Jump to content

Препоручена порука

Уши и уста

Бог нам је дао пар ушију и само једна уста да бисмо слушали двоструко више него што причамо.



Похвала

Причају два монаха о трећем. Један га хвали:

- Никада га не чух да ружно говори о било коме.

- Ни ја. Али, то је зато што говори само о себи, одговори други.



Философ и богослов

Упита неки философ хришћанског теолога:

- Ко смо ми философи?

-Ви сте слепци који у нрачној соби ттражите црну мачку које тамо нема.

- А ви богослови?

- Ми смо то исто, само што понекад нађемо мачку.



Уздање у богослове

Авва рече: „Да је Бог дао богословима да саставе десет заповести, не бисмо имали десет, него хиљаду.“
 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О ЖЕНАМА


Авва рече: „Жене све наслућују, а греше кад почну да размишљају.



ЖЕНСКА ПРИРОДА

Старац рече: „Врлине женске неутешно тугују због неучињеног греха.“

И још: „Кад жени засузе очи, мушкарац почиње да види као кроз маглу.“



Жена и логика

Старац рече: „Философи који имају потпуно поверење у логику сигурно нису никада водили расправу са неком женом.“



Магарац

Журећи у град да прода котарице, пустињак залута. Сретне неког путника.

-Брате драги, молим те, реци ми којим путем да стигнем до града?

Овај ће грубо: - То зна сваки магарац!

А старац: - Па зато тебе и питам.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О раду

-Ко хоће да ради, проналази средства за рад, ко неће, проналази изговоре.

Ласкавци

Старац рече о ласкавцима:

„Чувај се оних који лижу пете, лако почињу да их уједају.“


О егоизму

Рече авва:

„Уштини самог себе, да видиш како је другом.

И још:

- Бити тужан – то значи све време мислити само о себи.

И још:

- Смањи се за десет центиметара и порашћеш за метар.
 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О савету

Авво, дошао сам по твој савет.

- Знаш синко, тражити савет од некога најчешће значи тражити да потврди наше мишљење.



О смирењу

Један брат је ишао свуда и причао како је најгрешнији на свету. Други му рече:

- Брате, ниси ти толико велики да би морао тако да се смираваш.

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О браку



Оче, зашто се брак назива светим?

- Зато што у њему има много мученика.

 

Типови људи

Авва рече: Има људи завидљивих, има гордељивих, а има и ових других. Те друге никад нисам срео.



Сви тако

Правда се млади монах: „Оче, сад сви тако раде!

Авва рече:

-То што сви раде, није врлина, него масовни порок!



Повода

Оче, падам час у једну, час у другу страст!

- Ко хоће да буде пас, увек нађе поводац! 
 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О БРАТИЈИ И ОСУЂИВАЊУ

Млад монах се жали духовнику:

-Знам да братија иза мојих леђа о мени ружно говори.

- Нека те сине, утеши чињеница да ти иза леђа причају само онон што мисле о теби.



Похвала

Један плтикоуми каза авви:

-Ти си највећи од свих монаха на Истоку.

- Ђаво ми је то већ рекао, одговори авва.

Кућни ред

Искушеник сељути:

- Не знам шта че нам овај кућни ред кад сви монаси стално касне!

Игуман ће на то:

- А како би знао да касне да нема кућног реда?

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ОСУЂИВАЊЕ БЕЗ РАСУЂИВАЊА

Ову поучну причу са дозом хумора причао је старац Гаврило Грузијски:

- Један свети отац је јео десет пута дневно, а имао је поред себе искушеника, који је јео само једном дневно. Позвали су их једном на вечеру, а искушеник, пошто већ беше јео, рече да је сит. Монах се зачуди: „ Али то не може бити”. А искушеник му одговори: „Свети оче, ти једеш Десет пута дневно и зато ти је чудно.” А монах му рече: „Ја сам увек гладан, јер своју храну узимам сваки пут помало. А ти једеш једном и заситиш се.”

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ДОСАДНО


Дошао искушеник у Хиландар, па му досадно.

- Има ли где да се прошета? пита старијег монаха. - Има одавде до пирга Хрусија на обали. 

–Само то?

- Само то. Ако хоћеш више, најближи корзо ти је у Солуну.

Млади монах копао неку рупу.

- Шта то радиш? пита га искусни подвижник.

- Копам себи гроб, да се сећам смрти.

- Е, одлично! Онда одмах копај неки канал поред.

-Зашто?


- Па кад ти потекне миро из моштију да захватимо.
 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Лепа тема. Ово је из Антологије православног хумора, зар не @JESSY ?

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, JESSY рече

`De ima da se nadje knjiga i posto kosta?

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово је, између осталог, поставила @Драгана Милошевић на сличној теми, до које сам дошла пратећи линкове. Хвала ти. Лепо сам се исмејала јутрос. :)

На испиту на Богословији један богослов је на питање „када звоне звона ван службе?“ дао следећи одговор: „Кад неко умре, кад је поплава, пожар, мобилизација, кад дође владика изненада у посету и кад је неко друго зло.“  :smeh1:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...