Jump to content

Псалтир према Вараждинској Библији

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ради се о још једном србизовању једног новијег хрватског превода који је добио високе оцене и рађен је реч за реч. Речи које су у оргиналу у курзиву овде неће бити истакнуте. Моја лична препорука је да при молитвеном читању тамо где стоји опак читате безбожник и сл. Исто препоручујем и за КЈВ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1. КАТИЗМА

1. ПСАЛАМ

1 Блажен је човек који не ходи на веће безбожничко и на путу грешникā не стоји и у збору подругљиваца не седи,
2 него му је ужитак у Закону Господњем и о Закону његовом мисли дан и ноћ.
3 И биће он као стабло засађено уз воде текуће, што у своје време рађа плодом својим; и лишће му увенути неће, и у свему што ради успеће.
4 Безбожници такви нису, него су ко плева коју разноси ветар.
5 Зато се безбожници неће одржати на суду, ни грешници у заједници праведних.
6 Јер Господ познаје пут праведних, а безбожнички ће пут пропасти.

2. ПСАЛАМ

1 Зашто се разбеснеше народи и људи испразности снују?
2 Дигоше се цареви земаљски и владари се удружише заједно против Господа и против Помазаника његовог:
3 »Раскинимо свезе њихове и збацимо са себе ужад њихову!«
4 Смеје се онај који на небесима столује, Господ се њима подсмехује.
5 Тада ће им прозборити у своме гневу и жестином их престравити својом:
6 »Та ја цара свога поставих над Сионом, светом гором својом.
7 Објављујем одредбу: Господ ми рече: ‘Ти си Син мој, ја те данас родих.
8 Ишти у мене, и даћу ти народе у баштину, и крајеве земаљске у посед теби.
9 Сломићеш их штапом гвозденим, разбити их као посуду грнчарску.’«
10 Опаметите се сада, цареви, поучите се, судије земаљске.
11 Служите Господу са страхом и радујте се с трепетом.
12 Љубите Сина да се не разгневи, те не пропаднете на путу кад ускоро плане срџба његова. Блажени сви који се њему утичу!

3. ПСАЛАМ

Псалам Давидов. Кад је Давид бежао пред својим сином Авесаломом.
1 Господе, како се умножише противници моји!
2 Многи души мојој говоре: »Нема му спаса у Богу!« Села
3 Али ти си, Господе, штит око мене, слава моја, ти си онај који ми главу подиже!
4 Гласом својим завапих Господу, и он ме услиша са свете горе своје. Села
5 Ја легох и уснух; и устадох, јер ме Господ уздржа.
6 Не бојим се силних хиљада људи што нагрћу на ме одасвуд.
7 Устани, Господе! Спаси ме, Боже мој! Јер ти удари по образу све непријатеље моје, безбожницима зубе поломи.
8 У Господа је спасење; на твојем је народу благослов твој! Села

СЛАВА:

4. ПСАЛАМ

Хоровођи. Уз жичане инструменте. Псалам Давидов.
1 Кад зазовем, услиши ме, Боже, праведности моја! У тескоби ти си ме избавио, смилуј ми се и прислушни моју молитву!
2 Синови људски, докле ћете славу моју у срамоту извртати? Докле ћете испразност љубити, докле опсену следити? Села
3 Али знајте да је Господ издвојио побожника свога; Господ ће прислушнути кад га зазовем.
4 Дршћите и не грешите! Говорите у срцу своме на постељи својој, и утихните! Села
5 Принесите жртве праведне и уздајте се у Господа!
6 Многи говоре: »Ко ће нам показати нешто добро?« Обасјај нас, Господе, светлом лица свога!
7 У срце си моје ставио радости више него кад пшеница њихова и вино њихово обилују.
8 У миру ћу и лећи и заспати, јер ћеш ми само ти, Господе, дати да боравим на сигурном.

5. ПСАЛАМ

Хоровођи. Уз фруле. Псалам Давидов.
1 Послушај, Господе, речи моје, размотри моју мисао!
2 Обазри се на глас вапаја мога, Царе мој и Боже мој, јер ћу се теби молити!
3 Изјутра ћеш, Господе, глас мој чути, изјутра ћу теби молитву управити и чекати на те.
4 Јер ти ниси Бог којем се злоћа мили нити ће зло с тобом боравити.
5 Хвалисавци неће опстати пред очима твојим, мрзиш све који безакоње чине.
6 Затиреш оне који говоре лаж, крвопије и варалице гнуша се Господ.
7 А ја ћу по великом милосрђу твоме ући у Дом твој, пашћу ничице пред твојим светим Храмом прожет страхом твојим.
8 Води ме, Господе, у својој праведности због непријатеља мојих; пред лицем ми пут свој поравнај.
9 Јер у устима њиховим нема верности, нутрина њихова пуна је злоће. Гроб отворен грло је њихово; ласкају језиком својим.
10 Окриви их, Боже! Нек пропадну сами од наума својих; због мноштва преступа њихових изагнај их, јер се побунише против тебе.
11 И нека се радују сви који се теби утичу; нека кличу довека, јер их штитиш; нек се веселе у теби и они који љубе име твоје;
12 јер ти, Господе, благосиљаш праведника, добротом га својом као штитом заклањаш.

