Jump to content

Kako zaraditi prosecnu platu online?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Dakle kako zaraditi 250-300€ mesecno na sajtovima kao sto su "freelancer" i "upwork"? Cuo sam npr. da je SEO optimizacija posao koji se lako uci i nije tezak a zarada je sasvim pristojna. Molim sve koji se bave freelansingom da navedu slicne poslove i podele svoja misljenja i iskustva kao i neku dobru literaturu za ucenje. 

https://pouke.org/forum/index.php?/topic/48278-life-hacks-tips-and-tricks-online-jobs-beermoney/  - Na ovoj temi sam pisao o zaradi dzeparca, na te poslice se ne bih vracao jer oduzimaju dosta vremena za neku minimalnu zaradu, ono sto me zanima je sta da pocnem da ucim u slobodno vreme ( nekoliko sati dnevno kad dodjem sa posla) da bih kroz odredjeni vremenski period mogao da zaradjujem jos jednu platu. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 95
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Ja radim graficki dizajn na 99designs, DesignCrowd-u i Hexi, ima jos tih sajtova, ali ne moze da se stigne sve. Moze lepo da se zaradi, ali mora da se sebi postavi jasan cilj, da se lepo odvoji vreme za rad (nema ono sat-dva dnevno i eto para), i dodatno vreme za ucenje i usavrsavanje.

Bas sam ovih dana prodao logo nekoj Teksaskoj firmi za $190. To ti je posao od nekih 5-10 radnih dana, sa sve predajom fajlova i ispravkama.

Zavisno od izdvojenog vremena i uvezbanosti za dati rad, mesecno moze da se zaradi i mnogo vise - ima dosta ljudi koji idu i znatno preko $1000 mesecno. :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ima ovde dupla tema, molimo redare da je obrisu da ne bi doslo do zabune... :)

@Grizzly Adams @Милан Ракић

...

 

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 39 минута, obi-wan рече

Ja radim graficki dizajn

Eto, to je posao o kom bih voleo da saznam nesto vise. Kako se uci, radi, sta sve jedan dobar logo treba da sadrzi. Koristio sam Adobe Illustrator pravio logoe u za greendesing sadasnji geelancer, ali nikad nisam osvojio konkurs. U sustini to me zanima jer volim taj proces u kome ja smisljam logo, tj kreativan sam po prirodi i uzivam u tome ali nikad nisam usavrsio to.  Evo par primera sta sam "radio" :D 5ab2ec55e4c33_slikatransparentna.png.d64f4899eb565d16c129c9b07cbf5a3a.png5ab2ebf938831_servislogonovizafb.png.1d94e00c8136eb6849c493ff6eb42e2b.png5ab2ebffad67d_fbprofil.png.cf8969b06b656a3e839e2192af261227.png

itd :D:D 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 41 минута, Djapa рече

Eto, to je posao o kom bih voleo da saznam nesto vise. Kako se uci, radi, sta sve jedan dobar logo treba da sadrzi. Koristio sam Adobe Illustrator pravio logoe u za greendesing sadasnji geelancer, ali nikad nisam osvojio konkurs. U sustini to me zanima jer volim taj proces u kome ja smisljam logo, tj kreativan sam po prirodi i uzivam u tome ali nikad nisam usavrsio to.  Evo par primera sta sam "radio" :D 

Dobro si poceo, nije dobro ako si stao. Od ova tri znaka, najzreliji je srednji, odma` da ti kazem.

Ovde je vazno da se ukapira da nista nece da bude preko noci, i da nista nema na misice, odjednom. Znaci, pre svega strpljenje za dugotrajan rad i ucenje.

Najbolje je da se prate YT kanali koji imaju dobre lekcije iz odgovarajucih programa, a za sam graficki dizajn nije bas sasvim dovoljno samo da se zna Ilustrator. Osim njega, najmanje je jos potreban i Fotosop, a pozeljno je da se poznaje i jos ponesto.

