Jump to content

Коју бисте веру изабрали? (АНКЕТА)

Оцени ову тему


Коју бисте веру изабрали? (АНКЕТА)  

35 члановâ је гласало

  1. 1. Дакле, у сразу са уводним текстом теме, коју бисте веру* изабрали

    • Православље
      21
    • Римокатолицизам
      1
    • Ислам
      0
    • Јудаизам
      0
    • Протестантизам - "уобичајени" (Англиканци, Лутерани,...)
      1
    • Протестантизам - "екстремнији" (Мормони, Јеховини сведоци,...)
      0
    • Будизам
      0
    • Хиндуизам
      0
    • Зороастризам
      0
    • Гностицизам - у најширем смислу (све гносе)
      0
    • Растафаријанизам
      3
    • Шинтоизам
      0
    • Вуду
      1
    • Виканство
      0
    • Њу ејџ - у најширем смислу (сви "валери")
      0
    • Таоизам
      0
    • Џаинизам
      0
    • Атеизам
      4
    • Древне европске религије (словенска, келтска, грчка, римска,...)
      2
    • Ништа од понуђеног
      2


Препоручена порука

Дакле, овако.

Па`нете ви на Земљу нпр. са Марса и у религијском смислу да тако кажем, тотална сте tabula rasa.

Међутим на "трећем камену од Сунца" су, за разлику од Марса ствари постављене тако да ето морате да "верујете у нешто". 

И уз помоћ посебне технологије која је уосталом и омогућила да са Марса "треснете" на Земљу, ви изучите све оне *вере, религије, религијске системе, философска учења-назовите како желите, а што су предложени у анкети горе.

Значи упознате се са догматским учењима, литургиком, начинима служења заједници где не постоји формално свештенство, есхатологијом, црквеном уметношћу, списима и светим књигама, космологијом, ангажовањем поменутих у свету, друштвеним активизмом и харитативном делатношћу. Заправо, "свако" од горе поменутих упознате "споља и изнутра."

Кога бисте изабрали? И зашто?

Гласовање је тајно и разбибригашко :)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово је лако: био бих атеиста!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

... јер сам то и сад :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Baš sam bila otvorena za sve opcije, ali ništa sem pravoslavlja ozbiljno ne mogu da izaberem. Nisam ja nešto odgajana u pravoslavlju pa da kao to moram da biram, nego sam izabrala pravoslavlje nakon ateističke faze u kojoj sam pisala maturski rad na temu "O poreklu zla kroz istoriju religija" i nakon prisustvovanju liturgijama. Čitala o svim mogućim religijama, bila i na raznim drugim bogosluženjima (bar još 5-6, sem hrišćana uključijući i islam i judaizam) i ne vredi. Pravoslavlje ili smrt :ani_biggrin:

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Grizzly Adams рече

Мислим, јасно...

17470i4C91AADF7456A946.jpg

Ma kad bi uz ritualnu konzumaciju gandže imali i Pričešće, totalno :D

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Чини ми се да бих макар у теорији могао неку верзију свега побројаног осим протестантизма. Протестантизам је тешки мрак, потпуно лудило мозга, потпуни мрак душе. Мртвило невиђених размера.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Juanito рече

Чини ми се да бих макар у теорији могао неку верзију свега побројаног осим протестантизма. Протестантизам је тешки мрак, потпуно лудило мозга, потпуни мрак душе. Мртвило невиђених размера.

Брате, под хитно да бегаш из тог Недерланда... :smeh1:

 

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Moj muž počinje da svira u jednom rege bendu, btw :D

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Grizzly Adams

Данас сам је научио. Не могу још да одрадим овај reggae strumming pattern, ал за неко неискусно уво то је отприлике то. :D

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Juanito рече

Не могу још да одрадим овај reggae strumming pattern

Само први, трећи и задњи потез су одозго, сви остали одоздо. ;)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Била бих јеретик. :smeh1:

Од богумила бих покупила ово, али да телесно није зло и без демијурга. 

