Jump to content

konkretan slučaj spasenja osobe krštene u KC

Оцени ову тему


Препоручена порука

Dugo proučavam teološka pitanja PC i RKC,najviše iz ličnog "interesa" (inače sam iz "mešovitog" braka).

Ovo pitanje potiče iz moje lične situacije jer je u pitanju jedna veoma bliska starija osoba od mojih predaka,krštena kao katolik.

Pitanje se može posmatrati kao opšti slučaj pitanja "Da li se obični katolici spasavaju".Stim što sam emotivno uključen u ovo pitanje.

Pre 10tak godina pitao sam pravoslavnog sveštenika za ,da li je potrebno da se upiše u PC da bi imala spasenje..Pop je rekao da nema potrebe da prelaze u PC, da se svako spasava kroz "svoju" Crkvu.Inače taj meni blizak predak stanuje pored popove kuće,pa su imali i izvjesne komšijske odnose.

Kako sam teološki napredovao mene je mučilo to osjećanje i pogađalo me ta podjela crkava i stalno sam od raznih ljudi,običnih ili teologa slušao "pretnje" da katolici se neće spasiti..i to me je sve lično pogađalo zbog meni bliskih osoba s kojima sam odrastao.

Proučavajući forum i teologiju shvatio sam da PC nema jedinstvenog stava o katolicima.

Pitanje za vas ovde je, da li je moguće da npr. dotični pop s kojim sam ja razgovarao,je na izvjestan način procijenio "pravovjernost" tih mojih srodnika tj njihovu mogućnost da iako formalno upisani u "raskolu", da je njihova živa vjera sačuvana od bitnijih zabluda, da im srce nije u raskolu,što zbog života u mješovitoj sredini (Bosna), porodičnih veza, poimanja Hriscanstva,redovno su na slavama kod komsija,rodbine..ponekad i na liturgiji,dok je katolicki hram bio neobnovljen isli su u pravoslavni,itd..

Tj da na neki način za njih je put spasenj izvjesniji dok su tu gdje jesu, nego da prelaze u PC.I ne samo izvjesniji, nego ništa manje moguć nego za nekoga ko je u PC.(Jer pretpostavljam da je on zaključio da je manje moguć , da bi bio dužan da savjetuje da ih upoznam sa PC,da ih približavam i "nagovaram", jer zapravo najviše pogađa moju dušu ,koji sam kršten u PC i naslušao sam se priča o jedinosiinitosti, nego njih,koji cijeli život žive zapravo u jedinstvu).Jer slušajući određene teologe PC mislkio sam da je moj zadatak da ih ja "prekrstim" u PC, međutim uvijek se sjetim odgovora tog lokalnog popa pre 10 godina,dakle moje bi bilo da poštujem tu njegovu odluku ako hoću da budem dosledan.

Da dodam još Par godina kasnije,Upoznavsi neke teološke pojmove jednom sam vršio "inspekciju" njihove vjere, i dobio sam sledeće odgovore: 

Papa je poglavar u katoličkoj crkvi, ne za sve Hrišćane (primat) tj pravoslavci ne moraju da priznaju papu za poglavara, papa nije nepogresiv, u visokom kleru cesto je bilo zlocinaca,bilo bi dobro da popovi mogu da se žene,Stepinac mi nije svetac...i još poneke stvari..naravno za filioque  i te dubinske stvari nikad nisu ni čuli a kamoli da o tome nešto vjeruju.Jedno da kažem narodno katoličanstvo,po mom mišljenju koje ima korijen u Bosni  još dok su franjevci sami birali sebi vođr pod Turcima..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Добродошао на форум!

Свети Дух дише где хоће

Не бери бригу млого око тога.;)

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево једне истине кроз шалу

26992320_1824293620937984_45391598734671

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

пре 2 минута, Драгана Милошевић рече

Ево једне истине кроз шалу

Ја сам то чуо само нису били кинези него Грци.....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Матусал рече

 

Ја сам то чуо само нису били кинези него Грци.....