Dalje, posto si vec radio u Ilustratoru, nadjes lekcije za njega, nakupis jednu vecu kolicinu i lepo ih poredjas po nekom logicnom sledu (npr. pocnes od boljeg upoznavanja alata, pa dalje), i krenes da ih gledas i po njima radis i vezbas svaki dan. Istovremeno, napravis nalog na nekom od ovih stranih sajtova (nas GD je dobar, ali prilicno mali sajt te vrste, malo posla, dosta ljudi koji zele da rade) - preporucujem za pocetak DesignCrowd, na njemu sam i ja poceo i zaradio prvu freelance paru - i onda, dok sa jedne strane ucis i vezbas, ovamo polako kreces da listas konteste i da se ukljucujes na neke manje zahtevne (za pocetak). I sve ovo stabilno i istrajno na duze vreme. Doci ce moment kad ces na nekom da prodjes, i tu si probio led. I posle ides dalje, uz Boziju pomoc.

I najvaznije: graficki dizajn je resavanje grafickih problema od nule, tj. osmisljavanje novih proizvoda i resenja. Za to je neizostavno potrebno i malo dara oko crtanja i solidno poznavanje geometrije i oblika. Pronadji, nije tesko, knjige o osnovama grafickog dizajna, i kreni da citas i ucis. I nabavi blokove za skiciranje, trebace ti, jer najveci broj najboljih dizajnera prvo skicira i crta rukom, pa tek posle prenosi na masinu. Kroz ovaj deo ucenja nakupices iskustvo u osmisljavanju same grafike: oblici, proporcije, razmere, zlatni presek, razna pravila rasporedjivanja elemenata na povrsini, pravilna i smislena upotreba tipografije (slova), teorija boja, itd...

Eto, to ti je `nako ukratko, ima da se prica nadugacko, ali ovo ti je sasvim dovoljno za jedan solidan pocetak, ako se resis da krenes to da radis. :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, obi-wan рече

Dobro si poceo, nije dobro ako si stao. Od ova tri znaka, najzreliji je srednji, odma` da ti kazem.

Ovde je vazno da se ukapira da nista nece da bude preko noci, i da nista nema na misice, odjednom. Znaci, pre svega strpljenje za dugotrajan rad i ucenje.

Najbolje je da se prate YT kanali koji imaju dobre lekcije iz odgovarajucih programa, a za sam graficki dizajn nije bas sasvim dovoljno samo da se zna Ilustrator. Osim njega, najmanje je jos potreban i Fotosop, a pozeljno je da se poznaje i jos ponesto.

Dalje, posto si vec radio u Ilustratoru, nadjes lekcije za njega, nakupis jednu vecu kolicinu i lepo ih poredjas po nekom logicnom sledu (npr. pocnes od boljeg upoznavanja alata, pa dalje), i krenes da ih gledas i po njima radis i vezbas svaki dan. Istovremeno, napravis nalog na nekom od ovih stranih sajtova (nas GD je dobar, ali prilicno mali sajt te vrste, malo posla, dosta ljudi koji zele da rade) - preporucujem za pocetak DesignCrowd, na njemu sam i ja poceo i zaradio prvu freelance paru - i onda, dok sa jedne strane ucis i vezbas, ovamo polako kreces da listas konteste i da se ukljucujes na neke manje zahtevne (za pocetak). I sve ovo stabilno i istrajno na duze vreme. Doci ce moment kad ces na nekom da prodjes, i tu si probio led. I posle ides dalje, uz Boziju pomoc.

I najvaznije: graficki dizajn je resavanje grafickih problema od nule, tj. osmisljavanje novih proizvoda i resenja. Za to je neizostavno potrebno i malo dara oko crtanja i solidno poznavanje geometrije i oblika. Pronadji, nije tesko, knjige o osnovama grafickog dizajna, i kreni da citas i ucis. I nabavi blokove za skiciranje, trebace ti, jer najveci broj najboljih dizajnera prvo skicira i crta rukom, pa tek posle prenosi na masinu. Kroz ovaj deo ucenja nakupices iskustvo u osmisljavanju same grafike: oblici, proporcije, razmere, zlatni presek, razna pravila rasporedjivanja elemenata na povrsini, pravilna i smislena upotreba tipografije (slova), teorija boja, itd...

