Jump to content

Псалтир према KJV

Оцени ову тему


Препоручена порука

Србизован превод, биће постављен у наставцима, који су Хрвати урадили из најпознатије Библије на енглеском језику - Библије краља Јакова тј. Џејмса Првог:

https://ru.wikipedia.org/wiki/Библия_короля_Якова

https://hr.wikipedia.org/wiki/Biblija_kralja_Jakova

https://en.wikipedia.org/wiki/King_James_Version

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ПРВА КЊИГА

КАТИЗМА 1.

ПСАЛАМ 1.

1 Блажен је човек који не иде на веће безбожничко, ни не стоји на путу грешничком, нити седи на селу подругљиваца,
2 него му је уживање у Закону Господњем, и о Закону његовом промишља дан и ноћ.
3 И биће он као стабло засађено покрај вода речних што у време своје плод доноси; и лишће му неће увенути, и напредоваће у свему што чини.
4 Нису такви безбожници, него су као плева што је ветар разноси.
5 Зато се безбожници неће на суду одржати, ни грешници у заједници праведних.
6 Јер Господ зна пут праведних, а пут безбожника ће пропасти.

ПСАЛАМ 2.

1 Зашто бесне незнабошци и народи испразност смишљају?
2 Цареви се земаљски устоличују и владари се међусобно саветују против Господа и против помазаника његовог, говорећи:
3 "Раскинимо ланце њихове, и збацимо са себе ужад њихову!"
4 Онај што у небесима столује ће се смејати, Господ ће их исмејати.
5 Тада ће им у гневу своме проговорити и јарошћу их својом узнемирити:
6 "Ја сам цара свога већ поставио на Сиону, светој гори својој.
7 Објавићу уредбу: Господ ми је рекао: 'Ти си Син мој, ја сам те данас родио.
8 Затражи од мене, и даћу ти незнабошце у баштину, и крајеве земаљске теби у посед.
9 Ти ћеш их сломити штапом гвозденим; разбити их као посуду грнчарску.' "
10 Уразумите се стога сада цареви, допустите да вас се упути, судије земаљске.
11 Служите Господу са страхом, и радујте се трепетом.
12 Љубите Сина да се не разгневи и да не погинете на путу, кад се гнев његов ускоро распламса. Блажени сви који се у њега уздају!

ПСАЛАМ 3.

Псалам Давидов: кад је бежао од својега сина Авесалома.
1 Господе, како су се намножили они који ме тлаче! Много је оних који устају против мене.
2 Много је оних који души мојој говоре: "Нема за њега помоћи у Богу!" Села.
3 Али ти, Господе, штит си мени; слава моја, и онај који ми главу подиже!
4 Завапио сам Господу гласом својим, и он ме је услишао са свете горе своје. Села.
5 Легао сам и заспао; пробудио сам се, јер ме је Господ одржао.
6 Нећу се бојати десетина хиљада људи који су се са свих страна поставили против мене.
7 Устани, Господе! Спаси ме, Боже мој! Јер си ти све непријатеље моје по образу ударио; ти си безбожнима зубе поломио.
8 Спасење припада Господу: твој је благослов на народу твоме! Села.

СЛАВА:

ПСАЛАМ 4.

Хоровођи Негинота. Псалам Давидов.
1 Кад те призовем, услиши ме, Боже, праведности моја! У тескоби ти си ме ослободио, смилуј ми се и чуј молитву моју!
2 О ви, синови људски, докле ћете славу моју изокретати у срамоту? Докле ћете љубити испразност и тражити лаж? Села.
3 Али знајте да је Господ одвојио себи онога који је побожан: Господ ће чути кад га призовем.
4 Имајте страхопоштовање и не грешите! Разговарајте са срцем својим на постељи својој, и утихните! Села.
5 Принесите жртве праведне, и у Господа се уздајте!
6 Многи говоре: "Ко ће нам показати нешто добро? Обасјај нас, Господе, светлом лица свога!
7 Ти си у срце моје ставио весеље, више него га имају они у време кад се жито њихово и вино њихово умножава.
8 У миру ћу и лећи и заспати: јер ми само ти, Господе, дајеш да пребивам у безбедности.

ПСАЛАМ 5.

Хоровођи на Нехилоту. Псалам Давидов.
1 Приклони уво, Господе, речима мојим, промишљање моје размотри!
2 Послушај глас вапаја мога, Царе мој и Боже мој, јер ћу се теби молити!
3 Јутром ћеш, Господе, глас мој чути; јутром ћу моје молитве теби усмерити и погледати горе.
4 Јер ти ниси Бог који ужива у злоћи, нити ће зло с тобом пребивати.
5 Безумни се неће пред лицем твојим одржати; ти мрзиш све оне који чине безакоње.
6 Ти ћеш уништити оне који лаж говоре; Господ се гнуша крволочног човека и човека који вара.
7 А ја ћу у дом твој доћи по многом милосрђу твоме; у страху твоме обожаваћу те у твом светом храму.
8 Води ме, Господе, у својој праведности ради непријатеља мојих; поравнај пут свој пред лицем мојим.
9 Јер верности нема у устима њиховим; нутрина је њихова пуна злоће; грло им је отворена гробница, језиком својим ласкају.
10 Уништи их, Боже! Нека падну од сопствених савета; отерај их због мноштва преступа њихових, јер су се побунили против тебе.
11 А сви који се у тебе уздају, нека се радују; нека заувек од радости кличу јер их ти штитиш; и нека они који љубе име твоје буду радосни у теби;
12 јер ти ћеш, Господе, благословити праведног, као штитом га окружити наклоношћу.

ПСАЛАМ 6.

Хоровођи Негинота на Шеминиту. Псалам Давидов.
1 Господе, немој ме корити у срџби својој, нити ме у жестини својој одгајати кажњавањем!
2 Смилуј ми се, Господе, јер сам слаб; оздрави ме, Господе, јер се муче кости моје.
3 И душа се моја јако мучи, а ти, Господе, докле ћеш тако?
4 Врати се, Господе, душу моју избави, спаси ме ради милосрђа свога!
5 Јер у смрти нема спомена на тебе; ко ће ти у гробу дати хвалу?
6 Изнемогао сам од уздисаја свога; целу ноћ постељу своју натапам; сузама својим лежај свој залевам.
7 Око моје од јада се исцрпело; постаје старо због непријатеља мојих.
8 Одлазите од мене сви ви који безакоње чините, јер је Господ чуо глас плача мога.
9 Господ је чуо молбу моју; Господ ће примити молитву моју.
10 Нека се посраме сви моји непријатељи и узнемире јако, нека се врате и сместа постиде.

СЛАВА:

ПСАЛАМ 7.

Шигаион Давидов који је испевао Господу због речи Хуса Венијаминовца.
1 Господе, мој Боже, у тебе се уздам, спаси ме од свих који ме прогоне, и избави ме,
2 да ми душу не растргну као што лав раздире док никога нема да избавља.
3 Господе, мој Боже, ако сам учинио ово: ако је неправда на рукама мојим;
4 ако сам злом узвратио ономе који је у миру био са мном (да, избавио сам онога који ми је без разлога непријатељ!),
5 нека непријатељ душу моју прогони и зграби је; да, нека ми живот на земљу згази, а част моју положи у прашину! Села
6 Устани, Господе, у срџби својој, подигни се због беса непријатеља мојих; и пробуди се, ради мене за суд који си заповедио.
7 Тако ће заједница народа тебе окружити; ради њих се стога врати у висину!
8 Господ ће судити народу; суди ми, Господе, по праведности мојој и по честитости мојој што је у мени.
9 Нека се злоћа безбожних докрајчи, а ти учврсти праведника; јер Бог праведни испитује срца и бубреге.
10 Штит је мој од Бога који спашава честитог у срцу.
11 Бог суди праведно, и срди се Бог на зликовца сваки дан.
12 Ако се тај не обрати, он ће мач свој наоштрити; лук је свој напео и припремио га.
13 И за њега је припремио оруђе смрти; одређује стреле своје против прогонилаца.
14 Гле, он има трудове неправде; и зачео је неваљалштином, а изродио лажи.
15 Копао је рупу и ископао, те упао у јаму коју је начинио.
16 Његова ће се неваљалштина вратити на главу његову, и насиље његово спустити на теме његово.
17 Славићу Господа према праведности његовој; и певати хвалу имену Господа Свевишњега.

ПСАЛАМ 8.

Хоровођи на Гититу. Псалам Давидов.
1 Господе, Господе наш, како је узвишено име твоје по свој земљи; ти, који си славу своју над небеса поставио.
2 Из уста деце и одојчади снагу си одредио због непријатеља својих, да можеш ућуткати непријатеља и осветника.
3 Кад посматрам небеса твоја, дело прстију твојих: месец и звезде које си одредио,
4 шта је човек да га се опомињеш и син човечји да га посећујеш?
5 Јер си га учинио тек мало мањим од анђела, те га овенчао славом и чашћу.
6 Дао си му власт над делима руку својих, све си поставио под ноге његове:
7 све овце и волове, да, и звери пољске;
8 птице небеске и рибе морске, и све што пролази стазама морским.
9 Господе, Господе наш, како је величанствено име твоје по свој земљи!

СЛАВА:
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

КАТИЗМА 2.

ПСАЛАМ 9.

Хоровођи на Мутлабену. Псалам Давидов.
1 Славићу те, Господе, свим срцем својим, објављиваћу сва чудесна дела твоја.
2 Веселићу се и радовати у теби, певаћу хвалу имену твоме, о Свевишњи!
3 Кад непријатељи моји буду враћени натраг, пашће и пропасти у присутности твојој.
4 Јер ти си подржао право моје и парницу моју; ти си сео на престо судећи праведно.
5 Ти си укорио незнабошце, уништио безбожне, име си им избрисао увек и заувек.
6 О ти непријатељу, пустошења су трајно престала, а ти си градове рушио; спомен њихов с њима је пропао.
7 Али ће Господ остати заувек, престо је своје припремио за суд.
8 И он ће свету судити у праведности, пресудиће народу у честитости.
9 Господ ће бити и уточиште потлаченом, уточиште у временима невоље.
10 А они који познају име твоје у тебе ће се уздати; јер ниси, Господе, напустио оне који те траже.
11 Певајте хвале Господу који на Сиону пребива; објавите међу људима дела његова!
12 Кад он истражује крви проливене, опомиње их се; не заборавља вапај понизних.
13 Смилуј ми се, Господе, промотри невољу моју коју трпим од оних који ме мрзе; ти, који ме уздижеш изнад врата смрти,
14 да бих објавио сву славу твоју на вратима кћери Сионске. Радоваћу се у спасењу твоме.
15 Незнабошци су упали у јаму коју су сами начинили; у мрежу коју су сакрили ухваћена је нога њихова.
16 Господ је познат по суду што га извршава; безбожник се уловио у дело сопствених руку. Хигајон. Села.
17 Безбожници ће се у пакао вратити, и сви народи који Бога заборављају.
18 Јер невољник неће бити увек заборављен, ишчекивање сиромаха неће заувек пропасти.
19 Устани, Господе, нека човек не надвлада, нека незнабошци буду осуђени пред лицем твојим.
20 Страх им утерај, Господе, да народи могу себе упознати да су само људи. Села.

ПСАЛАМ 10.

