Jump to content

Napredna zona sumraka

Оцени ову тему


Препоручена порука

On 9.10.2020. at 21:45, obi-wan рече

Maj šta Kinezi...ne znaju ništa drugo nego da lapaju pare. 

Ali ovi su mi najjači što rade kao negdje i sad će da objasne stvari ...pogotovo što u ministarstvu za infrastrukturu možeš biti zaposlen i kao konobar u lokalnoj kantini.

660 miliona je cijena ne samo građenja, nego kredita na kraju otplate. To znači da je bar polovina te sume ustvari kamata. 

To je kao stan kad kupuješ preko kredita, ako ćeš ga kupiti u kešu cijena je jedna, ako ćeš ga uzimati preko kredita na 30g, cijena ide skoro duplo. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Justin Waters

Ali pazi... rade Kinezi, kao da nasi ne znaju da prave put.
Sistemsko unistavanje sopstvene kuce.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, obi-wan рече

Mislim da je vise nego ocigledno da pisci ovog clancica uopste ni sekunde nemaju dileme da svi treba da placaju porez.

Ne bih rekao ali to je već stvar utiska...

 

пре 3 часа, obi-wan рече

Ali dok se ogromnima popusta i cine potpuno besmiselni ustupci, dotle se trenira sprovodjenje "pravde" na ostalima, a narocito sad na ovima, koji su - kako i sami potrazioci kazu - postali neka nova zlatna koka, spremna da je administrativne gnjide ocerupaju.

A ti neki sto "misle" da tako (doslovnim podmicivanjem, i to narodnim parama) treba da se podstaknu "strana ulaga(iva)nja" su, koliko se secam, od pocetka i glavni predmet ove teme; koju si ti pokrenuo. A siguran sam da do sad nisi promenio misljenje o njima.

Pa da... i da je tekst o tome kako privilegovani treba da izgube privilegije i da postanu kao i mi obični smrtnici, podržao bih taj članak... ali je nažalost o tome kako jedna grupa privilegovanih ne treba da izgubi privilegije dok ih ne izgube svi privilegovani...

 

пре 3 часа, obi-wan рече

Dakle, da skratimo pricu - da je ovo neki sistem iole normalan, odavno bi vec sve bilo lepo uredjeno, pa i u pogledu freelancinga.

Neće nikad postati normalan dok postoje ideje da neki treba da budu privilegovani u odnosu na ostale... zbog nekih "viših" razloga...

 

пре 3 часа, obi-wan рече

Uopste ne bi ni doslo do ovakvih razgovora, jer za tim ne bi ni bilo potrebe. Ali se ti vredni ljudi itekako s razlogom bune, jer su - ocigledno - u svojoj sopstvenoj drzavi (KOJU NISU NAPUSTILI NI U OVAKVOM BUNILU) diskriminisani za racun stranaca, i to na najogavniji moguci nacin.

Da se bune protiv toga što su diskriminisani u odnosu na strance podržao bi ih... ali bune se što ti i ja više nećemo biti diskriminisani u odnosu na njih...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Juanito рече

Неки од њих би свакако требало да имају мало другачији порески третман јер уносе чисте девизе у земљу и троше их овде.

Onda valjda i ja treba da imam drugačiji poreski tretman kada isto tako naplatim devize od stranaca i unesem ih u zemlju?

Pekar isto kad izveze hleb... ali to je malo nezgodno jer onda će možda da nema hleba ovde... da ograničimo to samo na usluge?

 

пре 3 часа, Juanito рече

Потпуно је небулозно опорезовати их као физичка лица која раде за наше фирме. Ако се субвенционишу разне стране фирме, ваљда је онда логично макар не драти порезом оне који раде чист 100% извоз.

Jedino je logično da se niko ne subvencioniše... ne znam šta može da bude logičnije od toga da mojim parama ne treba da subvencionišeš ni Lidl ni Baka Praseta ni nekog programera koji radi za Microsoft...

 

пре 3 часа, Juanito рече

 А при том је у марту месецу некима од њих практично забрањено да буду предузетници. Могу једино или ДОО или да се самоопорезују као физичка лица, што је далеко неповољније.

Oni koji ne prođu test samostalnosti mogu da nastave kao preduzetnici samo uz veći porez... pri čemu taj test uopšte nije teško proći osim ako nisi baš zaista faktički zaposlen, a samo fiktivno preduzetnik...

