Jump to content

Тумачење Божијег завета са човеком и краја света


Препоручена порука

Отворио сам ову тему, да не спамујем другу тему. Пала ми је на памет ова теорија, дали се ово тумачење може узети као веродостојно? У смислу да нека катастрофа која чека планету земљу да је уништи, не може да се догоди и није предвиђена у Библији. Повео сам се текстом Апостола и Мојсија где се помиње завет између Бога и Човека. У коме Бог говори да потомство човека у завету са Богом прво преко Авраама па онда преко Христа (како кажу Апостоли) неће имати краја.

1. Извор да Бог зна број звезда, сваку влас на глави сваког човека појединачно и да су му позната сва дела која је створио:

Лука-12.6: Не продаје ли се пет врабаца за два динара? и ниједан од њих није заборављен пред Богом; 12.7: А у вас је и коса на глави избројена. Не бојте се дакле, ви сте много бољи од врабаца. Матеј-10.30: А вама је и коса на глави сва избројена.

Дела Апостолска-15.18: Богу су позната од постања свијета сва дјела његова; 27.34: Зато вас молим да једете: јер је то ваше здравље. А ни једноме од вас длака с главе неће отпасти.

2. Извор где је Бог рекао Аврааму да ће број потомака бити сразмеран броју звезда и броју праха на земљи:

Мојсије-13.16: И учинићу да сјемена твојега буде као праха на земљи; ако ко узможе избројати прах на земљи, моћи ће избројати и сјеме твоје; 26.4: И умножит ћу сјеме твоје да га буде као звијезда на небу, и даћу сјемену твојему све ове земље и у сјемену твојем благословит ће се сви народи на земљи. 

Наставак, где се конкретно то обећање Божије преко Христових Апостола директно преноси на остале крштене народе кроз Христа: 

Посланица Римљанима-4.16: Зато од вјере да буде по милости, да обећање тврдо остане свему сјемену, не само које је од закона него које је од вјере Авраама, који је отац свима нама.

Ако данас непобитно знамо да је наша галаксија Млечни пут сачињена од преко 100 милијарди звезда Извор - Европска свемирска агенција; До 2017 године смо успели да избројимо преко 1.000.000.000.000.000.000.000.000 звезда у осталим галаксијама заједно са нашом. Прост одговор се даје по Библији да нема краја планете и живота на њој, већ само смењивање временских периода. Такође и новија научна предикција, коју углавном сви научници прихватају је да наша планета земља има приближно 7.079.000.000 година одрживог живота. Праха на земљи предпостављам да има небројено мноого, притом се стално повећава са доласком космичке прашине. Такође ако узмемо број звезда у обзир и повежемо то са људском популацијом и могућим растом. Добија се цифра од више мишемилијарди година животног века планете земље уколико на њој буду живели потомци људи који су у завету са Богом.

Обзиром да постоје нека тумачења којима се крај времена тумачи као крај света (често планете земље). И да у свету постоје неке "хришћанске" секте које то доживљавају као скорију будућност. Ја сам крај времена схватио искључиво као крај времена у коме јевреји прелазе на Хришћанство, јер они који не пређу излазе из завета са Богом који су до доласка Христа имали преко Авраама.

Волео бих да разменимо мишљења и тумачења на ову тему... Па распалите:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зар би Бог уништио свет?

Онако величанствен почетак имаће исто такав крај према речима  св. владике Николаја

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Mиљан Л. рече

Обзиром да постоје нека тумачења којима се крај времена тумачи као крај света (често планете земље). И да у свету постоје неке "хришћанске" секте које то доживљавају као скорију будућност. Ја сам крај времена схватио искључиво као крај времена у коме јевреји прелазе на Хришћанство, јер они који не пређу излазе из завета са Богом који су до доласка Христа имали преко Авраама.

