Jump to content

Превод Псалтира од др Бранка Ђаковића

Оцени ову тему


Препоручена порука

Одважио сам се да након превода Псалтира од Предрага Самарџића поставити јеош један превод на нет. Ради се о преводу Псалтира из целокупног превода Светог писма (без другоканонских књига) од др Бранка Ђаковића, хрватског протестанта. Његов превод је језички негде на пола пута између данашњих језика - српског и хрватског. Србима углавном смета бетацизам, а Хрватима речи попут судија, музичар... Превод је зато занемарен међу Хрватима и тешко да ће се икада више штампати или да ће се наћи на интернету. Ево једног покушаја србизовања овог превода, бар Псалтира.

Слика из штампаног издања

primer.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 46
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Ко је др Бранко Ђаковић?

ĐAKOVIĆ, BRANKO

Bio: Agronom, rođen u Novskoj 27. veljače, 1921., a umro je 9. rujna, 2009. u Zagrebu. Gimnaziju je završio u Zagrebu 1940. g. a diplomirao je na Poljoprivredno-šumarskom fakultetu. Doktorirao je na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu 1965. g. Specijalizirao se u Versaillesu i Bremenu iz fizike tla. Radio je na polju znanosti sve do umirovljenja 1985. Znanstvene publikacije je objavljivao u znanstvenim radovima, publikacijama časopisima itd. Uz to je bio i dugogodišnji voditelj i jedna od vodećih ličnosti Kristove crkve Braće u Gajevoj ulici (9a) u Zagrebu, u nekadašnjoj Jugoslaviji. Dugogodišnji urednik denominacijskog glasila Bratski vjesnik, teološki spisatelj i nakladnik kršćanske literature.

Djela: Osim radova iz struke, objavljivao je različita djela, mahom brojne prijevode teološkog i pastoralnog karaktera. Godine 1973. objavio je svoj Biblijski rječnik. Biblijskim prevođenjem bavio se od 1960-ih. Objavio je za života više prijevoda Novoga zavjeta te prijevod cjelokupne Biblije. Premda su njegovi prijevodi bili neizravno vezani uz izvornike i temeljili se većinom na pojedinim njemačkim, engleskim i francuskim predlošcima, imali su pozitivnu recepciju u nekim sredinama te su ostavili specifičan trag u hrvatskome biblijskom prevodilaštvu. Objavljeni prijevodi Biblije i Novoga zavjeta su Prošireni Novi zavjet (prijevod izdanja The Amplified New Testament; Zagreb, 1969.), Novi zavjet – Zagrebačko izdanje (Zagreb, 1989.), Novi zavjet i Psalmi (Rijeka, 1993.), Novi zavjet i Psalmi (Rijeka, 1994.), Sveto pismo Staroga i Novoga zavjeta (Rijeka, 2000.). Izdani su i neki važniji separati: Evanđelje po Ivanu (Prilog Bratskom vjesniku; Zagreb, 1989.) i Pođimo na izvore – Evanđelje po Luki i Djela apostolska (o. 1990.).

Lit: »Đaković, Branko« u Leksikografski zavod Miroslav Krleža: Hrvatski biografski leksikon, http://hbl.lzmk.hr/clanak.aspx?id=4746; Jambrek, Stanko. »Biblija u Hrvata,« Kairos – Evanđeoski teološki časopis, br. 1 (2007.): 61-90.

Са странице: 

http://cbi.bizg.hr/hr/hrvatski-prevoditelji/dakovic-brako/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

МЕНИ ЈЕ ОВАЈ ПРЕВОД ДАЛЕКО БОЉИ ОД ДАНИЧИЋЕВОГ. ЈЕДИНО У 51/50. ПСАЛМУ ГДЕ ПИШЕ:  11 Не одбаци ме од свог лица и не одузми духа своје светости од мене! ЧИТАМ КАО: "11 Не одбаци ме од свог лица и не одузми Духа Свога Светога од мене!". ПРЕВОД ИТЕКАКО ИМА УЧИНКА КАДА ЈЕ У ПИТАЊУ ПОЛУЧИВАЊЕ БЛАГОДАТИ, ДАЛЕКО БОЉЕ ОД ДАНИЧИЋЕВОГ!

1. КАТИЗМА

1. ПСАЛАМ

Два човека, два пута, две судбине

1 Блажен је човек који не иде на савет безбожних, и не стоји на путу грешника, и не седи у друштву ругача;
2 него му је ужитак у закону Господа, и размишља о његовом закону дан и ноћ.
3 И биће као дрво усађено крај потока, које даје свој род у своје време и којем лист не вене; шта год чини напредује.
4 Тако то није с безбожницима; него су као плева коју тера ветар.
5 Зато се безбожници неће одржати на суду, ни грешници у друштву праведника.
6 Јер Господ зна пут праведника, а пут безбожника пропашће.