6. ПСАЛАМ

Хоровођи. Уз жичане инструменте. На осможичаној харфи. Псалам Давидов.
1 Господе, немој ме грдити у гневу своме нити ме у јарости својој кажњавати!
2 Смилуј ми се, Господе, јер ја сам изнемогао; исцели ме, Господе, јер се тресу кости моје.
3 И душа ми је потресена силно, а ти, Господе, докле ћеш?
4 Врати се, Господе, избави душу моју, спаси ме ради милосрђа свога!
5 Јер нема у смрти на те спомена, ко ли ће те у Шеолу хвалити?
6 Изнемогох у уздасима својим; сваке ноћи своју купам постељу, сузама својим лежај свој натапам.
7 Од жалости око моје слаби, постара се због свих мојих непријатеља.
8 Одступите од мене, сви који безакоње чините, јер Господ је чуо глас плача мога.
9 Чуо је Господ молбу моју, Господ ће примити моју молитву.
10 Нек се постиде и силно смету сви непријатељи моји; нека се врате и постиде учас!

СЛАВА:

7. ПСАЛАМ

1 Нарицаљка Давидова коју спева Господу због речи Хуса Венијаминовца.
1 Господе, Боже мој, теби се утичем, спаси ме од свих који ме прогоне и избави ме,
2 да ми непријатељ не растргне душу као лав што раздире, а никога да избави.
3 Господе, Боже мој, ако сам учинио ово: ако је неправда на рукама мојим,
4 ако сам злом узвратио ономе који је у миру са мном или сам опленио онога који је безразложно напасник мој,
5 нека ми непријатељ прогони душу и нека је достигне, нека ми живот у земљу сатре и част моју у прашину баци! Села
6 Устани, Господе, у свом гневу, дигни се на бес напасника мојих. Пробуди се, к мени похитај, на суд који си заповедио.
7 И збор народā окружиће тебе, та ради њих се врати у висину!
8 Господ ће судити народима; суди ми, Господе, по праведности мојој и по честитости мојој што је у мени.
9 Нека се докрајчи злоћа опаких, а ти праведника утврди; јер ти испитујеш срца и бубреге, Боже праведни!
10 Мени је штит у Бога који спасава оне који су срца честита.
11 Бог је судија праведан и сваки се дан Бог срди над злотвором.
12 Ако се такав не обрати, мач свој он ће наоштрити; већ је напео лук свој и припремио га.
13 Припремио је себи и оруђе смрти, од стрела ће својих зубље начинити.
14 Гле, злотвор заче безакоње и затрудни пакошћу, те изроди лаж.
15 Ископа јаму и издуби је, и паде у ров што га је сȃм начинио.
16 Пакост ће му се његова вратити на главу, њему ће се на теме спустити насиље његово.
17 Хвалићу Господа за праведност његову и певати имену Господа Свевишњега.

7. ПСАЛАМ

Хоровођи. На инструменту Гатовом. Псалам Давидов.
1 Господе, Господару наш, како је дивно име твоје по свој земљи; ко је понад небеса поставио славу твоју!
2 Из уста деце и одојчади успоставио си снагу због напасника својих, да замукне непријатељ и осветник.
3 Кад гледам небеса твоја, дело прстију твојих, месец и звијезде које ти учврсти:
4 Шта је човек да га се опомињеш, и син човечји да га походиш?
5 Та учини га мало мањим од анђелā, славом и чашћу њега окруни.
6 Власт му даде над делима руку својих, све подложи под ноге његове:
7 сва стада и волове, и животиње пољске к томе,
8 птице небеске и рибе морске, што год пролази морским стазама.
9 Господе, Господару наш, како је дивно име твоје по свој земљи!

СЛАВА:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2. КАТИЗМА

9. ПСАЛАМ

Хоровођи. По напеву „Смрт сина”. Псалам Давидов.
1 Хвалићу те, Господе, свим срцем својим, казиваћу сва чудеса твоја.
2 Радоваћу се и веселити у теби, певаћу имену твоме, Свевишњи!
3 Кад непријатељи моји окрену назад, посрнуће и пропасти пред лицем твојим.
4 Јер ти се заузе за моје право и парницу моју, ти седе на престо судећи праведно.
5 Ти прекори народе, погуби опакога, име им избриса заувек и довека.
6 Пустошења непријатељева престадоше заувек! А ти си градове рушио, неста и спомена на њих.
7 Али Господ столује довека, за суд постави престо свој.
8 И он ће судити свету у праведности, пресудиће народима по правици.
9 Господ ће бити и тврђава потлаченом, тврђава у временима невоље.
10 И они који познају име твоје уздаће се у те, јер ниси, Господе, остављао оних који тебе траже.
11 Певајте Господу који пребива на Сиону, разглашавајте међу народима дела његова!
12 Кад освећује крв, опомиње их се; не заборавља јаука потлачених.
13 Смилуј ми се, Господе: погледај невољу моју што је трпим од оних који ме мрзе, издигни ме изнад двери смрти,
14 да бих обзнањивао све хвале твоје на дверима кћери сионске; радоваћу се твоме спасењу.
15 Стропошташе се народи у јаму коју начинише, у замку коју наместише ухвати се нога њихова.
16 Господ се објави, суд одржа; опаки се сплео у дело руку својих. Акорд. Села
17 Вратиће се опаки у Шеол, сви народи што заборављају Бога.
18 Јер невољник неће бити заборављен заувек, нада убогих пропасти неће довека.
19 Устани, Господе, да се не осили човек; нека се суди народима пред лицем твојим!
20 Страх им, Господе, утерај, како би народи знали да су људи само. Села