Волео бих да разменимо мишљења и тумачења на ову тему... Па распалите

Ukoliko se misli na nebeski spektakl "Zvijezde će padati na zemlju, a Sin Covjeciji ce sjediti na oblacima sa zilion andjela vertikalno se spustati prema zemlji, i sva će ga zemaljska plemena...ovaj stanovništvo vidjeti"...od toga naravno nema ništa. 

Kao što @Гајић reče kraj je došao raspećem. O ovome se razglbalo na 500 strana na temi "Preegzistencija Isusa Hrista" 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Mиљан Л. рече

Прост одговор се даје по Библији да нема краја планете и живота на њој, већ само смењивање временских периода.

Заиста не знам како си до овога дошао. 

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Justin Waters рече

Ukoliko se misli na nebeski spektakl "Zvijezde će padati na zemlju, a Sin Covjeciji ce sjediti na oblacima sa zilion andjela vertikalno se spustati prema zemlji, i sva će ga zemaljska plemena...ovaj stanovništvo vidjeti"...od toga naravno nema ništa. 

Kao što @Гајић reče kraj je došao raspećem. O ovome se razglbalo na 500 strana na temi "Preegzistencija Isusa Hrista" 

Испратио сам почетак теме o преегзистенцији, али касније сам био одсутан па нажалост нисам испратио развој исте.

Читао сам тумачење о падању звезда, озбиљно схваћено у Руској Православној литератури, тумачи се на основу "виђења Светих Отаца" као пад расколничких Цркви.

Што се краја тиче, може се рећи да је крај дошао са Христовим распећем. Али не буквално, у апостолским посланицама се упозоравају људи да је крај времена близу, оне су писане након распећа и васкрсења Христа, па рецимо неки Православни теолози тумаче да је део краја времена дошао тек са Светим Царом Константином и оснивањем Новог Рима-Цариграда чиме је цело Римско царство Васкрсло симболично у Христу... И у посланици Римљанима се јасно наглашава да се овај део завета око броја потомства наставља на Хришћане.

пре 2 часа, Џуманџи рече

Заиста не знам како си до овога дошао. 

Не ставих, па да додам један од извора где пише да је до 2017 године мапирано преко 1.000.000.000.000.000.000.000.000 звезда: извор

Нисам рачунао од Авраама (од кога се рачуна завет) па до данас број популације људи који су у завету. Већ сам рачунао да је у протеклих 10.000 година на свету сваких 100 година "лупам цифру" рођено 10.000.000.000 (милијарди људи) рецимо да је то будући број популације рођених на 100 година, на којем ћемо се задржати уколико не буде колонизовања свемира (што је апстрактно данас узети у обзир). Тако да нека грубо састављена рачуница од свих рођених, чак и фиктивних људи због округле рачунице би изгледала овако:

Прошлост:

По томе гледано следи, да је у протеклих 10.000 година рођено 1.000.000.000.000 (билион) људи.

Будућност: 

Самим тим ако би наставили сваких 100 година да имамо по 10.000.000.000 (милијарди) ново рођених људи, па ако тако наставимо наредних 10.000.000.000 (милијарди) година. Ми добијамо целокупан износ за цели тај период прошлости и будућности негде око 10.000.000.000.000.000 рођених људи.

Тако грубу рачуницу са претераним бројем људи, свеједно се то укупно своди да број људи у прошлости и за будућих 10 милијарди година износи 10.001.000.000.000.000 људи, па нам остаје вишак звезда које не морамо рачунати, нека буду промењиве јер неке нестају неке нове настају. Али суштински ни тада не би смо искористили ни 10 процената тренутног броја звезда:945729:.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Mиљан Л. рече

Испратио сам почетак теме o преегзистенцији, али касније сам био одсутан па нажалост нисам испратио развој исте.

Читао сам тумачење о падању звезда, озбиљно схваћено у Руској Православној литератури, тумачи се на основу "виђења Светих Отаца" као пад расколничких Цркви.

