Jump to content

Због чега су Адам и Ева помислили да нису "као богови" (Пост 3:5)


Џуманџи

Препоручена порука

Илити: зашто је змији упалило да их наговори да једу са дрвета познања? Да ли су се Адам и Ева осећали инфантилно и због чега?

. . .

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 122
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 45 минута, Џуманџи рече

Илити: зашто је змији упалило да их наговори да једу са дрвета познања? Да ли су се Адам и Ева осећали инфантилно и због чега?

. . .

Očigledno im je nešto nedostojalo a to je znanje.Zašto im je Bog uskratio to je već neko drugo pitanje al obično se navodi to na šta ti insinuiraš,nisu bili dovoljno zreli...

Zmiji je upalilo jer ako se lepo pročita tekst ništa nije slagala ali i to nije ključni razlog već nepoštovanje i nevršenje prve Božije zapovesti date našim praroditeljima,Adamu je prvo rečeno da rilja ženu pa onda zemlju a on radio kontra i onda ženi sa viškom vremena za razmišljanje malo treba da od života napravi pakao :D

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

Како рече Владика Атанасије у једном предавању, мојим речима речено, тј. онако како сам ја схватила, Адам и Ева су били у неком као стању детета које кроз пубертет долази до одрастања, да би као зрели и одрасли људи имали прилику да потпуно свесно и самоодговорно одлуче да прихватају Господа Бога. Дакле, то је процес какав видимо и данас. Јер, једно дете у својој чистоћи душе прихвата ствари онако како долазе, али један зрео човек одлучује самостално и својевољно на шта ће пристати, а на шта неће.

Nije valjda kao djeca? Ja mislio oni bili potpuno odrasli i svjesni svih svojih postupaka i posljedica s obzirom da su bili kažneni kako oni tako tvorevina ni kriva ni dužna. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pridružujem se pitanju ali sa dopunom, da mene više zanima šta ih je to nagnalo da prebacuju krivicu adam na evu eva na zmiju, kad je očigledno da su bili u razgovoru sa Milosrdnim Bogom,koji je od njih očekivao pokajanje za to delo.

Čitao sam neka tumačenja, da bi Bog oprostio u raju taj greh da su adam i eva iskazali pokajanje, šta ih je to uplašilo, sprečilo, zakočilo pred Bogom kojeg su poznavali kao svog Stvoritelja zaista mi još ni danas nije jasno.

Koliko je opšte teško pokajati se, pogotovo ako govorimo da se treba pokajati pred Ocem i prosto sama čista svest takve pozicije, zaista ne dozvoljava čoveku ništa osim da iznese istinu svog dela, jer Bog nesumnjivo stoji pred decom koja znaju da On zna šta su uradili...

Dakle šta sprečava istinsko dete da kaže Ocu istinu za ono što je sigurno i očigledno svesno da je Otac to delo video?

Evo ja kao roditelj često uhvatim kako dete pokušava da me nasanka ali kad vidi da sam ja to video da sam svestan svakog detalja, onda se moje dete umiljava i na jedan detinji način ipak shvata svoju krivicu i poverava mi se otvoreno. Ja sam blag prema njima i trudim se da zajedno izvučemo pouku nadam se da će ih to držati i kad ostare i da će imati hrabrosti i nastaviti da gaje poverenje prema meni.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A što je Bog stavio drvo poznanja dobra i zla u sred vrta ako nije hteo da ga čovek kuša i stekne božansku osobinu razlikovanja dobra od zla?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jednostavno, splet vise razlicitih okolnosti, kako je receno gore, detinji duhovni uzrast i neiskustvo ( koje Adam nije hteo da ucvrsti i sacuva i da' napreduje ),..... lukava zapovest od djavla, koja je bila na sofisticiran nacin izlozena, preko Adamavog druga i njegovog pomocnika u sozercavanju i gledanju lepota raja, ..... ne - verovanju Bozijoj zapovesti i brizi. itd.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Jednostavno, splet vise razlicitih okolnosti, kako je receno gore, detinji duhovni uzrast i neiskustvo ( koje Adam nije hteo da ucvrsti i sacuva i da' napreduje ),..... lukava zapovest od djavla, koja je bila na sofisticiran nacin izlozena, preko Adamavog druga i njegovog pomocnika u sozercavanju i gledanju lepota raja, ..... ne - verovanju Bozijoj zapovesti i brizi. itd.

Koliki uzrast možeš li to da prevedeš na čovečje godine?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Кратос рече

A što je Bog stavio drvo poznanja dobra i zla u sred vrta ako nije hteo da ga čovek kuša i stekne božansku osobinu razlikovanja dobra od zla?

A što ti stavljaš na struju znak opasnosti po život?