10. ПСАЛАМ

1 Зашто, Господе, стојиш далеко, зашто се кријеш у временима невоље?
2 У обести опаки прогони убогог; нека се ухвате у замке које сами смишљаху.
3 Јер опаки се дичи чежњом душе своје и благосиља лакомца од кога Господ зазире.
4 У охолости лица свога опаки Господа не тражи; Бога нема ни у једној мисли његовој.
5 Путеви су му за све време успешни, судови твоји одвише далеко од њега, на све непријатеље своје одмахује.
6 Он у срцу своме вели: »Нећу се поколебати! Од колена до колена бићу без несреће.«
7 Уста му пуна клетве и преваре и обмане, под језиком му пакост и безакоње.
8 Седи у сеоским скровиштима, из потаје убија недужнога, очи његове уходе несрећника.
9 У потаји вреба као лав у својој јазбини, вреба да ухвати убогог; а убогога ухвати кад га увуче у мрежу своју.
10 Тад се притаји, чучи, од снаге његове падају несрећници.
11 У срцу своме вели: »Бог је заборавио, лице своје скрио — никада неће видети!«
12 Устани, Господе! Боже, дигни руку своју, не заборави понизне!
13 Зашто опаки презире Бога? Он у срцу своме каже: »Ти нећеш тражити рачун.«
14 Ти си то видео; јер посматраш муку и жалост да их узмеш у руку своју. Несрећник се теби предаје, сиротоме ти си помоћник.
15 Сатри мишицу опакоме и зломе, претражи му злоћу да се ништа не нађе.
16 Господ је цар увек и довека, нестају незнабошци из земље његове.
17 Чуо си, Господе, чежњу понижених, учврстићеш им срце, уво своје приклонити,
18 да прибавиш право сиротом и потлаченом, да страха више не задаје човек земљани.

11. ПСАЛАМ

Хоровођи. Псалам Давидов.
1 Господу се утичем; како можете говорити души мојој: »Одлети у гору своју као птица«?
2 Јер гле, опаки лук напеше, наместише стрелу своју на тетиву да у тами устреле оне срца честитога.
3 Кад се темељи руше, шта да учини праведник?
4 Господ је у свом светом Храму, у небу је престо Господњи. Очи његове мотре, веђе његове просуђују синове људске.
5 Господ просуђује праведника, а опакога и оног што насиље љуби мрзи душа његова.
6 На опаке подаждит ће замкама: огањ и сумпор и пламени вихор биће део чаше њихове.
7 Јер праведан је Господ, он праведност љуби; честити ће гледати лице његово.

СЛАВА:

12. ПСАЛАМ

Хоровођи. На осможичаној харфи. Псалам Давидов.
1 Помагај, Господе, јер нестаје побожних, јер ишчезавају верни међу синовима људским!
2 Испразност говори свако ближњему своме, уснама говоре ласкавим и срцем дволичним.
3 Одрезаће Господ све усне ласкаве, језик што охолости збори.
4 Ко рече: »Језиком ћемо својим надвладати, усне су наше за нас: ко би нам био господар!«
5 »Због тлачења убогих, због јаукā новољникā сада ћу устати«, говори Господ, »ставићу их на сигурно, јер за тим чезну.«
6 Ријечи Господње речи су чисте, сребро у земљаној топионици, седам пута прочишћено.
7 Ти ћеш их, Господе, очувати, од нараштаја овога заштитити довека.
8 Опаки се врзмају уоколо, кад се зло узвиси међу синовима људским.

13. ПСАЛАМ

Хоровођи. Псалам Давидов. Докле ћеш ме, Господе, заборављати? Заувек? Докле ћеш скривати лице своје од мене?
2 Докле ли ћу у својој премишљати души, жалост носећи у срцу своме даномице? Докле ће се изнад мене непријатељ мој уздизати?
3 Погледај, услиши ме, Господе, Боже мој! Просветли ми очи да не заспим насмрт,
4 да не рекне непријатељ мој: »Надјачах га!«; да се не радују противници моји кад посрнем.
5 А ја се у милосрђе твоје уздам, радоваће се срце моје твоме спасењу!
6 Певаћу Господу, јер ми добро учини.

14. ПСАЛАМ

Хоровођи. Псалам Давидов.
1 Безумник рече у срцу своме: »Нема Бога!« Покварени су, одвратна им дела, никога да чини добро.
2 Господ с неба гледа на синове људске да види има ли ко разуман, Бога да тражи.
3 Сви су застранили, заједно се покварили; никога да чини добро, баш ниједнога нема.
4 Не знају ли сви који безакоње чине, који једу народ мој као што једу хлеб и не зазивају Господа?
5 Онде их страх спопада, јер Бог је с нараштајем праведним.
6 Руглу сте извргли намере убогог, али Господ је уточиште његово.
7 Ко ће са Сиона дати спасење Израелу? Кад Господ поврати свој поробљени народ, клицаће Јаков, радовати се Израел.

СЛАВА:

15. ПСАЛАМ

Псалам Давидов.
1 Господе, ко ће пребивати у шатору твоме, ко ли боравити на светој гори твојој?
2 Онај који ходи непорочно и чини правду и говори истину у срцу своме;
3 који језиком својим не клевеће, зла не чини ближњему своме нити суседу своме срамоту наноси;
4 у чијим је очима покварењак презрен, али поштује оне који се боје Господа; који се заклиње на сопствену штету и реч своју не мења;
5 који не даје новац свој на лихву и не прима мита против недужнога. Ко ово чини, неће се поколебати довека.

16. ПСАЛАМ

Миктам Давидов.
1 Чувај ме, Боже, јер се теби утичем.
2 Душо моја, рекла си Господу: »Ти си мој Господ, нема ми доброте без тебе!«
3 А светима који су на земљи: »Предивни су, у њима ми сва милина!«
4 Умножиће се јади оних што за другим богом трче; крвних леваница налевати им нећу нити им имена уздизати с усана.
5 Господе, ти си део баштине моје и чаше моје, ти си онај који држи судбине моју.
6 Ужа ми падоше на предивна места; заиста, прекрасна ми је баштина!
7 Благосиљаћу Господа који ме саветова; та срце ме моје и ноћима опомиње.
8 Ставио сам Господа преда се за свагда; јер ми је здесна, нећу посрнути.
9 Зато ми се срце радује и кличе слава моја: и тело ће моје почивати спокојно,
10 јер душу моју нећеш оставити у Шеолу ни дати да Светац твој труљења угледа.
11 Показаћеш ми стазу живота; пред лицем твојим пуноћа је радости, с десне твоје блаженства су вечна.