 

2. ПСАЛАМ

Владавина Сина Божијег

1 Зашто се буне нације, и народи снују таштину?
2 Подижу се цареви земаљски, и кнезови се договарају заједно на Господа и његовог Помазаника:
3 „Раскинимо њихове ланце, бацимо далеко од себе њихова ужа!“
4 Онај који пребива у небесима, смеје се, Господ им се руга.
с Тада ће им говорити у свом гневу, и престрашити у својој јарости.
6 „Ја сам помазао свог цара на Сиону, свом светом брду!“
7 Хоћу објавити одлуку: Господ ми је рекао: Ти си мој Син, данас сам те родио.
8 Тражи од мене, и даћу ти нације за наследство и крајеве земље у твој посед.
9 Ти ћеш их сломити гвозденим жезлом; разбићеш их у комаде као грнчарску посуду.
10 И сада, ви цареви, будите разумни; ви судије земље дајте се упутити!
11 Служите Господу са страхом, и радујте се с трепетом!
12 Љубите Сина да се не разљути, и ви не изгините на путу, јер ће се замало упалити његов гнев. Блажени су сви који се уздају* у њега!

Белешке:
*12 Тј. наћи заклон код њега, тако у свим псалмима.

3. ПСАЛАМ

Давидов псалам, кад је бежао пред Авесаломом, својим сином

1 Господе! како је много мојих непријатеља, и многобројни су они који се подижу против мене;
2 Многи говоре за моју душу: Нема спасења за њега у Бога! (Села.)
3 Али ти, Господе, ти си мој штит; ти си моја слава* и онај који подиже моју главу.
4 Вичем Господу својим гласом, и он ми одговара са свог светог брда. (Села.)
5 Легао сам и заспао; пробудио сам се, јер ме Господ подупире.
6 Нећу се бојати безброј народа који наваљују на мене са свих страна.
7 Устани, Господе! спаси ме, мој Боже! Јер си ударио све моје непријатеље по лицу; сломио си зубе безаконицима.
8 Од Господа је спасење; твој благослов је на твом народу*. (Села.)

Белешке:
*3 или част.
*8 или нека дође на твој народ.

СЛАВА:

4. ПСАЛАМ


Главном музичару. На жичаним инструментима. Псалам Давидов

1 Кад вичем, одговори ми. Боже моје правде! У тескоби проширио си ме; буди ми милостив и чуј моју молитву!
2 Ви синови људски, до кад треба бити моја слава у срамоти? До када ћете љубити таштину и тражити лаж? (Села.)
3 Али знајте да је Господ одвојио себи побожног човека! Господ ће чути кад повичем к њему.
4 Узбудите се* и не грешите! Размислите у својим срцима на својим постељама, и будите мирни. (Села.)
5 Приносите жртве правде, и уздајте се у Господа!
6 Многи говоре: Ко ће нам показати добро? Подигни на нас, Господе, светлост свог лица!
7 Дао си ми радост у моје срце већу него што је они имају, кад им роди пшеница и вино.
8 У миру ћу лећи и спавати; јер ти, једини, о, Господе дајеш ми да живим у безбедности.


*4 или гневите.


5. ПСАЛАМ

 

Главном музичару. За дувачки инструмент. Давидов псалам.

1 Пригни ухо мојим речима, о Господе, чуј моје уздисање.
2 Послушај глас моје вике, Царе мој и Боже мој! јер се молим теби.
3 Господе! у јутро ћеш чути мој глас; рано ћу ти изнети своју молбу и чекати.
4 Јер ти ниси Бог* који уживаш у безакоњу; зло не може боравити код тебе.
5 Охоли не могу стати пред твоје очи; ти мрзиш све који чине безакоње.
6 Истребићеш лажљивце; Господу се гаде крвожедни и лукави.
7 Али ја ћу ући по обиљу твоје доброте у твој дом; обожаваћу у твом страху пред храмом твоје светости.
8 Води ме, Господе, у својој правди ради мојих непријатеља; поравнај преда мном свој пут.
9 Јер нема ништа сигурно у њиховим устима; њихова нутрина (оставио сам у оригиналу, мада би могло и унутрашњост) је пропаст, отворен гроб, њихово је грло; ласкају својим језиком.
10 Казни их, о Боже; нека падну на својим сопственим саветима; одагнај их ради множине њихових преступа! јер су се побунили против тебе.
11 Тако ће се сви радовати који се поуздају у тебе: певаће од радости заувек и ти ћеш их заштитити; и хвалиће се тобом који љубе твоје име.
12 Јер ти ћеш, о, Господе, благословити праведника; окружићеш га као штитом својом наклоности.