I opet, ako je to ok, onda mora da bude ok za sve... onda ni jedna firma ne mora da zaposli ni jednog radnika već može sve da ih angažuje kao "freelancer"-e....

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Avocado рече

Jedino je logično da se niko ne subvencioniše... ne znam šta može da bude logičnije od toga da mojim parama ne treba da subvencionišeš ni Lidl ni Baka Praseta ni nekog programera koji radi za Microsoft...

Odlicno, nesto da se slozim sa avokadom. Ne subvencionisati nikog i nista i sve poreze smanjiti za kolicinu subvencija koje su se trosile. 

Цитат

Oni koji ne prođu test samostalnosti mogu da nastave kao preduzetnici samo uz veći porez... pri čemu taj test uopšte nije teško proći osim ako nisi baš zaista faktički zaposlen, a samo fiktivno preduzetnik...

I opet, ako je to ok, onda mora da bude ok za sve... onda ni jedna firma ne mora da zaposli ni jednog radnika već može sve da ih angažuje kao "freelancer"-e....

 

Sve drzave skidaju poreze, smanjuju - samo srbija gleda kako da poveca... i to onima koji hrane lebom drzavnu kasu - programerima.



Ja kada sam poceo da ucim programiranje poceo sam ovako. Djura Stanivuk i Klaudking su ovde pricali o frilansovanju sa strane. Ja sam posetio te sajtove i video da ima dosta virtual assistant jobs. Prihvatao sam te poslove za jako jako male pare, ali ih nisam radio kao klasicni virtuelni asistent vec sam pisao programe da rade posao umesto mene. 

Treba da se iskopiraju cene proizvoda sa sajtova? Program.
Treba da unesem slike na websajt firme? program.
Treba da promenim masovno cene proizvoda? Program.
Treba da unesem nove proizvode? program.


a od para koje sam zaradjivao kupovao sam nove knjige naprimer.


Tako sam naucio programiranje. NIkakvi kursevi, nikakve skole, nikakvi bakraci. Sve samostalno. 

Medjutim ja sam to radio za jako sitne pare sve.. mozda sam zaradjivao par stotina eura mesecno u pocetku.  Bilo je meseci kada sam bio presrecan jer sam "probio 150 eura" 

da sam morao drzavi da prijavljujem taj porez, ja nikada ne bih naucio programiranje jer bi mi sve otislo na doprinose, sociono i penziono osiguranje. 

Sistem je idiotski i retardiran.  Ti utabani putevi, drze mnoge zakovane tamo gde jesu, uklanjaju im mogucnost napretka itd. 

U idealnom sistemu kakvu vlada republike srbije zamislja, ja bih morao da upisem neku od losih skola za programiranje.. posto para za dobre nemam a i sumnjam da bih prosao prijemni... zatim bih morao da se zaposlim u nekoj od firmi, gde bih primao platu par stotina eura. 

ovako sam ispao mnogo produktivni, zaradjujem mnogo vece pare i drzava prima mnogo veci porez od mene. 

Zivimo u retardiranom drustvu i drzavi koja ne razume vrednost slobode. Ja danas znam klince od 17-18 godina koji bi da se bave programiranjem ili dizajnom i to bi mogli na frilanserskim sajtovima odmah da krenu. 

medjutim, drzava ih obeshrabruje, umesto toga morace da upisuju neki fakultet i da gube cetri godine sasvim nepotrebno. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Avocado рече

Onda valjda i ja treba da imam drugačiji poreski tretman kada isto tako naplatim devize od stranaca i unesem ih u zemlju?

Pekar isto kad izveze hleb... ali to je malo nezgodno jer onda će možda da nema hleba ovde... da ograničimo to samo na usluge?

 

Jedino je logično da se niko ne subvencioniše... ne znam šta može da bude logičnije od toga da mojim parama ne treba da subvencionišeš ni Lidl ni Baka Praseta ni nekog programera koji radi za Microsoft...

 

Oni koji ne prođu test samostalnosti mogu da nastave kao preduzetnici samo uz veći porez... pri čemu taj test uopšte nije teško proći osim ako nisi baš zaista faktički zaposlen, a samo fiktivno preduzetnik...

