Jump to content

Објашњење блаженопошившег вл. Данила Крстића показујући Мојовићеву слику са категоријама личности, суштине и енергија Божијих

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 1.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

DSC00018.thumb.JPG.a88025ad295364a9f75c5acfb060d64c.JPGDSC00016.thumb.JPG.a04a142abc44d46922eb24140dc08c3d.JPGDSC00017.thumb.JPG.206ea99eee4079720fa9684d8b4218da.JPG

Тумачење ове слике:

Неисказива је тајна Божанства и неописива. Али педагошки, служимо се интелектуалном ,,иконом'' овом да укажемо на три аспекта у једном Богу.

I аспект суштински:

Замислимо да је бело сунце непознатива суштина Божанства. (Ту се слажу са нама јевреји и муслимани да је по суштини Бог један.)

II аспект личносни:

Замислимо да су три светлосна круга около сунца три Божанске личности (Света Тројица). Први је Отац, из њега изблистава Син и исходи Свети Дух. (Ту би јевреји и мухамеданци описали само један светлосни круг - јер по логици палог Адама један Бог мора бити једна личност. Но Бог је изнад логике: триличностан. У тројици сваки воли другу двојицу, а не само себе. То је несебична љубав у Тројици. Иначе, ми питамо рабине и хоџе: кога би могао волети тај ,,самац-Бог'' - пре стварања света - осим самог себе. Онда би он био први егоиста онтолошки.)

III аспект енергијски:

Узмимо ове сребрне зраке за различите нестворене енергије које вечно зраче из Божије суштине кроз три светлосна круга - као дар Свете Тројице. Један зрак стоји за енергију љубови (агапе - то је огањ који је Мојсај видео на купини несагоривој: лишће у пламену остало је зелено; а да је то била ватра овога света она би сажегла купину у пепео). Други зраци блиставости стоје за енергије лепоте Божанства, премудрости, истине... Сви ови зраци, све ове енергије, зову се заједно Благодат, тј. благо дато од Бога ангелима и људима. Оне су нама делимично познативе и причестиве.

Замислимо да је сваки човек као парче гвожђа са својом планетарном путањом около сунца Божанства. Неко има више, а неко мање рђе на себи. Рђа представља грехе појединца: онај који је чистији брже упија енергије Божије. Које парче гвожђа достигне до усијања - тај је постао Бог, али не по суштини (као Света Тројица) но по Благодати.

Храна за наше тело долази од створеног сунца чији зраци стварају хлорофил у житу, воћу... Те хране ми се можемо наситити, али храна за нашу душу је Благодат Божија које смо ми ненаситиви. Ми је упијамо у себе без краја и то се зове обожење по Благодати.

Један од Тројице, Син Божији, постао је човек са именом Исус - представљен је у средини са скраћеницом IС ХС - NI KA. Са десне стране Христу стоји знак за Богородицу (МР ΘΥ), а са леве за св. Јована Крститеља (СТ Iω). Сва три парчета немају рђе и блистају огњем Божије љубови (агапе), нарочито богочовек Исус Христос. У њему је пунота Божанских енергија и телесно присутна. Тако ми, у причешћу, не можемо прегристи тело Богочовека, него је свака честица у устима причесника цело тело његово. Ми нисмо људождери да узимамо тело и крв, него енергије Божанства у Христу.

Господ је рекао: ,,Ја сам хлеб са неба''. То ,,ја'' са неба, то је онај други светлосни круг-личност Сина Божијега који се оваплотио у Богородици - и сакрио светлост вечну под своју човечанску кожу, а на Преображење у поноћ, та светлост је заблистала из њега - да се види да је Он Бог.

Епископ будимски Данило (Крстић)

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Milan Nikolic рече

DSC00018.thumb.JPG.a88025ad295364a9f75c5acfb060d64c.JPGDSC00016.thumb.JPG.a04a142abc44d46922eb24140dc08c3d.JPGDSC00017.thumb.JPG.206ea99eee4079720fa9684d8b4218da.JPG

Тумачење ове слике:

Неисказива је тајна Божанства и неописива. Али педагошки, служимо се интелектуалном ,,иконом'' овом да укажемо на три аспекта у једном Богу.