*4 Ел.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

6. ПСАЛАМ

Главном музичару. На Негиноту (жичаним инструментима), на Шеминиту*. Псалам Давидов.
1 Господе, немој ме кудити у свом гњеву, и не казни ме у својој љутини!
2 Буди ми милостив, Господе! јер сам изнемогао; исцели ме, Господе, јер су устрептале моје кости.
3 Моја душа је врло узнемирена ... А ти, Господе, до када?
4 Врати се, Господе, ослободи моју душу, спаси ме ради твоје доброте!
5 Тебе се не спомиње у смрти; у шеолу, ко ће те славити?
6 Уморан сам од свог уздисања; сваку ноћ квасим свој кревет уздасима и сузама натапам свој лежај.
7 Моје око пропада од туге, постарало се од свих мојих тлачитеља.
8 Повуците се од мене сви који чините безакоње, јер је Господ чуо глас мог плача;
9 Господ је чуо моју молбу; Господ је примио моју молитву.
10 Сви ће се моји непријатељи постидети и јако препасти; повратиће се и тренутно ће се посрамити.

Белешке:
*Уп. 1. Лет. 15,20.21.

СЛАВА:

7. ПСАЛАМ

Молитва прогоњеног праведника

Песма Давида коју је певао Господу ради речи Хуса из племена Венијаминова
1 Господе, мој Боже! У тебе сам се уздао; спаси ме од свих који ме прогоне, и избави ме!
2 Да не растргне моју душу као лав, јер нема ко да избави.
3 Господе, мој Боже! Ако сам нешто и учинио, ако има безакоња у мојим рукама,
4 Ако сам учинио зло ономе који је био у миру са мном, - ипак сам избавио онога, који ме је тлачио без разлога -
5 Нека тада гони непријатељ моју душу и нека ме стигне и погази мој живот и нека обрати моју славу у прах. (Села.)
6 Устани у свом гневу, о Господе! Подигни се против жестине мојих непријатеља; па стој уз мене на суду за којега си дао наређење.
7 Нека се гомила људи окупи око тебе; ради суда над њима, врати се на висину!
8 Господ ће судити народе. Господе суди мене, по мојој правди и нека ми буде по мојој беспрекорности.
9 Нека дође до краја злоба безбожника, а утврди праведника! Праведни Бог испитује срца и бубреге.
10 Мој штит је у Богу, који спасава оне који су права срца.
11 Бог је праведан судија, Бог је сваки дан готов на гнев.
12 Ако се безбожник не поврати, он ће наоштрити свој мач, натегнути свој лук и напети* га.
13 Он је спремио против њега оруђа смрти, његове стреле горуће су.
14 Гле, он који је трудан злом, зачиње невољу и рађа лаж.
15 Он је ископао јаму и начинио је дубоком, и сам је пао у јаму коју је начинио.
16 Његова злоба вратити ће му се на његову главу, и његово насиље пашће на његово теме.
17 Славићу Господа по његовој правди и певати имену Господа, Бога Највишега.

Белешке:
*12 или припремили.

8. ПСАЛАМ

Божја слава у створењу

Музичком предводнику на гититу. Псалам Давида.
1 Господе, наш Господе, како славно је твоје име по читавој земљи, који си поставио своје достојанство више небеса!
2 Из уста мале деце и оних који сисају, утемељио си своју силу због својих непријатеља, како би ушуткао непријатеље и оне који су жедни освете.
3 Кад гледам твоја небеса, дело твојих прстију, месец и звезде, које си поставио:
4 Шта је човек, да га се сећаш и син човека, да се бринеш за њега?
с Учинио си га мало нижим од анђела, и окрунио си га славом и части.
6 Поставио си га господарем над делима твојих руку; све си ставио под његове ноге:
7 Овце и говеда, све заједно, као и звери у пољу;
8 Птице небеске и рибе морске, штогод иде стазама мора.
9 Господе, наш Господе, како је славно твоје име по свој земљи!

СЛАВА:
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2. КАТИЗМА

9. ПСАЛАМ

Бог је судија нација

Музичком предводнику. На Мут-Лабану. Псалам Давида.
1 Хвалићу те Господе, свим својим срцем, казиваћу сва твоја чудеса.
2 Радоваћу се и веселити у теби; певаћу хвалу твом имену, о Вишњи!
3 Кад су се окренули назад моји непријатељи, спотакнули су се и изгинули* пред твојим лицем.
4 Јер ти си извео моје право и моју парницу; сео си на свој престо, праведни судијо.
с Ти си покарао народе, ти си истребио безбожнике; избрисао си њихово име заувек и вечно -.
6 О непријатељу! пустошења су дошла свом крају заувек. Ти си уништио градове, њихова успомена нестала је с њима.
7 Али Господ је сео заувек; он је спремио свој престо за суд.
8 И он ће судити свету по правди, и извршити суд народима по правици.
9 И Господ ће бити високи заклон потлаченом, високи заклон у време невоље.
10 И они који познају твоје име, уздаће се у тебе, јер ти, Господе не остављаш оне који тебе траже.
11 Певајте псалме Господу, који пребива на Сиону, објавите међу народима његова дела.
12 Јер освећује проливену крв, сећа се невољних; он није заборавио вику невољних.
13 Буди ми милостив, Господе! Погледај моју невољу од оних који ме мрзе, кад ћеш ме подигнути с врата смрти;
14 да бих казивао сву твоју хвалу на вратима кћери Сионске. Радоваћу се у твом спасењу.
15 Народи су попадали у јаму коју су начинили; ухватила се њихова нога у мрежу, коју су поставили.
18 Господа се позна по суду којега је извршио; безбожник се заплео у дело својих руку. (Хигајон*, Села).
17 Безбожници ће бити отерани у шеол, сви народи који заборављају Бога.
18 Јер сиромах неће бити заборављен заувек, нити ће пропасти нада кроткога заувек.
19 Устани Господе! Да не превлада човек; нека се суди народима пред твојим лицем!
20 Испуни их страхом, Господе; нека би народи знали да су људи!