1 Зашто стојиш далеко, Господе, зашто се скриваш у временима невоље?
2 Безбожни у охолости сиромаха прогоне; нека се ухвате у справе које су сами измислили.
3 Јер се безбожни хвалише жељом срца свога, и благосиља похлепног кога се Господ гнуша.
4 У охолости лица својега безбожник Бога не тражи; у свим размишљањима његовим нема Бога.
5 Путеви су његови увек тегобни; твоји су судови далеко горе, изван видика његовог, а он се свим непријатељима својим подсмехује.
6 У срцу је свом рекао: "Нећу се поколебати, нећу никад пасти у недаћу."
7 Уста су му пуна клетве и преваре и подвале; под језиком је његовим неваљалштина и испразност.
8 Седи у скровиштима сеоским, на тајним местима убија недужног; очи му вребају сиромаха.
9 У заседи чека потајно као лав у јазбини својој, чека у заседи да ухвати сиромаха; хвата сиромаха кад га увлачи у мрежу своју.
10 Чучи, сагиње се, да би јадник пао од силине његове.
11 У срцу је своме рекао: "Бог је заборавио, скрива лице своје; никада видети неће!"
12 Устани, Господе, Боже, подигни руку своју, не заборави понизне!
13 Зашто безбожник Бога презире? У срцу је својему рекао: "Ти нећеш то истражити."
14 Ти си то видио; јер проматраш неваљалштину и пркос, да руком својом наплатиш; јадник се теби предаје, ти си помоћник сирочету.
15 Сатри руку безбожноме и зломе, истражи злоћу његову док више ниједну не нађеш.
16 Господ је цар увек и заувек, незнабошци су нестали из земље његове.
17 Господе, чуо си жељу понизних, ти ћеш припремити срце њихово, приклонићеш своје уво да чује:
18 да досудиш право сирочету и потлаченом, да човек земаљски не може више тлачити.

СЛАВА:

ПСАЛАМ 11.

Хоровођи. Псалам Давидов.
1 У Господа се уздам; како ви души мојој говорите: "Утекни као птица у гору своју"?
2 Јер, ево, безбожници су лук свој напели, стрелу су своју на тетиву наместили, да могу тајно устрелити честитог у срцу.
3 Ако темељи буду уништени, шта праведан може учинити?
4 Господ је у своме светом храму, престо је Господњи у небу. Очи његове гледају, веђе његове испитују синове људске.
5 Господ испитује праведног, али безбожнога и онога што љуби насиље душа његова мрзи.
6 На безбожне ће даждити замкама, огњем и сумпором, и буром страшном; то ће бити део чаше њихове.
7 Јер праведан Господ љуби праведност; лице његово честити гледају.

ПСАЛАМ 12.

Хоровођи. На Шеминиту. Псалам Давидов.
1 Помози, Господе, јер понестаје човека побожног; јер верни нестају међу синовима људским!
2 Они испразности говоре, сваки са ближњим својим; уснама ласкавим и срцем дволичним говоре.
3 Господ ће затрти све усне ласкаве, и језик што охолости говори.
4 Ко је рекао: "Језиком својим ми ћемо надвладати, усне су наше својина наша; ко је господар над нама?"
5 "Због тлачења сиромаха, због уздисаја невољника сада ћу устати", говори Господ, "ставићу га на безбедно од оног који се њему подсмехује."
6 Речи Господње речи су чисте, као сребро прокушано у пећи земљаној, седам пута прочишћено.
7 Ти ћеш их одржати, Господе, сачувати их од нараштаја овог заувек.
8 Безбожници ходају на све стране кад су најподлији људи узвишени.

ПСАЛАМ 13.

Хоровођи. Псалам Давидов.
1 Докле ћеш ме, Господе, заборављати? Заувек? Докле ћеш лице своје од мене скривати?
2 Докле ћу се саветовати у души својој, свакодневно се жалостити у срцу своме? Докле ће се непријатељ мој нада мном уздизати?
3 Размотри, чуј ме, Господе, Боже мој! Просветли очи моје да не заспим на смрт,
4 да непријатељ мој не каже: "Надвладао сам га!", и да се они који ме узнемирују не радују кад посрнем.
5 Али сам се ја у милосрђе твоје уздао; моје ће се срце радовати у спасењу твоме!
6 Певаћу Господу, јер ми је дарежљив био.

ПСАЛАМ 14.

Хоровођи. Псалам Давидов.
1 Безумник је у срцу своме рекао: "Нема Бога!" Покварени су, одвратна су дела чинили, нема никога који чини добро.
2 Господ је с неба погледао на синове људске да види ако има онде неко ко је разумео и ко тражи Бога.
3 Сви су застранили, заједно се окаљали, нико да чини добро, нема ни једнога.
4 Зар сви који безакоње чине немају спознају, који народ мој изједају као да хлеб једу, и Господа не призивају?
5 Онде су били у страху великом, јер Бог је са нараштајем праведним.
6 Осрамотили сте савет сиромаха, јер му је Господ уточиште.
7 О, да спасење Израелу дође са Сиона! Кад Господ врати народ свој из ропства, Јаков ће се радовати, Израел ће се веселити.

СЛАВА:

ПСАЛАМ 15.

Псалам Давидов.
1 Господе, ко ће обитавати у шатору твоме, ко ће пребивати на светој гори твојој?
2 Онај ко ходи честито и поступа праведно, и говори истину у срцу своме;
3 не клевеће језиком својим, не чини зло ближњему своме, нити наноси погрду суседу своме;
4 у чијим је очима подлац презрен; али поштује оне који се боје Господа; онога који се заклиње на своју штету и не мења;
5 онај који не даје свој новац уз камате, нити узима мито против недужнога. Онај који ово чини никада се неће поколебати.

ПСАЛАМ 16.

Миктам Давидов.
1 Сачувај ме, Боже, јер се у тебе уздам!
2 Душо моја, рекла си Господу: "Ти си мој Господ; доброта моја не досеже до тебе,
3 него до светих и до племенитих који су на земљи; у њима је све моје уживање.
4 Умножиће се патње своје они који журе за другим боговима; њихове крвне жртве леванице нећу приносити, нити ћу имена њихова на усне своје стављати.
5 Господ је део баштине моје и чаше моје; ти држиш судбину моју.
6 Пали су ми канапи на места угодна; да, имам дивну баштину!
7 Благосиљаћу Господа који ми је дао савет; нутрина ме моја и ноћима упућује.
8 Господа сам увек пред себе поставио; јер ми је здесна, поколебати се нећу.
9 Зато се срце моје весели и слава се моја радује; и тело ће моје у нади почивати,
10 јер нећеш душу моју у паклу оставити, нити допустити да Свети твој угледа трулеж.
11 Показаћеш ми пут живота; у присутности својој пуноћу радости, у десници твојој задовољства су за сва времена.

ПСАЛАМ 17.

Молитва Давидова.
1 Чуј правицу, Господе, на вапај се мој обазри; послушај молитву моју што не долази са усана лажљивих.
2 Нека ми из присуства твога пресуда изађе, нека очи твоје угледају оно што је право.
3 Ти си срце моје испитао, ноћу си ме походио; искушај ме и нећеш ништа наћи. Наумио сам да уста моја неће преступити!
4 Што се тиче дела људских, по речи усана твојих сачувао сам се од стаза рушилаца.
5 Задржи кораке моје на стазама својим, да се стопала моја не поклизну.
6 Призвао сам те, Боже, јер ћеш ме чути; пригни к мени уво своје и чуј беседу моју!
7 Покажи чудесну благост своју, о ти, који оне који се у тебе уздају, десницом својом спасаваш од оних што се против њих подижу.
8 Чувај ме као зеницу ока; сакриј ме под сену крила својих
9 од безбожника који ме тлаче, од смртних непријатеља мојих који ме опкољују.
10 Затворили су се у своја властита сала, устима својим охоло говоре.
11 Наше су кораке сада опколили; упрли су очи своје усмеривши их се на земљу
12 као кад лав чезне за пленом својим и као лавић што вреба на тајним местима.
13 Устани, Господе, предусретни га, обори га! Избави душу моју од безбожнога који је твој мач,
14 од људи који су твоја рука, Господе, од људи света овога, који свој удео имају у овом животу и којима си трбух напунио благом скривеним: обилују синовима и свој вишак остављају одојчади својој.
15 А шта је до мене, ја ћу у праведности лице твоје гледати; бићу задовољан, кад се пробудим с твојим ликом.

СЛАВА:
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

КАТИЗМА 3.

ПСАЛАМ 18.

Хоровођи. Псалам Давида, слуге Господњег, који је изрекао Господу речи ове песме у дану кад га је Господ избавио из руке свих његових непријатеља и из руке Саулове. Тада је рекао:
1 Љубићу те, Господе, снаго моја.
2 Господ је стена моја и утврда моја и избавитељ мој; Боже мој, снаго моја у коју ћу се поуздати; заштитниче мој и роже спасења мога, висока тврђаво моја.
3 Призваћу Господа, достојног да буде прослављен; тако ћу бити спасен од непријатеља својих.
4 Опколиле су ме патње смрти, и престрашиле ме бујице безбожника.
5 Окружиле су ме патње паклене, замке смрти су ме запречиле.
6 У тескоби сам својој призвао Господа, и завапио Богу своме; он је из храма свога чуо глас мој и вапај је мој пред њега стигао, баш у уши његове.
7 Тада се земља потресла и уздрхтала, и темељи се гора покренули и потресли, јер се он разгневио.
8 Из носница се његових дим подизао, а из уста је његових огањ прождирао, угљевље се од тога запалило.
9 И небеса је он свинуо те сишао, а тама му била под ногама,
10 и сјео је на херувима те полетео; да, на крилима је ветра одлетео.
11 Таму је начинио својим тајним мјестом; заклон су његов око њега биле воде тамне и густи облаци небески.
12 Од сјаја пред њим пролазили су густи облаци, туча и угљевље огњено.
131 загрмео је Господ у небесима, и Свевишњи је заорио гласом својим, тучом и угљевљем огњеним.
14 Да, стреле је своје одапео и распршио их, и муње је испалио те их растерао.
15 Тада су се корита вода показала и открили се темељи света од прекора твога, Господе, од олујног даха носница твојих.
16 Покренуо се с висине, прихватио ме, извукао ме из вода многих;
17 избавио ме од јаког непријатеља мога и од оних који су ме мрзили, јер су били прејаки за мене.
18 Претекли су ме у дан несреће моје, али ми је Господ био подршка;
19 те ме извео на пространо мјесто, и избавио ме, јер сам му омилео.
20 Господ ме је наградио по праведности мојој, по чистоћи руку мојих узвратио ми,
21 јер сам чувао путеве Господње и нисам злобно одступио од Бога свога.
22 Јер су сви судови његови преда мном, и нисам одредбе његове од себе одбацио.
23 И био сам честит пред њим и чувао сам се од безакоња свога.
24 Стога ми је Господ узвратио по праведности мојој, по чистоћи руку мојих у очима његовим.
25 Са милосрдним ти си милосрдан, са честитим човеком ти си честит;
26 са чистим ти си чист, а са пркоснима ти се показујеш пркосан.
27 Јер ти ћеш спасти народ потиштен, а понизићеш поносите.
28 Јер ти ћеш светиљку моју упалити; Господ, Бог мој, осветлиће тмину моју.
29 Јер с тобом сам јуришао на чету непријатељску, и са Богом сам својим преко зида прескакао.
30 А што се тиче Бога, пут је његов савршен; реч је Господња прокушана. Он је заштитник свима који се у њега уздају.
31 Јер ко је Бог осим Господа, или ко је стена осим Бога нашега?
32 То је Бог који ме снагом опасује и чини пут мој савршеним;
33 он чини ноге моје као у кошуте, и поставља ме на висине моје.
34 Он руке моје за бој поучава, тако да је лук челични поломљен мишицама мојим.
35 Ти си ми дао и штит спасења свога, и десница ме је твоја подигла, а благост ме твоја великим учинила.
36 Ти си кораке моје пода мном проширио, да се нога моја није оклизнула.
37 Прогонио сам непријатеље своје и сустигао их; и нисам се вратио док нису били истребљени.
38 Ранио сам их да се нису могли подићи; пали су под ноге моје.
39 Јер ти си ме снагом опасао за борбу, под ноге си моје подложио оне који су се против мене подизали.
40 Предао си ми и шије непријатеља мојих, да бих уништио оне који ме мрзе.
41 Завапили су, али никога да их спаси; и Господу су завапили, али им није одговорио.
42 Тада сам их смрвио као прашину на ветру, бацио сам их као блато на улице.
43 Ти си ме избавио од људских препирања; поставио си ме поглаварем незнабошцима; народ кога нисам познавао, мени ће служити.
44 Чим буду чули о мени, биће ми послушни; туђинци ће се мени покорити.
45 Туђинци ће ишчезнути и престрашени изаћи из ограђених места својих.
46 Господ живи и нека буде благословљена стена моја; и нека Бог спасења мога буде узвишен!
47 Бог је онај који ме освећује и људе ми подвргава.
48 Он ме избавља од непријатеља мојих; да, ти ме подижеш изнад оних који се против мене подижу; ти си ме избавио од човека насилног.
49 Стога ћу ти захваљивати међу незнабошцима, Господе, и певати хвале имену твоме.
50 Велико избављење он цару своме даје; и милосрђе исказује помазанику своме, Давиду, и семену његовом за сва времена.