Што се краја тиче, може се рећи да је крај дошао са Христовим распећем. Али не буквално, у апостолским посланицама се упозоравају људи да је крај времена близу, оне су писане након распећа и васкрсења Христа, па рецимо неки Православни теолози тумаче да је део краја времена дошао тек са Светим Царом Константином и оснивањем Новог Рима-Цариграда чиме је цело Римско царство Васкрсло симболично у Христу... И у посланици Римљанима се јасно наглашава да се овај део завета око броја потомства наставља на Хришћане.

Kraj svega je u samom početku svega, kako je Isus Hristos i početak i kraj, Alfa i Omega, u atemporalnoj ravni sve je već gotovo, ali se to manifestuje u različite periode u istoriji...no da ne idem oko te teme. Nego što se tiče tog bukvalnog kraja vremena to se neće desiti. Sve što se tiče tog kraja vremena rečeno je simbolično u ono doba ma kako da ti se čini da je to jasno u Pismu. Hristos recimo nije ništa rekao u vezi antihrista. Pričao je apostolima u pričama, tako da ne mogu u potpunosti da razumiju šta im je rekao, ali da imaju nešto za razmišljanje. Nešto slično je i apostol Pavle izmislio da ih smiri jer su bili poprilično nervozni oko tog pitanja kada će doći...jer ih je većina razmišljala u kategorijama od par godina...pa im je onda rekao da neće doći prije nego se pojavi sin pogibli...dakle opet žvaka za razmišljanje, ali nije rekao nita iz čega bi se moglo zaključiti kada će to biti, niti je ikad iko od otaca bio blizu da nagovjesti nešto, i ko god je i pokušao da bude tu precizan omanuo je. Dakle onako kako je svemir prije Hrista bio star milijardama godina, tako će nastaviti biti i u budućnosti dok svi ljudi ne pomru. Kad ne bude više ni jednog čovjeka tada će pokazati osmi dan, dok zapravo to će se desiti već kada umremo svako od nas ponaosbom...ali oke da ne idem u detalje, suština je sama da nema objektivnog kraja istorije...dakle nećemo gledati tu predstavu.

Koji će opet doći sa slavom da sudi živim i mrtvima i čijem carstvu neće biti kraja---znači kome ću otići u susret nakon što umrem (sud je bio za života) da živim u carstvu kome neće biti kraja. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Mиљан Л. рече

Већ сам рачунао да је у протеклих 10.000 година на свету сваких 100 година "лупам цифру" рођено 10.000.000.000 (милијарди људи)

Не знам одакле ти овакве бесмислене бројке. Процена је да је у време кад је живео Исус на земљи било око 300 милиона људи. Значи било је потребно пуних 2000 година да би се тај број повећао 20 пута. А до осетног повећања броја људи је дошло тек пре 100-200 година, у време индустријске револуције. Пре тога би било потребно да прође по неколико векова да би уопште приметио да број људи на земљи расте.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
пре 9 часа, GeniusAtWork рече

Не знам одакле ти овакве бесмислене бројке. Процена је да је у време кад је живео Исус на земљи било око 300 милиона људи. Значи било је потребно пуних 2000 година да би се тај број повећао 20 пута. А до осетног повећања броја људи је дошло тек пре 100-200 година, у време индустријске револуције. Пре тога би било потребно да прође по неколико векова да би уопште приметио да број људи на земљи расте.