I opet, ako je to ok, onda mora da bude ok za sve... onda ni jedna firma ne mora da zaposli ni jednog radnika već može sve da ih angažuje kao "freelancer"-e....

 

Па супер онда, нека у земљи остану само адвокати који јаким лобијем могу да избоксују за себе шта год желе и онда продају осталима бајке о фер утакмици и сендвичари. Ја 1000% одлазим ако будем морао да плаћам порезе као у скандинавским земљама. Уопште ми не пада на памет да водим адвокатску дискусију о фер утакмици која има смисла у земљама које имају минимум институција, заиста фер игру, и многе друге нормалне услове који овде не постоје те их само велика зарада може да надомести. И не, порез није разлог што ми немамо институције, ако ти случајно падне на памет да потегнеш тај аргумент. Просто и једноставно, реалност на терену је да се ником ко нема неку озбиљну клиничку слику и дијагнозу не исплати да на пар хиљада евра плати пола на порез у овој и оваквој земљи (као физичко лице које ради за странца, што је једина опција ако заиста радиш за странца). Једини психолошки разлог да живиш у овој мафијашкој јазбини је ако можеш да имаш западни стандард, а с толким порезом то није могуће. Нико здрав не може себе да убеди да је ОК да овима даје 2000 евра месечно ил неку сличну суму.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Juanito рече

Па супер онда, нека у земљи остану само адвокати који јаким лобијем могу да избоксују за себе шта год желе и онда придају осталима бајке о фер утакмици и сендвичари. Ја 1000% одлазим ако будем морао да плаћам порезе као у скандинавским земљама.

Sad će još ispasti da jedino programeri moraju da plaćaju poreze... a za advokatski lobi se takođe slažem, ne verujem da bilo ko taji toliko poreza koliko advokati... mada to malo više važi za krivičare i uopšte one koji rade sa fizičkim licima, nego nas koji radimo sa kompanijama... i uvek imaju neku sjajnu "filozofiju" protiv bilo koje mere koja bi omogućila da se uredno plate porezi... tako da, šta da ti kažem, ako neko u ovom razgovoru liči na advokatski lobi, to nisam ja... 

 

пре 2 минута, Juanito рече

Уопште ми не пада на памет да водим адвокатску дискусију о фер утакмици која има смисла у земљама које имају минимум институција, заиста фер игру, и многе друге нормалне услове који овде не постоје и које само велика зарада може да надомести. И не, порез није разлог што ми немамо институције, ако ти случајно падне на памет да потегнеш тај аргумент.

Ne možemo da vodimo diskusiju oko toga da li ovde postoji minimum institucija i fer igra i mnogi normalni uslovi kada se kristalno jasno slažemo da ne postoji... taj deo uopšte nije sporan... datost je... decenijama... nažalost...

Samo ne znam kako ta datost čini da jedino programeri ne treba da plaćaju poreze? Znači kopači bunara, građevinski radnici, spremačice, rudari, frizerke, profesori, pijanisti, stočari, svi treba da plaćaju poreze iako žive u toj istoj usranoj zemlji, i od njihovih para treba da se plaća zdravstvo, prosveta, policija, lopovi na vlasti i ostalo, samo je odjednom frka ako i programeri moraju da ubace u zajedničku kasu?

Ili je rešenje da niko ne plaća porez? Onda valjda svi možemo odmah da se iselimo negde...

 

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Avocado рече

Samo ne znam kako ta datost čini da jedino programeri ne treba da plaćaju poreze?

Нисам рекао да програмери не треба да плаћају порезе. Штавише, већина плаћају као предузетници, све по закону. Ја се уопште не буним за предуетнички порез и сматрам да је веома пристојан. И паушални и књигашки су више него коректни.

Проблем је што сад држава оће још више - те третира програмера који ради за једног страног клијента као да је запослен код тог клијента што је јако неправедно иако је само на површини праведно. А пошто странца не могу да лове, онда лове тог програмера и траже му 50% и то ретроактивно уназад до 1. марта 2020. године. 

Ту је још једна нефер ствар. Кад наш неко злоупотребљава предузетнике, онда је тај неко крив и сноси сву одговорност, а кад предузетник ради за једног страног клијента, онда је крив предузетник који као такав гарантује целом својом имовином. Болест бре, тотално немаш појма да л ћеш за пет година попити кривичну пријаву за утају пореза јер порески инспектор (а знамо колко су они стручни) процењује да ниси био независтан у задњих пет година с тим неким клијентом. 