СЛАВА:

ПСАЛАМ 19.

Хоровођи. Псалам Давидов.
1 Небеса објављују славу Божју, и свод небески обзнањује дело руку његових.
2 Дан дану износи беседу, и ноћ ноћи обзнањује спознају.
3 Нема говора ни језика где се глас њихов није чуо.
4 Мера се њихова раширила по свој земљи, а речи њихове до краја света. У њима је разапео шатор сунцу
5 које као женик из одаје своје излази, и радује се као човек јаки који трчи трку.
6 Излазак је његов од краја неба, и путања његова до свршетака његових; и ништа није скривено од топлоте његове.
7 Закон је Господњи савршен, душу преобраћује; сведочанство је Господње поуздано, мудрим чини једноставног.
8 Одредбе су Господње исправне, срце радују; заповест је Господња чиста, очи просветљује.
9 Страх је Господњи чист, траје заувек; судови су Господњи истинити, сви скупа праведни.
10 Пожељнији су од злата, да, од пуно злата чистога; слађи и од меда, и од меда из саћа.
11 Штавише, слуга је твој по њима опомињан; у држању одредби велика је награда.
12 Ко ће схватити своје погрешке? Очисти ме од потајних погрешака!
13 Чувај слугу свога и од дрскости; нека немају власти нада мном. Тада ћу бити честит, и бићу недужан од великог преступа.
14 Нека буду угодне речи уста мојих и промишљање срца мога нека буде угодно пред тобом, Господе, снаго моја и откупитељу мој!

ПСАЛАМ 20.

Хоровођи. Псалам Давидов.
1 Господ те услишио у дан невоље; бранило те име Бога Јаковљевог!
2 Послао ти помоћ из Светиње и оснажио те са Сиона!
3 Споменуо се свих приноса твојих и примио твоју жртву паљеницу! Села.
4 Одобрио ти по срцу твоме и испунио сваки савет твој!
5 Радоваћемо се у спасењу твоме и у име Бога свога дизаћемо барјаке. Испунио Господ све молбе твоје!
6 Сада знам да Господ спасава помазаника свога; услишиће га из свог светог неба спасоносном снагом деснице своје.
7 Неки се уздају у бојна кола, а неки у коње, а ми ћемо се опоменути имена Господа, Бога нашега.
8 Они су се по поклизнули и пали, а ми смо се дигли и усправно стојимо.
9 Спаси, Господе! Нека нас цар услиши кад га призовемо!

ПСАЛАМ 21.

Хоровођи. Псалам Давидов.
1 Цар ће се у снази твојој веселити, Господе, а у спасењу твоме како ће се силно радовати!
2 Ти си му остварио жељу срца његовог, и ниси одбио молбу усана његових. Села.
3 Јер га предусрећеш благословима доброте, на главу му стављаш круну од чистога злата.
4 Он је од тебе живот затражио, и ти си му то дао: дужину дана увек и заувек.
5 Велика је слава његова у спасењу твоме, част и достојанство на њега си положио.
6 Јер си га учинио најблагословљенијим заувек; јако си га обрадовао лицем својим.
7 Јер се цар узда у Господа и по милосрђу Свевишњега неће се поколебати.
8 Рука ће твоја наћи све непријатеље твоје; десница ће твоја пронаћи све оне који те мрзе.
9 Поступићеш с њима као пећ ужарена у време срџбе своје; Господ ће их прогутати у гневу своме, и огањ ће их прождрети.
10 Плод ћеш њихов затрти са земље, и семе њихово међу синовима људским.
11 Јер су смерали зло против тебе; смишљали су злобан план којег нису кадри спровести.
12 Зато ћеш учинити да окрену леђа своја; припремићеш стријеле своје на тетивама лука свога према лицу њиховом.
13 Буди узвишен, Господе, у снази својој! Ми ћемо певати и славити моћ твоју.

СЛАВА:

ПСАЛАМ 22.

Хоровођи. На Аијелет Шахару. Псалам Давидов.
1 Боже мој, Боже мој, зашто си ме оставио? Зашто си далеко од запомагања мога, и од речи јаукања мога.
2 Боже мој, вапим дању, али ти не чујеш; и ноћу, и нисам се утишао.
3 Али ти си свет, о ти који станујеш у хвалама Израеловим!
4 Наши су се очеви у тебе уздали, уздали су се и ти си их избавио.
5 Теби су завапили, и били су избављени; у тебе су се уздали и нису се постидели.
6 Али ја сам црв, а не човек; срамота људима и презрен од народа.
7 Сви који ме виде, подсмехују ми се, прће усну, машу главом, говорећи:
8 "Поуздао се у Господа да га избави; нека га избави, будући да је у њему уживао."
9 Али ти си онај који ме је из утробе извадио, дао си ми наду на грудима мајке моје.
10 На тебе сам управљен од утробе; ти си Бог мој од утробе мајке моје.
11 Не удаљуј се од мене, јер близу је невоља; јер никога нема да би помогао.
12 Бикови су ме многи опколили, јаки су ме бикови васански притиснули унаоколо.
13 Развалили су на мене уста своја, као прождрљиви и ричући лав.
14 Разлио сам се као вода, и све су кости моје ишчашене, срце је моје као восак; растопило се усред груди мојих.
15 Снага се моја као разломљени цреп исушила, и језик се мој лепи уз непце моје; и ти си ме ставио у прах смртни.
16 Јер су ме пси опколили, скуп безбожника ме окружио; проболи су руке моје и ноге моје.
17 Пребројити могу све кости своје; они гледају и зуре у мене.
18 Одећу моју деле међу собом, а за моје рухо бацају коцке.
19 Али ти, Господе, не буди далеко од мене, о снаго моја, пожури ми у помоћ!
20 Избави душу моју од мача, љубљену моју од пасје снаге.
21 Спаси ме од лављих раља, од рогова једнорогих, јер си ме услишио!
22 Објављиваћу име твоје браћи својој, усред заједнице тебе ћу славити.
23 Ви који се бојите Господа, хвалите га; све семе Јаковљево, величајте га; и бојте се њега све семе Израелово!
24 Јер он није презрео нити се гнушао патње патника, нити је сакрио од њега лице своје; него, кад је к њему завапио, чуо га је.
25 Од тебе ће бити хвала моја у заједници великој; извршићу завете своје пред онима који се њега боје.
26 Кротки ће јести и бити задовољни, хвалиће Господа који га траже; нека срце ваше живи заувек!
27 Сви ће се крајеви света опоменути и окренути ка Господу; и сва ће племена народа исказивати обожавање се пред тобом.
28 Јер царство припада Господу, и он је владар над народима.
29 Сви који су претили на земљи јешће и исказивати обожавање, сви који у прах силазе пред њим ће се поклонити; и нико не може живом очувати душу своју.
30 Семе потомства ће њему служити; биће убројено Господу као нараштај.
31 Доћи ће и објављивати праведност његовом народу који ће се рађати, да је он то учинио.

ПСАЛАМ 23.

Псалам Давидов.
1 Господ је пастир мој; ни у чему ја нећу оскудевати.
2 Одмара ме на зеленим пашњацима; води ме до мирних вода.
3 Обнавља душу моју; води ме стазама праведности ради имена свога.
4 Да, кад бих кроз долину сенке смрти ходио, зла се нећу бојати, јер ти си са мном; прут твој и штап твој, пружају ми утеху.
5 Ти простиреш трпезу преда мном у присутности непријатеља мојих; уљем си ми главу помазао, чаша се моја прелева.
6 Доиста, доброта и милосрђе пратиће мене све дане живота мога; у Господњем ћу дому пребивати заувек.

ПСАЛАМ 24.

Псалам Давидов.
1 Земља је Господња и пуноћа њезина, свет и они који на њему пребивају.
2 Јер он га је на морима утемељио и на водама га учврстио.
3 Ко ће узићи на гору Господњу? Ко ће стајати на светом месту његовом?
4 Онај који има недужне руке и чисто срце, онај који не уздиже душу своју ка таштини, нити се куне преварно.
5 Он ће од Господа примити благослов, и праведност од Бога спасења свога.
6 Ово је нараштај оних који га траже, који траже лице твоје, о Јакове! Села.
7 Подигните главе своје, о врата; и будите уздигнуте двери вечне, па ће ући Цар славе!
8 Ко је тај Цар славе? Господ снажан и моћан, Господ моћан у бици.
9 Подигните главе своје, о врата, и уздигните се, двери вечне, па ће ући Цар славе!

СЛАВА:
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tu i tamo je ostala po koja reč na ijekavici. To je isto srpski jezik. Na kraju ću sve još jednom detaljno pregledati i izbaciti takve reči i postaviti u odeljak "Download" pdf i aplikaciju za androide. Na hrvatski sam svojevremeno preradio Psaltir u Čarnićevom prevodu, tako da su mi ekavica i ijekavica, hrvatski i srpski podjednako moji. A nije problem i preraditi nešto i na srpsku ijekavicu...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

КАТИЗМА 4.

ПСАЛАМ 25.

Псалам Давидов.
1 К теби, Господе, душу своју уздижем.
2 Боже мој, у тебе се уздам, не допусти да се посрамим, не допусти да непријатељи ликују нада мном!
3 Доиста, нека се не посрами нико к на тебе чека; нека се посраме они који без повода поступају погрешно.
4 Покажи ми путеве своје, Господе! Поучи ме стазама својим!
5 Води ме у истини својој, и поучи ме, јер ти си Бог спасења мога; на тебе чекам цели дан.
6 Спомени се, Господе, нежних милосрђа својих и благости својих; јер оне су од давнина.
7 Не опомињи се греха младости моје, ни преступа мојих; по милосрђу своме ти ме се опомени, ради доброте своје, Господе!
8 Добар је и честити Господ; стога ће грешнике путу поучити.
9 Кротке ће по свом просуђивању водити, и кротке ће путу своме поучавати.
10 Сви су путеви Господњи милосрђе и истина, онима који чувају савез његов и сведочанства његова.
11 Ради имена свога, Господе, опрости безакоње моје, јер оно је велико!
12 Ко је човек који се боји Господа? Њега ће он поучавати путу који ће одабрати.
13 Душа ће његова у добру пребивати; и семе ће његово земљу баштинити.
14 Тајна је Господња с онима који се њега боје; и њима ће он савез свој обзнанити.
15 Очи су моје увек управљене према Господу, јер он ће ноге моје из мреже извући.
16 Окрени се према мени и смилуј ми се, јер ја сам напуштен и потиштен.
17 Повећале су се невоље срца мога; извади ме из тескоба мојих.
18 Погледај на невољу моју и бол моју, и опрости све грехе моје.
19 Промотри непријатеље моје, јер их је много, и мрзе ме с мржњом окрутном.
20 Чувај душу моју и избави ме; не допусти да се посрамим, јер се у тебе уздам.
21 Нека ме поштење и честитост чувају, јер на тебе чекам.
22 Откупи Израела, Боже, из свих невоља његових!

