Jump to content

Novi zavjet (SPC) na hrvatskome

Оцени ову тему


Препоручена порука

Vidim da se neki trude oko propovedanja pravoslavlja među Hrvatima, pa želim i ja dati svoj doprinos tome kroatizirajući prevod Novog zaveta od SPC. Prevod ću postavljati ovde. Po redu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Novi zavjet
Gospoda našega Isusa Krista

Prijevod Komisije Svetoga arhijerejskog sinoda

Srpske pravoslavne crkve

Treće ispravljeno izdanje

Beograd, 1997.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

SVETO EVANĐELJE PO MATEJU

1 Rodoslov Isusa Krista i njegovo rođenje.

(Zač. 1). 1. Rodoslovlje Isusa Krista, sina Davidova, Abrahamova sina.
2. Abraham rodi Izaka. A Izak rodi Jakova. A Jakov rodi Judu i braću njegovu.
3. A Juda rodi Peresa i Zeraha s Tamarom. A Peres rodi Hesrona. A Hesrom rodi Rama.
4. A Ram rodi Aminadaba. A Aminadab rodi Nahšona. A Nahšon rodi Salma.
5. A Salm rodi Boaza s Rahabom. A Boaz rodi Obeda s Rutom. A Obed rodi Jišaja.
6. A Jišaj rodi Davida kralja. A David kralj rodi Salomona s Urijinom ženom.
7. A Salomon rodi Roboama. A Roboam rodi Abiju. A Abija rodi Asu.
8. A Asa rodi Jozafata. A Jozafat rodi Jorama. A Joram rodi Ahazju.
9. A Ahazja rodi Jotama. A Jotam rodi Ahaza. A Ahaz rodi Ezekiju.
10. A Ezekija rodi Manašea. A Manaše rodi Amona. A Amon rodi Jošiju.
11. A Jošija rodi Jehoniju i braću njegovu, u seobi babilonskoj.
12. A po seobi babilonskoj, Jehonija rodi Šealtijela. A Šealtijel rodi Zerubabela.
13. A Zerubabel rodi Abiuda. A Abiud rodi Elijakima. A Elijakim rodi Azora.
14. A Azor rodi Sadoka. A Sadok rodi Akima. A Akim rodi Elijuda.
15. A Elijud rodi Eleazara. A Eleazar rodi Matana. A Matan rodi Jakova.
16. A Jakov rodi Josipa, muža Marije, od koje se rodi Isus zvani Krist.
17. Svega, dakle,  od Abrahama do Davida, pokoljenja četrnaest, a od Davida do seobe babilonske pokoljenja četrnaest, i od seobe babilonske do Krista, pokoljenja četrnaest.
(Zač. 2). 18. A rođenje Isusa Krista ovako bi: Kad je mati njegova Marija bila zaručena s Josipom, a prije nego što se bijahu sastali, nađe se da je zatrudnjela po Duhu Svetom.
19. A Josip muž njezin, budući pravedan i ne htijući je javno osramotiti, namisli je tajno otpustiti.
20. No kad on tako pomisli, gle, javi mu se u snu anđeo Gospodnji govoreći: Josipe, sine Davidov, ne boj se uzeti Mariju ženu svoju; jer ono što se u njoj začelo od Duha je Svetoga.
21. Pa će roditi sina, i nadjeni mu ime Isus; jer će on spasti narod svoj od grijeha njihovih.
22. A sve se ovo dogodilo da se ispuni što je Gospod kazao preko proroka koji govori:
23. Eto, djevica će začeti, i rodit će sina. i nadjenuše mu ime Emanuel, što znači: S nama Bog.
24. Ustavši Josip od sna, učini kako mu zapovjedi anđeo Gospodnji i uze ženu svoju.
25. I ne znadijaše za nju dok ne rodi sina svojega prvijenca, i nadjenu mu ime Isus.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 Dolazak mudraca s Istoka. Bijeg s Isusom u Egipat. Herod ubija betlehemsku djecu. Isusov povratak iz Egipta u Nazaret.

