Jump to content

Слободан Деспот: "Вјерују" за савремене невернике или Двадесет деспотских заповести

Оцени ову тему


Препоручена порука

Слободан Деспот, историчар уметности, издавач, преводилац и писац, који живи у Швајцарској, рођен у Хрватској у којој је дуго потискивао своје српске корене, док није прихватио православље, а пре неколико година и писац најчитанијег романа о егзодусу Срба из Крајине Мед (објављеном у више десетина хиљада примерака у Галимаровој чувеној "белој едицији", превод на српски 2014), поставља у јубиларном 500. Печату питање: Шта нам преостаје данас, када је свака политичка опозиција "систему" компромитована или смешна?

Пише да је одговор на то питање нашао, не код српских национал-демократа који окупе људи мање него нека осредња певаљка, већ у Калкути:

Срце ми се расплинуло у тој милијарди верујућих душа које се у сваком тренутку моле Богу и судбини за милост да проживе, пропију или прежваћу следећи тренутак на овом свету. Тек у тим тропима сам назрео смисао Николајеве "Молитве на језеру" и чудесну моћ оног који скаче у провалију чврсто верујући да ће га божја рука спасти. Разумео телом и срцем, а не само умом, да све што нас окружује зависи само од нас самих и погледа којим обухватамо свет. Да "више чинимо оним што јесмо него оним што чинимо", како то срочи француски духовник и пустињак Шарл де Фуко. Без Индије не би било "Меда". Без "Меда" не би било романописца - а романописац је, Богу хвала, бесповратно отерао у мировину публицисту и политичара.

У чему је разлика? У огромном утицају ситних ствари. Политика се јалово бави општим местима. Поезија и духовност се плодотворно баве ситницама. Ваљда зато што сам у поезију ушао у позним годинама, из ње сам жустро поцрпео сваку могућу науку и благодат за оно живота колико ми је суђено још да поживим. Свестан привилегије која ми је додељена, потрудио сам се да то искуство претворим у кратко "вјерују" за савремене невернике и инстант етику за нервозне цинике попут мене самог.

1. Читај литературу

Ако треба да бираш, одложи есејистику, историју и филозофију. Читај песнике и писце: истина коју ти преносе не да се ни упрегнути ни фалсификовати, јер је истина срца.

Читај бар десет страница дневно.

2. Буди чист

Сапун и вода су сваком доступни. То је ствар поштовања, најпре према себи.

3. Лепо се одевај

Јер учмали мушкарац у тренерци јесте последњи степен пред пацовском регресијом.

4. Поштуј законе

Поредак не заслужује твоје време ни напор. Зато му се немој замерати.

5. Не испољавај убеђења

Јер "човек од убеђења је крут, догматичан, досадан, и, каошто доликује, тупав. Убеђења најчешће и немају никаквог утицаја на људско понашање. Она само улепшавају таштину, правдају мутну савест и маскирају глупост" (Александар Зиновјев)

6. Испољавај осећања

Јер твоја осећања јесу твоје најистинитије лице. Јунак излази на мегдан без панцир-кошуље.

7. Пиши на папиру

Нека твој траг не зависи само од електричне струје и америчких софтвера.

8. Дописуј се поштом

Не дозволи да поштар доноси само рачуне и опомене! Три речи мастилом написане убедљивије су од три странице мејла.

9. Захваљуј, макар и без разлога

Хвала. Спаси Бог (руски). Благодат (енглески, немачки). Милост ( француски, грчки, италијански). Свака захвалност је молитва.

10. Не бави се оним на шта не можеш утицати

Геополитику остави професорима, пијандурама и велесилама. Презири "интелектуалце који важно врте палце", јер се купују "за шприцер и кавурму", што рече преобдарени перверзњак Балашевић.

11. Бави се оним што ти је при руци

Ако се жалиш на скупоћу, а у башти ти расте коров уместо парадајза, умукни!

12. Троши што ближе

Ако пљујеш по глобалистима, а купујеш хлеб у супермаркету ради неколико парица уштеде, умукни!

13. Проучавај туђе језике и вере

Јер ко верује да Божја светлост обасјава само њега и њему сличне, тај је многобожац.

14. Не гаји непријатеље

Мудар човек нема непријатеља. Само тупавци упиру прстом у друге уместо да се баве собом.

15. Говори и пиши конкретно

Апстрактни појмови су за јаловце и аутисте

16. Не пуши

Јер ти је то најизлишнији а најжилавији ланац око врата.

17. Дружи се са млађима од себе

Јер ћеш у противном остати сам кад будеш најзанимљивији.

18. Уздај се у Тао

Јер нам Христос рече:"Ја сам Пут" (Дарма, Тао) Не знамо шта је пут, нити куда нас води, али увек знамо када смо са њега скренули.

19. Буди и жена

Јер нико није чисто мушко ни чисто женско, а жена је угрожена откада су жене постале мушкарци. И обратно.

20. Прави децу

Јер су ти једини залог за свој народ и веру. Ако имаш двоје деце или више, можеш већ сад спокојно умрети.

 


View full Странице

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...