, 3)

Бог створи прво Адама и Еву, а послије Стеву. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U braku bez dece žena toliko nabije sebi pritisak da je mučno slušati. To samo priča o brisevima, pregledima, rokovima...aman nije ni čudo što ne možeš da zatrudniš sa tolikim pritiskom. Niko ne bi mogao.

Muževi se nekako pomire i ne pričaju previše o tome, bolje kapiraju da postoji život i bez toga. Vidi se da bi voleli, ali imaju zdraviju perspektivu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наслов теме је ужасан. Жене не купују ембрионе, него плаќају медицински захват.

Све оне које су остали трудни нек им Бог да да износе здава и права деца.
Све оне које су се породили нека им су деца здрава и жива, и да порасну уз своје живе и здраве родитеље.
Све оне који гурају свој нос у тако тешке ствари, као што је начин на који неки људе остварују потомство, нек им Бог да силу да почну да гледају свој живот и своје потомство. 

ПС: И деца који су роѓени на било који начин од горенаведених могу да постану светци и људи који ќе да буду добри житељи и делатељи овог света.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Orthophill рече

И деца који су роѓени на било који начин од горенаведених могу да постану светци и људи који ќе да буду добри житељи и делатељи овог света.

Pa to niko ne spori, samo je čudno što plaćaju za tako rizičan zahvat kad dete nije njihovo, osim ako ne planiraju da sutra slažu dete, i ostale... 

"Ne srami se nagog, otkrivenog srca. Sramotno je samo srce bez ljubavi." 🕊

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, ninaana рече

Pa to niko ne spori, samo je čudno što plaćaju za tako rizičan zahvat kad dete nije njihovo, osim ako ne planiraju da sutra slažu dete, i ostale... 

Malo žene i odlepe u nemoći da rode. Pored ginekoloških zahvata, ne bi bilo loše da se malo posvete i psihičkom zdravlju. Ogroman pritisak sebi nabijaju, a ima i dosta slučajeva da im familija prebacuje. Em frustracija u nemoći, em glupost i primitivizam okoline. Nije lako.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 31 минута, ninaana рече

Pa to niko ne spori, samo je čudno što plaćaju za tako rizičan zahvat kad dete nije njihovo, osim ako ne planiraju da sutra slažu dete, i ostale... 

Како није нихово, када су га родили? Нису они само сурогат мајке... Треба да их разумемо, а не да их осуѓујемо. И да се молимо да Бог нас избави из такве искушења.
Иначе има и много горих начина да неко потроши 5000 еура, па никоме ништа.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Orthophill рече

Како није нихово, када су га родили? Нису они само сурогат мајке... Треба да их разумемо, а не да их осуѓујемо. И да се молимо да Бог нас избави из такве искушења.
Иначе има и много горих начина да неко потроши 5000 еура, па никоме ништа.

Ne osuđuje ih niko. Dete nije njihovo biološki jer su kupili embrion. Kako je to drugačije od usvajanja, genetski gledano? Samo što se ovde žena telesno izlaže riziku. 

"Ne srami se nagog, otkrivenog srca. Sramotno je samo srce bez ljubavi." 🕊

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, ninaana рече

Ne osuđuje ih niko. Dete nije njihovo biološki jer su kupili embrion. Kako je to drugačije od usvajanja, genetski gledano? Samo što se ovde žena telesno izlaže riziku. 

Излаже се ризиком своје воље, да би родила нови живот. Да ли има неки веќи подвиг од то да своју душу положимо за “неки“ ембрион који остаќе без шансу да буде роѓен само за то што нема ко да га роди? 
Неки убијају у своје утробе своја деца, а неки као ових мајка раѓају “туѓе“ деца. Зар ни су ови други достојни за сваку похвалу? Наравно да јесу.

  • Свиђа ми се 1

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Код нас у Македонију, када неко одгледа неко сироче, каже се да је подигао манастир. Будите сигурни да када нека жена прими у своју утробу неки нежелен ембрион, кога су га мајка и отац оставили, не гради обичан манастир, него царску лавру.

  • Свиђа ми се 1

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Orthophill рече

Зар ни су ови други достојни за сваку похвалу? Наравно да јесу.

Šta je tu za pohvalu? Razumem ja želju za rađanjem, ali ljudi budu vrlo često iracionalni u tome. 

https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/2870653/neverovatno-ljajiceva-sestra-postala-majka-u-60-godini

Ludost ili hrabrost?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Natasa. рече

Šta je tu za pohvalu? Razumem ja želju za rađanjem, ali ljudi budu vrlo često iracionalni u tome. 

 https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/2870653/neverovatno-ljajiceva-sestra-postala-majka-u-60-godini

Ludost ili hrabrost?

Храброст. Нека јој ќерка буде жива и здрава и она са њом.
Када се раѓамо и када умиремо одреѓује само Бог. Али ми хоќемо да се мешамо у Божја посла.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...