Em imaš reč em imaš sliku šta ne smeš i sad će neko reči Kratos namerno stavio da se to desi, da upozna biba struja kako mu struja ne može ništa.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Кратос рече

A što je Bog stavio drvo poznanja dobra i zla u sred vrta ako nije hteo da ga čovek kuša i stekne božansku osobinu razlikovanja dobra od zla?

Зато (лично мишљење) што је спознаја (не знање) дар Бога који се стиче открива временом, нису били још спрени за дрво.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

A što ti stavljaš na struju znak opasnosti po život?

Em imaš reč em imaš sliku šta ne smeš i sad će neko reči Kratos namerno stavio da se to desi, da upozna biba struja kako mu struja ne može ništa.

A što je božanska osobina opasnost po čoveka,zar nije oboženje cilj?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Bokisd рече

Jednostavno, splet vise razlicitih okolnosti, kako je receno gore, detinji duhovni uzrast i neiskustvo ( koje Adam nije hteo da ucvrsti i sacuva i da' napreduje ),..... lukava zapovest od djavla, koja je bila na sofisticiran nacin izlozena, preko Adamavog druga i njegovog pomocnika u sozercavanju i gledanju lepota raja, ..... ne - verovanju Bozijoj zapovesti i brizi. itd.

Nije to nikakav splet okolnosti.

Ako ostavis dijete malo negdje blizu uticnice, velika je vjerovatnoca da ce pokusati gurnuti prst u nju. Isto tako ako ostavis malo dijete pored nastrojenog pedofila, velika je vjerovatnoca da ce ga pokusat obljubiti. 

Zašto će drvo poznanja dobra i zla koje ne smije da dira, pored neiskusnih ljudi, i šta će jedan kušač koji će ih sigurno prevariti pored također naivnih ljudi?

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Снежана рече

Зато (лично мишљење) што је спознаја (не знање) дар Бога који се стиче открива временом, нису били још спрени за дрво.

Ok ali onda ispada da je Bog stavio to drvo da iskuša,testira na neki način ...

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Pridružujem se pitanju ali sa dopunom, da mene više zanima šta ih je to nagnalo da prebacuju krivicu adam na evu eva na zmiju, kad je očigledno da su bili u razgovoru sa Milosrdnim Bogom,koji je od njih očekivao pokajanje za to delo.

Čitao sam neka tumačenja, da bi Bog oprostio u raju taj greh da su adam i eva iskazali pokajanje, šta ih je to uplašilo, sprečilo, zakočilo pred Bogom kojeg su poznavali kao svog Stvoritelja zaista mi još ni danas nije jasno.

Koliko je opšte teško pokajati se, pogotovo ako govorimo da se treba pokajati pred Ocem i prosto sama čista svest takve pozicije, zaista ne dozvoljava čoveku ništa osim da iznese istinu svog dela, jer Bog nesumnjivo stoji pred decom koja znaju da On zna šta su uradili...

Dakle šta sprečava istinsko dete da kaže Ocu istinu za ono što je sigurno i očigledno svesno da je Otac to delo video?

Evo ja kao roditelj često uhvatim kako dete pokušava da me nasanka ali kad vidi da sam ja to video da sam svestan svakog detalja, onda se moje dete umiljava i na jedan detinji način ipak shvata svoju krivicu i poverava mi se otvoreno. Ja sam blag prema njima i trudim se da zajedno izvučemo pouku nadam se da će ih to držati i kad ostare i da će imati hrabrosti i nastaviti da gaje poverenje prema meni.

Interesatno pitanje, zaista.

Gledam, kaze se da je Adam prebacio krivicu na svog pomocnika zenu ( koju mu je Bog dao ), znaci, deluje, kao da mu je bilo lakse, da prebaci odgovornost na druge, cak i  na Boga. Zena , prebacila krivicu na zmiju, koja je prevarila. Sve nesto u krug, jedan na drugoga prebacuju krivicu. 

Valjda je tako lakse, i mi danas slicno radimo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Кратос рече

A što je božanska osobina opasnost po čoveka,zar nije oboženje cilj?

Pa ne znam da li baš kroz krv i patnju, kroz greh i laž, ubistva, samoubistva, razapinjanja....

Oboženje bi se sigurno desilo i u rajskom stanju, Hristos bi se ovaplotio i bez pada u greh, barem tako oci govore ja verujem da bi se Hristos ovaplotio bez obzira na pad.

Čovek jeste bio pripreman za oboženje po slobodnoj volji ali nisam siguran da baš kroz toliku patnju.

Onda Hristova žrtva ne bi bila žrtva nego obaveza ali ne drži me za reč da sam te pravilno razumeo.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...