Eto, to ti je `nako ukratko, ima da se prica nadugacko, ali ovo ti je sasvim dovoljno za jedan solidan pocetak, ako se resis da krenes to da radis. :)

Srednji je najsveziji od pre par godina :) Sve mi je jasno i hvala na savetima, ako budem poceo, javicu se kad naidjem na neki problem, da ga resim uz tvoju pomoc ako nije problem ? :)  Jedini stvarni problem tu kako ja vidim je to sto ja nisam bas talentovan za crtanje, cak i kad mi se pojavi ta slika, ideja u glavi ne umem to lepo da prenesem ni na papir ni na komp, ali mislim da cu da okusam srecu jos jednom. Kad vidim ovaj logo, dobijem nadu da cu da uspem. national-geographic-logo-vector-768x768.png.e6b7d3a06a02d5eff705c03a694f21cb.png po cemu je ovaj logo tako dobar? osim po jednostavnosti, ovakav bi znao da napravim za 10 min, ili mi se cini ?? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Djapa рече

Sve mi je jasno i hvala na savetima, ako budem poceo, javicu se kad naidjem na neki problem, da ga resim uz tvoju pomoc ako nije problem ? :)

Naravno da nije problem. Sve sto umem da pomognem, tu sam. :)

...

пре 14 минута, Djapa рече

national-geographic-logo-vector-768x768.png.e6b7d3a06a02d5eff705c03a694f21cb.png po cemu je ovaj logo tako dobar? osim po jednostavnosti, ovakav bi znao da napravim za 10 mi

Vidis, ovaj logo je razvijan po zlatnom preseku. Zuti pravougaonik nije tu tek onako, nije ga neko samo nacrtao i nalepio bez reda, nego je on u promeru rezultat tog zlatnog preseka, odnosno tzv. Fibonacijeve krive. O ovome mogu da ti pisem jos nasiroko, ali nek` ti to bude neka prva lektira - nadji, ima mnogo izvora, procitaj nesto osnovno o ovom nacinu crtanja i koriscenja proporcija. Zlatni presek zovu i "Bozanska mera", jer ga ima svuda u prirodi, i sasvim ocigledno ga je premudri Domacin obilato koristio u svom Stvaranju.

Dakle, pravougaonik je onaj osnovni iz zlatnog preseka, obrnut vertikalno, ocigledno. Dalje je dizajner sasvim izvesno isprobavao razne kombinacije boja, i eto dosao do zakljucka da je ta zuto-crna "utility" kombinacija najbolja - te dve boje se npr. koriste na znacima za obavestavanje, i u kombinaciji umeju lepo da skrenu paznju posmatraca, bez da ga bodu u oci.

Naravno, zadnju rec ima kupac, nekad on pusti samog dizajnera da sve uradi sam, a nekad trazi nesto bas svoje, tako da je moguce da je i to uticalo na boju.

Konacno, tipografija je takva da pripada sans-serif tipu, znaci, bez zavrzenih krajeva i nepotrebnih zavijutaka, jednostavna, u bold tezini, sve ukupno takva da zajedno sa crtezom privuce paznju, ali da opet ne bude teska za gledanje. Naravno, posto je to naslov koji se najvise koristi u stampi, na koricama casopisa, i to - i svasta jos drugo - moralo je da se uzme u obzir, da bi se doslo do konacnog resenja.

Znaci, budi siguran da ovako nesto nikad ne bi napravio ni za ceo dan, kamoli za 10 minuta... to ti se samo cini na prvi pogled... :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I da ne zaboravim jos ovo: vrlo je bitno da gledas i sakupljas gotove radove u obliku slika, da ih stavljas u neki tvoj folder i uredno slozis po vrstama, jer i kroz to gledanje se mnogo nauci, i sto je najvaznije - dobije se jedna vazna mera potrebnog nadahnuca u radu i ucenju.

