Jump to content

Прва реакција из Српске Цркве на тему џендер идеологије – браво за Митрополију загребачко-љубљанску!

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 31 минута, Ђорђе Р рече

Нисам прочитао текст, а пошто је на "страном" језику, и веома дуг текст, имам једно питање.

Шта је џендер идеологија? Први пут чујем за овај појам. Ако може неко укратко да објасни неупућенима.

Гендерни светоназор.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Danijela рече

Видјели смо кроз досадашње излагање неприхватљивост родне идеологије и Конвенције за православље. Према томе, православни вјерник по својој вјерничкој савјести и ставу не смије то прихватити. Што се ширег друштвеног ангажмана тиче, пошто не постоји службени став наше Цркве о томе (став других православних Цркава постоји), не постоје ни службене црквене иницијативе које би се бавиле овом темом у пракси. Једнако тако, не постоје у Хрватској ни грађанске иницијативе православног усмјерења у којима би се вјерник могао ангажирати око тога.

Може ли се придружити католичким и католички усмјереним иницијативама? То је врло деликатно питање. С једне стране, био би то екуменски потез, јер православље и католичанство дијеле исте ставове по том питању. Међутим, треба имати на уму да је један дио тих организација и иницијатива изразито антиправославно настројен, односно, против је канонске СПЦ у Хрватској, те подупире пројект лажне тзв. ХПЦ. Ово у пракси значи да православни вјерник не може судјеловати у таквим иницијативама и покретима, нити им давати потпору, јер су, из православног кута гледања, протуцрквени, и желе православне лишити светих сакрамената и одвојити их од свеопће Цркве.

Ako ne postoje "gradjanske inicijative" oko ovog problema, da li autor predlaze da SPC zauzme sluzbeni stav nezavisno od katolickih inicijativa, kako bi se sprecio ekumenski pomak iako Crkve dele iste stavove? Podebljane recenice mi nisu sasvim jasne; moze li malo pojasnjenje?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Џуманџи рече

Баш ме занима како хришћани објашњавају "страх за властиту веру". Поготову имајући у виду случајеве у историји када се чинило да је циљ буквално истребити хришћане са лица Земље, што се каже. Па ни тада, чини се, није било толиког страха да се Истина (коју исповедају) може уништити, или да јој се може нашкодити...

  '' И не бојте се оних који убијају тијело, а душу не могу убити; него се више бојте онога који може и душу и тијело погубити у паклу''

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Ђорђе Р рече

Нисам прочитао текст, а пошто је на "страном" језику, и веома дуг текст, имам једно питање.

Шта је џендер идеологија? Први пут чујем за овај појам. Ако може неко укратко да објасни неупућенима.

Твој род је одвојен од твог пола. Род је друштвена а пол биолошка категорија. Род (gender) је оно што би према пропагаторима ових идеја требало да буде пресудно у третирању твоје личности, као у друштвеном животу тако и правно.

Тако, рецимо, ако си ти биолошки мушког пола, али се осећаш као женско, односно род ти је женски, друштво и сви остали су дужни да се тако према теби понашају, и да те тако третирају. Ово је најблажа варијанта ради илустрације, али имаш много компликованијих. 

Џендер идеолози се залажу за кажњавање свих који на било којој инстанци не поштују твоје родно опредељење, залажу се да се деци од малих ногу омогућава да се изражавају онако како се они осећају а не како то друштво од њих захтева на основу пола, затим да се деца охрабрују да истражују своју сексуалност и преко ње свој родни идентитет, итд.

То су још и нормалније ствари, иде то до крајњих граница бизарности. Тако имаш лика који већ трећу или пету годину заредом осваја женско такмичење у дизању тегова јер се осећа као женско и омогућено му је да се такмичи у женским категоријама где их све одува. На појединим образовним установама у САД омогућено је мушкарцима који се осећају као жене да користе женске тоалете и свлачионице, што се сад све подстиче и у остатку земље, итд.

Укратко, од нечега што је кренуло као борба да се прихвате људи који су различити од других, изграђена је цела идеологија, која поприма све тоталитарније и бизарније појавне облике.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Џуманџи рече

Баш ме занима како хришћани објашњавају "страх за властиту веру". Поготову имајући у виду случајеве у историји када се чинило да је циљ буквално истребити хришћане са лица Земље, што се каже. Па ни тада, чини се, није било толиког страха да се Истина (коју исповедају) може уништити, или да јој се може нашкодити...