И понављам ти још једном, чак и да си ту 100% у праву, а ниси, у праву си само ако ствари посматраш тотално алгоритамски, ван контекста, третирање програмера који раде за страног клијента као запослених ће једино да доведе до губитка посла тог програмера. Другачије не може јер ће тај, ко што рекох, да оде у суседну Румунију која има за ту делатност пореске олакшице. Реално стање на терену. Твој странац од кога узимаш девизе мора да ангажује тебе ил неког колегу из земље јер је такав закон. Не може да доведе адвоката из Румуније. Мој странац има цео свет као избор, а нама су најближа конкуренција Румунија, Украјина и Естонија које све имају далеко повољније услове од самоопорезивања физичких лица.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Онако као лаику ми се чини да није проблем сам порез - свуда мораш да плаћаш неки порез, Србија не може да буде изузетак - него висина истог.

Баш сам прелиставао данас неке стране форуме око пореза за фриленсере...где, шта и како. Помињу да су порези по разним земљама:

- Јерменија 0%, ако дотераш до милион евра прихода годишње онда је 3% (знам, сад је тамо рат, ово је писано почетком године).

 - Румунија 1%

- Бугарска 10%

- Чешка 12,5%

- Кипар 13%

Помињу се још и Хонг Конг и Тајланд, али сам ове запамтио јер су нам ближи.

У Србији је, ако се не варам, 46%. Значи три и по пута већи од највећег међу поменутим државама. 

П.С. Не знам да ли поменуте земље третирају фриленсере као посебну категорију и ово важи само за њих или важи за све, то нисам баш сконтао јер је фокус приче био на фриленсингу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, GeniusAtWork рече

У Србији је, ако се не варам, 46%. Значи три и по пута већи од највећег међу поменутим државама. 

То важи за физичка лица која се самоопорезују, а ту је негде и за запослене. Није само порез у питању, већ порези и доприноси. Заправо су доприноси ту, чини ми се, већи од пореза. Ал назовимо све то порезом јер је формална разлика небитна оном ко плаћа.

Порез за фрилансере који раде као предузетници код нас јесте ту негде око 10% свеукупно, можда мало више или мање јер зависи од случаја до случаја, на који начин се плаћа, где је регистрована радња итд. То је скроз ОК порез и против тога се ниједан озбиљан програмер не буни. Штавише, озбиљни програмери годинама то све уредно плаћају, потпуно по закону. Исто као сви остали предузетници у Србији.

Проблем је што су сад увели закон по коме је врло незивесно да ли фриленсери који раде за једног клијента дуже време уопште могу да се опорезују као предузетници или морају као физичка лица. Закон је ту, правилник је ту, ал је доста субјективан и крајња одлука је потпуно на пореском инспектору. Ако падну тест, онда долазимо до те бројке од око 46% и претња је ретроактивна. Потраживање пореза за однос кога кога порески инспектор процени да није самосталан иде уназад неколико година (колко већ не застарева порез) до дана ступања на снагу закона (1. 3. 2020.). А пошто знамо да се овде ради о зарадама од неколико хиљада евра, разлика која се акумулира за 5 година је отприлике цена стана у многим деловима Београда.

Држава овде као жели да реши два проблема.

Први проблем је тај што многа физичка лица обављају делатност преко нета и не плаћају никакав порез. Решење за такве је да се региструју као предузетници и да крену да плаћају око десетак процената, ал изгледа да држава жели да им наплати ретрокативно, што су сад десетине хиљада евра.

