Jump to content

Анкета: Каква титула највише одговара Предстојатељу - Патријарху наше Помесне цркве?

Оцени ову тему


Каква титула највише одговара Предстојатељу - Патријарху наше Помесне цркве?  

9 члановâ је гласало

  1. 1. Каква титула највише одговара Предстојатељу - Патријарху наше Помесне цркве?

    • Архиепископ Пећки, Митрополит Београдско-карловачки и Патријарх Српски Г. Иринеј, каква је досадашња титула
      0
    • Архиепископ Пећки, Митрополит Београдско-карловачки и Патријарх свих српских и поморских земаља Г. Иринеј, како је дато у Предлогу новог Устава Српске православне цркве - Пећке патријаршије
    • Архиепископ Београдско-карловачки и Патријарх Пећки Г. Иринеј
    • Нека друга титула


Препоручена порука

Која ће бити титула нашег Свјатјејшег Патријарха Иринеја после мајског Сабора СПЦ 2018. године? И да ли најшира унутар хришћанска дебата тек сада почиње?

1. Архиепископ Пећки, Митрополит Београдско-карловачки и Патријарх Српски Г. Иринеј, каква је досадашња титула
2. Архиепископ Пећки, Митрополит Београдско-карловачки и Патријарх свих српских и поморских земаља Г. Иринеј, како је дато у Предлогу новог Устава Српске православне цркве - Пећке патријаршије: https://stanjestvari.com/2018/03/07/predlog-ustava-spc/
3. Архиепископ Београдско-карловачки и Патријарх Пећки Г. Иринеј.
4. Нека друга титула

Ја гласам за предлог број три. Зашто?

- Јер нема никакву националну одредницу већ само географску, што је у духу изворног Христовог учења када је Господ Исус заповедио својим ученицима да ... науче и крсте СВЕ народе у име Оца и Сина и Светога Духа ... (Мт. 28, 19) ... не истакавши НИЈЕДАН народ посебно.

- Није провокативан ни за један православни народ или државу у окружењу.

- Не подржава ничији духовни сепаратизам.

- Веран је оној реченици св. апостола Павла ... "Нема више Јудејца ни Јелина, нема више роба ни слободнога, нема више мушког ни женског, јер сте сви један(човек) у Христу Исусу. (Гал. 3, 28)".

- Историјски и канонски је потпуно утемељен.

Наравно, сваку одлуку нашег Светог Архијерејског Сабора ћемо прихватити, али овде као чланови СПЦ само износимо своје ставове и предлоге.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, александар живаљев рече

али овде као чланови СПЦ само износимо своје ставове и предлоге

Не желим овим да убијем тему за оне које интересују питања титула и њихово реално значење и утицај.

Можда сам ја у таквој фази да ми је све поједностављено али када видим шта се све дешава имам само две мисли у глави: ако не решавају нагомилане проблеме свеједно је какве су титуле, а ако решавају проблеме опет је (малтене) свеједно какве су титуле.

Већина народа, а и верника, не зна да изговори ни имена неких епископа, а о титулама да и не говоримо, али зато одлично виде када се уништава шума добијена кроз реституцију...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja znam koja titula ne može, primas srpski je vec zauzeta titula, mogu sve druge osim te :) 

Nadbiskup barski i primas srpski ili u punom obliku:

Serbiae primas (примас Србије) и totius regni Serviae primas (примас свег краљевства српског)

https://sr.wikipedia.org/wiki/Барска_надбискупија

Inače u cijelom svijetu ima oko desetak primasa:

1. Nadbiskup barski i primas srpski i svih zemalja srpskih

2. Nadbiskup praški i primas češki i svih zemalja čeških

3. Irski – armaghský (Primate of All Ireland) i dublinský (Primate of Ireland)

4. Primas Italije je rimski papa

5. Nadbiskup ostrigomski (budimpeštanski) i primas madjarski (ugarski)

6. Nadbiskup salzburski i primas njemačko-austrijski

7. Nadbiskup malinski i primas holandsko-belgijski  

8. Nadbiskup gnjezdenski i primas poljski

9. Nadbiskup kenterberijski i primas Ujedinjenog Kraljevstva (Velike Britanije) - taj jedini nije katolički vec anglikanski

10. Nadbiskup toledski i primas španski

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...