ПСАЛАМ 26.

Псалам Давидов.
1 Пресуди ми, Господе, јер сам у поштењу своме ходио, и уздао се у Господа; зато нећу склизнути.
2 Испитај ме, Господе, и искушај ме; истражи бубреге моје и срце моје.
3 Јер благост је твоја пред очима мојим, и у истини сам твојој ходио.
4 Нисам седео са таштим особама, нити ћу ићи са лицемерима.
5 Мрзео сам збор злочинаца, и нећу седети са безбожницима.
6 Опраћу руке своје у недужности; тако ћу обилазити жртвеник твој, Господе,
7 да могу разгласити гласом захвалности и причати о свим чудесним делима твојим.
8 Господе, љубио сам пребивалиште дома твога, и место где част твоја пребива.
9 Не сабири душу моју са грешницима, ни живот мој са крволочним људима,
10 на чијим је рукама неваљалштина, а десница њихова пуна мита.
11 А шта је до мене, ја ћу у поштењу своме ходити; откупи ме и буди ми милостив.
12 Нога моја стоји на равном месту; у заједницама ћу благосиљати Господа.

ПСАЛАМ 27.

Псалам Давидов.
1 Господ је светло моје и спасење моје, кога ћу се бојати? Господ је снага живота мога, кога ћу се плашити?
2 Кад су безбожници, непријатељи и противници моји, дошли на мене да ми тело једу, спотакли су се и пали.
3 Ако се војска против мене утабори, срце се моје неће бојати; ако против мене рат избије, у овоме ће бити моје поуздање.
4 Једно сам желео од Господа, ово ћу затражити: да могу пребивати у дому Господњем све дане живота свога, да гледам дивоту Господњу и истражујем у храму његовом.
5 Јер у време невоље он ће ме у заклону своме крити, у тајности шатора свога он ће ме сакрити; на стену ће ме подигнути.
6 И сада ће глава моја бити уздигнута над непријатеље моје око мене. Зато ћу у шатору његовом приносити жртве радости; певаћу, да, хвале ћу певати Господу.
7 Чуј, Господе, кад вапим гласом својим, смилуј ми се и услиши ме!
8 Кад си говорио: "Тражите лице моје!" Срце моје ти је рекло: "Лице ћу твоје, Господе, тражити!"
9 Не скривај од мене лице своје, не одбацуј у гневу слугу свога; ти си био помоћ моја, не остављај ме нити ме не напуштај, Боже спасења мога!
10 Када ме и отац мој и мати моја напусте, Господ ће ме тада узети.
11 Учи ме путу своме, Господе, и стазом ме равном води ради непријатеља мојих.
12 Немој ме предати на вољу непријатељима мојим, јер су лажни сведоци против мене устали и дишу окрутношћу.
13 Клонуо сам док нисам поверовао да ћу видети доброту Господњу у земљи живих.
14 Чекај на Господа, охрабри се, и он ће оснажити срце твоје; чекај, кажем, на Господа!

СЛАВА:

ПСАЛАМ 28.

Псалам Давидов.
1 К теби вапим, Господе, стено моја; не оглуши се на мене, да не бих, ако се на мене оглушиш, постао као они који у јаму силазе.
2 Чуј глас молби мојих, кад к теби вапим, кад подижем руке према твоме светом пророчишту.
3 Не одбаци ме с безбожнима и с онима који безакоње чине, који ближњима својима о миру говоре, а неваљалштина је у срцима њиховим.
4 Дај им по делима њиховим и по злоћи настојања њихових; дај им по делу руку њихових, узврати им оно што заслужују.
5 Јер се не обазиру на дела Господња, нити на деловање руку његових; уништиће их и неће их изградити.
6 Благословљен нека је Господ, јер је чуо глас молби мојих!
7 Господ је снага моја и штит мој; срце се моје у њега уздало, и помогло ми је. Зато се срце моје силно радује, те ћу га песмом својом славити.
8 Господ је снага њихова, и он је спасоносна снага помазанику своме.
9 Спаси народ свој и благослови баштину своју, те их паси и подигни заувек!

ПСАЛАМ 29.

Псалам Давидов.
1 Дајте Господу, ви моћници, дајте Господу славу и снагу!
2 Дајте Господу славу што припада имену његовом; исказујте обожавање Господу у светој лепоти!
3 Глас је Господњи над водама, Бог славе грми; Господ је над многим водама!
4 Глас је Господњи моћан; глас је Господњи пун величанства!
5 Глас Господњи ломи кедре; да, Господ ломи кедре либанске!
6 И он их потиче да као теле поскакују; Либан и Сирион поскакују као млади једнорог.
7 Глас Господњи раздваја пламенове огњене.
8 Глас Господњи потреса пустињу; Господ потреса пустињу Кадис!
9 Глас Господњи чини да се младе кошуте и огољују шуме; а у храму његовом сваки говори о слави његовој.
10 Господ столује над потопом; да, Господ столује као Цар заувек.
11 Господ ће дати снагу народу своме; Господ ће народ свој миром благословити!

ПСАЛАМ 30.

Псалам. Песма посвећења дома Давидовог.
1 Узвисиваћу те, Господе, јер си ме подигао и ниси дао противницима мојим да се радују нада мном.
2 Господе, Боже мој, вапим к теби и ти си ме оздравио.
3 Господе, ти си душу моју из гроба извео; на животу си ме одржао да не сиђем у јаму.
4 Певајте Господу, сви свети његови, и дајте хвале на спомен светости његовој.
5 Јер срџба његова за тренутак траје; у наклоности је његовој живот. Плач може потрајати за једну ноћ, али ујутро долази радост.
6 А ја сам у благостању своме рекао: "Никада се нећу поколебати!"
7 Господе, по наклоности својој учинио си да гора моја чврсто стоји; лице си своје сакрио и ја сам се узнемирио.
8 Завапио сам к теби, Господе, и Господу сам молбе упућивао.
9 Какве користи од крви моје кад сиђем у јаму? Хоће ли те прах хвалити? Хоће ли објављивати истину твоју?
10 Чуј, Господе, и смилуј ми се; Господе, буди помоћник мој!
11 Ти си ми жаловање у плес окренуо; кострет си мој скинуо и опасао ме весељем,
12 да ти слава моја до краја може хвалу певати и не ућутати. Господе, Боже мој, теби ћу захваљивати заувек!

СЛАВА:

ПСАЛАМ 31.

Хоровођи. Псалам Давидов.
1 У тебе се, Господе, уздам; не допусти да се икада посрамим. У праведности ме својој избави!
2 Пригни к мени уво своје; брзо ме избави! Буди моја чврста стена, као дом заштите да ме спаси.
3 Јер ти си стена моја и утврда моја. Зато ме ради имена свога води и усмеравај ме.
4 Извуци ме из мреже коју су ми потајно поставили, јер ти си снага моја.
5 У руку твоју предајем дух свој; ти си ме откупио, Господе, Боже истине!
6 Мрзео сам оне који цене испразности преварне; а ја се уздам у Господа.
7 Бићу весео и радостан у милосрђу твоме, јер си увидео невољу моју; душу си моју познавао у недаћама,
8 и ниси ме затворио у руци непријатеља; ноге си моје поставио на пространо место.
9 Смилуј ми се, Господе, јер сам у невољи; од жалости се исцрпело око моје, душа моја и утроба моја.
10 Јер се живот мој од жалости потрошио и године моје од уздисања; снага моја нестаје због безакоња мога, и кости су се моје истрошиле.
11 Био сам на срамоту међу непријатељима својим, а посебно међу ближњима својим, и страх знанцима својим; они који су ме видели вани, побегли су од мене.
12 Заборављен сам као мртвац изван сваке помисли; ја сам као разбијени суд.
13 Јер сам чуо клевету многих, страх је на све стране: док се заједно против мене саветују, смислили су живот мој одузети.
14 Али ја сам се, Господе, у тебе уздао. Рекао сам: "Ти си Бог мој!"
15 Времена су моја у руци твојој; избави ме из руке непријатеља мојих и од оних који ме прогоне.
16 Учини да лице твоје засветли над слугом твојим; спаси ме ради милосрђа свога!
17 Не допусти да се посрамим, Господе; јер сам тебе призвао, нека се безбожници посраме, нека у гробу заћуте!
18 Нека буду ућуткане усне лажљиве које против праведног тешке ствари говоре, охоло и презирно.
19 О како је велика доброта твоја коју си спремио за оне који се тебе боје; коју си начинио за оне који се поуздају у тебе пред синовима људским!
20 Ти ћеш их сакрити у тајности свога присуства од охолог човека, сачувати их потајно у заклону од језика свадљивих.
21 Благословљен Господ, јер ми је исказао чудесну љубазност своју у граду утврђеном.
22 Јер сам рекао у журби својој: "Одбачен сам испред очију твојих!" Ипак си чуо глас мојих молби када сам к теби завапио.
23 О, љубите Господа сви свети његови, јер Господ чува верне, а обилно наплаћује ономе који охоло поступа.
24 Будите храбри и он ће оснажити срце ваше, свима вама који се надате Господу!

ПСАЛАМ 32.

Псалам Давидов. Маскил.
1 Блажен је онај коме је преступ опроштен, коме је грех покривен!
2 Блажен је човек коме Господ не урачунава безакоње и у чијем духу нема преваре!
3 Док сам ћутао, кости су моје остареле од јецања мога по цели дан.
4 Јер дању и ноћу рука је твоја била тешка на мени; влажност се моја претворила у летњу сушу. Села.
5 Признао сам теби грех свој и безакоње своје нисам сакрио. Рекао сам: "Признаћу Господу преступе своје", и ти си ми опростио безакоње греха мога. Села.
6 За ово ће те молити сваки побожник у време док те се може наћи. Заиста, потопи вода великих к њему се неће примаћи.
7 Ти си скровиште моје, ти ћеш ме од невоље очувати; окружићеш ме песмом избављења. Села.
8 Упутићу те и поучити путу којим ћеш ићи; оком ћу те својим усмеравати.
9 Не будите као коњ, или као мазга који немају разума, којима се мора жвалом и уздом уста задржавати, да ти се не би приближили.
10 Много патњи биће за безбожника, а ко се узда у Господа, њега окружује милосрђе.
11 Будите весели у Господу и радујте се, ви праведни; и узвикујте због радости сви ви који сте честити у срцу!

СЛАВА:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

КАТИЗМА 5.

ПСАЛАМ 33.

1 Радујте се у Господу, о ви праведни, јер слава честитима пристоји.
2 Хвалите Господа харфом, певајте му уз псалтир и инструмент од десет жица.
3 Певајте му песму нову, свирајте вешто и гласно.
4 Јер је реч Господња исправна и сва су дела његова у истини учињена.
5 Он љуби праведност и пресуду; земља је пуна доброте Господње.
6 Речју Господњом небеса су створена, и дахом уста његових сва војска њихова.
7 Он скупља воде морске као гомилу, дубине у спремишта полаже.
8 Нека се сва земља боји Господа, нека сви становници света осећају страхопоштовање према њему.
9 Јер он је рекао и то је настало; заповедио је, и то је чврсто стајало.
10 Господ осујећује савет многобожаца, планове народа чини неделотворним.
11 Савет Господњи остаје заувек, мисли срца његовог свим нараштајима.
12 Блажена је нација чији Бог је Господ, народ кога је изабрао за баштину своју.
13 Господ гледа са неба, види све синове људске;
14 са места пребивалишта свога гледа на све становнике земље.
15 Он обликује срца њихова једнако, разматра сва дела њихова.
16 Није цар спашен војском многобројном, моћник није избављен снагом великом.
17 Коњ је узалудан за сигурност, нити ће се кога избавити великом снагом његовом.
18 Гле, око је Господње над онима који се њега боје, над онима којима је нада у милосрђу његовом,
19 да избави душу њихову од смрти и сачува их на животу у време глади.
20 Душа наша чека на Господа, он је помоћ наша и штит наш.
21 Јер ће се срце наше у њему радовати, јер смо се уздали у свето име његово.
22 Нека милосрђе твоје, Господе, буде над нама, као што ми имамо наду у теби.