Za ovu potrebu ja bi ti preporucio da, kao i mnogi dizajneri (i ja isto), napravis nalog na Pinterestu - to ti je drustvena mreza koja koristi slike kao glavni nacin komunikacije, a organizovana je po principu kataloga. Kad jednom krenes da se bavis po njoj, i da pretrazujes slike iz oblasti dizajna, sajt ce sam vremenom da krene da ti predlaze jos drugih, tako da ces lako da nakupis finu kolekciju dobrih radova i slika za inspiraciju. :)

  • Волим 1

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Djapa рече

cak i kad mi se pojavi ta slika, ideja u glavi ne umem to lepo da prenesem ni na papir ni na komp

I ovo je bitno: to je sve stvar vezbe, ne treba to da bude fotorealisticno, samo solidna skica koja moze dalje da se razradjuje.

  • Волим 1

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, obi-wan рече

Vidis, ovaj logo....

Tako to izgleda iz ugla dizajnera :) Imam pinterest, potrazicu sve to, hvala jos jednom na ovim stvarno korisnim savetima, da sam ih cuo pre 10 godina, sad bih bio milioner (u dinarima)  :)  

Sledece sto me zanima bi bila SEO optimizacija, Wordpress , mozda neki programski jezik lak za ucenje ( ako postoji) ... dakle da i mi netalentovani zaradimo ponesto ..freelanceri pisite ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Djapa рече

da sam ih cuo pre 10 godina, sad bih bio milioner (u dinarima)  :)  

Slusaj, sve je moguce. Dobro je sto imas optimizam, to je jedan od vaznih momenata za rad preko interneta.

пре 16 минута, Djapa рече

Sledece sto me zanima bi bila SEO optimizacija, Wordpress , mozda neki programski jezik lak za ucenje ( ako postoji) ... dakle da i mi netalentovani zaradimo ponesto ..freelanceri pisite ...

Znam da je pitanje za sve, ali evo i ja da kazem: pre koju godinu poceo sam da ucim i web programiranje. Svi jezici su tu manje-vise slicni, a za web ti trebaju php i mysql, html, css. Oni cine komplet, tj. tek kad ih poznajes sve, mozes da se bavis izradom celog sajta.

Sam dizajn sajta je cista grafika - skica i wireframe, pa onda fotosop ili neki od programa slicnog tipa. Posle toga dolazi funkcionalnost, odnosno web programiranje. Ova dva mogu da se rade sasvim odvojeno, i najcesce tako i biva, jer su dizajneri koji su istovremeno i programeri uglavnom u manjini.

Za ucenje onih "pravih" jezika @Grizzly Adams, koji je programer, postavio je temu za ucenje pre oko godinu i nesto, pa kad se javi, povesce te on tamo. :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Grizzly Adams Imasmo mi negde temu za freelancing uopste, ako nadjes mozda je najbolje da se ova spoji sa njom, da brat ima jos sta da cita o tome. :)

  • Волим 1

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, obi-wan рече

Slusaj, sve je moguce. Dobro je sto imas optimizam

ili to ili da upisem nemacki i auf wiedersehen :D

пре 9 минута, obi-wan рече

php i mysql, html, css  

znam da je taj proces izrade veb sajta slozen, narocito nama koji nemamo predznanje 

 

пре 6 минута, Grizzly Adams рече

Биће ми драго да помогнем, супер!

Само под условом да не радите за Русе... ;)

Hvala, ostavite mi link te teme za programiranje da prelistam to sutra uvece, sad moram na spavanje jer jos uvek zivim od ovog klasicnog posla :) dok ne dodjem do prvog miliona a onda .... :D  nikako za ruse, samo za nemce, od ljubavi se ne zivi :D 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Djapa рече

znam da je taj proces izrade veb sajta slozen, narocito nama koji nemamo predznanje 

Jeste malo slozen, ali daleko od toga da je nedostizan. I ja sam naceo to ucenje od ciste nule, nisam o tome znao bas nista.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...