17. ПСАЛАМ

Молитва Давидова.
1 Почуј, Господе, праведну ствар, осврни се на вапај мој; послушај молитву моју јер не долази с усана лажљивих.
2 Од лица твога нек ми пресуда изађе, очи твоје нек виде што је прȁво.
3 Истражио си срце моје, походио ме ноћу; провери ме, ништа нећеш наћи. Одлучио сам: неће преступити уста моја!
4 Што се тиче људских делā, по речи усана твојих ја сам се држао подаље од стаза насилничких.
5 Задржи ми кораке на стазама својим, да ми се ноге не омакну.
6 Ја сам тебе зазвао, Боже, јер ћеш ме услишати; пригни к мени уво своје, чуј моју беседу!
7 Чудесно искажи милосрђе своје, ти који десницом спасаваш оне који се теби утичу од оних који на њих устају.
8 Чувај ме као зеницу ока, сакриј ме у сенку крила својих
9 од опаких који насрћу на ме, од непријатеља душе моје који ме опколише.
10 Усаљена су срца своја затворили, устима својим зборе охоло.
11 Сад опкољују наше кораке, очи су своје упрли да ме на земљу оборе,
12 као лав што жуди да растргне и као лавић што вреба у потаји.
13 Устани, Господе, предусретни га, обори га! Мачем својим душу ми од опаког избави,
14 а руком својом од људи, Господе, људи света овога, којима је део овај живот и којима си трбух напунио добрима. Задовољни су синовима и сувишак свој остављају деци својој.
15 А ја ћу у праведности гледати лице твоје; задовољићу се, кад се пробудим, појавом твојом.

СЛАВА:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3. КАТИЗМА

Хоровођи. Псалам Давида, слуге Господњега, који изговори Господу речи ове песме у дан кад га Господ избави из руку свих његових непријатеља и из руке Саулове. И рече:

1 Љубићу те, Господе, снаго моја,
2 Господе, хридино моја и утврдо моја и избавитељу мој! Боже мој, стено моја којој се утичем! Штите мој и роже спасења мога! Тврђаво моја!
3 Зазваћу Господа, хвале достојног, и бићу спашен од непријатеља својих.
4 Обухватише ме ужа смртна, и бујице ме безбожности уплашише.
5 Ужад Шеола окружила ме, смртоносне ми се замке испречиле.
6 У невољи својој зазвах Господа и Богу своме завапих. Из свога храма глас ми зачу и вапај мој преда њ дође, до ушију његових.
7 Тад се потресе земља и уздрма; уздрхташе и темељи гора и потресоше се, јер он гневом плану.
8 Из носница му дим се диже, а из уста му огањ прождире; угљевље се од њега пали.
9 И нагну небеса те сиђе, а тама му под ногама.
10 И успе се на херувима и полете, и заплови на крилима ветра.
11 Мрак постави као покров; заклон му око њега тамне воде и облаци тамни.
12 Од сјаја пред њим прођоше облаци, град и угљевље огњено.
13 И загрме Господ с небеса, и Свевишњи глас свој пусти, град и угљевље огњено.
14 И одапе стреле своје, и распрши их; и испали муње, и помете их.
15 Тада се корита вода показаше и темељи света открише од прекора твога, Господе, од издаха даха носница твојих.
16 Он се пружи с висине и прихвати ме, извуче ме из многих вода.
17 Избави ме од мог моћног непријатеља и од оних који ме мрзе, јер су јачи од мене.
18 Навалише на ме у дан несреће моје, али ми Господ би ослонац.
19 И изведе ме на пространо место, избави ме јер му омиљех.
20 Награди ме Господ по праведности мојој, по чистоћи руку мојих узврати ми,
21 јер чувах путеве Господње, и од Бога се свога не одметнух.
22 Та судови његови сви су преда мном, и одредбе његове не одбацих од себе.
23 И бејах непорочан пред њим, и чувах се од безакоња свога.
24 Зато ми Господ по праведности мојој узврати, по чистоћи руку мојих пред његовим очима.
25 С милосрдним ти си милосрдан, са човеком непорочним ти си непорочан;
26 с чистим си чист, а са изопаченим довитљив.
27 Јер ти ћеш спасити народ потлачени, а понизити очи узносите.
28 Јер ти светиљку моју ужижеш, Господе, Боже мој, тмину моју обасјаваш.
29 Јер с тобом јуришам на чету противничку, с Богом својим прескачем зидине.
30 Бог — његов је пут савршен, реч је Господња прокушана. Он је штит свима који се к њему утичу.
31 Јер ко је Бог осим Господа, ко ли стена осим Бога нашега?
32 То је Бог који ме снагом опаса и пут мој учини савршеним,
33 који ми даде ноге као у кошуте и постави ме на висине моје;
34 руке ми за бој увежба и мишице моје да лук бронзани напињу.
35 Дајеш ми и штит спасења свога, и десница твоја ме држи, и благост ме твоја узвисује.
36 Пода мном шириш корак мој те се глежњи моји не спотичу.
37 Прогоним непријатеље своје и достижем их, и не враћам се док их не уништим.
38 Обарам их, ни дићи се не могу, падају под ноге моје.
39 Јер ти ме опаса снагом за бој, подложи пода ме оне који се на ме дижу.
40 И непријатеља мојих шију ми предаде те посекох оне који су ме мрзили.
41 Завапише, али никог да спаси, Господа зазваше, али их не услиша.
42 Тад их смрвих као прашину на ветру, згазих их као блато на улицама.
43 Ти ме избави од људских размирица, постави ме поглаварем народима; народ који не познавах служиће мени.
44 Кад буду чули о мени, слушаће ме; синови туђински покориће се мени.
45 Синови туђински клонуше те дршћући излазе из утврда својих.
46 Живео Господ! И благословљена стена моја! И нек је узвишен Бог спасења мога!
47 Бог који ме освети и народе ми подвргну,
48 који ме избави од непријатеља мојих и издиже ме над оне који устају на ме; од човека насилнога ти ме избављаш.
49 Због тога ћу те хвалити, Господе, међу незнабошцима, и хвале певати имену твоме.
50 Он велико спасење донесе цару своме, милосрђе исказа помазанику своме, Давиду и потомству његовом довека.