Белешка:
*3 или зато шио су се моји непријатељи окренули назад, спотакнули су се и изгинули.
*16 Харфа.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

10. ПСАЛАМ

Безбожник и његова казна

1 Зашто Господе стојиш далеко? Зашто се кријеш у време невоље?
2 У својој охолости безбожник тера слабога; биће ухваћени у сплетке које су измислили.
3 Јер се безбожник дичи жељом своје душе; и благосиља лакомца, а презире Господа.
4 Безбожник говори у својој охолости: Он неће истраживати. Све његове мисли су: Нема Бога!
5 Његови путеви свагда су успешни; твоји судови сувише су високи да буду пред њим; све своје противнике презире.
6 Говори у свом срцу: нећу се поколебати; од колена на колено нећу пасти у несрећу.
7 Уста су му пуна клетве, преваре и претњи; под језиком је његовим пакост и безакоње.
8 Седи у заседи близу села, убија некривога на тајним местима; његове очи вребају несрећника.
9 Вреба у заседи као лав у гуштари; вреба да би уловио беднога; он хвата беднога и увлачи у своју мрежу.
10 Чучне, сагне се, да несрећници падну у његове јаке канџе.
11 Говори у свом срцу: Бог заборавља; он сакрива своје лице, никада неће видети!
12 Устани Господе! Боже, подигни своју руку! Не заборави бедне!
13 Зашто безбожник презире Бога, говорећи у свом срцу, ти нећеш звати на обрачун?
14 Ти си то видео, јер ти видиш невољу и муку, да накнадиш својом руком; теби се изручује несрећник, ти си помоћник сироти.
15 Сатри руку безбожнику и зломе; и истражи безакоње злога, док га више нећеш наћи!
16 Господ је Цар заувек и довека; народи су изгинули с његове земље.
17 Господе, ти си чуо жељу кротких; ти си ојачао њихово срце, твоје ухо чује;
18 Да дадеш правицу сироти и потлаченом, да не би више плашио човек који је од земље.

11. ПСАЛАМ

Поверење у Божији захват

Музичком предводнику. Од Давида.
1 У Господа се уздам; како говорите мојој души: Лети као птица у своју гору?
2 Јер гле, безбожници натежу свој лук, запињу своје стреле за тетиву, да стрељају из мрака праве у срцу.
3 Ако су срушени темељи, шта ће чинити праведник тада?
4 Господ је у својој светој палати*. Господ – у небесима је његов престо; његове очи гледају, његове веђе испитују синове људске.
5 Господ испитује праведног и злог; његова душа мрзи оног који љуби насиље.
6 На безбожнике пустити ће кишу замки, ватру и сумпор; и врући ветар биће део њихове чаше.
7 Јер праведан је Господ, он љуби правду. Његово лице гледа праведника*.

Белешке:
*4 или храму.
*7 или: праведници ће гледати његово лице.

СЛАВА:

12. ПСАЛАМ

Лажне речи

Музичком предводнику. Псалам Давидов.
1 Спашавај, Господе! Јер нема више побожног човека, верни су ишчезли између синова људских.
2 Говоре лаж свом ближњему; њихова уста ласкају, говоре дволичним срцем.
3 Господ ће истребити све ласкајуће усне, језик који говори велике ствари,
4 Који кажу: Надвладаћемо својим језиком, наше усне су с нама; ко је наш господар?
5 Због насилног поступања са слабима, због уздаха невољних, сада ћу устати, говори Господ; ставићу у сигурност онога којег понизују.
6 Речи Господа, чисте су речи – сребро, које очишћено у ватри талионице, тече на земљу, седам пута претопљено.
7 Ти ћеш их, Господе одбранити, сачувати од овог поколења заувек.
8 Безбожници ходају около, кад се узвисује међу синовима људским грубост.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

13. ПСАЛАМ

Молитва поверења у невољи

Музичком предводнику. Псалам Давида.
1 Докле ћеш ме, Господе, сасвим заборављати? Докле ћеш сакривати своје лице од мене?
2 Докле ћу се саветовати у својој души, с тугом у свом срцу сваки дан? До кад ће се подизати мој непријатељ нада мном?
3 Погледај, одговори ми, о Господе, мој Боже! Просветли моје очи, да не заспем [сном] смрти;
4 да не би рекао мој непријатељ: надвладао сам га! Да се не би радовали моји тлачитељи, што сам се поколебао.
5 Али ја се уздам у твоју доброту, моје срце обрадовало се у твом спасењу. Певаћу Господу јер ми је добро учинио.