ПСАЛАМ 34.

Псалам Давидов. Кад се правио лудим пред Авимелехом који га је отерао па је морао отићи.
1 Благосиљаћу Господа у свако доба; хвала његова биће стално у устима мојим.
2 Душа ће се моја поносити у Господу; понизни ће чути и бити весели.
3 О величајте Господа са мном, и узвисујмо име његово заједно!
4 Тражио сам Господа и он ме је услишио, те ме избавио од свих страхова мојих.
5 У њега су погледали и засјали, и лица се њихова нису посрамила.
6 Овај је сиромах завапио, и Господ га је чуо те га спасао од свих невоља његових.
7 Анђео се Господњи утаборује око оних који се боје њега и избавља их.
8 О кушајте и видите да је Господ добар; блажен је човек који се у њега узда!
9 О бојте се Господа, ви свети његови; јер нема оскудице онима који се њега боје.
10 Лавићима недостаје и трпе глад, али онима који траже Господа неће недостајати ниједно добро.
11 Дођите, децо, послушајте ме; поучићу вас страху Господњем!
12 Ко је човек који жели живот и љуби дане многе да би могао гледати добро?
13 Чувај језик свој од зла и усне своје од говора преварног!
14 Удаљи се од зла и чини добро, тражи мир и прати га!
15 Очи су Господње на праведнима и уши његове отворене на вапај њихов.
16 Лице је Господње против оних који зло чине, да затре спомен на њих са земље.
17 Праведни вапе и Господ чује и избавља их из свих невоља њихових.
18 Господ је близу оних који су сломљеног срца и спасава оне што су духа скрушеног.
19 Многе су недаће праведникове, али га Господ од свих избавља.
20 Он чува све кости његове; ниједна од њих није сломљена.
21 Зло ће погубити безбожника, и они који мрзе праведног биће напуштени.
22 Господ откупљује душу слугу својих, и нико од оних који се у њега уздају неће бити напуштен.

СЛАВА:

ПСАЛАМ 35.

Псалам Давидов.
1 Заступај ме, Господе, код оних који се са мном свађају; бори се против оних који се против мене боре!
2 Прихвати штит и штитник, те устани мени у помоћ!
3 Извуци и копље те стани насупрот оних који ме прогоне; реци души мојој: "Ја сам спасење твоје!"
4 Нека се постиде и осрамоте који траже душу моју; нека се окрену натраг и збуне који ми смишљају нашкодити!
5 Нека буду као плева пред ветром, и нека их анђео Господњи отера!
6 Нека пут њихов буде мрачан и клизав, и нека их анђео Господњи прогони!
7 Јер су без разлога за мене мрежу своју сакрили у јаму, без разлога су за душу моју јаму ископали.
8 Нека пропаст на њега стигне неочекивано, и нека се у мрежу своју, коју је сакрио, сам ухвати; у ту исту пропаст нека он падне!
9 А душа ће моја бити весела у Господу, радоваће се у спасењу његовом.
10 Све ће кости моје говорити: "Господе, ко је као ти који ослобађаш сиромаха од онога који је прејак за њега; да, сиромаха и невољника од онога који га пљачка."
11 Лажни су сведоци устали; теретили су ме за оно што нисам знао.
12 Узвратили су ми злим за добро на штету души мојој.
13 А мени је, кад су били болесни, одећа била кострет; понизио сам душу своју постом, и молитва се моја враћала у наручје моје.
14 Понашао сам се као да ми је био пријатељ или брат; погнуо сам се потиштен као онај што за мајком жали.
15 Али су се они над недаћом мојом радовали и окупљали се, да, подлаци су се против мене окупљали, а ја то нисам знао; раздирали су ме и нису престајали.
16 Са лицемерним подругљивцима на гозби, на мене су шкргутали зубима својим.
17 Господе, докле ћеш гледати? Ослободи душу моју од уништавања њихових, драгу моју од лавова!
18 Теби ћу захваљивати у заједници великој, славићу те међу народом многим.
19 Нека се они који су ми непријатељи не радују неправедно нада мном, нити им допусти да оком намигују који ме без разлога мрзе.
20 Јер они не говоре мир, него смишљају преварне ствари против мирних у земљи.
21 Да, уста су своја против мене развалили и говорили: "Ха, ха, око је наше то видело!"
22 Ти си то видео, Господе, немој ћутати! Господе, не буди далеко од мене!
23 Продрмај се и пробуди на суд мој, на парницу моју, Боже мој и Господе мој!
24 Пресуди ми, Господе, Боже мој, по праведности својој, и нека се не радују нада мном!
25 Нека не кажу у срцима својим: 'Ах, тако смо ми хтели!" Нека не кажу: "Прогутали смо га!"
26 Нека буду посрамљени и збуњени заједно који се радују недаћи мојој! Нека се обуку стидом и срамотом који се величају нада мном!
27 Нека вичу од радости и буду весели који подупиру моју праведну парницу; да, нека непрестано говоре: "Нека је величан Господ коме је задовољство у благостању слуге свога!"
28 А мој ће језик говорити о праведности твојој и о слави твојој цели дан.

ПСАЛАМ 36.

Хоровођи. Псалам Давида, слуге Господњег.
1 Преступ безбожника усред срца мог говори: "Нема страха Божјега пред очима његовим."
2 Јер он сам себи у очи своје ласка док се не пронађе безакоње његово да је омражено.
3 Речи су уста његових безакоње и превара; престао је бити мудар и чинити добро.
4 Смишља неваљалштину на постељи својој; седи сам на путу који није добар, зла се он не гнуша.
5 Милосрђе је твоје, Господе, у небесима, верност твоја до облака досеже.
6 Праведност је твоја као силне горе; судови су твоји дубина велика. Господе, ти човека и животињу одржаваш.
7 Како је сјајна благост твоја, Боже! Зато синови људски стављају своје поуздање под сенку крила твога.
8 Биће обилно засићени претилином дома твога; и ти ћеш их напојити реком задовољстава својих.
9 Јер с тобом је извор живота, у светлу твоме светлост ћемо гледати.
10 Настави са благошћу својом на онима који те познају, и праведношћу своју честитима у срцу!
11 Нека нога охола не дође на мене, и нека ме рука безбожних не помакне!
12 Ено тамо су пали починиоци безакоња, оборени су и неће моћи устати.

СЛАВА:

ПСАЛАМ 37.

Псалам Давидов.
1 Не раздражуј се због злочинаца, нити буди завидан починиоцима безакоња!
2 Јер ће ускоро бити као трава покошени и осушити се као зелено биље.
3 Уздај се у Господа и чини добро, те ћеш пребивати на земљи и уистину бити нахрањен!
4 И уживај у Господу, па ће ти он дати по жељама срца твога!
5 Предај Господу пут свој и уздај се у њега, и он ће то остварити!
6 И праведност ће твоју изнети као светло, и суд твој као подне.
7 Одмарај се у Господу и чекај га стрпљиво; не раздражуј се због оног који напредује на путу своме, због човека који успева остварити зле планове.
8 Одустани од срџбе и напусти гнев; не раздражуј се да зло нипошто не учиниш.
9 Јер ће злочинци бити затрти, а који на Господа чекају, они ће баштинити земљу.
10 Јер још само мало и безбожнога неће бити; да, пажљиво ћеш гледати место његово, а неће га бити.
11 Али ће кротки баштинити земљу и сами ће уживати у обиљу мира.
12 Безбожник се роти против праведника и на њега шкргуће зубима својим.
13 Господ ће му се смејати, јер он види да његов дан долази.
14 Безбожници су мач извукли и лук свој напињу да оборе сиромаха и невољника, и да погубе онога који је честитог живљења.
15 Мач ће њихов продрети у срце њихово, а лукови ће њихови бити поломљени.
16 Мало што праведник има, боље је од богатстава многих опаких.
17 Јер ће руке опаких бити сломљене, а Господ подупире праведног.
18 Господ познаје дане честитих и баштина ће њихова бити заувек.
19 Они се неће посрамити у зло доба, а у дане глади биће задовољни.
20 А опаки ће пропасти и непријатељи ће Господњи бити као сало јањади: истребиће се, у диму ће нестати.
21 Опаки позајмљују и не враћају, а праведни исказују милосрђе и дају.
22 Јер који су од њега благословљени, баштиниће земљу; а који су од њега проклети, биће затрти.
23 Кораци су доброг човека одређени од Господа, и он ужива на путу његовом.
24 Макар и падне, неће бити потпуно оборен, јер га Господ подупире руком својом.
25 Млад сам био и остарио сам; ипак, нисам видео праведнога остављеног ни семе његово да проси хлеба.
26 Увек је милосрдан и позајмљује; и семе је његово благословљено.
27 Удаљи се од зла и чини добро, па живи за сва времена!
28 Јер Господ љуби суд и не оставља свете своје; они су очувани заувек, а семе опаких биће затрто.
29 Праведни ће земљу баштинити и у њој ће пребивати заувек.
30 Уста праведног мудрост зборе и језик његов о суду говори.
31 Закон Бога његовог у срцу је његовом; ни један од корака његових неће се поклизнути.
32 Опаки мотри праведног и настоји га погубити.
33 Господ га неће оставити у руци његовој нити га осудити када је осуђен.
34 Чекај на Господа и држи се пута његовог, и он ће те узвисити да баштиниш земљу; кад опаки изумру, ти ћеш то видети.
35 Видео сам опакога у снази великој и како се сам шири као бујно ловорово стабло.
36 Ипак је нестао и, гле, нема га; да, тражио сам га, али га нисам могао наћи.
37 Уочи непорочнога и погледај честитога, јер свршетак је тог човека мир.
38 А преступници ће бити заједно уништени, свршетак ће опаких бити затрт.
39 Али је спасење праведницима од Господа; он је снага њихова у време невоље.
40 И Господ ће им помоћи и избавити их; избавиће их од опаких и спасити их, јер се у њега уздају.

СЛАВА:
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Допуна у 24. псалму. Недостаје стих: 10 Ко је тај Цар славе? Господ над војскама, он је Цар славе.

ПСАЛАМ 24.

Псалам Давидов.
1 Земља је Господња и пуноћа њезина, свет и они који на њему пребивају.
2 Јер он га је на морима утемељио и на водама га учврстио.
3 Ко ће узићи на гору Господњу? Ко ће стајати на светом месту његовом?
4 Онај који има недужне руке и чисто срце, онај који не уздиже душу своју ка таштини, нити се куне преварно.
5 Он ће од Господа примити благослов, и праведност од Бога спасења свога.
6 Ово је нараштај оних који га траже, који траже лице твоје, о Јакове! Села.
7 Подигните главе своје, о врата; и будите уздигнуте двери вечне, па ће ући Цар славе!
8 Ко је тај Цар славе? Господ снажан и моћан, Господ моћан у бици.
9 Подигните главе своје, о врата, и уздигните се, двери вечне, па ће ући Цар славе!

10 Ко је тај Цар славе? Господ над војскама, он је Цар славе.

СЛАВА:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

КАТИЗМА 6.

ПСАЛАМ 38.

