Jump to content

Psaltir- licno iskustvo


Препоручена порука

Ovde bih zeleo da iznesete svoje licno iskustvo (ne citiranje crkvenih otaca) u vezi sa citanjem Psaltira. 

Ovde u manastiru mi imamo tipik da za vreme vecernjeg citamo 1 katizmu a na jutarnjem 2 katizme iz psaltira. Kakvog god da sam raspolozenja pre citanja psaltira kada krenem da ga citam nekako se opustim. Ako je tuga nestane, ako je strah nestane, ako je briga postane mnogo manje, ako je muka predje u radost i td itd. 

Ovde ne mislim kada citam psaltir za tumacenje nego kada ga citam za molitvu, kada pokusavam da reci psalmiste pretvorim u svoje; njegove misli u moje misli. Cak i kada mi misli ,tokom citanja psaltira odlutaju, opet se sve menja u meni i izlazim sa dobrim raspolozenjem. 

Pre sam imao obicaj da citam psaltir pre spavanja i secam se da sam ustajao raspolozen ujutro cak iako je bilo vrlo rano. 

Eto to je moje malo iskustvo. Voleo bih da cujem vase. :) 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Slicno iskustvo samo sto ga nisam bila svesna u momentu.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Драгана Милошевић рече

Slicno iskustvo samo sto ga nisam bila svesna u momentu.

Kako to mislis? To si kasnije shvatila? 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da, posle izvesnog vremena.

  • Волим 1

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Čitam ponekad

Skoro uvek mi bude aktuelno to što pročitam i uvek mi da nadu

U skorije vreme ponesem u školu i čitam dok učenik svira, ako naravno mogu samo povremeno da dobacim šta treba

Smiri me, volim i u busu dok idem na posao

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da li je neko probao da cita za nekog prijatelja ili rodjaka, za nejgovo obracenje, zdravlje? 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I citam i pevam psalme, svaki dan, nemam neko pravilo, ali uglavnom citam predvece, a pevanje svaki dan po sat-dva(pevam u horu pa moram vezbati)

Umiruje svakako.

пре 8 минута, Trifke рече

Da li je neko probao da cita za nekog prijatelja ili rodjaka, za nejgovo obracenje, zdravlje? 

Citam akatiste(razne) za bliznje i moram priznati da ima efekta, hvala Bogu!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Читање псалтира ми доста пута буде и досадно, искрено. А има и момената наравно кад буде и лепих осећања. Понекад волим и да певушим неке псалме... :)  

пре 4 минута, Trifke рече

Da li je neko probao da cita za nekog prijatelja ili rodjaka, za nejgovo obracenje, zdravlje? 

Ево има на форуму читање за препород Србије. :) 

Јел неко исто пева псалме ? :) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Neki psalmi me potpuno prozmu, tako da mi krenu suze. Neke od njih slusam na jutjubu i pevusim, ali moram da priznam da su mi neki potpuno strani. ne_shvata

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Trifke, велико хвала за ову тему. Баш зажелех да поразговарам са неким о томе. А значило би ми и да добијем неке коментаре и упутства. Ако не овде онда другде.

Верујем оцима и матерама да је боље и сунце да се угаси него да се Псалтир више не чита. Зато га и читам редовно али у врло малом обиму. Махом по једну статију на дан, проткано молитвом на бројанице. Осим у естетском смислу то ми доприноси очувању пажње јер ми је углавном врло тешко да читам псалме. Претпостављам да је та тешкоћа присутна услед жеље да (пре и више од свега) умом проничем у суштину стихова... Покушавам што је више могуће да садржину схватим и доживим као (месијанска) пророштва али и да их актуализујем, доведем у везу са личним искуством. То некад успева а некад не. Најлакше ми иду покајни, мало теже хвалебни, а најтеже, чини ми се, поучни псалми.

Како год, за сада настављам да читам тако, на словенском (опет због благољепија). Боље ми је и тако него да прочитам и целе катизме а тек реда ради... Било би ми значајно да знам колико је овај приступ исправан, ако то икако може да се процени.

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ономад кад су нас походиле поплаве, одлучили смо да саборно читамо Псалтир.

 

Та акција траје већ неколико година и трајаће све док има добре воље у нама.

 

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Jace Jerimoth рече

@Trifke, велико хвала за ову тему. Баш зажелех да поразговарам са неким о томе. А значило би ми и да добијем неке коментаре и упутства. Ако не овде онда другде.

Верујем оцима и матерама да је боље и сунце да се угаси него да се Псалтир више не чита. Зато га и читам редовно али у врло малом обиму. Махом по једну статију на дан, проткано молитвом на бројанице. Осим у естетском смислу то ми доприноси очувању пажње јер ми је углавном врло тешко да читам псалме. Претпостављам да је та тешкоћа присутна услед жеље да (пре и више од свега) умом проничем у суштину стихова... Покушавам што је више могуће да садржину схватим и доживим као (месијанска) пророштва али и да их актуализујем, доведем у везу са личним искуством. То некад успева а некад не. Најлакше ми иду покајни, мало теже хвалебни, а најтеже, чини ми се, поучни псалми.

Како год, за сада настављам да читам тако, на словенском (опет због благољепија). Боље ми је и тако него да прочитам и целе катизме а тек реда ради... Било би ми значајно да знам колико је овај приступ исправан, ако то икако може да се процени.

Primecujem da ti je pristup suvise vezan za pravilo. Pravila su dobra za nasu disciplinu ali mozda bih ja da sam na tvom mestu probao da koristim te stihove kao nacin razgovora sa Bogom. Opusteno i polako. Nije bitno sve razumeti vec je bitno voleti. Razumes koliko razumes , citas koliko mozes da citas. Ja licno nikada nebis citao na slovenskom jer ne razumem. Hvala Bogu mi ovde na slovenskom citamo samo ono sto nema prevoda. Jedna statija je sasvim dovoljna a neka da i jedan psalam. Citaj polako i opusteno. Seti se da je to nacin kako otvaras srce Bogu. . Ja ponekada kada citam zaustavim se na nekom mestu koje mi je interesantno ili bih voleo da znam to znacenje i molim Boga da mi otkrije. Nekada mi se otkrije u umu nekada preko necega sto citam a nekada i preko razgovora sa ljudima. Neznam da li sma ti bio jasan. Mozda te i nisam dobro razumeo. 

Pusti ocuvanje paznje. To dolazi sa vremenom. Samo opusteno. Nemoj se ljutiti na mene ako te nisam razumeo. :) 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Читам сваки дан један псалам (то је правило од мог духовног оца), од пчоетка, и кад завршим, поново.. Само, један дан на српском, следећи дан исти псалам на арапском (пошто то је јеизк јако сличан јеврејском, више се разуме и осећа). Само од Великог Понедељка до Велијке Среде укључно читам цели псалтир, осим псалам 118 којисе се пева на статијама Велике Суботе.

Некад певам псалме у црквеи, на пример за "чаши" или у току Литургије Пређеосвећених Дарова. На црквенослвоенском. Тада обично више нешто "осетим".

Кад читам кући, то је мало другчије. Понекад себи акжем "Да, то ејб аш то што је у мојој души, шта проживлајвам!" а понекад "Ех, само да то брже прочитам".

Морам да се много више научим, да имам више стрплења.. ;)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Деси се да упамтим распоред псалама, дође досадно некад. Али кад се погледа уназад виде се плодови такве молитве.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...