Jump to content

Vladika Nikolaj: Sta je hula na Duha Svetoga?

Оцени ову тему


Препоручена порука

МИСИОНАРСКА ПИСМА
 
44. Писмо
Мисионару Петру С. који пиша: Шта је то хула на Духа Светога
 
Прочитао си у Јеванђељу ове речи Христове: сваки гријех и хула опростиће се људима, али хула на Духа Светога неће се опростити људима: ни на овоме свијету ни на ономе. Па питаш: шта је то хула на Духа Светога?
То је хула на истину и на живот што је од Бога Духа Светога. Безверник, који мрзи и гони истину Божију, хули на Духа. Самоубица, који мрзи и убија живот у себи, хули на Духа. Јер је Дух Свети назват Духом истине и Податељем жизни. У Јовановом Јеванђељу пише, да је Господ Христос три пута назвао Духа Светога – Духом Истине (Јн. 14, 26; 15, 26; 16, 13). Ко, дакле, одриче и исмева истину, тај одриче и исмева Духа Светога, одриче и исмева Бога, који је дух и истина. Зашто се тај грех не може опростити, питаш, кад се сваки други грех може опростити? Гле, Закхеју је опроштено среброљубље, жени грешници телесни греси, разбојнику на крсту разбојништва, и многим другим многи други греси. Зашто се онда не би опростило и одрицање истине, безверство, исмевање Бога Духа? Зато што тамо има стида и кајања а овде нема. Тамо човек иако греши ипак стидом и страхом везује се за Бога. Овде пак све су везе са Богом прекинуте, и човек безверник се бескрајно и потпуно удаљио од Бога. Тамо је слабост, овде упорство. Тамо душа путује по мраку, али бар жели светлост. Овде душа путује по мраку и назива мрак светлошћу. Кад човек нема нимало воље да се спасе, Бог не жели силом да га спасава.
Као друга хула на Духа Светога јесте омраза живота и одузимање себи живота. Дух Свети се назива податељ жизни, дародавац живота. Кад човек прими живот од Духа живота, па по незнању одакле му је дошао тај дар не благодари Богу, може му се опростити. Чак и кад неко прими живот од Духа живота, и зна од кога је примио ту драгоценост, па ипак не благодари, може бити проштен. Али кад неко прими живот од Духа живота па га с презрењем одбаци – томе се неће опростити ни у овоме свијету ни у ономе. Да би ово разумели, морамо најпре разумети, шта значи опростити. Опростити грешнику значи повратити му пун живот, даровати му поново живот. Али кад неко не жели живот, уз то још и мрзи га и презире, Бог нема шта друго да му да. Зато га брише из Књиге живих.
Моли се Богу, да сачува тебе и твоје од ових неопростивих грехова, који означавају безумну буну створења против Створитеља.
Од Бога ти здравље и милост.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Бранко Авдагић Ova dva posta koja si postavio nisu u skladu sa mojom temom i zato ih molim te skini. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Бранко Авдагић рече

Не могу их брисати. Немам таква овлашења.

Molim te da sledeci put pises i postavljas stvari u skladu sa temom koju postavim . :) 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Отворио сам другу тему: 

Сигурно ће је уклонити администрација јер се коси са садашњом "црквеном" политиком.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Trifke рече

@Бранко Авдагић Ova dva posta koja si postavio nisu u skladu sa mojom temom i zato ih molim te skini. 

Скинути су јер су текстови ван контекста теме.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Врати ову тему коју сам био поставио, па је на урби ет орби захтев обрисана са свиме што сам био поставио forum/topic/49189-православни-молитвеник-на-бугарском

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala administraciji na razumevanju! 

Voleo bih da cuje i vasa razmisljanja na ovu temu. Sta vi mislite kako to izgleda hula na Sv Duha? 

Evo vam i teksta gde je Isus o tome govorio:

Matt 12:22 Tada dovedoše k Njemu besnoga koji beše nem i slep; i isceli ga da nemi i slepi stade govoriti i gledati.
Matt 12:23 I divljahu se svi ljudi govoreći: Nije li ovo Hristos, sin Davidov?
Matt 12:24 A fariseji čuvši to rekoše: Ovaj drugačije ne izgoni djavola do pomoću Veelzevula kneza djavolskog.
Matt 12:25 A Isus znajući misli njihove reče im: Svako carstvo koje se razdeli samo po sebi, opusteće; i svaki grad ili dom koji se razdeli sam po sebi, propašće.
Matt 12:26 I ako sotona sotonu izgoni, sam po sebi razdelio se; kako će dakle ostati carstvo njegovo?
Matt 12:27 I ako ja pomoću Veelzevula izgonim djavole, sinovi vaši čijom pomoću izgone? Zato će vam oni biti sudije.
Matt 12:28 A ako li ja Duhom Božijim izgonim djavole, dakle je došlo k vama carstvo nebesko.
Matt 12:29 Ili kako može ko ući u kuću jakoga i pokućstvo njegovo oteti, ako najpre ne sveže jakoga? I onda će kuću njegovu opleniti.
Matt 12:30 Koji nije sa mnom, protiv mene je; i koji ne sabira sa mnom, prosipa.
Matt 12:31 Zato vam kažem: svaki greh i hula oprostiće se ljudima; a na Duha Svetog hula neće se oprostiti ljudima.
Matt 12:32 I ako ko reče reč na Sina čovečijeg, oprostiće mu se; a koji reče reč na Duha Svetog, neće mu se oprostiti ni na ovom svetu ni na onom.
 

Luke 12:8 Nego vam kažem: koji god prizna mene pred ljudima priznaće i Sin čovečiji njega pred andjelima Božijim;
Luke 12:9 A koji se odreče mene pred ljudima njega će se odreći pred andjelima Božijim.
Luke 12:10 I svaki koji reče reč na Sina čovečijeg oprostiće mu se, a koji huli na Svetog Duha neće mu se oprostiti.
Luke 12:11 A kad vas dovedu u zbornice i na sudove i pred poglavare, ne brinite se kako ćete ili šta odgovoriti, ili šta ćete kazati;
Luke 12:12 Jer će vas Sveti Duh naučiti u onaj čas šta treba reći.
 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Trifke рече

Безверник, који мрзи и гони истину Божију, хули на Духа. Самоубица, који мрзи и убија живот у себи, хули на Духа

 

пре 1 сат, Trifke рече

Ко, дакле, одриче и исмева истину, тај одриче и исмева Духа Светога, одриче и исмева Бога, који је дух и истина.

 

пре 1 сат, Trifke рече

Кад човек прими живот од Духа живота, па по незнању одакле му је дошао тај дар не благодари Богу, може му се опростити.

Šta Misliš Trifke o ovome izvađeno, guši li neki kontekst celog odgovora ili baš naglašava kontekst onoga što vladika podrazumeva pod hulom.

Imali smo raspravu upravo na onoj temi, da li oni koji nisu čuli za Hrista ili oni koji su čuli za Hrista ali iz razoraznih razloga nisu hteli dublje da ulaze u Tajne Bogočoveka, da li je njima to oprostivo jer rade to upravo po neznanju odakle im je došao Dar Života.

I pak ako drže istinu ne znajući ko je zapravo ta Istina ali je drže jer ljjube istinu i po istini žive i po istini ne hule, da li će njima biti oprošteno?

A opet mi koji poznadosmo Istinu i što spoznasmo Dar Životvornog Duha Svetoga Duha Istine ako istrajavamo odbijajući Ga kao neprikosnovenu Istinu ako se ismejavomo znajući šta radimo i ako grdimo i ružimo Boga Duha ustrajavajući u tome i svesno čineći to, ne priliči li nam takvim i takva neoprostiva osuda koju sami sebi pripremismo?

 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

 

 

Šta Misliš Trifke o ovome izvađeno, guši li neki kontekst celog odgovora ili baš naglašava kontekst onoga što vladika podrazumeva pod hulom.

Imali smo raspravu upravo na onoj temi, da li oni koji nisu čuli za Hrista ili oni koji su čuli za Hrista ali iz razoraznih razloga nisu hteli dublje da ulaze u Tajne Bogočoveka, da li je njima to oprostivo jer rade to upravo po neznanju odakle im je došao Dar Života.

I pak ako drže istinu ne znajući ko je zapravo ta Istina ali je drže jer ljjube istinu i po istini žive i po istini ne hule, da li će njima biti oprošteno?

A opet mi koji poznadosmo Istinu i što spoznasmo Dar Životvornog Duha Svetoga Duha Istine ako istrajavamo odbijajući Ga kao neprikosnovenu Istinu ako se ismejavomo znajući šta radimo i ako grdimo i ružimo Boga Duha ustrajavajući u tome i svesno čineći to, ne priliči li nam takvim i takva neoprostiva osuda koju sami sebi pripremismo?

