Jump to content

Када вести нису вести - сајт Патријаршије

Оцени ову тему


Препоручена порука

Христос се роди!

Из године у годину на патријаршијском сајту налазимо „вести“ које садрже очигледне грешке које никако не би смеле да се појављују на званичном гласилу наше Цркве.

А за претпоставити је да се ове грешке догађају јер понекад вест напише неко ко се не разуме најбоље у црквени поредак, што и није нешто много битно само по себи, али јесте битно када такве вести непроверено изађу у јавност. 

Тако смо претходних година, у више наврата, читали на пример како је служен парастос светима (Кирилу и Методију!), или више година за редом смо читали беседе о Крсту или историју о проналаску Часног Крста, на тзв. „Крстовдан“ уочи Богојављења, који нема никакве везе са празником Часног Крста Господњег. 

А ову годину започињемо читањем како је свјатјејши Патријарх српски „по древном поретку наше свете Православне Цркве“ служио „Литургију Светог Василија Великог“ на Бадњи дан. Ове године, када Божић пада у недељу!

Невероватно би било да је ова вест тачна, то јест да је заиста на Бадњи дан ове године Његова Светост одслужио баш Св Литургију Св Василија Великога. Вероватније је то да је ову вест написао неко ко уопште не познаје „древни поредак“, тј. црквени Типик, о коме вест пише, и ко уопште није ни присуствовао тој Св Литургији. Јер да познаје „древни поредак“ и да је присуствовао Св Литургији не би написао да је служена Св Литургија Василија Великога него Св Јована Златоустога зато што је ове године Божић у недељни дан, па се Литургија Св Јована Златоустог служи на „Бадњи дан“ тј. уочи Божића, а Литургија Св Василија Великог на сам празник (тј. Божић). Надам се да сутра неће писати да је на Божић служена литургија Св Јована Златоустог (и то по "древном обичају")!

Не оставља добар утисак то што вести овако непроверено завршавају на званичном сајту наше Цркве, и што се дешавају овакве грешке. Можемо само да се надамо да ће се ово ускоро поправити. 

Ведран

П.С. Вест је овде http://spc.rs/sr/badnji_dan_u_susret_rozhdestvu_gospodnjem_1


5a51b7c831d5f_Badnjidan-SvLiturgijaVasilijavelikog.thumb.png.ab022497dcf1e8c31c2fd6aa54b321fb.png


Ова порука је постављена и на насловну страницу Поуке.орг

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Неких годину-две уназад знам из поверљивих извора да на нету постоје 2 групе, 2 екипе, из Сиве Зграде које прате све што се пише на друштвеним мрежама: прате свештенике, вероучитеље, теологе и још понеке ликове - и достављају извештаје где треба.

Тако да се надам да ће ову вест о небулозама на званичном сајту СПЦ доставити где треба.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Брка Жарковачки рече

Неких годину-две уназад знам из поверљивих извора да на нету постоје 2 групе, 2 екипе, из Сиве Зграде које прате све што се пише на друштвеним мрежама: прате свештенике, вероучитеље, теологе и још понеке ликове - и достављају извештаје где треба.

Тако да се надам да ће ову вест о небулозама на званичном сајту СПЦ доставити где треба.

 

Па и ја се искрено надам да ће управо и бити тако. 

Мени је жао што овако јавно ово пишем, на тај начин увећавајући ову срамоту. Међутим,  поучен ранијим искуством знам да приватно слање порука на истакнуту адресу не даје никакве резултате. Јер на те поруке нико не одговара, а основна култура налаже да се макар потврди да је порука примљена. А онда ако неће ништа да учине, не морају, то је тада њихова ствар. Тада бих и ја добро размислио да ли уопште има било какве користи од тога да ово јавно износим. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ведран* Вест на сајту је исправљена. Добро је да су одмах реаговали. Ово треба да се схвати једино као добронамерна критика. Сајт СПЦ је наше огледало и потребно је да буде најбољи. 

Мислим да би морали у веома скорије време да размишљају о редизајну сајта и новим опцијама.

Ако су им потребни сарадници могу нама да се јаве.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Поуке.орг инфо рече

@Ведран* Вест на сајту је исправљена. Добро је да су одмах реаговали. Ово треба да се схвати једино као добронамерна критика. Сајт СПЦ је наше огледало и потребно је да буде најбољи. 

Мислим да би морали у веома скорије време да размишљају о редизајну сајта и новим опцијама.

Ако су им потребни сарадници могу нама да се јаве.

Хвала Богу. То мора да су управо учинили јер до малопре је писало по старом.

Драго ми је да неко и ово чита. Ова брза исправка ме радује и чини ме да се поносим њима јер нису малограђански остајали при грешци само да би контрирали добронамерном указивању на грешку. 

И да, заиста треба да буду најбољи. То сви желимо. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...