14. ПСАЛАМ

Слика безбожника

Музичком предводнику. Псалам Давидов.
1 Безумник говори у свом срцу: Нема Бога! Покварили су се, гадна су њихова дела; нема никога добро да чини.
2 Господ је погледао с неба на синове човјечје, да види има ли који разуман, тражи ли који Бога.
3 Сви су зашли, сви се покварили, нема никога добро да чини, нема ни једнога.
4 Зар се неће опаметити који чине безакоње, прождиру мој народ, као што једу хлеб, не призивају Господа.
с Онде их је зграбио страх; јер Бог је усред рода праведника.
6 Бацате љагу на савет пониженога, јер је Господ његов заклон*.
7 О, да дође спасење Израелу из Сиона! Кад ће Господ враћати заробљенике
свог народа, Јаков ће клицати, Израел ће се веселити.

Белешке:
*6 Или: ипак је Господ његов заклон.

СЛАВА:

15. ПСАЛАМ

Слика праведника

Псалам Давидов.
1 Господе, ко ће боравити у твом шатору? Ко ће становати на твом светом брду?
2 Који ходи исправно и чини правду и говори истину из свог срца.
3 Онај који не оговара својим језиком, не чини зло свом ближњем и не клевеће ближњега;
4 У чијим очима је за презир зао човек, али који поштује онога који се боји Господа; који се заклео на своју штету и није то променио;
5 Који не даје свој новац уз накнаду, и не узима мита на невиног. Ко овако чини неће никада посрнути.

16. ПСАЛАМ

Награда и уздање праведника

Миктам Давида.
1 Чувај ме, о Боже, јер се уздам у тебе!
2 Ти, моја душо рекла си Господу: Ти си мој Господ, моја доброта не досеже до тебе*.
3 Ти си рекао светима који су на земљи и племенитима: у њима је сав мој ужитак.
4 Умножиће се беде оних који трче за другим (боговима) ја им нећу левати крвавих налева, нити ћу стављати њихова имена у своја уста.
с Господ је дио мог наследства и моје чаше; ти одржаваш мој део.
6 Моје међе су прошле по предивним местима; добио сам лепо наследство.
7 Благосиљаћу Господа, који ме је саветовао; и у ноћима подучавају ме моји бубрези.
8 Увек имам пред собом Господа, зато што ми је са десне стране, нећу се поколебати.
9 Зато се радује моје срце, и моја душа *кличе. Такође ће почивати у миру и моје тело.
10 Јер нећеш оставити моју душу у шеолу, нећеш допустити да твој свети види труљење.
11 Показаћеш ми пут живота; обиље је радости пред твојим лицем, блаженства у твојој десници заувек.

Белешке:
*2 или како други преводе: нема никакве доброте (или среће) за мене осим тебе.
*9 дословно част., као Пс. 7,5. Други читају: језик; уп. Дј. 2,26.

17. ПСАЛАМ

Молитва прогоњеног праведника

Молитва Давида.
1 Господе, чуј правду, послушај мој узвик; пригни ухо мојој молитви, која није из лажљивих уста.
2 Из твоје присутности излази моја правица; нека твоје очи виде искреност!
3 Ти си испитао моје срце и обишао ме ноћу; окушао си ме у ватри – и ништа ниси нашао; моја мисао не иде даље од мојих уста.
4 Што се тиче дела човека, очувао сам се речју твојих уста од стаза насилника.
5 Кад су се моји кораци чврсто држали твојих трагова, моје ноге нису склизнуле.
6 Тебе сам призвао, јер ме ти услишаваш, о Боже*. Пригни своје ухо к мени, чуј мој говор!
7 Учини дивном своју доброту, ти, који својом десницом спасаваш од непријатеља оне, који се уздају у тебе.
8 Чувај ме као зеницу свог ока; заклони ме у сену својих крила,
9 Пред овим безбожницима који ме пустоше, мојим смртним непријатељима који ме окружују.
10 Затворили су своје одебљало срце, својим устима говоре охоло.
11 Окружили су нас у свим нашим корацима, упиру своје очи, да би ме збацили на земљу.
12 Сличан је лаву гладном лова и лавићу који се држи у потаји.
13 Устани Господе! Предусретни га, обори га! Спаси моју душу од безаконика својим мачем;
14 Од људи твојом руком, Господе, од људи овог века! Њихов део је у овом животу, и њихов трбух пуниш својим благом; имају обиље синова, и свој сувишак остављају својој деци.
15 А ја ћу гледати у правди твоје лице; кад се пробудим бићу задовољан твојим ликом.

