Jump to content

Како је Свети Мина поразио нацисте

Оцени ову тему


Препоручена порука

Како је Свети мученик Мина одлучио исход чувене битке, о којој је снимљен и филм из 1969. The Battle of El Alamein. Вреди рећи да је Ромел, прозван „пустињска лисица“ због својих успеха на афричком фронту, до ове битке, носио титулу непобедивог.

У јуну 1942, током немачке офанзиве у северној Африци, која је одлучила исход II светског рата, немачке снаге под командом генерала Ромела биле су на свом путу ка Александрији. Зауставили су се у близини места које Арапи зову Ел Аламеин (место Мине). Древна црква у рушевинама у близини Абу Мене, била је посвећена Светом мученику Мини, где неки кажу да је и сахрањен.  Овде су се, ослабљене савезничке снаге, укључујући и неке Грке, суочили са бројчано и војно надмоћнијом немачком војском. Резултат долазеће битке код Ел Аламеина чинио се извесним.
 
Током прве ноћи борби, у поноћ, Свети Мина појавио се из рушевина своје древне цркве, усред немачког логора на челу крда камила, управо како је осликан на једној од фресака руниране цркве која приказује његова чуда. Ово запањујуће и застрашујуће привиђење, толико је уздрмало немачку храброст да је допринело бриљатној победи савезника.
%25D0%25A1%25D0%25B2%25D0%25B5%25D1%2582
 
Свети Мина протерује армију Рајха из Ел Аламеина; фреска из Велике Лавре (Св. Гора)
 
Винстон Черчил је рекао о овој победи: „Ово није крај. Ово није ни почетак краја, али је, можда, крај почетка.“ Такође је записао: „Пре Аламеина никада нисмо имали победу. После Аламеина, никада нисмо имали пораз.“
 
 
%25D0%2594%25D0%25B0%25D0%25BD%25D0%25B0
 
Данашњи изглед
 
Египатска Газета (The Egyptian Gazette) пише о овом чуду у броју из 10. новембра 1942. године. Већ следећег дана, 11. новембра 1942, Папа и Патријарх Александријски и Све Африке Христофор II прославио је славу Светог Мине у цркви Светог Саве Освећеног и заблагодарио Господу на учињеном чуду. Српска Православна Црква такође прославља Светог Мину  11. новембра по јулијанском календару.
 
Као знак захвалности, савезници су понудили помоћ у обнови порушене цркве Александријској патријаршији. Цркву Светог Мине обновила је Коптска црква 27. новембра 1959. Ови догађаји поново су оживели сећање на овог Божијег угодника из 3. века.
 
Извор: www.johnsanidopoulos.com
О светитељу: smrt-svetu.blogspot.rs/2015/11/blog-post_24.html
 

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 12.02.2018 at 22:56, Danijela рече

У јуну 1942, током немачке офанзиве у северној Африци, која је одлучила исход II светског рата, немачке снаге под командом генерала Ромела биле су на свом путу ка Александрији. Зауставили су се у близини места које Арапи зову Ел Аламеин (место Мине). Древна црква у рушевинама у близини Абу Мене, била је посвећена Светом мученику Мини, где неки кажу да је и сахрањен.  Овде су се, ослабљене савезничке снаге, укључујући и неке Грке, суочили са бројчано и војно надмоћнијом немачком војском. Резултат долазеће битке код Ел Аламеина чинио се извесним.

 
 
 

El-'Alamein znaci "Dva sveta", ne ma nikakve veze sa svetim Minom; Abu Mena i i Minya - da, to su mesta, kojih naziv protece od "Mina".

 

Znaci, generalno istorija je lepa, ali trebalo bi da se nalazi u sekciji "Aleksandrijska Patrijarsija" ;)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...