Jump to content

Преминуо Боки Милошевић

Оцени ову тему


Danijela

Препоручена порука

Познати српски кларинетиста Божидар Боки Милошевић преминуо је у Београду у 87. години.

У послератним годинама, свирању се учио сам.

Потом је завршио Музичку академију, постао најпре члан, а онда и шеф Народног оркестра РТС-а где је остао све до пензије.

Био је професор Музичке школе "Јосип Славенски" и члан Београдске филхармоније.

Свој широки репертоар деценијама је представљао публици широм света.

Наступао је и учествовао у музичким програмима и у позним годинама.

Имао је четворо деце и сви се баве музиком.

 

 

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/drustvo/3106325/preminuo-boki-milosevic.html

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Милошевић је био шеф Народног оркестра РТС, професор Музичке школе „Јосип Славенски“ и члан Београдске филхармоније.

Божидар Боки Милошевић рођен је у Прокупљу 1931. године, а музиком је почео да се бави од 1950. године, када је захваљујући чувеном виолинисти Властимиру Павловићу Царевцу почео да свира у оркестру Радио Београда. Дипломирао је и магистрирао на Музичкој академији у класи професора Брун Бруна.

„За многе си био уметник, за нас „само“ наш тата“, објавила је на свом Фејсбук профилу поводом смрти оца Бокијева ћерка, Гордана Јовићевић.

Добитник је многобројних награда и признања, а међу њима и Награду за животно дело за свеукупан и изузетан допринос очувању српске традиције и културе, коју му је доделило Удружење за неговање традиције и очување баштине Ниша.

„Одлазећи често у Лесковац код рођака по мајци слушао сам тај мелос, веома јединствен и специфичан, и тако заволео кларинет и звук који њиме производим. Свирао сам на почетку око шест година виолину, а од 1947. не раздвајам се од кларинета. Ако изистински желите да научите да свирате, за један инструмент потребна су два живота“, причао је новинарима Божидар Боки Милошевић.

За њим је остало четворо деце, од којих се троје успешно баве музиком. Син Милан је такође кларинетиста и живи у Ванкуверу, а ћерке Kсенија и Тијана су концертмајстори Београдске филхармоније.

„Морам једно да нагласим: сваки човек, без обзира на то којим се послом бави, колико је успешан у својој каријери и у личном животу, нико је и ништа ако није успео да од своје деце направи праве успешне и остварене особе – причао је Милошевић о породици.

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Бог да му душу прости. 

Интересантно, јуче на ТВ приказивали Бокија, нека музичка емисија и ми нешто расправљали да ли је човек  још  жив или није, није био дуго у медијима...и ето синоћ умро.

Не одбаци ме од лица Твога и Духа Твога Светога не одузми од мене.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Бог да му души прости.

Истини за вољу, Боки је кларинет учио и усавршавао код Курте Ајрединовића у Врању. Као дечак, небројено пута сам га виђао у врањској циганској чаршији код чика Курте.

Да се не заборави...

о. Мирољуб

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...