 

Основ богумилске етике је поштовање живота. Били су против убијања, не само људи већ свега што дише и што се креће – у исхрани су били вегетаријанци, а у политичким питањима пацифисти.

...Такође су избегавали јавна звања и бављење политиком... Сматрали су да свако треба живети од својих руку. 

...Свако је охрабриван да чита Свето писмо, а не само свештенство, па су стога верници једни друге учили читању и писању.[3]

Сматра се да су жене стекле висок степен друштвене еманципације у богумилском покрету, што им је омогућило да се описмене, да проповедају на матерњем језику, да читају Свето писмо и апокрифе.[16] У богумилским заједницама, хижама, су живели заједно хришћани и хришћанке (крстјани и крстјанице). Жене нису посматране као створења подређена мушкарцу, јер су и оне и они били душе ухваћене у земном телу. Жене су имале право да се заређују, да исповедају, да духовно напредују и да постану савршене, што је посебно гневило православно и католичко свештенство.[16] Према неким проценама, бројчани однос између совршитеља и совршитељки је био три према један.

Нису имали посебних верских грађевина намењених богослужењу, већ су се заједнички молили у природи или у својим кућама (види: кућна црква). Учитеље су бирали између себе, и нису имали посебних свештеника.

Крштење су вршили само над зрелим мушкарцима и женама, и то не водом, већ духовно, књигом. Били су против крштавања деце, која не увиђају значај тога чина. 

https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/Богумили 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Paradoksologija рече

Ma kad bi uz ritualnu konzumaciju gandže imali i Pričešće, totalno :D

Imaju ali uz koku. Ja razgovarao sa njima i zamalo nisam otisao kod njih na bogosluzenje. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Trifke рече

Ja razgovarao sa njima i zamalo nisam otisao kod njih na bogosluzenje. 

Био си, ал се не сећаш...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Trifke рече

Imaju ali uz koku. Ja razgovarao sa njima i zamalo nisam otisao kod njih na bogosluzenje. 

Ono sto volim kod njih sto cene zene. Zovu ih svojim kraljicama. Ima jos nesto svasta interesantno sto rade. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Lady Godiva рече

Била бих јеретик. :smeh1:

Од богумила бих покупила ово, али да телесно није зло и без демијурга. 

 

Основ богумилске етике је поштовање живота. Били су против убијања, не само људи већ свега што дише и што се креће – у исхрани су били вегетаријанци, а у политичким питањима пацифисти.

...Такође су избегавали јавна звања и бављење политиком... Сматрали су да свако треба живети од својих руку. 

...Свако је охрабриван да чита Свето писмо, а не само свештенство, па су стога верници једни друге учили читању и писању.[3]

Сматра се да су жене стекле висок степен друштвене еманципације у богумилском покрету, што им је омогућило да се описмене, да проповедају на матерњем језику, да читају Свето писмо и апокрифе.[16] У богумилским заједницама, хижама, су живели заједно хришћани и хришћанке (крстјани и крстјанице). Жене нису посматране као створења подређена мушкарцу, јер су и оне и они били душе ухваћене у земном телу. Жене су имале право да се заређују, да исповедају, да духовно напредују и да постану савршене, што је посебно гневило православно и католичко свештенство.[16] Према неким проценама, бројчани однос између совршитеља и совршитељки је био три према један.

Нису имали посебних верских грађевина намењених богослужењу, већ су се заједнички молили у природи или у својим кућама (види: кућна црква). Учитеље су бирали између себе, и нису имали посебних свештеника.

Крштење су вршили само над зрелим мушкарцима и женама, и то не водом, већ духовно, књигом. Били су против крштавања деце, која не увиђају значај тога чина. 

https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/Богумили 

To je tuga što se žene moraju odreći ili tela ili toga da ih vide kao punopravna ljudska bića... osim u stvarnom pravoslavlju :)))

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...