I аспект суштински:

Замислимо да је бело сунце непознатива суштина Божанства. (Ту се слажу са нама јевреји и муслимани да је по суштини Бог један.)

II аспект личносни:

Замислимо да су три светлосна круга около сунца три Божанске личности (Света Тројица). Први је Отац, из њега изблистава Син и исходи Свети Дух. (Ту би јевреји и мухамеданци описали само један светлосни круг - јер по логици палог Адама један Бог мора бити једна личност. Но Бог је изнад логике: триличностан. У тројици сваки воли другу двојицу, а не само себе. То је несебична љубав у Тројици. Иначе, ми питамо рабине и хоџе: кога би могао волети тај ,,самац-Бог'' - пре стварања света - осим самог себе. Онда би он био први егоиста онтолошки.)

III аспект енергијски:

Узмимо ове сребрне зраке за различите нестворене енергије које вечно зраче из Божије суштине кроз три светлосна круга - као дар Свете Тројице. Један зрак стоји за енергију љубови (агапе - то је огањ који је Мојсај видео на купини несагоривој: лишће у пламену остало је зелено; а да је то била ватра овога света она би сажегла купину у пепео). Други зраци блиставости стоје за енергије лепоте Божанства, премудрости, истине... Сви ови зраци, све ове енергије, зову се заједно Благодат, тј. благо дато од Бога ангелима и људима. Оне су нама делимично познативе и причестиве.

Замислимо да је сваки човек као парче гвожђа са својом планетарном путањом около сунца Божанства. Неко има више, а неко мање рђе на себи. Рђа представља грехе појединца: онај који је чистији брже упија енергије Божије. Које парче гвожђа достигне до усијања - тај је постао Бог, али не по суштини (као Света Тројица) но по Благодати.

Храна за наше тело долази од створеног сунца чији зраци стварају хлорофил у житу, воћу... Те хране ми се можемо наситити, али храна за нашу душу је Благодат Божија које смо ми ненаситиви. Ми је упијамо у себе без краја и то се зове обожење по Благодати.

Један од Тројице, Син Божији, постао је човек са именом Исус - представљен је у средини са скраћеницом IС ХС - NI KA. Са десне стране Христу стоји знак за Богородицу (МР ΘΥ), а са леве за св. Јована Крститеља (СТ Iω). Сва три парчета немају рђе и блистају огњем Божије љубови (агапе), нарочито богочовек Исус Христос. У њему је пунота Божанских енергија и телесно присутна. Тако ми, у причешћу, не можемо прегристи тело Богочовека, него је свака честица у устима причесника цело тело његово. Ми нисмо људождери да узимамо тело и крв, него енергије Божанства у Христу.

Господ је рекао: ,,Ја сам хлеб са неба''. То ,,ја'' са неба, то је онај други светлосни круг-личност Сина Божијега који се оваплотио у Богородици - и сакрио светлост вечну под своју човечанску кожу, а на Преображење у поноћ, та светлост је заблистала из њега - да се види да је Он Бог.

Епископ будимски Данило (Крстић)

Иначе,

ова композиција краси аулу Богословског факултета

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Milan Nikolic Nije mi sada jasno: da li ti imas problema sa ovim tekstom i njegovim razumevanjem ili ne?  Meni je tekst odlican mada kao i svi primeri nesavrsen jer govori o Bogu i Bozjem delovanju na nas. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Svetlana Pecin-Saraguda рече

Па нека је. То ми не помаже да је доживим, некако ми је много модерна. :osmeh:

Слажем се! 

Баш као и "твоји" Грци који су финацирали подизање нове зграде ПБФ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Svetlana Pecin-Saraguda рече

Финансирали су, колико се сећам, многи, па и сами тадашњи студенти БПФ кад је њихов хор држао концерте по Америци у ту сврху. 

Какве то везе има са том сликом Владике Данила?

Нње знам чији хор, тј. који је "њихов" хор који је по Америци држао концерте!?

А свакако са блажене успомене Данилом нема везе ако се питамо ти и ја.