Белешке:
*6 Ел.

СЛАВА:
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3. КАТИЗМА

18. ПСАЛАМ

Захваљивања после ослобођења

Од Давида слуге Господа, који је говорио речи ове песме у дан, кад га је Господ спасао из руке свих његових непријатеља и из руке Саула. И рече:
1 Љубим те, Господе, сило моја!
2 Господ је моја стена, и моја тврђава и мој избавитељ; мој Бог, моја стено у коју се уздам, мој штите и роже мог спасења, моја висока куло.
3 Призваћу Господа, који је вредан хвале, и бићу спашен од мојих непријатеља.
4 Опколила су ме ужа смрти, и страше ме бујице Велијала;
5 Окружила су ме ужа шеола, изненадиле су ме мреже смрти.
6 У својој невољи призвао сам Господа, повикао сам свом Богу; чуо је мој глас из свог храма и моја вика стигла је до његових ушију.
7 Тада се земља поколебала, и уздрмали су се темељи гора и поколебали, јер се разљутио.
8 Дим се дизао из његових ноздрва и прождирала је ватра која је излазила из његових уста; избијала је ужарена жеравица исто тако.
9 И спустио је небеса и сишао; и била је дубока тама под његовим ногама.
10 И попе се на херувима и полете и лебдео је на крилима ветра.
11 Таму је учинио својим тајним местом боравка, као својим шатором око себе, од мрачних вода, и густих небеских облака.
12 Из сјаја који је био пред њим пролазили су густи облаци, град и ужарена жеравица.
13 И загрме Господ из небеса, и Вишњи пусти свој глас – град и ужарену жеравицу.
14 Извукао је своје стреле и распршио моје [непријатеље]; пустио муње и расуо их.
15 Тада су се показала лежишта вода и открили се темељи земље од твоје претње, Господе, од дихања твојих ноздрва.
16 Испружио је своју руку и ухватио ме и извукао из велике воде.
17 Избавио ме од мог силног непријатеља и од мојих ненавидника, јер су били јачи од мене.
18 Изненадили су ме у дан моје невоље, али Господ је био моја потпора.
19 И извео ме је на ширину, ослободио ме, јер сам му био мио.
20 Господ ме наградио по мојој правди, по чистоћи мојих руку вратио ми.
21 Јер сам чувао путеве Господа, и нисам се злобно одвратио од свога Бога.
22 Све су његове одредбе биле преда мном; не уклањам од себе његове законе.
23 Био сам беспрекоран пред њим и чувао сам се од греха.
24 И Господ ми је вратио по мојој правди, по чистоти мојих руку пред његовим очима.
25 С оним који је милостив поступаш милостиво; према беспрекорном човеку показујеш се беспрекорно;
26 Са чистим показујеш се чист, а с непоштеним показујеш се супротно.
27 Јер ти избављаш понизног, а понижаваш оне којима су очи поносите.
28 Јер ти чиниш да светли моја светиљка; Господе, мој Боже, обасјај моју таму.
29 С твојом помоћи прелазим преко мноштва; и са својим Богом скачем преко зида.
30 Пут је Божји савршен, реч Господа је чиста; Он је штит свима који се уздају у њега.
31 Јер ко је Бог осим Господа, и ко је стена, осим нашег Бога?
32 Бог ме опасује снагом и чини савршеним мој пут;
33 Који чини моје ноге сличне као у кошуте и поставља ме на висину;
34 Који учи моје руке за борбу, и моје мишице ломе лук од бронзе.
35 Ти си ми дао штит твог спасења, и подупрла ме твоја десница, и твоја добродушност учинила ме великим.
36 Ти си начинио простора за моје кораке, и глежњеви мојих ногу нису се ишчашили.
37 Прогонио сам своје непријатеље и стигао их; и не окрећем се док не нестану.
38 Сломио сам их и не могу устати; пали су под моје ноге.
39 А ти ме опасујеш снагом за борбу, они који су устајали на мене, њих си мени покорио.
40 Окренуо си ми плећа мојих непријатеља; и потро сам своје ненавиднике.
41 Викали су, али није било избавитеља; викали су Господу, и није им одговорио.
42 Расуо сам их као прах пред ветром, бацио сам их као блато на улици.
43 Ти си ме избавио од буна народа; поставио си ме главом народима; народ којега нисам знао, служи ми.
44 Чим су чули својим ушима, покорили су ми се; синови туђине покорили су ми се претварајући* се.
45 Синови туђине бледе и излазе дршчући из својих сакривених места.
46 Господ живи и нека је благословљена моја стена! И нека је узвишен Бог мог спасења.
47 Бог који ме је осветио, који ми је покорио народе, 48 који ме је спасао од мојих непријатеља. Да, ти си ме подигао изнад оних који устају на мене; од човека насилника, ослободио си ме.
49 Зато ћу те славити. Господе, међу народима, и певати псалме твојем имену,
50 Теби, који чиниш великим спасење свог Цара и показујеш доброту свом помазанику; према Давиду и његову потомству заувек.