Други проблем је то што су многе компаније злоупотребљавале институцију предузетника да не би запослиле раднике и на тај начин су избегавали разне порезе, смањивали своју добит итд. То није само случај са ИТ индустријом, него и многим другим, најпре грађевинском. И онда држава уведе тај тест самосталности који поред таквих качи и фриленсере који раде за једног страног клијента. Строго гледано, да, однос фриленсера и тог клијента јесте сличан односу послодавца и запосленог. Ал тај странац овде неће сигурно отворити представништво и плаћати 46% држави, те онда терете самог фриленсера и траже му да порез плати као физичко лице уместо предузетник. Решавајући стваран проблем наших фирми које злоупотребљавају предузетнике држава је де факто угрозила многе фриленсере. Психолошка штета је већ направљена, један део је већ напустио земљу. Јер такви предузетници који раде за страног клијента практично увек имају отворену понуду за исељењем уз огроман пакет подршке. Једино што их је држало овде је управо то што су могли да плате порез као предузетници и да живе европским стандардом. Ако то више не могу, нису луди да остану, ма колико то формално било ”праведно” и једнак третман, шта све не.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 57 минута, Avocado рече

spremačice

Ево рецимо баш на овом примеру илустрације.

Ако спремачица ради у десет кућа, има своја средства за чишћење итд. итд. све ОК, она може да буде предузетник и да плаћа десетак посто, ту негде, зависно од прихода.

Међутим, шта ако она ради две године само за једног клијента, богату фамилију која је плаћа довољно да не мора да ради за остале? Шта ако јој они при том купе четке и хемикалије? Тад већ пада два критеријума, вероватно и три. Порески инспектор натегне још два што није толико тешко и бам, испада да је та фамилија заправо спремачицу требало да прими у радни однос. У овом случају ће од њих да захтевају хиљаде и хиљаде евра додатног пореза, ал у потпуно еквивалентном случају фриленсера који ради за једног страног клијента претња виси над главом самом фриленсеру.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 39 минута, Juanito рече

Нисам рекао да програмери не треба да плаћају порезе.

Штавише, већина плаћају као предузетници, све по закону. Ја се уопште не буним за предуетнички порез и сматрам да је веома пристојан. И паушални и књигашки су више него коректни.

Проблем је што сад држава оће још више - те третира програмера који ради за једног страног клијента као да је запослен код тог клијента што је јако неправедно иако је само на површини праведно.А пошто странца не могу да лове, онда лове тог програмера и траже му 50% и то ретроактивно уназад до 1. марта 2020. године. 

Jao bre uleteo si (klizećim ;) ) sa petnaestom pričom u odnosu na onaj članak iz SK... članak nema veze sa testom samostalnosti... ne kači ni preduzetnike... kači one koji jednostavno rade kao da su preduzetnici ali nisu... ne plaćaju nikakav porez... 0%... jednostavno rade full na crno... nadajući se da niko neće primetiti da im stiže konstantno lova iz inostranstva... i Poreska im suptilno kaže da znaju da im stiže lova i da se lepo prijave sami da ih ovi ne bi kažnjavali... jer je to sve zapravo sitna riba za Poresku... uglavnom...

Test samostalnosti... u principu je sranje jer ga primenjuje Poreska koja svašta ume da svakojako "tumači" mada je uputstvo koje su tim povodom napisali (tj. neko im je sa strane napisao) dobro i smanjuje mogućnosti za njihovu uobičajnu arbitrarnost... kad taj efekat majke Srbije sklonimo, test je ok... i zaista ga je teško pasti ako si zaista freelancer... eto i ta spremačica koju navodiš u poslednjoj poruci - pa ona nije freelancer... kako je slobodna ako radi za samo jednu porodicu, svaki dan, 8 sati, sa sredstvima koje je dobila? U čemu je razlika između nje i nekog ko je zaposlen? Čak ona ne bi potpala pod test zbog bitne stvari - porodica i ne može da je zaposli jer porodica nije pravno lice...

Možemo da pričamo o tome... imao sam silnog posla oko toga i bukvalno su svi klijenti ostali na istom samo što su malo prepravljani ugovori da se prođu kriterijumi sa radnim vremenom, odmorima i slično i to ne iz suštinskih razloga, već mahom samo da bude kristalno jasno da je angažovano lice nezavisno... uopšte nije teško proći test i kad je samo jedan klijent osim ako "freelancer" radi svaki radni dan, osam sati, u prostorijama "klijenta", sa opremom "klijenta"... tj. ako je zaista faktički zaposleni...

 

пре 39 минута, Juanito рече

Ту је још једна нефер ствар. Кад наш неко злоупотребљава предузетнике, онда је тај неко крив и сноси сву одговорност, а кад предузетник ради за једног страног клијента, онда је крив предузетник који као такав гарантује целом својом имовином. Болест бре, тотално немаш појма да л ћеш за пет година попити кривичну пријаву за утају пореза јер порески инспектор (а знамо колко су они стручни) процењује да ниси био независтан у задњих пет година с тим неким клијентом. 