Родослов:
;-)
Сваки човек имa, потиче од једног оца и једне мајке. Ако узмемо у обзир да је просечна старосна разлика између детета и његових родитеља 25 година, онда је сасвим могућа ситуација да свако од нас за живота запамти своје родитеље и њихове родитеље (деде и бабе). Тако свако од нас, има две деде (очевог и мајчиног оца и очеву и мајчину мајку). Када силазимо даље у прошлост, у истраживању својих предатака, лако установљавамо да свако од нас има четири прадеде и четири прабабе, односно осам лукундедова и осам чукунбаба. Мало нас зна њихова имена, године живота, занимања, социјалне прилике, презимена, места живљења итд. На крају мало ко може да се похвали сазнањем да зна где се налазе гробови свих његових чукундеда и чукунбаба. А ради се само о трећем директном прстену крвног сродства по директној линији. Чукундедида и чукундбабина отац и мајка називају се наврхдеда и наврхбаба. Зато свако од нас у свом породичном стаблу које се све више грана како силазимо у прошлост, мора да има по 16 наврхдедова и наврхбаба. Наврхдедови и наврхбабе опет мора да имају своје родитеље, те су њихови отац и мајка за нас, а са аспекта српског родослова курђел и курђела. Нема човека који познаје имена свих курђела и курђели, јер је укупно по 32. Курђел је на петој кествици силаска низ наше породично стабло, а ми се суочавамо са 64 човека који су некада и негде живели, радили, мучили се, женили се, те на крају и умирали. Од сваког од њих ми носимо некакав мали генетски запис, који може изненада да се активира у нашој физиологији и психи. Силазимо један степеник ниже, јер 64 курђела и курђеле су такође имали по једног оца и једну мајку. Отац од курђела је АСКУРЂЕЛ, а мајка од курђела је АСКУРЂЕЛА. Бројка аскурђела и аскурђели износи 128 мушких и женских бића који су живели отприлике 200 година пре нашех рођења. Отац од аскурђела је КУРЂУЛ. а мајка КУРЂУЛА. Тако се наше породично стабло грана у седмој лествици на 256 људи чијим генетским укруштањима је дошло до настанка нас који ово истражујемо. КУРЂУЛ и КУРЂУЛА имају такође своје родитеље који су на осмој лествици и има их укупно 512. Дакле од нашег рођења па 250-300 година уназад, наш генетски материјал је мешавина гена добијених од 256 мушкараца и 256 жена. КУРЛЕБАЛО И КУРЛЕБАЛА као што смо рекли се налазе на осмој лествици испод нас, који опет по законима живота, природе и времена имају своје родитеље. Њихови родитељи, тачније отац је СУКУРДОВ, а мајка СУКУРДОВА, а они заузимају девету лествицу и има их укупно 1024 (512 мушкараца и 512 жена). У време када су они живели, већина их се међусобно није познавала, а није искључено да сви и нису били у једном истом временском моменту у животу, што је високи степен вероватноће. СУКУРДОВ и СУКУРДОВА имају такође своје родитеље, који носе имена СУРДЕПАЧ (отац) и СУРДЕПАЧА (мајка). СУРДЕПАЧ и СУРДЕПАЧА заузимају десету лествицу нашег све разгранатијег породичног стабла и има их укупно 2048 (1024 мушкарца и 1024 жене). Дакле и десетој лествици нашег породичног стабла има преко 2000 људи, колико данас нема 95% села у Србији. Наравно и СУРДЕПАЧ и СУРДЕПАЧА имају своје родитеље, који заузимају једанаесту лествицу нашег породичног стабла, а називају се ПАРЂУПАН и ПАРЂУПАНА. На овој лествици има укупно 4096 људи (2048 мушкараца и 2048 жена). Пошто ПАРЂУПАН и ПАРЂУПАНА нису на свет дошли вантелесном оплодњом и они имају своје родитеље, који се зову ОЖМИКУР и ОЖМИКУРА. Дванаеста лествица нашег породичног стабла има 8192 људи (4096 мушкараца и 4096 жена) Иза ОЖМИКУРА и ОЖМИКУРЕ којих има 8192, следе њихови родитељи КУРАЈБЕР (отац) и КУРАЈБЕРА (мајка). Дошли смо на тринаесту лествицу породичног стабла које броји 16.384 људи (8192 мушкарца и 8192 жене). У нашим генима налази се сигурно и по нека генетска комбинације ове мале армије КУРАЈБЕРА и КУРАЈБЕРИ. Родитељи наших КУРАЈБЕРА и КУРАЈБЕРИ стоје на четрнаестој лествици и има их 32.768 (16.384 мушкарца и 16384 жене). Отац од КУРАЈБЕРА је САЈКАТАВ а мајка САЈКАТАВКА, а они су се распоредили на петнаестој лествици. БЕЛИ ОРАО И БЕЛА ПЧЕЛА су на последњој лествици и броје 65.536 људи (32.768 мушкараца и 33.768 жена). Сваки следећи силазак у прошлост са теоријске и математичке тачке гледишта значи проширење породичног стабла, па на 16-тој лествици имамо 131.072 људи, на 17-ој лествици имамо 262,144 људи, на 18-ој лествици имамо 524.288 људи, на 19-ој лествици 1.048.576 људи, а на 20-ој лествици 2.097.152 људи, на 21-пј лествици имамо 4.194.304 људи, а на 22-ој лестцици 8.388.608 људи. Дакле у 22-ом прстену ми имамо 8.388.608 предака, а што одговара периоду од 500 година отприлике.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, GeniusAtWork рече