Псалам Давидов. За спомен.
1 Господе, не кори ме у гневу своме, нити ме одгајај кажњавањем у јарости својој.
2 Јер стреле се твоје чврсто у мене забијају, и рука ме твоја јако притишће.
3 Нема здравља у телу моме због срџбе твоје, ни спокоја у костима мојим због греха мога.
4 Јер безакоња су моја прешла преко главе моје, она су као тешко бреме, претешко за мене.
5 Ране моје заударају и гноје се због лудости моје.
6 Узнемирен сам, јако сам се погнуо; по цели дан жалостан идем.
7 Јер бедра су моја пуна одвратне болести, и нема здравља у телу моме.
8 Изнемогао сам и јако сломљен; јаукао сам од стрепње срца свога.
9 Господе, сва жеља моја пред тобом је, и уздисање моје није од тебе скривено.
10 Срце моје лупа, снага ме моја напушта; што се тиче светла очију мојих, и оно је од мене отишло.
11 Вољени моји и пријатељи моји подаље стоје од ране моје, и рођаци моји далеко стоје.
12 А они који траже живот мој, замке ми постављају; и они који ме настоје озледити, говоре злобе и смишљају преваре цели дан.
13 А ја, као глув човек, нисам чуо, и био сам као нем човек који не отвара уста своја.
14 Тако сам био као човек који не чује и у чијим устима нема прекора.
15 Јер у тебе, Господе, полажем наду; ти ћеш чути, Господе, Боже мој.
16 Јер сам рекао: "Услиши ме, да се не би радовали нада мном; кад се нога моја оклизне, они се против мене уздижу."
17 Јер ја готово шепам и туга је моја непрестано преда мном.
18 Јер ја ћу обзнанити безакоње своје, жалићу због греха свога.
19 Али непријатељи су моји пуни живота, и снажни су; и умножили су се они који ме неправедно мрзе.
20 И они који злим за добро узвраћају противници су моји, јер ја следим оно што је добро.
21 Немој ме оставити, Господе! Боже мој, не буди далеко од мене!
22 Пожури се да ми помогнеш, Господе, спасење моје!

ПСАЛАМ 39.

Хоровођи. За Једутуна. Псалам Давидов.
1 Рекао сам: "Пазићу на путеве своје, да језиком својим не сагрешим; чуваћу уста своја уздом док су опаки преда мном.
2 Занемео сам, утонуо у тишину, ћутао сам чак и о добром; и туга се моја узбудила.
3 Срце се моје у мени загрејало; док сам размишљао, огањ се разгорео. Тада сам језиком својим проговорио:
4 "Господе, објави ми свршетак мој и колика је мера дана мојих, да спознам како сам ја крхак.
5 Гле, дане си моје учинио као педаљ, и век је мој ништа пред тобом. Уистину, сваки је човек у свом најбољем стању сама испразност." Села.
6 Заиста, сваки човек ходи у испразности; заиста, узалуд подижу буку; он згрће богатства, а не зна ко ће их покупити.
7 А сада, Господе, што ћу чекати? Нада је моја у теби.
8 Избави ме од свих преступа мојих; не препусти ме понижењу безумних.
9 Занемео сам, уста своја нисам отворио, јер си ти тако учинио.
10 Удаљи од мене замах свој, истрошио сам се од удара руке твоје.
11 Кад укорима исправљаш човека због безакоња, ти му лепоту његову као мољац изједаш. Заиста, сваки је човек испразност. Села.
12 Чуј молитву моју, Господе, и пригни уво вапају моме; не оглуши се на сузе моје, јер сам код тебе странац и придошлица, као што су били сви очеви моји.
13 О поштеди ме да могу снагу обновити, пре него одем одавде и више ме не буде.

ПСАЛАМ 40.

Хоровођи. Псалам Давидов.
1 Стрпљиво сам чекао на Господа, и он се к мени пригнуо и чуо вапај мој.
2 Из ужасне ме јаме извукао, из глине муљевите; и ноге је моје на стену поставио и кораке моје учврстио.
3 И нову је песму у уста моја ставио, славу Богу нашему; многи ће то видети и уплашити се, и у Господа се поуздати.
4 Блажен је човек који у Господа ставља поуздање своје, и на охолог се не обзире нити на такве што се лажима окрећу.
5 Много је, Господе, Боже мој, чудесних дела твојих, која си ти учинио, и намисли твојих за нас; не може их се пребројати пред тобом. Ако бих објавио и говорио о њима, више их је него што се може избројати.
6 Жртву и принос ниси желео; ти си уши моје отворио, жртву паљеницу и жртву за грех ниси захтевао.
7 Тада сам рекао: "Ево, долазим, о мени је записано у свитку књиге.
8 Уживам извршавати вољу твоју, Боже мој; да, закон је твој у срцу моме.
9 Проповедао сам праведност у заједници великој; ево, усне своје нисам сустезао, Господе, ти знаш.
10 Праведност твоју нисам крио у срцу своме; обзнанио сам верност твоју и спасење твоје. Благост твоју и истину твоју нисам скривао од заједнице велике.
11 Не ускрати ми, Господе, нежна милосрђа своја; нека ме благост твоја и истина твоја непрестано чувају.
12 Јер су ме опколила небројена зла, зграбила су ме безакоња моја, тако да не могу дигнути поглед; више их је него власи на глави мојој, зато ми је срце клонуло.
13 Нека ти буде угодно, Господе, да ме избавиш; Господе, пожури ми у помоћ!
14 Нека се посраме и заједно постиде који траже душу моју да је униште; нека буду натраг отерани и посрамљени који ми зло желе!
15 Нека они који ми говоре: "Ха, ха!" буду опустошени, као награда за срамоту њихову!
16 Нека се сви који те траже радују и веселе у теби; нека они што љубе спасење твоје стално говоре: "Нека Господ буде узвеличан!"
17 Али ја сам сиромах и невољник; ипак, Господ мисли на мене. Ти си помоћ моја и избавитељ мој, Боже мој, не оклевај!

НАПОМЕНА: где пише „заједница“ под тиме се мисли на сабрање заједнице верника јер је то првенствени значење речи congregation која стоји у VKJ. (Примедба Бранка Авдагића)

СЛАВА:

ПСАЛАМ 41.

Хоровођи. Псалам Давидов.
1 Блажен је онај који се обзире на сиромаха; Господ ће га избавити у време невоље!
2 Господ ће га очувати и на животу одржати; и биће он блажен на земљи, и нећеш га предати на вољу непријатељима његовим.
3 Господ ће га оснажити на постељи кад малакса; ти ћеш му у болести спремати сву постељу његову.
4 Рекао сам: "Господе, буди ми милосрдан; оздрави душу моју, јер сам против тебе згрешио!"
5 Непријатељи моји о мени зло говоре: "Када ће умрети и име његово пропасти?"
6 А ако дође видети ме, испразност говори; срце његово безакоње себи скупља, а кад ван изађе, то говори.
7 Сви који ме мрзе заједно против мене шапућу; против мене смишљају како да ме повреде.
8 "Опака је болест", говоре, "уз њега чврсто прионула; и кад легне, више се неће подићи."
9 Да! Мој блиски пријатељ у кога сам се поуздао, који је од хлеба мога јео, на мене је пету своју подигао.
10 Али ти, Господе, буди ми милосрдан и подигни ме, да им могу наплатити.
11 По овоме знам да си ми наклоњен, зато што непријатељ мој не ликује нада мном.
12 А што се мене тиче, ти ме у недужности мојој подупиреш и пред лице ме своје постављаш заувек!
13 Благословљен Господ, Бог Израелов, одвека и довека! Амин и Амин.

ДРУГА КЊИГА

ПСАЛАМ 42.

Хоровођи. Масхил. За синове Корејеве.
1 Као што јелен чезне за изворима воде, тако душа моја чезне за тобом, Боже.
2 Душа моја жеђа за Богом, за Богом живим; када ћу доћи и пред Богом се појавити?
3 Сузе су ми храна дању и ноћу, док ми непрестано говоре: "Где је Бог твој?"
4 Кад се сетим тога, душу своју у себи излевам, јер сам с мноштвом одлазио, с њима сам ишао у дом Божји, са гласом радости и хвале, са мноштвом што је светковину славило.
5 Зашто си потиштена, о душо моја, и зашто си узнемирена у мени? Надај се Богу, јер ћу га још славити због помоћи лица његовог.
6 Боже мој, душа је моја у мени потиштена; зато ћу се тебе спомињати из земље Јорданске и са Ермона, са горе Мисара.
7 Дубина дозива дубину хуком водених млазова твојих; сви валови твоји и големи таласи преко мене су прешли.
8 Ипак ће Господ дању заповедити благости својој, а ноћу биће уз мене песма његова и молитва моја Богу живота мога.
9 Рећи ћу Богу, стени својој: "Зашто си ме заборавио? Зашто ходам жалостан тлачен од непријатеља?"
10 Као да ми је мач у костима понижавају ме непријатељи моји, док ми свакодневно говоре: "Где је Бог твој?"
11 Зашто си потиштена, о душо моја, и зашто си узнемирена у мени? Надај се Богу, јер ћу га још славити, он је здравље лица мога и Бог мој.

ПСАЛАМ 43.

1 Суди ми, Боже, и заступај парницу моју против народа безбожнога; избави ме од човека преварног и неправедног!
2 Јер ти си Бог снаге моје, зашто ме одбацујеш? Зашто ходам жалостан, тлачен од непријатеља?
3 О пошаљи светло своје и истину своју, нека ме они воде; нека ме доведу на свету гору твоју и у шаторе твоје!
4 Тада ћу ићи к жртвенику Божјем, к Богу, неизмерној радости мојој; да, харфом ћу те славити, Боже, Боже мој!
5 Зашто си потиштена, душо моја, и зашто си узнемирена у мени? Надај се Богу, јер ћу га још славити, он је здравље лица мог и Бог мој.

СЛАВА:

ПСАЛАМ 44.

Хоровођи. За синове Корахове. Масхил.
1 Ушима смо својим чули, Боже, очеви су нам наши причали, какво си дело учинио у данима њиховим, у временима давним.
2 Како си руком својом протерао незнабошце, а њих посадио; како си народе потиштио и протерао их.
3 Јер нису мачем својим добили у посед земљу, нити су их спасиле сопствене руке њихове, него десница твоја и рука твоја и светло лица твога; јер си имао наклоност према њима.
4 Ти си Цар мој, Боже; нареди избављења Јакову!
5 По теби ћемо потиснути непријатеље своје, по имену твом згазићемо оне који се против нас дижу.
6 Јер ја се нећу у лук свој поуздати, нити ће ме мач мој спасити;
7 него си нас ти од непријатеља наших спасао и посрамио си оне који су нас мрзели.
8 У Богу се поносимо цели дан, и славимо име твоје заувек. Села.
9 Али ти си нас одбацио и посрамио нас, и више не излазиш с војскама нашим.
10 Ти нам чиниш да узмичемо од непријатеља, и који нас мрзе пљачкају нас за себе.
11 Дао си нас као овце за храну, и разасуо си нас међу незнабошцима.
12 Продајеш народ свој за ништа, а богатство своје не повећаваш ценом њиховом.
13 Учинио си нас руглом ближњима нашим, на презир и подсмех онима што су око нас.
14 Учинио си нас узречицом међу незнабошцима, махањем главе међу људима.
15 Срамота је моја непрестано преда мном, и прекрио ме стид лица мога
16 због гласа онога који срамоти и хули, због непријатеља и осветника.
17 Све ово на нас долази; ипак тебе нисмо заборавили, нити смо лажно поступали у савезу твоме.
18 Срце се наше није окренуло, нити су кораци наши скренули са пута твога;
19 мада си нас болно сломио ма месту змајева и прекрио нас сенком смрти.
20 Ако смо заборавили име Бога свога или смо пружали руке своје к туђем богу,
21 не би ли то Бог истражио? Јер он познаје тајне срца.
22 Да, због тебе смо убијани цели дан; пребројени смо као овце за клање.
23 Пробуди се! Зашто спаваш, Господе? Устани, не одбаци нас заувек!
24 Зашто скриваш лице своје, и заборављаш муку нашу и тлачење наше?
25 Јер душа се наша до прашине погнула, трбух се наш уз земљу прилепио.
26 Устани, дођи нам у помоћ, откупи нас ради милосрђа свога!