СЛАВА:

19. ПСАЛАМ

Хоровођи. Псалам Давидов.
1 Небеса казују славу Божју, и свод небески објављује дело руку његових.
2 Дан дану беседу излева, и ноћ ноћи спознају открива.
3 Није то беседа нити су то речи, не чује се гласа њиховога.
4 По свој земљи мера им се шири, и до накрај света речи њихове. На небесима је сунцу шатор разапео,
5 и оно је као женик што из ложнице своје излази, радује се као јунак који своју трчи трку.
6 Од краја неба њему је излазак, и путања му до другога краја; и ништа није скривено пламену његовом.
7 Савршен је Закон Господњи — душу крепи; поуздано је сведочанство Господње — мудрим чини припростога.
8 Прȁве су одредбе Господње — срце радују; чиста је заповест Господња — очи просветљује.
9 Страх је Господњи чист, остаје довека; судови су Господњи и истинити и праведни.
10 Пожељнији су од злата, и од најчишћега; много слађи и од меда, од самотока из саћа.
11 И слуга твој прожима се њима; ко их држи, велика му плата.
12 Ко ће разумети своје преступе? И од скривених ме очисти!
13 И од охолости очувај слугу свога, да не овладају мноме. Тада ћу бити непорочан, и бићу недужан од преступа великога.
14 Биле ти угодне речи уста мојих, и мисао срца мога пред лицем твојим, Господе, стено моја и откупитељу мој!

20. ПСАЛАМ

Хоровођи. Псалам Давидов.
1 Услишио те Господ у дан невоље, штитило те име Бога Јаковљевог!
2 Послао ти помоћ из Светилишта и подупро те са Сиона!
3 Опоменуо се свих приносница твојих и примио твоју паљеницу! Села
4 Дао ти по срцу твоме и испунио сваки наум твој!
5 Клицаћемо твоме спасењу, и у име Бога својега извесити заставе. Испунио Господ све молбе твоје!
6 Сада знам да Господ спасава помазаника свога; услишаће га из својих светих небеса спасоносном снагом деснице своје.
7 Неки се уздају у бојна кола, а неки у коње; а ми ћемо се споменути имена Господа, Бога нашега.
8 Они посрнуше и падоше, а ми устасмо и усправисмо се.
9 Господе, спаси! Нека нас Цар услиши у дан кад зазовемо!

21. ПСАЛАМ

Хоровођи. Псалам Давидов.
1 Господе, твојој снази радоваће се цар, а твоме спасењу како ће тек клицати!
2 Ти му испуни чежњу срца његовога, и не одби молбу усана његових. Села
3 Јер си га предусрео благословима доброте, на главу му ставио круну од чистога злата.
4 Живот од тебе заиска, и ти му га даде, дуги низ дана за веке векова.
5 Велика је слава његова у твоме спасењу, част и достојанство ставио си на њ.
6 Јер ти му подари благослове довека, обрадова га радошћу лица свога.
7 Јер цар се узда у Господа и по милосрђу Свевишњега неће се поколебати.
8 Твоја ће рука пронаћи све непријатеље твоје, десница ће твоја пронаћи оне који тебе мрзе.
9 Поступићеш с њима као пећ огњена у време гнева свога; Господ ће их прогутати у срџби својој, и огањ ће их прождрети.
10 Род њихов затрћеш са земље, и потомство њихово међу синовима људским.
11 Јер сковаше зло против тебе; уроту смислише, али неће успети,
12 јер ћеш их присилити да окрену леђа кад на струнама свог лука стреле им у лице напнеш.
13 Узвиси се, Господе, у сили својој! А ми ћемо певати и хвалити снагу твоју.

СЛАВА:

22. ПСАЛАМ

Хоровођи. По напеву »Кошута у зору«. Псалам Давидов.
1 Боже мој, Боже мој, зашто си ме оставио? Далеко си од спасења мога и од речи мога јецања.
2 Боже мој, вапим дању, али не одговараш; и ноћу, и нема ми починка.
3 Али ти си свет, ти столујеш у хвалама Израеловим!
4 У тебе се оци наши уздаше; уздаше се, и ти их избави.
5 К теби су викали, и спасавали се; у тебе се уздали, и постидели се нису.
6 А ја сам црв, а не човек, ругло људи и презир народу.
7Сви који ме виде, подсмехују се мени; развлаче усне, кимају главом:
8 »Уздао се у Господа, нека га избави; нека га спаси ако му омиље!«
9 Јер ти си онај који ме из утробе изведе, поуздање ми даде на грудима мајке моје.
10 На те се ослањам од рођења, од утробе мајке моје ти си Бог мој.
11 Не удаљуј се од мене, јер невоља је близу, јер никога нема ко би помогао!
12 Јунци ме многи опколише, снажни бикови васански окружише мене.
13 Развалише на ме уста своја, као лав што раздире и риче.
14 Као вода разлих се, све се кости моје расуше. Срце моје поста попут воска, отапа се усред груди мојих.
15 Снага моја ко цреп се сасушила, и језик мој уз непце ми се лепи; и у прах смртни ставио си мене.
16 Јер пси ме опколили, гомила ме злочинаца окружила. Прободоше ми руке и ноге.
17 Све кости своје пребројати могу. Они гледају и зуре у ме.
18 Разделише међу собом хаљине моје и за одећу моју бацише коцку.
19 Али ти, Господе, далеко ми не буди; снаго моја, похитај ми у помоћ!
20 Избави од мача душу моју, из пасјих шапа једини ми живот!
21 Спаси ме из лављих раља и од рогова бивољих! Услишио си ме!
22 Твоје ћу име објављивати браћи својој, усред заједнице тебе ћу хвалити.
23 Који се бојите Господа, хвалите га; сво потомство Јаковљево, славите га; и сви потомци Израелови, стрепите пред њим!
24 Јер није презрео нити се гнушао биједе убогог, и није сакрио лица свога од њега; већ кад к њему завапи, он чу.
25 Од тебе долазе хвале моје у великоме збору, завете своје извршићу пред онима који се њега боје.
26 Сиромашни ће јести и наситити се, хвалиће Господа који траже њега; нека живи срце ваше довека!
27 Споменут ће се и окренути се Господу сви крајеви земаљски; и сви родови народā поклониће се пред тобом.
28 Јер Господње је царство, и он влада над народима.
29 Јешће и поклонити се сви претилници земаљски, сагнуће се пред њим сви који у прах силазе; та нико не може душу своју живом одржати.
30 Потомство ће служити њему, приповедаће се о Господу нараштају будућем.
31 Доћи ће и објављивати праведност његову народу који ће се рађати: »Он је то учинио!«

23. ПСАЛАМ

Псалам Давидов.
1 Господ је пастир мој, оскудевати нећу.
2 На пашњаке ме зелене полеже, води ме на мирне воде.
3 Душу моју окрепљује; упућује ме стазама праведности ради имена свога.
4 Па да и долином сенке смрти пролазим, зла се бојати нећу, јер ти си са мном. Твој прут и штап твој, они ме теше.
5 Стол преда мном простиреш на очи непријатељима мојим; уљем си ми главу помазао, чаша се моја прелева.
6 Засигурно, доброта и милосрђе пратиће ме све дане живота мога; и пребиваћу у дому Господњем кроз дане многе.

24. ПСАЛАМ

Псалам Давидов.
1 Господња је земља и пуноћа њезина, свет и они који пребивају на њему.
2 Јер он га на морима утемељи и на рекама учврсти.
3 Ко ће узаћи на гору Господњу? И ко ће стајати на светом месту његовом?
4 Онај у кога су руке недужне и срце чисто, кому се душа не заноси испразношћу и не куне се лажно.
5 Он ће примити благослов од Господа и праведност од Бога спасења свога.
6 То је нараштај оних који траже њега, који траже лице твоје, Боже Јаковљев! Села
7 Подигните, врата, главе своје; и дигните се, двери вечне, да уђе Цар славе!
8 Ко је тај Цар славе? Господ снажан и силан, Господ силан у боју.
9 Подигните, врата, главе своје; и дигните се, двери вечне, да уђе Цар славе!
10 Ко је тај Цар славе? Господ над војскама, он је Цар славе. Села

СЛАВА:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

КАТИЗМА 5.

25. ПСАЛАМ

Псалам Давидов.
1 К теби, Господе, уздижем душу своју!
2 У тебе се уздам, Боже мој: не дај да се постидим, не дај да се веселе нада мном непријатељи моји!
3 Та сви који на те чекају постидети се неће, постидеће се они који се олако изневере.
4 Укажи ми, Господе, путеве своје, поучи ме својим стазама!
5 Води ме у истини својој и поучи ме, јер ти си Бог спасења мога; на те чекам по сав дан.
6 Опомени се, Господе, својих смиловања и милосрђа својих, јер она су одувек.
7 Не опомињи се греха моје младости ни преступа; по милосрђу своме ти ме се опомени, ради доброте своје, о Господе!
8 Добар и правичан је Господ, зато грешнике путу подучава.
9 Понизне у правди води и понизне учи путу своме.
10 Све су стазе Господње милосрђе и истина, онима који чувају савез његов и сведочанства његова.
11 Ради имена свога, Господе, опрости моје безакоње, јер оно је велико!
12 Ко је човек који се боји Господа? Њега ће он подучити који пут да изабере.
13 Душа ће његова у добру почивати, и потомство његово баштиниће земљу.
14 Тајна Господња за оне је који га се боје, и савез ће свој њима обзнанити.
15 Очи су моје свагда према Господу, јер он ће из замке извући ноге моје.
16 Осврни се на ме и смилуј ми се, јер осамљен и јадан ја сам.
17 Тескобе се срца мога увећаше, изведи ме из невоља мојих.
18 Види мој јад и муку моју, и опрости све грехе моје.
19 Погледај непријатеље моје, јер их је много и силном ме мржњом мрзе.
20 Сачувај душу моју и избави ме; не дај да се постидим, јер се теби утекох.
21 Недужност и честитост нека ме чувају, јер на тебе чекам.
22 Искупи, Боже, Израела из свих невоља његових.