(Zač. 3). 1. A kada se Isus rodi u Betlehemu judejskome u dane Heroda kralja, gle, dođoše mudraci od Istoka u Jeruzalem i rekoše:
2. Gdje je kralj judejski koji se rodi? Jer vidjesmo njegovu zvijezdu na Istoku i dođosmo mu se pokloniti.
3. Kada to ču kralj Herod, uplaši se, i sav Jeruzalem s njim.
4. I sabravši sve svećeničke glavare i knjižnike narodne, pitaše ih gdje će se Krist roditi.
5. A oni rekoše: U Betlehemu judejskome; jer je tako prorok napisao:
6. I ti Betleheme, zemljo Judina, ni po čemu nisi najmanji među kneževstvima Judinim: jer će iz tebe izaći Vođa koji će napasati narod moj Izrael.
7. Onda Herod, tajno dozvavši mudrace, saznade od njih kada se pojavila zvijezda.
8. I poslavši ih u Betlehem, reče: Idite i raspitajte se dobro za dijete, pa kada ga nađete, javite mi, da i ja dođem da mu se poklonim.
9. A oni, saslušavši kralja, pođoše, i gle, zvijezda, koju su vidjeli na Istoku, iđaše pred njima dok ne dođe i stade iznad gdje bijaše dijete.
10. A kad vidješe zvijezdu, obradovaše se vrlo velikom radosti.
11. I ušavši u kuću, vidješe dijete s Marijom majkom njegovom, i padoše i pokloniše mu se, pa otvorivši riznice svoje prinesoše mu darove: zlato, tamjan i smirnu.
12. I primivši u snu zapovijed da se ne vraćaju Herodu, drugim putem otiđoše u zemlju svoju.
(Zač. 4). 13. A kad oni otiđoše, a to anđeo Gospodnji javi se Josipu u snu i reče: Ustani, uzmi dijete i majku njegovu, pa bježi u Egipat, i budi ondje dok ti ne kažem: jer će Herod tražiti dijete da ga pogubi.
14. I on ustavši, uze dijete i majku njegovu noću i otiđe u Egipat.
15. I bi tamo do smrti Herodove – da se ispuni što je Gospod rekao preko proroka koji govori: Iz Egipta dozvah sina svojega.
16. Tada Herod, vidjevši da su ga mudraci prevarili, razgnjevi se jako i posla te pogubi svu djecu po Betlehemu i po svoj okolici njegovoj od dvije godine i niže, po vremenu koje je točno doznao od mudraca.
17. Tada se ispuni što je rekao prorok Jeremija govoreći:
18. Glas u Rami ču se, plač i ridanje i naricanje mnogo, Rahela oplakuje djecu svoju, i ne da se utješiti, jer ih nema.
19. A po smrti Herodovoj, gle, anđeo Gospodnji javi se u snu Josipu u Egiptu,
20. I reče: Ustani, uzmi dijete i majku njegovu i idi u zemlju Izraelovu; jer su pomrli oni koji su tražili dušu djeteta.
21. A on ustavši, uze dijete i majku njegovu, i dođe u zemlju Izraelovu.
22. Ali čuvši da Arhelaj kraljuje u Judeji umjesto Heroda, oca svojega, poboja se onamo ići, nego, primivši u snu zapovijed, otiđe u krajeve galilejske.
23. I došavši nastani se u gradu zvanom Nazaret, da se ispuni što su rekli proroci da će se Nazarećanin nazvati.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 Propovijed Ivana Krstitelja. Krštenje Kristovo.

