Jump to content

По чему се хришћани разликују од других људи ?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Па да почнем.

Што су се суочили са собом, што су схватили да су лоши негде, што су схватили да су болесни....да им много тога фали, што имају жељу да се ухвате у коштац са собом. ( забележила  са једног предавања). 

И неко моје мало виђење...што знају да нису свети, да су мали слаби и пали и да им требају правила као ограда са којим  лакше иду ка циљу. Што знају сврху, односно смисао и данас и јуче и сутра. 

 

Допуните.... 

 

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Sloboda od greha. Oslobodjeni smo i spaseni od greha. To covek sam ne moze. A onda imajuci tu slobodu ima i radost, iz radosti opet sve dobro izvire. I td.

Ni u cemu bolji nismo, neretko smo mnogo gori, ali privilegovani, malo stado ali odabrano:sunce:

 

Follow your bliss and the universe will open doors where there were only walls.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Џуманџи рече

Зашто онда презвитер говори "Светиње светима"?

Причасни сми Његовој светости. Па онда крштени смо. Освећујемо се примајући Светињу.

 

Свештени Златоуст, тумачећи израз Светиње светима, каже: „Високо подижући руку, снажним гласом, страшним узвиком, као какав проповедник, стојећи тако да га сви виде и узвикујући гласно у оној савршеној тишини, свештеник једне позива да се причесте, а друге у томе спречава. И то не чини руком, него гласом… Када свештеник изговори: Светиње светима, тиме хоће да каже: Ко није свети, нека не приступи. Не каже да треба само да буде очишћен од грехова, него свети. Јер та реч не указује само на онога ко се ослободио грехова, него на онога ко у себи има Светога Духа и изобиље добрих дела. Не желим, каже, да будете само ослобођени нечистоте, него да будете бели, светли и лепи… Ко је такав, нека приђе и нека приступи царском Путиру.“[5]

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Рапсоди рече

Када свештеник изговори: Светиње светима, тиме хоће да каже: Ко није свети, нека не приступи

Па то.

Чини се да онда нико ко држи ово уверење за које сам питала ("знају да нису свети") не би требао да приступи...

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Џуманџи рече

Па то.

Чини се да онда нико ко држи ово уверење за које сам питала ("знају да нису свети") не би требао да приступи...

За дискусију свакако....Светиње светима речи Златоуста, остало су тумачења Златоустових речи...могли би да позовемо у помоћ Аву Зокија :smeh1: и остале теологе, па да опет отворимо до сутра расправу око причешћивања .

Већ рекох ми нисмо свети, али смо позвани на светост, ми смо причасни Његовој светости. 

Знам да нема везе са везом али ми паде на памет, можда смо сви свети у тренутку примања Светости.

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Рапсоди рече

 

Знам да нема везе са везом али ми паде на памет, можда смо сви свети у тренутку примања Светости.

:sunce:

Follow your bliss and the universe will open doors where there were only walls.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Рапсоди рече

Већ рекох ми нисмо свети, али смо позвани на светост, ми смо причасни Његовој светости. 

Зато сам и питала, испада да се мало зезамо на (и са) Литургијама. :D Што се тумачења речи Златоуста тиче, само сам показала да је чудно да баш то тумачење користиш као аргумент... :) 

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Phoebe рече

Čast mi je i neobično sam polaskana što vidim da među vama ima OdaBRanih. Ne zna se čiji je ego napumpaniji :smeh1:

 

 

И ти се уписа у ред напумпаних...цццц:D

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Џуманџи рече

Зато сам и питала, испада да се мало зезамо на (и са) Литургијама. :D Што се тумачења речи Златоуста тиче, само сам показала да је чудно да баш то тумачење користиш као аргумент... :) 

Ја не знах које је тумачење исправно....једно бачих  да се дискутујемо...:smeh1:

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Рапсоди рече

Ја не знах које је тумачење исправно....једно бачих  да се дискутујемо...:smeh1:

Није поента у исправности (неког) тумачења, већ да си користила управо оно што иде у прилог мом питању, а не твојој констатацији. :)

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Џуманџи рече

Није поента у исправности (неког) тумачења, већ да си користила управо оно што иде у прилог мом питању, а не твојој констатацији. :)

Ако ја тебе шећрлемце ишта разумем....:)

Ја нисам ништа констатовала, већ отворила дискусију....Зар су и питања почела да имају прилоге...цццц ( ма ја то да задржим на теми малог Сартра, што рече Ракић :D )

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Рапсоди рече

Ако ја тебе шећрлемце ишта разумем....:) Ја нисам ништа констатовала, већ отворила дискусију....

Кажеш: 

пре 1 сат, Рапсоди рече

 Причасни сми Његовој светости. Па онда крштени смо. Освећујемо се примајући Светињу.

и у истом пост-у као прилог (тој) тези поставиш текст Св. Јована Златоуста који каже:"Када свештеник изговори: Светиње светима, тиме хоће да каже: Ко није свети, нека не приступи. Не каже да треба само да буде очишћен од грехова, него свети. Јер та реч не указује само на онога ко се ослободио грехова, него на онога ко у себи има Светога Духа и изобиље добрих дела. Не желим, каже, да будете само ослобођени нечистоте, него да будете бели, светли и лепи… Ко је такав, нека приђе и нека приступи царском Путиру.“ Јасно је да је става да свети треба да приђу, а не несвети (еда би се освећивали).

Опет касније: 

пре 43 минута, Рапсоди рече

Већ рекох ми нисмо свети, али смо позвани на светост, ми смо причасни Његовој светости. 

Зато ми је деловало да је у питању констатација. 

 

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...