СЛАВА:

ПСАЛАМ 45.

Хоровођи. На Шошаниму. За синове Корахове. Масхил. Љубавна пеесма.
1 Срце моје саставља дивну реч; говорим о делу своме које се тиче цара, језик је мој перо спретног писара.
2 Ти си лепши од синова људских, милост се излила на усне твоје; зато те Бог благословио заувек.
3 Припаши мач свој уз бедро своје, о јуначе, са славом својом и величанством својим!
4 И у величанству своме јаши успешно ради истине и кроткости и праведности; и десница твоја поучиће те страхотама.
5 Стреле су твоје оштре у срцу царевих непријатеља; људи под тобом падају.
6 Престо је твоје, Боже, увек и заувек; жезло је царства твога жезло праведно.
7 Ти љубиш праведност, а мрзиш злоћу; зато те Боже, Бог твој, помазао уљем весеља изнад пријатеља твојих.
8 Сва одећа твоја мирише по смирни и алоју и касији, из дворова слоноваче, чиме те развесељавају.
9 Царске су кћери међу племенитим женама твојим, здесна ти стоји царица у злату офирскоме.
10 Чуј, кћери, и размотри, и приклони ухо своје; и заборави народ свој и дом оца свога!
11 Тако ће цар силно зажелети лепоту твоју; јер он је Господ твој и њему искажи обожавање.
12 И кћи тирска биће онде са даром, чак ће и богати у народу заклињати те за наклоност.
13 Царева је кћи сва славна унутра; одећа је њена од злата саткана.
14 Цару ће бити доведена у одећи везеној; девице, пријатељице њене што је прате, биће к теби доведене.
15 Довешће је с весељем и радошћу; ући ће у царев двор.
16 Уместо очева твојих биће деца твоја, коју ћеш моћи поставити кнежевима по свој земљи.
17 Учинићу да се име твоје спомиње у све нараштаје; зато ће те народ славити увек и заувек.

ПСАЛАМ 46.

Хоровођи. Синовима Кораховим. Песма на Аламоту.
1 Бог је уточиште и снага, права помоћ присутна у невољи.
2 Зато се нећемо бојати, ако би се и земља помакла, ако би се и горе пренеле у срце мора;
3 ако и воде његове буче и буду немирне, ако се и горе тресу надутошћу његовом. Села.
4 Постоји река чији ће токови развеселити град Божји, свето место шатора Свесилнога.
5 Бог је усред њега, неће се помакнути; Бог ће му помоћи већ од ранога јутра.
6 Назнабошци су се ражестили, царства су се покренула; он је глас свој пустио, земља се растопила.
7 Са нама је Господ над војскама, наше је уточиште Бог Јаковљев. Села.
8 Дођите, гледајте дела Господња, каква је пустошења на земљи учинио!
9 Учинио је да ратови престану до краја земље, лук ломи и копље надвоје сече, кола у огњу спаљује.
10 Смирите се и знајте да сам ја Бог; узвишен ћу бити међу незнабошцима, узвишен ћу бити на земљи!
11 С нама је Господ над војскама, наше је уточиште Бог Јаковљев. Села.

СЛАВА:
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ИСПРАВАК: у 33. треба уместо: "10 Господ осујећује савет многобожаца, планове народа чини неделотворним.", да стоји: 10 Господ осујећује савет незнабожаца, планове народа чини неделотворним.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

КАТИЗМА 7.

ПСАЛАМ 47.

Хоровођи. Псалам за синове Корејеве.
1 Запљескајте рукама својим, сви народи; кличите Богу гласом тријумфалним!
2 Јер је страшан Господ, Свесилни, он је велик Цар над свом земљом.
3 Он ће нам подвргнути народе и нације под ноге наше.
4 Изабраће нам баштину нашу, одличност Јакова којег је љубио. Села.
5 Узашао је Бог уз поклик, Господ, уз звук трубе.
6 Певајте славе Богу, певајте славе! Певајте хвале цару нашем, певајте хвале!
7 Јер је Бог Цар над свом земљом, певај славе са разумевањем.
8 Бог царује над назнабошцима, Бог седи на престолу светости своје.
9 Скупили су се кнезови заједно, чак и народ Бога Аврамовог; јер штитови земаљски припадају Богу, он је силно узвишен.

ПСАЛАМ 48.

Песма. Псалам за синове Корејеве.
1 Велик је Господ, и нека буде силно слављен у граду Бога нашега, на гори светости своје.
2 Дивна због положаја, радост земљи свој, гора Сион, на северним странама, град Цара великога.
3 Бог је познат у дворима његовим због уточишта.
4 Јер, гле, цареви су се окупили, заједно су пролазили;
5 видели су, и тако се зачудили; узнемирили су се и журно отишли.
6 Страх их је онде обузео и бол као код жене која рађа.
7 Ти ветром источним ломиш бродове тарсијске.
8 Као што смо чули, тако смо видели у граду Господа над војскама, у граду Бога нашега. Бог ће га утврдити заувек. Села.
9 Размишљали смо о благости твојој, Боже, усред храма твога.
10 Према имену твоме, Боже, тако је слава твоја до краја земље; десница је твоја пуна праведности.
11 Нека се гора Сион радује, нека кћери Јудине буду веселе због судова твојих!
12 Ходајте око Сиона и окружите га, пребројите торњеве његове!
13 Уочите добро бедеме његове, промотрите дворове његове, да можете причати то нараштају који долази!
14 Јер овај је Бог, наш Бог, увек и заувек! Он ће бити наш водич све до смрти.

ПСАЛАМ 49.

Хоровођи. Псалам за синове Корејеве.
1 Чујте ово, сви народи, саслушајте сви становници света:
2 и мали и велики, богати и сиромашни заједно!
3 Уста ће моја о мудрости говорити, и дубоко промишљање срца мога биће разумно.
4 Приклонићу уво своје к параболи, уз харфу ћу изложити загонетку своју.
5 Зашто да се бојим у данима злим, кад ме опколи безакоње вребача пета мојих?
6 Они који се уздају у благостање своје и поносе се мноштвом богатстава својих?
7 Нико од њих не може брата свога нипошто откупити, нити дати Богу откупнину за њега:
8 (јер је скупоцено откупљење душе њихове, и нека одустане заувек),
9 тако да још живи заувек и не види трулеж.
10 Јер он види како мудраци умиру, а исто тако безумна и окрутна особа гине, и богатство своје остављају другима.
11 Њихово је нутарње размишљање да ће куће њихове остати заувек, и њихова пребивалишта за све нараштаје; они земље своје називају именима својим.
12 Ипак, ни човек у части не остаје; он је попут стоке која угиба.
13 Овај је пут њихов лудост њихова; ипак потомци њихови одобравају беседе њихове. Села.
14 Попут оваца у гроб су положени, смрт ће се на њима хранити; и честити ће ујутро над њима завладати и лепота ће њихова у гробу нестати од пребивалишта њиховог.
15 Али Бог ће душу моју од власти гробне откупити, јер ће ме он примити! Села.
16 Немој се плашити кад се неко обогати, кад слава дома његовог расте;
17 јер кад умре, ништа неће понети са собом, слава његова неће сићи за њим.
18 Премда је, док је живео, душу своју благосиљао, (а људи ће те хвалити, кад себи добро чиниш),
19 он ће отићи к нараштају очева својих; они никад неће светла видети.
20 Човек који је у почастима, а неразуман, он је попут стоке која угиба.

СЛАВА:

ПСАЛАМ 50.

Псалам Асафов.
1 Моћни Бог, и Господ, говорио је и позвао земљу од изласка сунчева до заласка његовог.
2 Са Сиона, савршенства лепоте, Бог је засјао.
3 Бог ће наш доћи и неће ћутати; огањ ће пред њим прождирати и врло ће бурно бити око њега.
4 Он ће позвати небеса одозго, и земљу, да може судити народу своме:
5 "Скупите свете моје к мени, оне који су савез са мном по жртви склопили."
6 И небеса ће објавити праведност његову, јер Бог је сам судија. Села.
7 Чуј, народе мој, и ја ћу говорити, Израеле, и ја ћу против тебе сведочити: "Ја сам Бог, Бог твој!"
8 Нећу те корити због приноса твојих или твојих жртава паљеница, оне су стално преда мном.
9 Нећу узети јунца из дома твога, ни јараца из стада твојих.
10 Јер моја је свака шумска животиња и стока на хиљаду брда.
11 Познајем све птице по горама, и дивље животиње у пољу моје су.
12 Ако бих огладнео, не бих теби рекао; јер свет је мој и пуноћа његова.
13 Зар ћу јести месо бикова, или пити крв јараца?
14 Принеси Богу захвалност и испуни завете своје Свевишњему!
15 И призови ме у дан невоље, избавићу те, а ти ћеш ме прославити.
16 Али опакоме Бог говори: "Шта ти чиниш да објављујеш одредбе моје, или да у уста своја узимаш савез мој?
17 Будући да ти мрзиш подуку, речи моје бацаш иза себе.
18 Кад си видео лопова, тада си уз њега пристао, и био си судионик с прељубницима.
19 Уста своја злу предајеш и језик твој кује превару.
20 Седиш и говориш против брата свога; клевећеш сина мајке своје.
21 То си учинио, а ја сам ћутао; мислио си да сам ја сасвим као ти. Али, укорићу те и све ћу пред очи твоје поређати.
22 Сад узмите у обзир ово, ви који Бога заборављате, да вас не растргнем, а нема никога да вас избави!
23 Ко приноси хвалу, мене прославља; и ономе који уређује своје живљење, показаћу спасење Божје."

ПСАЛАМ 51.

Хоровођи. Псалам Давидов. Кад је пророк Натан дошао к њему након што је ушао к Витсавеји.
1 Смилуј ми се, Боже, по благости својој, по мноштву нежних милосрђа својих избриши преступе моје!
2 Опери ме потпуно од безакоња мога, и очисти ме од греха мога.
3 Јер признајем преступе своје, и грех је мој увек преда мном.
4 Против тебе, само тебе, ја сам сагрешио и учинио ово зло у очима твојим; да би ти могао бити оправдан кад проговориш и чист кад пресудиш.
5 Ево, у безакоњу сам обликован, и у греху ме је зачела мајка моја.
6 Ево, твоја је жеља истина у нутрини, и у скривеном подручју чиниш да спознам мудрост.
7 Очисти ме исопом, и бићу чист; опери ме, и бићу бељи од снега!
8 Учини ми да чујем радост и весеље, да се кости које си сломио могу радовати.
9 Сакриј лице своје од грехова мојих и избриши сва безакоња моја!
10 Створи у мени, Боже, срце чисто, и обнови у мени дух исправни!
11 Не одбаци ме од присуства свога, и свога Духа Светог не узми од мене!
12 Врати ми радост спасења, и подупри ме духом слободним!
13 Тада ћу учити преступнике путевима твојим, и грешници ће се теби обратити.
14 Избави ме, Боже, од кривице за крвопролиће, ти, Боже спасења мога, и језик ће мој гласно певати о праведности твојој!
15 Господе, отвори усне моје, и уста ће моја обзнањивати хвалу твоју!
16 Јер ти жртву не желиш, иначе бих ти ју принео; у жртви паљеници ти не уживаш.
17 Жртве су Богу дух сломљен; срце сломљено и скршено, Боже, ти нећеш презрети!
18 Чини добро Сиону по доброј вољи својој; изгради зидине јерусалимске!
19 Тада ћеш бити задовољан жртвом праведном, жртвом паљеницом и потпуном жртвом паљеницом; тада ће приносити јунце на жртвенику твоме.