Не знам одакле ти овакве бесмислене бројке.

Ја мислим да сам сконтала синоћ, он дословно схвата речи упућене Аврааму:

пре 18 часа, Mиљан Л. рече

26.4: И умножит ћу сјеме твоје да га буде као звијезда на небу,

а не као метафору.

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Џуманџи  Некад стварно помислим да ме тролујеш:945729:

Где сте нашли оправдање за Црквено тумачење Речи Божије личне упућене Аврааму и осталим пророцима, у смислу да су неке метафора док су друге апсолутна истина? Овај цитат о броју звезда је саставни део завета који говори о жртвовању сина Авраамовог уместо јагњета, који симболише Христа касније, којег је Бог најавио Речју својом:)...

Наведох разлог зашто сам узео то као библијску чињеницу:

1. Извор да Бог зна број звезда, сваку влас на глави сваког човека појединачно и да су му позната сва дела која је створио:

Лука-12.6: Не продаје ли се пет врабаца за два динара? и ниједан од њих није заборављен пред Богом; 12.7: А у вас је и коса на глави избројена. Не бојте се дакле, ви сте много бољи од врабаца. Матеј-10.30: А вама је и коса на глави сва избројена.

Дела Апостолска-15.18: Богу су позната од постања свијета сва дјела његова; 27.34: Зато вас молим да једете: јер је то ваше здравље. А ни једноме од вас длака с главе неће отпасти.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, GeniusAtWork рече

Не знам одакле ти овакве бесмислене бројке. Процена је да је у време кад је живео Исус на земљи било око 300 милиона људи. Значи било је потребно пуних 2000 година да би се тај број повећао 20 пута. А до осетног повећања броја људи је дошло тек пре 100-200 година, у време индустријске револуције. Пре тога би било потребно да прође по неколико векова да би уопште приметио да број људи на земљи расте.

Нисам изводио рачуницу од Авраама на основу његовог родослова, написао сам да сам преувеличао и заокружио број људи и година тако да број не одступа од реалне цифре, у смислу да ми неко каже да сам смањио број људи.

Самим тим можемо да кажемо слободно (хипотетички наравно), да је протеклих 1.000.000 година на свету сваких 100 година рођено 10.000.000.000 људи. Из разлога што опет не би значајно смањили број звезда од 1024. Јер као што наведох. да наредних 10 милијарди година, имамо по 10. милијарди новорођених људи на сваких 100 година, ми не би успели да сустигнемо ни 10% (тачније мање од 1%) звезда за које знамо да постоје.

Наравно, од Авраама сам требао да рачунам по библији, али суштински није толико битно. Јер ако родослов не можемо са сигурношћу да испратимо. И ако број праха на земљи стварно јесте превелик, па чак и да рачунамо однос честица по густину у метру кубном... Зато можемо лакше број звезда да упоредимо:citac:.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Mиљан Л. рече

@Џуманџи  Некад стварно помислим да ме тролујеш:945729:

Где сте нашли оправдање за Црквено тумачење Речи Божије личне упућене Аврааму и осталим пророцима, у смислу да су неке метафора док су друге апсолутна истина?