Свеједно, само да се разбије такво размишљање.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, damsoyu рече

Pitanje za vas ovde je, da li je moguće da npr. dotični pop s kojim sam ja razgovarao,je na izvjestan način procijenio "pravovjernost"

Неовисно о томе да ли је одговор на ово питање "да" или "не", мислим да је најпоштеније рећи да једноставно не знамо. Не само за Р.католике, уопште. :) Ииии - Welcome. :)

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, damsoyu рече

Tj da na neki način za njih je put spasenj izvjesniji dok su tu gdje jesu, nego da prelaze u PC.I ne samo izvjesniji, nego ništa manje moguć nego za nekoga ko je u PC.(Jer pretpostavljam da je on zaključio da je manje moguć , da bi bio dužan da savjetuje da ih upoznam sa PC,da ih približavam i "nagovaram", jer zapravo najviše pogađa moju dušu ,koji sam kršten u PC i naslušao sam se priča o jedinosiinitosti, nego njih,koji cijeli život žive zapravo u jedinstvu).Jer slušajući određene teologe PC mislkio sam da je moj zadatak da ih ja "prekrstim" u PC, međutim uvijek se sjetim odgovora tog lokalnog popa pre 10 godina,dakle moje bi bilo da poštujem tu njegovu odluku ako hoću da budem dosledan.

Dobro Ti nama dosao! Ne znam koje sotirioloske spise si citao/proucavao, kao I koji su to "odredjeni teolozi" po kojima si razumevao da je Tvoj zadatak da ih"prekrstis", ali bojim se da si pogresno shvatio poruke o pogruzivanju u spasonosnu pravoslavnu veru. Pravoslavlje nije jedna od religija, vec autenticni hriscanski nacin zivota. Kada se to spozna, onda nema puno dileme da li da se neko "upise" ili ne, jer se ne radi o nekoj ideologiji ili partiji. Dakle, mi kao Hriscani ne trazimo garanciju spasenja (kao konzumeristi) vec se prepustamo voljno, htednuto volji Bozijoj, koja nas ljubavlju vodi kroz krivine zivotne, e da bi svi koji veruju u Njega bili zajedno u Carstvu Bozijem.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Драгана Милошевић рече

Ево једне истине кроз шалу

Хвала Богу што био Кинез, а не Македонац... Да је био Македонац усту би му зачепили да га не чују православни “неетнофилетисти“.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Možda da pogledaš ovde, ima zanimljivh tekstova i video zapisa:

http://www.svedokverni.org/category/hristovi-misionari/

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Orthophill рече

Хвала Богу што био Кинез, а не Македонац... Да је био Македонац усту би му зачепили да га не чују православни “неетнофилетисти“.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@damsoyu  ne verujem da ce bilo koji Hriscanin, pa tako ni pravoslavni svestenik ili obican vernik odgovoriti na Tvoje pitanje, jer nismo mi ti koji sudimo ciji je hriscanski zivot autenticniji - ko to moze uopste da tvrdi , osim Boga Koji poznaje svacije srce!? U pitanju je vera kao Dar Svise a ne samo skup pravila. Pripadnost jednoj veri je I poverenje u Crkvu kao brodu spasenja. 

Procitaj jos jednom moj prethodni post.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Procitao sam.Zbunio si me.Ja nisam popa razumio da ce se oni 100 posto spasiti,jer to ne znamo ni za one upisane u PC, vec da njihovo clanstvo u RKC nije prepreka da budu u istoj ,,pocetnoj poziciji,, u odnosu na nekog u PC, pogotovo sto se njihovo vjerovanje u praksi ne smatra Pc komsije odijejenim.Dakle po pitanju primata pape nemaju nikakvih nesuglasica.Ili da ilustrujem,ako je rkc svecenik ,,zastranio,, to ne znaci da njegov vjerni narod ga prati u tome.Ako rkc pop vjeruje u nepogresivost pape,ne znaci da vjerni narod u to vjeruje,a u Crkvu idu zbog Isusa,ne zbog popa,i da li ce Isus uskratiti narod zbog zabluda popa?

Kucam na mob kasnije cu detajnije

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...