Jump to content

Краљево: Осликавање војне капеле у касарни у Јарчујку


Препоручена порука

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа жичког Господина Јустина, Уметничка радионица Светог краља Милутина започела је израду икона за иконостас војног параклиса Светог Стефана Дечанског у касарни „Јован Курсула“ у Јарчујку.

svkmi_jarcujak_1d.jpg

Прва израђена дела која ће красити иконостас овог параклиса представљају престоне иконе Господа Исуса Христа и Богородице. Осликавање Господа је инспирисано иконом Христа Пантократора из 6. века, похрањенoм у манастиру Свете Екатарине на Синају. Тамошња икона је израђена технологијом енкаустике – темпере од пчелињег воска. Иначе представља јединствен покушај ликовног приказивања двају сједињених природа у личности Христа Спаситеља – несливено, непромењиво, нераздељиво, неразлучно (Халкидонски Орос вере, 451).

svkmi_jarcujak_1b.jpg

На икони за војни параклис у Јарчујку, Уметничка радионица Светог краља Милутина желела је да интерпретира исту идеју, али не приступајући копистички у односу на синајску икону, већ ауторски. Господ је приказан у хитону и химатиону ведрих боја, богато колорисан и осунчан, како држи отворену књигу са цитатом из Јеванђеља по Јовану 15,14: „Ви сте пријатељи моји, ако творите што вам ја заповедам.“

svkmi_jarcujak_1f.jpgsvkmi_jarcujak_1e.jpg

После израде Христове иконе, осликана је и икона Пресвете Богородице, чији је стил уједначен са пређашњом иконом Господа.

Иконе су високе по 120 цм, при чему је величина лика око 25 цм, што је једна од природних величина. Израђене су технологијом акрилне темпере.

logo_zicka.png

 

View full Странице

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свиђају ми се иконе, интересантне су боје. Не знам да ли је до фотографисања али ми изгледају као да сијају изнутра или са свих страна некако.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Vladan3 рече

Свиђају ми се иконе, интересантне су боје. Не знам да ли је до фотографисања али ми изгледају као да сијају изнутра или са свих страна некако.

Ako ces da porucis, javi, posto licno znam coveka... :smeh1:

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, obi-wan рече

Ako ces da porucis, javi, posto licno znam coveka... :smeh1:

Фала ти али не бих још да продајем ауто, треба ми ко леба... а иконе могу да замислим :smeh1:

  • Хахаха 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...