Jump to content

Православна литература, предлог

Оцени ову тему


Препоручена порука

Помаже Бог,

За почетак бих пожелео свим члановима да Божићни пост проведу у миру, врлини и непрестаном духовном усавршавању. Ово ми је трећи велики пост, а од првог сам увео праксу читања духовне литературе у већем интензитету. Апропо тога, волео бих да ми препоручите православне књиге и књижице, које би биле душекорисне особи која је тек на почетку треће деценије живота. 

Волео бих само да то не буде владика Николај, јер већ имам сабрана дела и отац Тадеј, од кога такође имам све мисли, говоре итд.

 

Поздрав и хвала!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево једно искуство:

1.  Прво важно ми је да имам добро издање Светог Писма (да није нека протестанска верзија или слично).

    Потом да имам добар Православни Молитвеник (и Псалтир, то увесељава душу).       

2.  Уз то иде обавезно литература за тумачење Светог Писма!

3.  У обзир долазе САМО тумачења Светих Отаца.

 

ТУМАЧЕЊА ЈЕВАНЂЕЉА СВЕТИХ ОТАЦА:

1. Свети Јустин Ћелијски - Тумачење светог Јеванђеља по Јовану

2. Свети Јустин Ћелијски - Тумачење прве посланице Коринћанима светог Апостола Павла

3. Свти ЈусЋелијски - Тумачење друге посланице Коринћанима светог Апостола Павла

4. Теофилакт - Тумачења светог Јеванђеља по Матеју

5. Тумачење посланице Ефесцима – свети Јустин Ћелијски

6. Тумачења посланица

и уз то:

Тумачења Дјела - св. Теофилакт,

Тумачење псланица Филипљанима и Колошанима, св. Јустин Ћелијски

Тумачење посланица Галатима и Солуњанима - свети Јустин Ћелијски итд.

Догматика Правослвне Цркве светог Јустина Поповића - Том 1.

Догматика Православне Цркве светог Јустина Поповића Том 2.

Догматика Православне Цркве светог Јустина Поповића-Том 3

Честа питања из Догматике

JoNKGI5.jpg

Ово је за мене ОСНОВА.

Не читам интелектуална људска тумачења Бибилије, како савјетују свети Оци, студенти БФ- а знају на шта мислим...

Онда долази постепено надоградња литературом светих Отаца, с обзиром на оно што вам благослови провјерено православни духовник, кога ако немамо, врло је врло вјероватно да ћемо се скроз погубити.

Од светих Отаца потом с обзиром на благослов и духовни узраст читала би прво светог Николаја и светог Јутсина Ћелијског, па онда светог Игњатија Брајнчанинова од ових који су нам „ближи“, па онда, кад неко се удуби, свети Григорије Богослов, којег свети Јустин Ћелијски препоручује, па остали свети Оци, до св. Григорија Паламе који је дубоко богословље.

Ко нема ову основу, а крене да чита из радозналости све и свашта, за њега важи она Јеванђелска "Све ми је слободно, али све на користи;све ми је слободна, али све не изграђује." (1. Кор. 10, 23).

Jl45gpv.jpg

 

 du137Bh.jpg

 

WhPdhRq.jpg

 

9NVTHTU.jpg

Петровић Станислава

„А ово је вјечни живот да познају Тебе јединога истинитог Бога кога си послао Исуса Христа“ Јн. (17, 3)

Бог створи прво Адама и Еву, а послије Стеву. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала пуно, драги пријатељи! Сачекаћу да видим има ли још предлога, па се јављам са литературом коју сам купио. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ja bih ti preporucila nesto laksu i prakticniju literaturu...duhovnik manastira Svete Jelisavete, protojerej Andrej Lemešnok , tri knjige Šta ljudi pitaju...mislim da bi ti bile od mnogo vece duhovne koristi...

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала пуно, погледаћу. :)

 

Иначе, један рођак ми је препоручио књигу ,,О угледању на Христа", Томе Кемпијског. Јел читао неко? И шта мислите о читању католичких писаца?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Православље_95 рече

Хвала пуно, погледаћу. :)

 

Иначе, један рођак ми је препоручио књигу ,,О угледању на Христа", Томе Кемпијског. Јел читао неко? И шта мислите о читању католичких писаца?

читала сам, добра је, али бих ипак дала предност горе наведеним...

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Православље_95 рече

па се јављам са литературом коју сам купио.

Јави се са овом:
sbUUYDK.jpg

Прочитах и то је то што ти треба.
Све је кроз питања и одговоре. Монахиње записивале интервјуе које су водиле са Старцем. Све је једноставно објаснио, без филозофирања. Мислим да има одговор на свако питање које нам падне на памет. И то какав одговор!
Ако не можеш да купиш свих шест томова одједном, купуј редом, тако је већина нас радила.
Обећавам ти да се од ових књига нећеш одвајати и да ћеш им се стално враћати.

Шта год да изабереш, нека ти је на корист и спасење душе.

Солидарност ће спасити свет.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Бог ти помогао, брате. Ево и ја бих се придружила сугестији@Марина Савковић,коју сам и сама добила. За почетак први том Поука Старца Пајсија- С болом и љубављу савременом човеку. 

 

Не одбаци ме од лица Твога и Духа Твога Светога не одузми од мене.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сам и планирао да узмем нешто од Старца Пајсија. Баш сам синоћ слушао његову ,,Поуку младима". Знате ли можда у ком се тому налази та беседа?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Православље_95 рече

Баш сам синоћ слушао његову ,,Поуку младима". Знате ли можда у ком се тому налази та беседа?

Сада сам погледала садржаје сваког тома и тог баш таквог наслова нема.
Сваки том је подељен на неколико целина. Свака целина је подељена на главе, а свака глава на мање делове са одговарајућим поднасловима.
У садржају се налази списак целина и глава, али не и списак поднаслова тих мањих делова. Вероватно је "Поуке младима" заправо поднаслов неког мањег дела и зато га нема у садржају.

Имаш у четвртом тому на самом почетку више поднаслова у којима се обраћа само младима, мада ни ту нема тог баш таквог поднаслова (сада проверих). Могуће да су ту где си слушао тако назвали само тај аудио запис.

Хеј, небитно то све, него узми редом и свугде има свега за тебе, нема ту поделе на млади-стари.

Солидарност ће спасити свет.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Православље_95 у црквеној књижари Благодарник у БГ. Не знам одакле си, али можеш и преко нета да поручиш. 

Не одбаци ме од лица Твога и Духа Твога Светога не одузми од мене.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...