А пиомеуо сам да се дцело налази у аули наше школе због људи који нису били у могућности да наведено дело виде...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Милан Ракић рече

Иначе,

ова композиција краси аулу Богословског факултета

На старом месту је била изложена влази, па су ивице рама почеле да труле. Сада је у једној од канцеларија деканата. Љубазношћу свештеника данас сам је фотографисао.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Trifke рече

@Milan Nikolic Nije mi sada jasno: da li ti imas problema sa ovim tekstom i njegovim razumevanjem ili ne?  Meni je tekst odlican mada kao i svi primeri nesavrsen jer govori o Bogu i Bozjem delovanju na nas. 

Објашњење је врло добро али свакако није савршено. Идеалан је пример за неко основно полазиште у разумевању Тријадологије.

  • Волим 1

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Svetlana Pecin-Saraguda рече

Хор студената ПБФ, оних који су студирали раније, у старој згради. 

У време када су оци Атанасије, Амфилохије и Иринеј држали часове и још нису били Епископи. И Др Владета Јеротић такође. И Радован Биговић још као ђакон тада. А данашње Владике Игњатије, Порфирије, Јован, Андреј и други били студенти. Неки од садашњих професора такође су тада били студенти.

О том времену причам. 

У реду. Капирам.

Ал` "точак врмена" неумитно иде даље. Од "Краља Петра" и "Доње Вароши" па до "Карабурме" и "испод Богословије"... А тамо је сада све, или грешим!? ОПа чак и помеути професори којхи тада не бејаху Епископи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

Хор студената ПБФ, оних који су студирали раније, у старој згради. 

У време када су оци Атанасије, Амфилохије и Иринеј држали часове и још нису били Епископи. И Др Владета Јеротић такође. И Радован Биговић још као ђакон тада. А данашње Владике Игњатије, Порфирије, Јован, Андреј и други били студенти. Неки од садашњих професора такође су тада били студенти.

О том времену причам. 

Ja sam tada bio sa njima i hor nije odlazio u USA za tu svrhu. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

Ипак, није то мени добро објашњено, бар ја не схватам. Ближе ми је икона Свете Тројице Рубљова.

rublev_troitsa_468.jpg

Бог Син и Бог Свети Дух гледају у Бога Оца, Њему окренути.

Владика Данило је представио како каже ,,интелектуалну икону'', да можемо представити тај начин постојања Тројице као једног Бога. Ова класична икона коју си поставила нема ту ''интелектуалну'' ноту, али мени је незаменљива и најузвишенија.

Треба само да разумеш контекст о чему се ради. Мојовићева слика је добро полазиште за теолога, да створи концепт тог начина тројичног постојања.

  • Волим 1

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

Мислим да грешиш. Колико се сећам ишли су, ваљда беше са професором Предрагом Миодрагом, да држе концерте и да скупе од тамошњих Срба донације за нову зграду факултета. Не сећам се да ли је био са њима и отац Атанасије. 

Са Миодрагом НИСУ. Просто- лупеташ, по обичају

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

Не лупетам, питај проф. Миодрага. Такву информацију сам ја добила тада, осим ако тврдите да је то био само предлог, а да се није реализовао. Питај њега. 

А мени се обраћај са поштовањем, као и ја теби. 

E jebga! JA kod Miodraga pevao najmawe jednu deceniju... Još iz"Obilića"!

 

NEBITNO!

Eto tu je i @Драшко па нек kaže...

Msm jedno je JEDNO. Miodrag/Studenti/Pojanje...

Друге су приче отуда...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Svetlana Pecin-Saraguda рече

Не разумем. Од куда? 

Па отуда да за десет година у "Обилићу" ја нијсеам чио за то што ти твтдиш

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

Не разумем. Од куда? 

Od Ameriku

Ako Milan kaže, onda je tako, on je upućeniji od mene mnogo ;) i jesmo zajedno pevali pod palicom ručnom Pedjinom

Jeste Miodrag, to jest Predrag putovao ali se ne sećam da je išao i hor ceo....možda deo

Ne sećam se svrhe putovanja ali nije ni bitno, bitno da se putuje :)

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
×
×
  • Креирај ново...