Белешке:
*44 Заправо: претварају ми се (тј. послушност).

СЛАВА:
 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

19. ПСАЛАМ

Дела и Реч Божја

Музичком предводнику. Псалам Давида.
1 Небеса казују славу Божју и свод небески гласи дело руку његових.
2 Дан дану обзнањује реч, и ноћ ноћи показује знање.
3 Нема говора и нема речи; а ипак чујеш њихов глас.
4 По свој земљи иде њихов говор и њихов језик до краја света. У њима поставио је шатор сунцу.
5 Оно излази као муж из своје свадбене собе; као храбар човек који се радује да трчи трку.
6 Његов излазак је с краја небеса и његов ход је до другог краја; и ништа није сакривено од његове топлоте.
7 Закон је Господа савршен, обнавља душу. Сведочанство Господа сигурно је, даје мудрост припростом.
8 Наредбе су Господа праведне, радују срце, заповест Господа чиста је, просветљује очи.
9 Страх Господа чист је, остаје заувек; судови Господа су истина, праведни су у целости.
10 Драгоценији су од злата и драгог камења; слађи су од меда, и меда из саћа.
11 И твој слуга поучен је њима; ко их држи има велику награду.
12 Ко разуме своје погрешке? Очисти ме и од мојих сакривених кривица.
13 Сачувај свог слугу и од вољних да не овладају нада мном. Тада ћу бити беспрекоран и чист од великог преступа.
14 Нека речи мојих уста и размишљање мог срца буде угодно пред тобом, о Господе, моја стено и мој откупитељу!

20. ПСАЛАМ

Молитва за цара

Музичком предводнику. Псалам Давида.
1 Нека те Господ услиши у дан невоље, нека те заштити име Бога Јаковљевог;
2 Нека ти пошаље помоћ из светиње и подупре те из Сиона;
3 Нека се спомене свих твојих приноса и прихвати твоју жртву паљеницу! (Села.)
4 Нека ти даде по твом срцу и испуни све твоје савете.
5 Радоваћемо се у твом спасењу и подигнути заставу* у име нашег Бога. Нека Господ испуни све твоје молбе!
6 Сада знам да Господ спасава свог помазаника; он му одговара с небеса своје светости, моћним делима спасења своје деснице.
7 Једни се хвале колима, други коњима, а ми именом Господа, свог Бога.
8 Они посрћу и падају, а ми стојимо чврсто.
9 Спаси Господе! Нека нас услиши цар у дан нашег дозивања.

Белешке:
*5 или: завијорити.

21. ПСАЛАМ

Хвала цара

Музичком предводнику. Псалам Давида.
1 У твојој сили радује се цар, Господе; и колико се весели твом спасењу!
2 Испунио си жељу његова срца и ниси одбио молбу његових уста.
3 Предусрео си га богатим благословима, ставио си му круну од чистог злата на главу.
4 Измолио је живот од тебе, ти си му га дао: дужину дана заувек и за вечност.
5 Његова је слава велика у твом избављењу; оденуо си га величанством и красотом.
6 Учинио си га благословом заувек; испунио си га радошћу свога лица*.
7 Јер се цар узда у Господа, и по доброти Свевишњега он се неће поколебати.
8 Твоја рука пронаћи ће све твоје непријатеље, твоја десница наћи ће оне који мрзе на тебе.
9 Учинићеш их као ужарену пећ, кад се појавиш; Господ ће их прогутати, и ватра ће их прождрети.
10 Њихов род истребиће се са земље, и њихово семе између синова човечјих.
11 Иако су се уротили (урота = завера) против тебе, замислили су зло, које не могу извршити.
12 Јер ћеш окренути њихова леђа, кад ћеш наместити уже свог лука насупрот њиховог лица.
13 Буди узвишен, Господе, у својој сили! Хоћемо певати псалме и славити твоју моћ.

Белешке:
*6 Заправо: код, с твојим, тј. нераздвојиво повезан.