 

Necu dalje da diskutujemo ali samo ti mozes izvuci takve zakljucke iz ovog teksta. Da ti jos dam citat pa sam zavrsio ovu diskusiju sa tobom: Rom 1:19 Jer šta se može doznati za Boga poznato je njima: jer im je Bog javio;
Rom 1:20 Jer šta se na Njemu ne može videti, od postanja sveta moglo se poznati i videti na stvorenjima, i Njegova večna sila i božanstvo, da nemaju izgovora.
Rom 1:21 Jer kad poznaše Boga, ne proslaviše Ga kao Boga niti Mu zahvališe, nego zaludeše u svojim mislima, i potamne nerazumno srce njihovo.
Rom 1:22 Kad se gradjahu mudri, poludeše,
Rom 1:23 I pretvoriše slavu večnog Boga u obličje smrtnog čoveka i ptica i četvoronožnih životinja i gadova.

Ziv mi bio i oprosti. :) 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

Ми смо одрасли у званично атеистичком друштву и наши пријатељи из школе, из суседства, рођаци, многи су остали у таквом убеђењу и даље, а има и пуно нама непознатих људи који су једноставно тако одгајани. Већина зна и да се подсмехне неком ко је кренуо у Цркву. Па ипак, треба имати стрпљења са њима и чекати да и они схвате о чему говоримо. Мада, најчешће се побуни у нама дух кад чујемо или читамо да говоре лоше о нашој вери, ипак пуно пута потребно је само да прође време, а ми да сведочимо са смирењем, па да се на крају и они промене, промене своја схватања. Тако да, није без могуће промене чак и неко ко себе одређује као атеисту, безверника. 

Свети Николај говори о непокајаним безверницима. Као и у другим греховима ми не знамо ко ће се до краја свог живота покајати. 

Свети Апостол Павле је гонио истину Божију, па се покајао и постао је Светитељ. Он, додуше, није био безверник.

Мало је то компликованије, јер не можемо знати ко ће се покајати, а ко не. 

Негде сам читала да је хула на Светог Духа непокајање, то се неће опростити. 

Bravo to i govori vladika Nikolaj gore. Nepokajanje je neoprostiv greh. Jednom sam na jednom dvorcu procitao natpis: Dum spiro spero. Navodno znaci Dok zivim nadam se. Svidelo mi se to i zato se treba moliti za sve nevernike koje znamo i susrecemo u zivotu. Traziti od Boga da im otvori oci da se pokaju za svoje neverstvo.

Mene zanima kako vidis ovu drugu kategoriju samoubisca?

  • Волим 1

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Trifke рече

Necu dalje da diskutujemo ali samo ti mozes izvuci takve zakljucke iz ovog teksta.

Dobro nemoj tako gordno i prošli puti si rekao da sam ja mogu da izvučem nekakve zaključke, nisi priznavao spasenje po savesti itd... pa je ispalo da ima više nas koji tako mislimo.

U svakom slučaju ako očigledno ima više nas koji ne deli sa tobom tvoje strogo gledište, izbegavaj kvalifikaciju: samo ti tako možeš misliti i niko više, nije intelektualno pošteno.

Ima drugih tema gde ćemo pričati pa ti ako ne želiš samnom više o ovakvoj tematici, ja sigurno neću na silu da se namećem, pogotovo što neće ni meni ni tebi biti na korist za spasenje.

Praštaj i ti, šta da se radi ne možemo se u svemu složiti sve do eshatona, tada će valjda biti drugačije :)

Živ bio i ti meni.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Dobro nemoj tako gordno i prošli puti si rekao da sam ja mogu da izvučem nekakve zaključke, nisi priznavao spasenje po savesti itd... pa je ispalo da ima više nas koji tako mislimo.

U svakom slučaju ako očigledno ima više nas koji ne deli sa tobom tvoje strogo gledište, izbegavaj kvalifikaciju: samo ti tako možeš misliti i niko više, nije intelektualno pošteno.

Ima drugih tema gde ćemo pričati pa ti ako ne želiš samnom više o ovakvoj tematici, ja sigurno neću na silu da se namećem, pogotovo što neće ni meni ni tebi biti na korist za spasenje.

Praštaj i ti, šta da se radi ne možemo se u svemu složiti sve do eshatona, tada će valjda biti drugačije :)

Živ bio i ti meni.

I sada tvrdim da nema spasenja po savesti no kao sto rekoh necemo da diskutujemo. NIkada nisam rekao da nema monih koji misle kao ti ali iz ovog teksta koji sam naveo samo si ti mogao da izvuces takve zakljucke. no to je tvoja stvar. Ja se nadam da cemo zajdno biti tamo i nemam protiv da bude koga god Bog hoce da spase samo ovde na ovoj zemlji postoje neke jasne stvari koje je Isus rekao i koje jasno kazu ko nece biti gore. 

  • Збуњен 1

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...