26. ПСАЛАМ

Псалам Давидов.
1 Оправдај ме, Господе, јер у недужности својој ја сам ходио и у Господа се уздао не колебајући се.
2 Истражи ме, Господе, и искушај ме, испитај ми бубреге и срце.
3 Јер милосрђе твоје пред мојим је очима и у истини твојој ходим.
4 Нисам седео с преварним људима и нећу свраћати к лицемерима.
5 Мрско ми је друштво злотворā и нећу с опакима седети.
6 У недужности руке своје перем и обилазим жртвеник твој, Господе,
7 да разгласим гласом захвалним и казујем сва чудеса твоја.
8 Господе, љубим пребивалиште дома твога и место обитавања славе твоје.
9 Не здружуј душу моју с грешницима ни живот мој с људима крвожедним;
10 на рукама им злочин, а десница им пуна мита.
11 А ја у недужности својој ходим; избави ме и милостив ми буди.
12 Нога ми стоји на равноме; у зборовима благосиљаћу Господа.

27. ПСАЛАМ

Псалам Давидов.
1 Господ је моје светло и спасење моје, кога да се бојим? Господ је бедем живота мога, пред киме да стрепим?
2 Кад злотвори навалише на ме да ми тело ждеру, моји противници и непријатељи моји, посрнуше они и падоше.
3 Ако се и војска против мене утабори, моје се срце уплашити неће; ако се и бој против мене заметне, у ово ја ћу се уздати.
4 Једно иштем од Господа, само ово тражим: да пребивам у дому Господњем све дане живота свога, да гледам красоту Господњу и размишљам у Храму његовом.
5 Јер ће ме у дан зли у сеници својој крити; сакриће ме у скровишту шатора свога, на стену ме подићи.
6 И сада се глава моја уздиже над непријатеље моје око мене; зато ћу принети жртве радосне у шатору његовом, певаћу и хвалити Господа.
7 Чуј, Господе, глас вапаја мога, и милостив ми буди и услиши ме!
8 Кад рече: »Тражите лице моје!«, моје ти срце каза: »Твоје ћу лице, Господе, тражити!«
9 Не скривај лица свога од мене, не одбиј у гневу слугу свога; ти си био помоћ моја, не напуштај ме и не остављај ме, Боже спасења мога!
10 Јер ме отац мој и мати моја оставише, али Господ ће ме прихватити.
11 Подучи ме, Господе, путу своме, и равном ме стазом поведи због непријатеља мојих.
12 Не предаји ме на вољу противницима мојим, јер устадоше на ме сведоци лажни и они који одишу насиљем.
13 У очају бејах док не поверовах да ћу видети доброту Господњу у земљи живих.
14 Чекај на Господа, ојуначи се, и оснажиће срце твоје! Да, чекај на Господа!

СЛАВА:

28. ПСАЛАМ

Псалам Давидов.
1 К теби, Господе, вапим, стено моја, не оглуши се на ме, да не бих, ако се на ме оглушиш, постао као они који у јаму силазе.
2 Чуј глас преклињања мојих када к теби вапим, кад руке своје уздижем к твојој Светињи над светињама.
3 Не повуци ме с опакима и с онима који чине безакоње, који говоре о миру са својим ближњима, а у срцу им пакост.
4 Дај им по њиховим делима и по злоћи недела њихових! Дај им по делу руку њихових, узврати им по њиховој заслузи!
5 Јер не маре за дела Господња ни за рад руку његових; разориће их, и саградити их више неће.
6 Благословљен Господ, јер чу глас преклињања мојих!
7 Господ је моја снага и штит мој; у њега се срце моје уздало, и помоћ ми дође.
8 Господ је снага њихова, он је и спасоносни бедем помазанику своме.
9 Спаси народ свој и благослови своју баштину; и паси их и носи их довека!

29. ПСАЛАМ

Псалам Давидов.
1 Дајте Господу, синови Божји, дајте Господу славу и моћ!
2 Дајте Господу славу достојну имена његовог, поклоните се Господу у красоти светости!
3 Глас Господњи над водама, Бог славе грми, Господ над многим водама!
4 Глас Господњи у снази, глас Господњи у величанству!
5 Глас Господњи ломи кедре; да, Господ ломи кедре либанске!
6 И Либан као теле поскакује, а Сирион као младо биволче.
7 Глас Господњи просеца пламенове огњене,
8 глас Господњи потреса пустињу; Господ потреса пустињу Кадис!
9 Глас Господњи чини да се млȃде кошуте и огољују шуме. И у Храму његовоме све говори: »Слава!«
10 Господ је столовао над потопом; да, Господ столује као цар довека.
11 Господ ће дати снагу народу својему, Господ ће миром благословити народ свој!

30. ПСАЛАМ

Псалам. Песма за освештавање дома Давидовог.
1 Узвисићу те, Господе, јер си ме подигао и ниси дао да се непријатељи моји радују нада мном.
2 Господе, Боже мој, к теби завапих, и ти си ме исцелио.
3 Господе, извео си ми душу из Шеола, на животу ме одржао да у јаму не сиђем.
4 Певајте Господу, побожници његови, и хвалите подсетницом светост његову!
5 Јер само за трен траје срџба његова, а читав живот доброта његова. Плач може потрајати ноћу, али јутро доноси клицање.
6 А ја рекох у благостању своме: »Нећу се поколебати никада!«
7 Господе, по твојој доброти чврста гора моја стоји. Ти сакри лице своје, те постадох сметен.
8 К теби, Господе, завапих и у Господа милост заисках:
9 »Какве ли користи од крви моје кад у јаму сиђем? Зар ће те прах хвалити? Зар ће навештати верност твоју?
10 Чуј, Господе, и милостив ми буди; Господе, буди ми помоћник!«
11 Јадиковку си моју у плес окренуо, скинуо си кострет с мене и опасао ме радошћу.
12 Зато ће ти певати слава моја и неће замукнути. Господе, Боже мој, довека ћу те хвалити!