СЛАВА:
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

22. ПСАЛАМ

Патње и слава Спаситеља

Музичком предводнику. Псалам Давидов.
1 Боже мој, Боже мој*, зашто си ме одбацио, [држећи се] далеко од мог спасења, од речи мог уздисања?
2 Мој Боже! Вичем дању, али ти не одговараш; и ноћу али нема одмора за мене.
3 А ти си свет, који пребиваш у похвалама Израела.
4 Наши очеви поуздали су се у тебе, они су се поуздавали, и ти си их избављао.
5 Викали су к теби и били су спасени; поуздали су се у тебе, нису били посрамљени.
6 А ја сам црв а не човек; ругло људима и презрен од народа.
7 Сви који ме виде, ругају ми се; отварају уста и машу главом:
8 „Он се уздао у Господа! Нека га избави, ослободи јер има радост у њему!“
9 Јер си ме ти извадио из утробе мајчине; ти си ми дао уздање на дојки моје мајке.
10 За тобом пристајем од рођења, од утробе моје мајке, ти си мој Бог.
11 Не удаљуј се од мене; јер је невоља близу, а нема никога да помогне.
12 Окружили су ме многи бикови*; јаки васански бикови опколили су ме.
13 Своја уста развалили су на мене као ричући лав који дере свој плен.
14 Разлио сам се као вода; све моје кости су ишчашене, моје срце поста као восак.
15 Моја снага осушила се као крхотина, и мој језик прионуо за свод мојих уста; и стављаш ме у смртни прах.
16 Опколили су ме пси; чета зликоваца окружила ме; проболи су моје руке и моје ноге.
17 Могу избројати све своје кости. Гледају и буље у мене;
18 Деле моје хаљине међу собом и за моју одећу бацају коцку.
19 Али ти, Господе, не удаљуј се! Сило моја, пожури ми у помоћ!
20 Спаси од мача моју душу, моју једину* од силе паса;
21 Спаси ме од раља лава. Да, ти си ме услишао од рогова дивљих бикова.
22 Објавићу твоје име својој браћи, усред заједнице хвалићу те.
23 Ви који се бојите Господа, хвалите га; све семе Јаковљево слави га и поштујте га, све семе Израелово!
24 Јер није презрео, нити се гадио патње ојађених, и није сакрио своје лице од њих; него кад су викали к њему, чуо их је.
25 Од тебе долази мој хвалоспев у великој скупштини; извршићу своје завете пред онима који се боје њега.
26 Сиромашни ће јести и наситити се, и који траже Господа, славиће га; нека живи ваше срце заувек.
27 Сетиће се и обратити сви крајеви земље Господу, и поклонити се пред њим сва племена народа.
28 Јер Господу припада власт, он влада народима.
29 Сви дебели на земљи јешће и пасти пред њим у обожавању; погнуће се пред њим сви они који силазе у прах, и онај који не може сачувати* своју душу у животу.
30 Семе ће му служити, биће прирачунато Господу као поколење*.
31 Доћи ће и објавити његову правду народу, који ће се родити, да је он то учинио.

Белешке:
*1 Ел.
*12 или: велики, снажни.
*20 или: моју усамљену, напуштену.
*29 тј. не може одржати.
*30 Или: Приповедаће се о Господу будућем поколењу.

23. ПСАЛАМ

Божански Пастир

1 Господ је мој пастир, ништа ми неће недостајати.
2 Одмара ме на зеленим пашњацима, води ме на тихе воде.
3 Обнавља моју душу; води ме стазама правде, због свог имена.
4 Па и кад бих пошао долином сенке смрти, нећу се бојати зла; јер си ти са мном; твој штап и твоја палица теше ме.
5 Постављаш сто преда мном, у присутности мојих непријатеља; помазао си моју главу уљем и моја чаша се прелева.
6 Да, доброта и милост пратиће ме све дане мог живота, и моје ће пребивалиште бити у дому Господа заувек*.

Белешке:
*6 Досл.: за много дана.

24. ПСАЛАМ

Улазак Цара славе у свој храм

1 Земља је Господња и све њезино обиље, свет и они који живе на њему.
2 Јер ју је он основао на морима и утемељио на водама.
3 Ко ће се успети на гору Господа, и ко ће стати на месту његове светости?
4 Онај који има невине руке и чисто срце, који не подиже своју душу таштини и не заклиње се лажно.
5 Он ће добити благослов од Господа и правду од Бога свога спасења.
6 Такав је род оних који га траже, и оних који траже његово лице, о Јакове. (Села.)
7 Врата, подигните своје главе, уздигните се вечна врата и ући ће цар славе.
8 Ко је тај цар славе? Господ моћан и јак, Господ моћан у борби.
9 Врата, подигните своје главе! И уздигните се, вечна врата и ући ће цар славе.
10 Ко је тај цар славе? Господ над војскама, он је цар славе. (Села.)

СЛАВА:
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Поуке.орг инфо рече

@Бранко Авдагић Можеш ли неку реч о Предрагу Самарџићу? 

Већ сам писао где сам постављао Самарџићев превод да ми је поружан. А ко је П. Самарџић? Чини ми се да сам негде прочитао да је наш теолог у САД, професор, тако нешто? Свештеник да ли је, не знам!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ђаковићев превод Библије заслужује српску верзију побринућу се за њу. Треба ставити и Стари завет од Бакотића на нет, али немам оригинал. Имам неколико новијих издања, и бетацистичких и витацистичких, али има по која измењена реч па ајде знај које је шта мењао!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И ово ћу једном радо србизовати: http://godsavecroatia.com/documents/NoviZavjetCroatianNT-Psalms_FINAL.pdf Ради се о преводу Кинг Џејмс вержн Библије, а  ово је врхунска ствар: http://www.hbn.hr/biblija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...