Dobro zapažanje . Dali je kršćanski aktivizam nešto suprotno Bibliji?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, kopitar рече

Dobro zapažanje . Dali je kršćanski aktivizam nešto suprotno Bibliji?

Није. Просто се мора реаговати. Није реакција неки велики страх. Мислим да није добро пасивно седети и говорити ја верујем и то је то.

Наравно, зависи како дефинишемо активизам. Ја рачунам да је свакодневни хришћански живот активизам. Живиш то што јеси и ка чему тежиш.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Вилер Текс рече

Ја рачунам да је свакодневни хришћански живот активизам. Живиш то што јеси и ка чему тежиш.

Trebamo li izaći na trgove ili je dovoljno ostati doma i moliti se?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, kopitar рече

Trebamo li izaći na trgove ili je dovoljno ostati doma i moliti se?

Мислим да ми хришћани највише можемо да допринесемо учешћем у интелектуалној расправи, износимо аргументе и доказе.

Хришћанство је увек била вера интелектуалаца.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, kopitar рече

Trebamo li izaći na trgove ili je dovoljno ostati doma i moliti se?

Зависи. Нема упустства за употребу. 

Животне околности диктирају средства борбе. Наравно пастири треба да проповедају истину као што видимо у примеру Митрополије Загрбачко-љубљанске. Више сам за ту варијанту, учења вери и живљења у складу са учењм. Али није икључено ни ово друго ако мора.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Grizzly Adams рече

Хришћанство је увек била вера интелектуалаца.

Ес ес баба Јока пкојна, Мићина, што је светим животом на Кордуну живјела је била баш интелектуалац.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, RYLAH рече

Твој род је одвојен од твог пола. Род је друштвена а пол биолошка категорија. Род (gender) је оно што би према пропагаторима ових идеја требало да буде пресудно у третирању твоје личности, као у друштвеном животу тако и правно.

Тако, рецимо, ако си ти биолошки мушког пола, али се осећаш као женско, односно род ти је женски, друштво и сви остали су дужни да се тако према теби понашају, и да те тако третирају. Ово је најблажа варијанта ради илустрације, али имаш много компликованијих. 

Џендер идеолози се залажу за кажњавање свих који на било којој инстанци не поштују твоје родно опредељење, залажу се да се деци од малих ногу омогућава да се изражавају онако како се они осећају а не како то друштво од њих захтева на основу пола, затим да се деца охрабрују да истражују своју сексуалност и преко ње свој родни идентитет, итд.

То су још и нормалније ствари, иде то до крајњих граница бизарности. Тако имаш лика који већ трећу или пету годину заредом осваја женско такмичење у дизању тегова јер се осећа као женско и омогућено му је да се такмичи у женским категоријама где их све одува. На појединим образовним установама у САД омогућено је мушкарцима који се осећају као жене да користе женске тоалете и свлачионице, што се сад све подстиче и у остатку земље, итд.

Укратко, од нечега што је кренуло као борба да се прихвате људи који су различити од других, изграђена је цела идеологија, која поприма све тоталитарније и бизарније појавне облике.

S tim što ovoga, koliko znam, ni nema u Istanbulskoj deklaraciji koju je, koliko znam, Srbija već potpisala, bez ikakvih katastrofalnih posledica. Ispravi me gde/ako grešim.

  • Зачуђен 1

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, kopitar рече

Dobro zapažanje . Dali je kršćanski aktivizam nešto suprotno Bibliji?

Зависи шта се подразумева под активизмом, широка тема. Но, оно што је мени фасцинантно је тај страх за веру, зато сам и отворила посебну тему. Како ли су хришћани требали да цвикају када су били екстремно малобројнији него данас. Ко зна колико их је (можда и с правом) мислило у себи да ће, када буду сви побијени, наступити крај света. И опет су молили "нека буде воља Твоја"... 

  • Свиђа ми се 1

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Вилер Текс рече

Ес ес баба Јока пкојна, Мићина, што је светим животом на Кордуну живјела је била баш интелектуалац.

Мислио сам на хришћанске ауторе итд. баксузе један... :)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Војвода7 рече

Моја професорица:''Да би знао будућност мораш знати историју''

@RYLAH Срам те било, шта си радио с професорицом?!

  • Оплаках :)) 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...