СЛАВА:

31. ПСАЛАМ

Хоровођи. Псалам Давидов.
1 Теби се, Господе, утичем, не дај да се икада постидим; у праведности ме својој избави!
2 Пригни к мени уво своје, избави ме журно! Буди ми бедем-стена, тврђава утврђена где бих се спасао.
3 Јер ти си моја хрид и утврда моја, и ради имена свога води ме и управљај ме.
4 Извуци ме из замке коју ми наместише, јер ти си бедем мој.
5 У твоју руку предајем дух свој; ти си ме откупио, Господе, Боже истине!
6 Мрзео сам оне који обожавају ништавне идоле; а ја се у Господа уздам.
7 Клицаћу и радовати се милосрђу твоме, јер си на моју беду погледао; ти си познавао душу моју у невољи.
8 И ниси ме предао у руку непријатеља, ноге си ми поставио на пространо тле.
9 Смилуј ми се, Господе, јер сам у тескоби; од жалости слаби око моје, душа моја и тело моје.
10 Јер живот ми се троши у жалости и лета моја у уздисању. Снага ми се исцрпела због безакоња мога и кости моје усахнуше.
11 Свим својим непријатељима постао сам ругло, нарочито суседима својим, а знанцима својим страшило; који ме виде вани, беже од мене.
12 Заборављен као мртвац, ишчезао из срдаца; постао сам као разбијена посуда.
13 Јер сам чуо клеветања многих, ужас одасвуд: заједно се роте (=уроћују=кују заверу) против мене, смишљају како да ми живот одузму.
14 А ја се, Господе, у тебе уздам; и говорим: »Ти си Бог мој!«
15 Моји дани у твојој су руци: избави ме из руке непријатеља мојих, и од оних који ме прогоне.
16 Расветли лице своје над слугом својим, спаси ме по милосрђу свом!
17 Господе, не дај да се постидим што сам тебе зазвао: нек се постиде опаки, у Шеолу нек замукну!
18 Нек занеме усне лажљиве које против праведника говоре дрско, охоло и презирно.
19 О како је велика доброта твоја, коју чуваш за оне који се тебе боје, коју исказујеш онима који се теби утичу пред синовима људским!
20 Сакрићеш их у скровиште присуства свога од урота људских, склонити их у заклон од језика свадљивих.
21 Благословљен Господ, јер ми чудесно исказа милосрђе у граду утврђеном!
22 Ја наиме рекох у хитности својој: »Одбачен сам пред очима твојим!« Али ти си чуо глас мојих преклињања док сам теби вапио.
23 Љубите Господа, сви побожници његови! Господ чува верне, а многоструко узвраћа онима који поступају охоло.
24 Будите храбри и срце ће вам оснажити, сви који се у Господа уздате!

32. ПСАЛАМ

Псалам Давидов. Мисаона песма.
1 Блажен онај коме је преступ опроштен, коме је грех покривен!
2 Блажен човек коме Господ не убраја безакоње и у чијем духу нема преваре!
3 Док сам ћутао, кости ми се постараше од јецања мога по сав дан.
4 Јер дању и ноћу твоја ме рука тиштила, у сушу летњу крепкост ми се прометну. Села
5 Грех свој теби обзнаних и безакоње своје нисам крио. Рекох: »Признаћу Господу преступе своје«, и ти опрости безакоње греха мога. Села
6 Зато нек ти се моли сваки побожник у време док те се још може наћи; заиста, велике воде потопне до њега допрети неће.
7 Ти моје си скровиште; од невоље ти ћеш ме сачувати, окружити ме песмама избављења. Села
8 Поучићу те и пут ти показати којим ти је ићи; саветоваћу те, око моје над тобом ће бити.
9 Не будите као коњ, као мазга без икаквог разума: за улар им жвале и узда да би се укротили, иначе к теби не долазе.
10 Многе су муке опакоме, а ко се узда у Господа, милосрђе га окружује.
11 Веселите се у Господу и радујте се, праведници; кличите, сви који сте срца честитога!

СЛАВА:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

За Вараждинску Библију коју су превели протестанти баптисти из Вараждина, неки су у Хрватској изјавили да је поред квалитете мана јој што су изабрали неке типично српске речи попут двери нпр. То је стара словенска реч, као и многе друге (турцизми па чак и германизми) у којима болесни шовинисти виде србизме. Имамо и ми таквих, нпр. Радомир Ракић који у предговору свог Библијског речника наводи да није консултовао Бакотићев превод Светог писма јер исти није нашао на ћирилици!!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Бранко Авдагић рече

Имамо и ми таквих, нпр. Радомир Ракић који у предговору свог Библијског речника наводи да није консултовао Бакотићев превод Светог писма јер исти није нашао на ћирилици!!!

То наравно нема везе са твојим инсинуацијама, него је чисто техничко питање у време настанка књиге коју је приредио поменути ђакон.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Милан Ракић рече

То наравно нема везе са твојим инсинуацијама, него је чисто техничко питање у време настанка књиге коју је приредио поменути ђакон.

Nadam se da je tako.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...
On 1/17/2018 at 19:15, Бранко Авдагић рече

За Вараждинску Библију коју су превели протестанти баптисти из Вараждина, неки су у Хрватској изјавили да је поред квалитете мана јој што су изабрали неке типично српске речи попут двери нпр. То је стара словенска реч, као и многе друге (турцизми па чак и германизми) у којима болесни шовинисти виде србизме. Имамо и ми таквих, нпр. Радомир Ракић који у предговору свог Библијског речника наводи да није консултовао Бакотићев превод Светог писма јер исти није нашао на ћирилици!!!

Nije to srbizam, nego sjeverozapad Hr ima takvo narečje, gdje je također uglavnom zastupljena ekavica, pa se neke riječi poklapaju sa srpskim, a češće sa slovenačkim. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...