(Zač. 5). 1. U one pak dane dođe Ivan Krstitelj, i propovijedaše u pustinji Judejskoj.
2. I govoraše: Pokajte se, jer se približilo Kraljevstvo nebesko.
3. Jer to je onaj za koga je rekao prorok Izaija govoreći: Glas vapijućeg u pustinji: pripremite put Gospodnji, poravnite staze njegove.
4. A sam Ivan imaše haljinu od kamilje dlake i pojas kožni oko bedara svojih, a hrana mu bijaše akridi* i divlji med.
*https://djuroviczoran.files.wordpress.com/2017/04/vakridej.pdf
5. Tada izlažaše k njemu Jeruzalem i sva Judeja, i sva okolina jordanska.
6. I on ih krštavaše u Jordanu, i ispovijedahu grijehe svoje.
7. A kad vidje mnoge farizeje i saduceje gdje dolaze da ih krsti, reče im: Porodi gujini, tko vam kaza da bježite od gnjeva koji ide?
8. Rodite, dakle, rod dostojan pokajanja.
9. I ne mislite i ne govorite u sebi: Imamo oca Abrahama; jer vam kažem da može Bog i od kamenja ovoga podignuti djecu Abrahamu.
10. A već i sjekira kod korijena drveću stoji; svako, dakle, drvo koje ne rađa dobra roda, siječe se i u oganj baca.
11. Ja vas krštavam vodom za pokajanje; a onaj što dolazi za mnom jači je od mene: ja nisam dostojan njemu obuće ponijeti; on će vas krstiti Duhom Svetim i ognjem.
12. Njemu je vijača u ruci pa će pročistiti gumno svoje, i skupit će pšenicu svoju u žitnicu, a pljevu će sažeći ognjem neugasivim.
(Zač. 6). 13. Tada dođe Isus iz Galileje na Jordan Ivanu da ga ovaj krsti.
14. A Ivan mu branjaše govoreći: Ti trebaš mene krstiti, a ti k meni dolaziš?
15. A Isus odgovori i reče mu: Pusti sada, jer tako nam treba ispuniti svaku pravdu. Tada ga ostavi.
16. I krstivši se Isus iziđe odmah iz vode; i gle, otvoriše mu se nebesa, i vidje Duha Božjega gdje silazi kao golub i dolazi na njega.
17. I gle, glas s nebesa koji govori: Ovo je Sin moj ljubljeni koji je po mojoj volji.