Како било шта што почиње са "као" или "попут" може бити апсолутна истина?

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Џуманџи рече

Како било шта што почиње са "као" или "попут" може бити апсолутна истина?

Па не може тек тако да се оцени као апсолутна истина. Али мени као овде делује да реч "Као" не приказује пример аналогијског закључка где нисмо сигурни како да просудимо, већ се даје одређно (скоро бесконачношћу) поређење са и даље непрегледним бројем звезда на небу, без одређивања самог збирног броја свих звезда.

Треба посматрат "сам Завет" одвојено од описаног времена предзаветног Аврама, Нојевог Потопа, Стварања Света... Такође и од (Речи Божије која доноси вести) будућих догађаја на које Бог упозорава пророке, где се користе знаци за тумачење и метафоре којом се означавају надолазећи ратови, цареви и царства, долазак Христа... Иако су васкрсење, инкарнација Бога у човечију природу, бесмртност... део завета. Овде сам ја узео други повезани део завета који се за ову тему у суштини односи на територију (Израел) и потомство (једнако броју звезда, песку морском...); као и спасењу људског рода са јагњетом (Исус Христ) преко кога се и наставља завет о бројном потомству (Посланица Римљанима 9:1-9). 

Ако погледамо мало пажљивије текст. Ево пример код пророка Јеремије где приметих да се уместо "као" каже "тако ћу":

Књига пророка јеремије 22.19: Потом дође ријеч Господња Јеремији говорећи; 22.20: Овако вели Господ, ако можете укинути завјет мој за дан и завјет мој за ноћ, да не буде дана ни ноћи ни вријеме; 22.21: Онда ће се укинути и мој завјет са Давидом слугом мојим, да нема сина који би царовао на пријестолу његову, и с Левитима свештеницима слугама мојим; 22.22: Као што се не може избројати војска небеска ни измјерити пијесак морски, тако ћу умножити сјеме Давида слуге својега и Левита слуга својих.

Овај део од Мојсија нисам пре цитирао, јер је слично поменуто у другим текстовима. Али има битну суштину где пише да ће заклетва Аврааму конкретно за потомство бит испуњена и где пише да ће се потомство умножити као звезде на небу:

Прва Мојсијева 26.23: Сједи у тој земљи, и ја ћу бити с тобом, и благословићу те; јер ћу теби и сјемену твојему дати све ове земље, и потврдит ћу заклетву, којом сам се заклео Аврааму оцу твојему26.24: И умножићу сјеме твоје да га буде као звијезда на небу, и даћу сјемену твојему све ове земље; и у сјемену твојему благословиће се сви народи на земљи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...
On 2/17/2018 at 8:33, Драгана Милошевић рече

Зар би Бог уништио свет?

Онако величанствен почетак имаће исто такав крај према речима  св. владике Николаја

Слажем се;). Али постоје и другачија тумачења, или схватање појмова. Можда сам због игре речи ја погрешно схватио нека тумачења која сам читао.

Крајем прошле године, како преноси Политика (после служења литургије у главном Руском храму Христа Спаситеља) Патријарх Московски и све Русије, Кирил је изјавио: "човечанство, које је дубоко у греховима, ближи се крају света. Треба бити слеп и не видети приближавање страшних историјских тренутака, о којима је говорио Јован Богослов"

Даље пише да је Патријарх позвао све људе који воле Русију да буду заједно, јер човечанство улази „у критичан период развоја”, што се, по његовој оцени, види голим оком. Патријарх Кирил је додао да у складу са хришчанском вером, долазак краја света зависи од самих људи. Позвао је све вернике да преузму одговорност за Русију и цео људски род, и да зауставе „клизање у провалију заустављања историје”. 

Била је нпр. и тема на поукама о том говору

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...