Jump to content

Без причешћа онима који нису држали Тримирје?


Препоручена порука

Један Свештеник није дао људима да се причесте који нису држали тримирје до среде. Тримирје је корисно држати, они који могу, али инсистирати од верника који живе у граду, возе аутомобиле, раде у фабрикама, је сулудост и такав духовник не зна шта прича. Монаси када држе тримирје не раде ништа, него одмарају и моле се. Људи у граду који имају "блаже" послове могу да држе тримирје док остали не могу. Не видим разлог да се људи који живе литургијским животом и посте све постове одбијају од Чаше у прву среду јер нису "тримирисали"!!? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 31 минута, ИВАН KARINGTON рече

Један Свештеник није дао људима да се причесте који нису држали тримирје до среде. Тримирје је корисно држати, они који могу, али инсистирати од верника који живе у граду, возе аутомобиле, раде у фабрикама, је сулудост и такав духовник не зна шта прича. Монаси када држе тримирје не раде ништа, него одмарају и моле се. Људи у граду који имају "блаже" послове могу да држе тримирје док остали не могу. Не видим разлог да се људи који живе литургијским животом и посте све постове одбијају од Чаше у прву среду јер нису "тримирисали"!!? 

За оне који не знају тримирје је да се прва три дана Великог часног поста ништа не једе и не пије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 47 минута, ИВАН KARINGTON рече

Један Свештеник није дао људима да се причесте који нису држали тримирје до среде. Тримирје је корисно држати, они који могу, али инсистирати од верника који живе у граду, возе аутомобиле, раде у фабрикама, је сулудост и такав духовник не зна шта прича. Монаси када држе тримирје не раде ништа, него одмарају и моле се. Људи у граду који имају "блаже" послове могу да држе тримирје док остали не могу. Не видим разлог да се људи који живе литургијским животом и посте све постове одбијају од Чаше у прву среду јер нису "тримирисали"!!? 

Taj koji je to trazio, i to jos kao uslov za pricescivanje - pod uslovom da je to stavrno trazio bas svima, bez razlike - stvarno nije pod lenjir. To bi bio cist kanonski prestup, k`o vrata. Taj svestenik bi trebao hitno da se pozove na pokajanje, i da dobije poslednju opomenu pred zabranu sluzenja.

I opet da ponovim - sve ovo receno samo pod uslovom da je ova informacija stvarno tacna, tj. da nije mnogo puta prepricavana, i tako potpuno izvrnuta od one izvorne.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То је за мене постало само форма. Та храна и тако то.
Дуго ми је на томе био акценат у посту, а сада ми то није битно. Не знам чему то сад тримирје, први пут иначе и чујем за то. Кад гледам свој пример, мени храна значи само као гориво, ама баш никакво задовољство ми не представља и свеједно ми је да ли ћу доручковати мусли са водом или омлет са сиром, а и реално имам 40кг са креветом. И шта сад мени значи то тримирје у духовном смислу?! Али кад би било нпр. да се прва три дана поста не разгневим, не очајавам, не тугујем, не страхујем, не кажем ружно о неком ко ради нешто ружно...е, то би већ значило нешто. Некако ми све то спољашње брзо постаје формалност која ништа не значи - пост на води, уљу, риби, марама, сукња до пода итд. Наравно, радићу све то, али примећујем да народ претеран акценат на то ставља, а то је заправо споредна ствар, фасада...

Едит: И ово "један свештеник", то ништа. Кад кажеш који тачно и где и којим то људима није дао да се причесте, онда да разговарамо. Ово овако написано свако на овом интернету може да налупа.

Солидарност ће спасити свет.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Марина Савковић рече

Не знам чему то сад тримирје, први пут иначе и чујем за то.

To je veoma drevni obicaj medju hriscanima, i bas nije nista nimalo lose, naprotiv - jedna sjajna samodisciplina i podvig. Za vreme Trimirja, ova prva tri dana Velikog posta, hriscanin koji je (uz blagoslov, naravno) uzeo da se pozabavi tako necim, ne jede i ne pije bas nista, cak ni vodu.

Medjutim, to nije i ne moze da bude nikakva obaveza za sve, a ponajmanje uslov da se nekom dozvoli pristup Svetinji.

Sve u Crkvi ima svoje mesto, ali je, kao i uvek, problem u neznanju i sektaskom pristupanju odredjenom pitanju.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
пре 1 сат, ИВАН KARINGTON рече

Монаси када држе тримирје не раде ништа, него одмарају и моле се.

За све се слажем осим поновног напада на монаштво!
Колико стотина великих метанија ураде у том одмору?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, obi-wan рече

Sve u Crkvi ima svoje mesto, ali je, kao i uvek, problem u neznanju i sektaskom pristupanju odredjenom pitanju.

Верујем и слушам и радим како се каже. Само мислим да треба мало индивидуалнији приступ свему томе, јер није све сваком од нас од користи. Све спрам духовног стања сваког појединачног човека, ваљда...

Солидарност ће спасити свет.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А до када им је забранио причешће? 

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Живот у свету није баш прилагођен великопосном богослужбеном циклусу.

Неки су јутрос устали у 6 да би стигли на посао у 6,45.На послу прешли 6x30 степеница горе-доле јер нема лифта.

На фб страницама подсећају на повечрје и покајни канон Андреја Критског.

Неки и на тримирје.

Сутра опет устајање у 6,па на посао.И поново 6x30 степеница ,горе-доле.

Прекосутра исто.

Али за викенд већ друга прича:pop:

 

 

 

 

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 44 минута, Марина Савковић рече

Верујем и слушам и радим како се каже. Само мислим да треба мало индивидуалнији приступ свему томе, јер није све сваком од нас од користи. Све спрам духовног стања сваког појединачног човека, ваљда...

Pa da, to sam i ja rekao.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Нифада рече

На фб страницама подсећају на повечрје и покајни канон Андреја Критског.

Неки и на тримирје.

Ovo je za podvižnike. Ja sam srećan kad izdržim da postim. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Broken рече

Ovo je za podvižnike. Ja sam srećan kad izdržim da postim. :)

Да бре. Ти екстреми не само да нису корисни, него су и штетни...

Боље нешто да радиш по мало сваки дан, него да се разбијеш три дана и после изгубиш вољу за животом. За све - рад, учење, вежбање, парфемисање, пост, молитва итд.

  • Волим 1

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, obi-wan рече

Pa da, to sam i ja rekao.

Pa da, gde još neko nešto da kaže ako si ti to već rekao.

Obi has spoken! :smeh1:

(Ne zameri, baš mi je smešno zazvučalo)

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Grizzly Adams рече

Да бре. Ти екстреми не само да нису корисни, него су и штетни...

Боље нешто да радиш по мало сваки дан, него да се разбијеш три дана и после изгубиш вољу за животом. За све - рад, учење, вежбање, парфемисање, пост, молитва итд.

Šta misliš, treba li se lišiti miomirisnih parfemau toku posta ? :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...