4 Kušanje Krista u pustinji. Početak Kristove propovijedi u Galileji. Poziv prvih apostola. Prva čuda.

(Zač. 7). 1. Tada Isusa odvede Duh u pustinju da ga đavao kuša.
2. I postivši dana četrdeset i noći četrdeset, naposljetku ogladnje.
3. I pristupi k njemu kušač i reče: Ako si Sin Božji, reci da kamenje ovo postane kruhom.
4. A on odgovori i reče: Pisano je: Ne živi čovjek samo o kruhu, no o svakoj riječi koja izlazi iz usta Božjih.
5. Tada ga đavao odvede u Sveti grad i postavi ga na krilo od hrama,
6. Pa mu reče: Ako si Sin Božji, skoči dolje, jer je pisano: Anđelima svojim zapovjediti će za tebe, i uzet će te na ruke, da kako ne zapneš za kamen nogom svojom.
7. A Isus mu reče: I ovo je napisano: Nemoj kušati Gospoda Boga svojega.
8. Opet ga uze đavao i odvede na goru vrlo visoku, i pokaza mu sva kraljevstva ovoga svijeta i slavu njihovu,
9. I reče mu: Sve ovo dat ću tebi ako padneš i pokloniš mi se.
10. Tada mu Isus reče: Idi od mene, Sotono, jer je napisano: Gospodu Bogu svome klanjaj se i njemu jedinome služi!
11. Tada ga đavao ostavi, i gle, anđeli pristupiše i služahu mu.
(Zač. 8). 12. A kada ču Isus da je Ivan predan, otiđe u Galileju.
13. I ostavivši Nazaret dođe i nastani se u Kafarnaumu primorskome, u krajevima Zebulonovim i Neftalijevim,
14. Da se ispuni što je rekao prorok Izaija govoreći:
15. Zemlja Zebulonova i zemlja Neftalijeva, na putu k moru s one strane Jordana, Galileja poganska;
16. Narod koji sjedi u tami vidje svjetlost veliku, i onima koji sjede u području i sjeni smrti, svjetlost zasija.
17. Od tada poče Isus propovijedati i govoriti: Pokajte se, jer se približilo Kraljevstvo nebesko.
(Zač. 9). 18. A idući pokraj mora Galilejskog vidje dva brata, Šimuna, zvanoga Petar, i Andriju, brata njegova, gdje bacaju mrežu u more, jer bijahu ribari.
19. I reče im: Hajte za mnom i učinit ću vas lovcima ljudi.
20. A oni odmah ostaviše mreže i pođoše za njim.
21. I otišavši odatle vidje druga dva brata, Jakova Zebedejeva i Ivana brata njegova, u brodici sa Zebedejem, ocem njihovim, gdje krpe mreže svoje, i pozva ih.
22. A oni odmah ostaviše brodicu i oca svojega i pođoše za njim.
23. I prolažaše Isus po svoj Galileji učeći po sinagogama njihovim, i propovijedajući evanđelje o Kraljevstvu, i liječeći svaku bolest i svaku nemoć u narodu.
24. I otiđe glas o njemu po svoj Siriji; i privedoše mu sve bolesnike, raznim bolestima i mukama obuzete, i opsjednute, i mjesečare, i uzete, i ozdravi ih.
(Zač. 10). 25. I za njim iđaše naroda mnogo iz Galileje, i iz Dekapolisa, i iz Jeruzalema, i Judeje i s one strane Jordana.