To jeste užasno... ali to je inače ovde večiti problem u skoro svakom biznisu... uvek može da ti dođe neki inspektor i da ti nađe nešto za šta može da te zatvori...

Nisam uopšte ljubitelj testa samostalnosti... to su izgurale domaće velike programerske kuće da maltretiraju sitnu konkurenciju... ali realno je samo minor nuisance... ako izuzmeš to da neki inspektor može da te napenali iako ne ispunjavaš kriterijume ali to je opet standardni rizik i opasnost ove zemlje... kao i jedan od glavnih razloga zašto ovde investitori dolaze samo kada su u šemi sa nekim iz vlasti... ali to nema veze sa prijavljivanjem prihoda iz inostranstva oko kojeg je krenula rasprava...

 

  • Свиђа ми се 1

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

пре 7 часа, GeniusAtWork рече

Онако као лаику ми се чини да није проблем сам порез - свуда мораш да плаћаш неки порез, Србија не може да буде изузетак - него висина истог.

Баш сам прелиставао данас неке стране форуме око пореза за фриленсере...где, шта и како. Помињу да су порези по разним земљама:

- Јерменија 0%, ако дотераш до милион евра прихода годишње онда је 3% (знам, сад је тамо рат, ово је писано почетком године).

 - Румунија 1%

- Бугарска 10%

- Чешка 12,5%

- Кипар 13%

Помињу се још и Хонг Конг и Тајланд, али сам ове запамтио јер су нам ближи.

У Србији је, ако се не варам, 46%. Значи три и по пута већи од највећег међу поменутим државама. 

П.С. Не знам да ли поменуте земље третирају фриленсере као посебну категорију и ово важи само за њих или важи за све, то нисам баш сконтао јер је фокус приче био на фриленсингу.

I nije problem porez. Problem je poreska stopa i njena efektivnost. Ljudi su nasli neki nacin da zarade neki novac, da steknu znanja i radnu vestinu a da to nije motanje kablova u inostranim fabrikama, i sada hoce bukvalno da im dovedu tu privrednu aktivnost do neisplative mere. 

Ja sam vec napisao moje iskustvo u ucenju programiranja za koje je dosta doprinela prilika da programiram kao frilanser, pitanje da li bih u suprotnom uopste postao programer jer para za kurseve\skolovanje imao nisam. 

Nekom buducem mladenu potencijalnom programeru, dizajneru, content writeru, virtuelnom asistentu ili sta vec - tu mogucnost ukidaju ako mu stisnu porez... 

ovaj mladen se snasao.... a i iskreno pocinje vise da me boli briga.. ja vec godinu dana kao lud trabunjam o tim porezima, niko me ne ferma 2 %, pricaju mi sve i svasta.. sada im je PU zakucala na vrata svi se od jednom 'vataju za misesa... figurativno i bukvalno..

Frilanser koji zaradjuje 1000 eura, ne bi trebalo da placa nista, jer tih 1000 eura on potrosi u srbiji i ostavi 20 % u formi PDV-a , znaci 200 eura mesecno. 

Oni hoce da mu pored tih 200 evra uzmu jos 500 evra. Bukvalno ce covek raditi za 300 eura. 

A znas liko ih zabole da rade za 300 eura? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, obi-wan рече

@Justin Waters

Ali pazi... rade Kinezi, kao da nasi ne znaju da prave put.
Sistemsko unistavanje sopstvene kuce.

To su im uslovi. EU banke kad kreditiraju, stave u tender da materijal mora biti iz EU iako u Srbiji ima proizvođača. I pored toga ima posla za lokalce, ne rade Kinezi sve od a do š sami. U nekim varijanta zavisno šta se gradi bolje je prepustiti njima da odrade, jer će završiti na vrijeme i bez zafrkancija. 

Tako ti je to za kredite, neko traži da njihovi radnici rade, neko traži da njihov materijal koristiš, a neko traži da potpišeš da ćeš osuditi Hezbolah, divezifikovati snabdjevanje gasa, preseliti ambasadu u Jerusalim itd..

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...