СЛАВА:
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

НАПОМЕНА за 7. стих 42. псалма. Уместо: "7 Дубина дозива дубину хуком водених млазова твојих; сви валови твоји и големи таласи преко мене су прешли." треба да стоји: "7 Дубина дозива дубину хуком пијавица твојих; сви валови твоји и големи таласи преко мене су прешли.", мада може проћи и прва верзија.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ПСАЛАМ 52.

Хоровођи. Масхил. Псалам Давидов, кад је Доиг Едомићанин дошао и дојавио Саулу те му рекао: "Давид је ушао у кућу Ахимелехову."
1 Што се поносиш неваљалштином, силниче? Доброта Божја траје непрестано.
2 Језик твој смишља неваљалштине, као оштра бритва, делујући преварно.
3 Више волиш зло него добро, лагати више него говорити праведност. Села.
4 Волиш све речи што прождиру, о језиче преварни!
5 Бог ће на исти начин тебе уништити заувек; уклониће те и ишчупати из пребивалишта твога и искоренити из земље живих. Села.
6 И видеће праведници и бојати се, те ће му се смејати:
7 "Ево, то је човек који није сматрао Бога снагом својом, него се уздао у обиље богатстава својих, и осилио се у злоћи својој!"
8 А ја сам попут зеленог маслиновог стабла у дому Божјем; уздајем се у милосрђе Божје увек и заувек.
9 Хвалићу те заувек јер си ти то учинио, и чекаћу на име твоје; јер оно је добро пред светима твојим.

ПСАЛАМ 53.

Хоровођи. На Махалату, Масхил. Псалам Давидов.
1 Безумник је у срцу своме рекао: "Нема Бога." Покварили су се и одвратно су безакоње чинили; нема никога да чини добро.
2 Бог је са неба погледао на синове људске да види има ли неко који разуме, који тражи Бога.
3 Сваки је од њих натраг отишао; сви су се сасвим упрљали, нема никога да чини добро, нема ниједнога.
4 Зар починиоци безакоња немају знање, они који изједају народ мој као да хлеб једу? Они Бога нису призвали.
5 У великом страху су били где страха није било, јер Бог је расуо кости оног који се против тебе утаборио; ти си их посрамио, јер Бог их је одбацио.
6 О, да је спасење Израелу дошло са Сиона! Кад Бог врати поробљени народ свој, Јаков ће се радовати и Израел ће бити весео.

ПСАЛАМ 54.

Хоровођи. На Негиноту. Масхил. Псалам Давидов, кад су Зифијци дошли и рекли Саулу: "Не крије ли се Давид међу нама?"
1 Спаси ме, Боже, по имену своме, и пресуди ми по снази својој!
2 Чуј молитву моју, Боже; послушај речи уста мојих!
3 Јер су туђинци против мене устали, и тлачитељи траже душу моју; нису Бога пред себе поставили. Села.
4 Ево, Бог је помоћник мој; Господин је с онима који подупиру душу моју.
5 Он ће зло узвратити непријатељима мојим; затри их у истини својој!
6 Ја ћу ти добровољно жртвовати; славићу име твоје, Господе, јер је добро.
7 Јер он ме је избавио од сваке невоље, и око је моје видело жељу његову на непријатељима мојим.

ПСАЛАМ 55.

Хоровођи. На Негиноту. Масхил. Псалам Давидов.
1 Послушај молитву моју, Боже, и не скривај се од молбе моје!
2 Обрати пажњу на мене и услиши ме; тугујем у јадању своме и бучим
3 због гласа непријатеља, због тлачења опаких; јер су безакоње на мене збацили и у гневу ме мрзе.
4 Срце моје у мени је јако патило, и страхоте смртне на мене су пале.
5 Страховање и дрхтање мене су обузели, и ужас ме свладао,
6 те сам рекао: "О, да сам крила имао као голуб, одлетео бих и починуо!"
7 Ево, одлутао бих далеко и у пустињи се настанио. Села.
8 Убрзао бих бег свој од силовите олује и буре.
9 Уништи, Господине, раздели језике њихове, јер сам видео насиље и свађу у граду.
10 Дању и ноћу иду око њега по зидинама његовим, усред њега су и неваљалштина и јад.
11 Злоћа је усред њега; лукавство и превара не одлазе с улица његових.
12 Јер није ме непријатељ посрамио, тада бих то могао поднети, нити се онај који ме је мрзео уздигао против мене; тада бих се од њега сакрио.
13 Него ти, човек мени једнак, водич мој и знанац мој.
14 Заједно смо сладак савет примали, и у друштву к дому Божјем ходили.
15 Нека их смрт пограби, нека живи у пакао сиђу; јер злоћа је у пребивалиштима њиховим и међу њима.
16 А што се мене тиче, ја ћу Бога призвати и Господ ће ме спасити.
17 Вечером и јутром и у подне ја ћу молити и вапити гласно, и он ће чути глас мој.
18 Избавио је у миру душу моју из битке која се против мене водила, јер многи су око мене.
19 Бог ће чути и потиштити их, управо он, који обитава од давнине. Села. Јер они промена немају, зато се не боје Бога.
20 Он је руке своје пружио против онога који је био са њим у миру; раскинуо је савез његов.
21 Речи уста његових биле су мекше од маслаца, али у срцу је његовом рат; речи су његове биле блаже од уља, али оне су биле мачеви исукани.
22 Пребаци на Господа бреме своје, и он ће те одржати; неће никада допустити праведнику да се поколеба.
23 Али ти ћеш их, Боже, оборити у јаму пропасти; крвожедни и лукави људи неће проживети половину дана својих! А ја ћу се у тебе уздати.

СЛАВА:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

КАТИЗМА 8.

ПСАЛАМ 56.

Хоровођи. На Јонателемрехокиму. Миктам Давидов. Кад су га Филистејци ухватили у Гату.
1 Смилуј ми се, Боже, јер ће ме човек прогутати; борећи се против мене свакодневно, тлачи ме.
2 Непријатељи моји свакодневно би ме прогутали, јер их је много који се против мене боре, о ти Свевишњи!
3 У доба кад сам престрашен, ја ћу се у тебе уздати.
4 У Богу ћу реч његову славити, у Бога се уздам, нећу се бојати; шта ми тело може учинити?
5 Сваки дан речи моје изврћу; све су мисли њихове против мене на зло.
6 Окупљају се, скривају се, уочавају стопе моје док вребају душу моју.
7 Хоће ли умаћи поред безакоња? У срџби својој обори тај народ, Боже!
8 Ти причаш о лутањима мојим, сузе моје стављаш у боцу своју; нису ли оне у књизи твојој?
9 Кад теби завапим, тада ће се непријатељи моји натраг окренути; то знам, јер Бог је за мене!
10 У Богу ја ћу реч његову хвалити; у Господу ћу реч његову славити!
11 У Бога сам се уздао, нећу се бојати онога што ми човек може учинити?
12 На мени су завети твоји, Боже; ја ћу ти хвалама узвратити,
13 јер си душу моју од смрти избавио; нећеш ли ноге моје од пада сачувати да пред Богом могу ходити у светлости живих?

ПСАЛАМ 57.

Хоровођи. Алташкаит. Миктам Давидов. Кад је пред Саулом побегао у пећину.
1 Смилуј ми се, Боже, смилуј ми се, јер се душа моја у тебе узда; да, у сенци крила твојих начинићу себи уточиште, док те несреће не прођу.
2 Завапићу Богу Свевишњем, Богу који све чини за мене.
3 Он ће с неба послати и спасити ме од поруге онога који ме хоће прогутати. Села. Бог ће послати милосрђе своје и истину своју!
4 Душа је моја међу лавовима; лежим међу онима који су запаљени, међу
синовима људским којима су зуби копља и стреле, а језик им оштар мач.
5 Буди узвишен, Боже, изнад небеса, нека слава твоја буде над свом земљом!
6 Припремили су мрежу корацима мојим, душа је моја погнута; ископали су јаму преда мном, у коју су сами пали усред ње. Села.
7 Срце је моје очврснуло, Боже, срце је моје очврснуло; ја ћу певати и давати славу!
8 Пробуди се, славо моја; пробуди се цитро и харфо! Ја ћу се пробудити у зору.
9 Славићу те, Господине, међу људима; певаћу теби међу народима.
10 Јер милосрђе је твоје до небеса велико, и истина твоја до облака.
11 Буди узвишен, Боже, изнад небеса; нека слава твоја буде над свом земљом!

ПСАЛАМ 58.

Зборовођи. Алташкаит. Миктам Давидов.
1 Говорите ли доиста праведно, ви заједницо? Судите ли честито, синови људски?
2 Јест, у срцу злоћу чините, на земљи мерите насиље руку својих.
3 Опаки су се отуђили још од утробе, застрањују чим се роде, говорећи лаж.
4 Отров је њихов као отров змије, они су као глува гуја што ухо своје зачепљује;
5 која неће чути глас онога што опчарава који увијек кроти тако мудро.
6 Поломи им зубе, Боже, у устима њиховим; поломи очњаке лавићима, Господе!
7 Нека се растопе као воде што стално теку; када напне лук свој да одапне стреле своје, нека буду као на комаде исечене.
8 Нека сви прођу као пуж што се растаче, као прерани пород жене, да не могу сунца видети.
9 Пре него лонци ваши трње осете, разнеће их као вихор, живе и у гневу његовом.
10 Праведник ће се радовати кад види освету; ноге ће своје опрати у крви опакога,
11 тако да ће човек рећи: "Уистину има награда за праведника! Уистину је он Бог који на земљи суди!"

СЛАВА:

ПСАЛАМ 59.

Хоровођи. Алташкаит. Миктам Давидов. Кад је Саул послао људе, и они су чували кућу да га убију.
1 Избави ме од непријатеља мојих, Боже мој, одбрани ме од оних који против мене устају!
2 Избави ме од починилаца безакоња и спаси ме од крвожедних људи!
3 Јер, ево, вребају душу моју; моћници су се против мене скупили: нити због преступа мога нити због греха мога, Господе.
4 Потрчали су и припремили се, без кривице моје; устани да ми помогнеш и погледај!
5 Ти зато, Господе, Боже над војскама, Боже Израелов, устани да походиш све незнабошце; не буди милосрдан ниједном опаком преступнику! Села.
6 Враћају се увече; реже као пас и обилазе градом.
7 Гле, бљују устима својим, мачеви су на уснама њиховим; јер они кажу: "Ко чује?"
8 Али ти ћеш им се, Господе, смејати; ти ћеш се свим незнабошцима исмејавати.
9 Због снаге његове на тебе ћу чекати, јер Бог је одбрана моја.
10 Бог мој милосрдни предусрешће ме; Бог ће ми допустити да гледам своје жеље на непријатељима својим.
11 Немој их погубити, да народ мој не би заборавио; распрши их снагом својом и обори их, Господе, штите наш.
12 Због греха уста њихових и речи усана њихових нека се ухвате у охолости својој, и због проклињања и лажи које говоре.
13 Затри их у гневу, затри, да их не буде; и нека знају да Бог влада у Јакову до крајева земље. Села.
14 И нека се увече враћају; и нека као пас реже и обилазе градом.
15 Нека лутају амо-тамо за храном, и мрмљају ако не буду сити.
16 А ја ћу о снази твојој певати; да, ујутро ћу гласно певати о милосрђу твоме; јер ти си био одбрана моја и уточиште моје у дан невоље моје.
17 Теби ћу, о снаго моја, певати; јер Бог је одбрана моја и Бог милосрђа мога.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...