5 Govor na gori: Blaženstva. O zvanju apostola. O Zakonu starozavjetnom i zapovijedima Kristovim.

1. A kad on vidje narod mnogi, pope se na goru, i sjede, i pristupiše mu učenici njegovi.
2. I otvorivši usta svoja, učaše ih govoreći:
3. Blaženi siromašni duhom, jer je njihovo Kraljevstvo nebesko;
4. Blaženi koji plaču, jer će se utješiti;
5. Blaženi krotki, jer će baštiniti zemlju;
6. Blaženi gladni i žedni pravde, jer će se nasititi;
7. Blaženi milosrdni, jer će biti pomilovani;
8. Blaženi čisti srcem, jer će Boga vidjeti;
9. Blaženi mirotvorci, jer će se sinovi Božji nazvati;
10. Blaženi prognani pravde radi, jer je njihovo Kraljevstvo nebesko.
11. Blaženi ste kada vas sramote i progone i lažući govore protiv vas svakakve opake riječi, zbog mene.
12. Radujte se i veselite se, jer je velika plaća vaša na nebesima, jer su tako progonili i proroke prije vas.
13. Vi ste sol zemlji; ako sol obljutavi, čime će se osoliti? Ona već neće biti ni za što, osim da se prospe vani i da je ljudi pogaze.
(Zač. 11). 14. Vi ste svjetlost svijetu; ne može se grad sakriti kad na gori stoji.
15. Niti se užiže svjetiljka i stavlja pod posudu nego na svijećnjak, te svijetli svima koji su u kući.
16. Tako neka svijetli svjetlost vaša pred ljudima, da vide vaša dobra djela i proslave Oca vašega koji je na nebesima.
17. Ne mislite da sam došao ukinuti Zakon ili Proroke; nisam došao ukinuti ih, nego ispuniti.
18. Jer zaista vam kažem: Dok ne prođe nebo i zemlja, neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne crte iz Zakona dok se sve ne zbude.
19. Ako, dakle, tko ukine jednu od ovih najmanjih zapovijedi i nauči tako ljude, nazvat će se najmanji u Kraljevstvu nebeskome; a tko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u Kraljevstvu nebeskome.
(Zač. 12). 20. Jer vam kažem da, ako ne bude pravda vaša veća nego pravda knjižnika i farizeja, nećete ući u Kraljevstvo nebesko.
21. Čuli ste kako je kazano starima: Ne ubij; jer tko ubije, bit će kriv sudu.
22. A ja vam kažem da će svaki koji se srdi na brata svoga ni za što, biti kriv sudu; a ako li tko reče bratu svome: "Raka!" bit će kriv sinedrionu; a tko reče: "Budalo!" bit će kriv paklu ognjenome.
23. Ako, dakle, prineseš dar svoj žrtveniku, i ondje se sjetiš da brat tvoj ima nešto protiv tebe,
24. Ostavi ondje dar svoj pred žrtvenikom, i idi te se najprije pomiri s bratom svojim, pa onda dođi i prinesi dar svoj.
25. Miri se s protivnikom svojim brzo, dok si na putu s njim, da te protivnik ne preda sucu, a sudac da te ne preda slugi i u tamnicu da te ne bace.
26. Zaista ti kažem: Nećeš izići odande dok ne daš do posljednjega novčića.
(Zač. 13). 27. Čuli ste kako je kazano starima: Ne čini preljuba.
28. A ja vam kažem da svaki koji pogleda na ženu sa željom za njom, već je učinio preljub s njom u srcu svome.
29. A ako te oko tvoje desno sablažnjava, iskopaj ga i baci od sebe; jer ti je bolje da pogine jedan od udova tvojih negoli sve tijelo tvoje da bude bačeno u pakao.
30. Ako li te desna ruka tvoja sablažnjava, odsijeci je i baci od sebe; jer ti je bolje da pogine jedan od udova tvojih negoli da sve tijelo tvoje bude bačeno u pakao.
31. Tako je kazano: Tko otpusti ženu svoju, neka joj da knjigu otpusnu.
32. A ja vam kažem da svaki koji otpusti ženu svoju, osim zbog preljuba, navodi je da čini preljub; i koji se oženi otpuštenicom, preljub čini.
(Zač. 14). 33. Još ste čuli kako je kazano starima: Ne zaklinji se krivo, a ispuni što si se Gospodu zakleo.
34. A ja vam kažem: Ne kunite se nikako: ni nebom, jer je prijestol Božji;
35. Ni zemljom, jer je podnožje nogama njegovim; ni Jeruzalemom, jer je grad velikoga Kralja.
36. Ni glavom svojom ne kuni se, jer ne možeš ni vlas jednu bijelom ili crnom učiniti.
37. Dakle, neka bude riječ vaša: da, da; ne, ne; a što je više od toga od zloga je.
38. Čuli ste da je kazano: Oko za oko, i zub za zub.
39. A ja vam kažem da se ne protivite zlu, nego ako te tko udari po desnom obrazu tvom, okreni mu i drugi;
40. I koji hoće da se sudi s tobom i košulju tvoju da uzme, podaj mu i haljinu;
41. I ako te tko potjera jednu milju, idi s njim dvije.
(Zač. 15). 42. Koji zaište u tebe, podaj mu; i koji hoće od tebe uzajmiti, ne odbij ga.

43. Čuli ste da je kazano: Ljubi bližnjega svojega, i mrzi neprijatelja svojega.

44. A ja vam kažem: Ljubite neprijatelje svoje, blagoslivljajte one koji vas kunu, činite dobro onima koji vas mrze i molite se za one koji vas vrijeđaju i progone,
45. Da budete sinovi Oca svojega koji je na nebesima; jer On svojim suncem obasjava i zle i dobre; i daje kišu pravednima i nepravednima.
46. Jer ako ljubite one koji vas ljube, kakvu plaću imate? Ne čine li tako i carinici?
47. I ako pozdravljate samo braću svoju, što osobito činite? Ne čine li tako i pogani?
48. Budite vi, dakle, savršeni, kao što je savršen Otac vaš nebeski.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...