Jump to content

Isus Hristos i 'Ja jesam'


Istok17

Препоручена порука

Da li se Isus Hristos javio Mojsiju kada mu je rekao da mu je ime 'Ja sam onaj koji jeste' i 'Ja jesam'? Nasao sam povezanost izmedju tog stiha iz starog zavjeta i nekih iz novog. Kad podignete sina covjecijega, onda cete doznati da Ja jesam'  i '..jer ako ne povjerujete da Ja jesam, pomrijecete u grijesima svojim'
 

Moze li se navedeno povezati i sa ovim, jer ne vidim drugi razlog zbog kojeg bi popadali pred Isusom 'A sa njima stajase Juda, izdajnik njegov. A kada im rece: "Ja sam", odstupise nazad i popadase na zemlju"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Istok17 рече

Da li se Isus Hristos javio Mojsiju kada mu je rekao da mu je ime 'Ja sam onaj koji jeste' i 'Ja jesam'? Nasao sam povezanost izmedju tog stiha iz starog zavjeta i nekih iz novog. Kad podignete sina covjecijega, onda cete doznati da Ja jesam'  i '..jer ako ne povjerujete da Ja jesam, pomrijecete u grijesima svojim'
 

Moze li se navedeno povezati i sa ovim, jer ne vidim drugi razlog zbog kojeg bi popadali pred Isusom 'A sa njima stajase Juda, izdajnik njegov. A kada im rece: "Ja sam", odstupise nazad i popadase na zemlju"

Zoran Djurovic je obradjivao ove teme, on ima teologumen da je Isus Hristos atemporalno vaskrsnuo, tako da je mogao i sa Avrmom da jede hleb podjednako kao što je sa Mojsijem i Ilijom govorio. Dakle početak i kraj Alfa i Omega ovoga sveta.

Tema je osetljiva jer imamo svedočanstvo Pavla koji veli kroz Isusa Hrista je sve postalo a sa druge strane imamo i predanje crkve koja hronološki ređa stvari pa ispada da je Isus Hristos ovaploćen u neku ruku ograničen vremenom i prostorom. Što mnogi od otaca Crkve u nekim svojim delima pobijaju upravo time da je Telo Hristovo van vremensko dakle ne bi smelo da podleže vremenu kao ograničavajućoj kategoriji.

Ovaploćenje i život Isusa Hrista jeste vremensko i istorijsko ali Njegovo atemporalno (vanvremeno) vaskrsenje bi trebalo da Njegovo Telo postavi u onu ravnu gde apostol govori kroz Isusa Hrista je sve postalo, dakle sam početak Alfa i sam kraj Omega bi bio Bogočovek kao neko ko je priveo Tvorevinu kraju vremena (bez vremena) gde vreme kao tačkica koja se desila nema funkciju u tom bezvremenom prostoru kao bilo kakvo ograničenje ako imamo na umu da je Bog sve OD JEDNOM stvorio a da se to imalo odigrati u vremenu i prostoru koji je Bog spremio za svoja stvorenja ali ne kao konačan cilj jer je sam Isus Hristos, ne samo konačan cilj nego i Prvenac tj, Onaj kroz koga je sve postalo prilikom tog stvaranja ODJEDNOM.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Zoran Djurovic je obradjivao ove teme, on ima teologumen da je Isus Hristos atemporalno vaskrsnuo, tako da je mogao i sa Avrmom da jede hleb podjednako kao što je sa Mojsijem i Ilijom govorio. Dakle početak i kraj Alfa i Omega ovoga sveta.

Tema je osetljiva jer imamo svedočanstvo Pavla koji veli kroz Isusa Hrista je sve postalo a sa druge strane imamo i predanje crkve koja hronološki ređa stvari pa ispada da je Isus Hristos ovaploćen u neku ruku ograničen vremenom i prostorom. Što mnogi od otaca Crkve u nekim svojim delima pobijaju upravo time da je Telo Hristovo van vremensko dakle ne bi smelo da podleže vremenu kao ograničavajućoj kategoriji.

Ovaploćenje i život Isusa Hrista jeste vremensko i istorijsko ali Njegovo atemporalno (vanvremeno) vaskrsenje bi trebalo da Njegovo Telo postavi u onu ravnu gde apostol govori kroz Isusa Hrista je sve postalo, dakle sam početak Alfa i sam kraj Omega bi bio Bogočovek kao neko ko je priveo Tvorevinu kraju vremena (bez vremena) gde vreme kao tačkica koja se desila nema funkciju u tom bezvremenom prostoru kao bilo kakvo ograničenje ako imamo na umu da je Bog sve OD JEDNOM stvorio a da se to imalo odigrati u vremenu i prostoru koji je Bog spremio za svoja stvorenja ali ne kao konačan cilj jer je sam Isus Hristos ne samo konačan cilj nego i Prvenac tj, Onaj kroz koga je sve postalo prilikom tog stvaranja ODJEDNOM.

Kompleksno, ali kako god, ubjedjen sam da se Mojsiju javio Hristos kada je ovaj trebao da izvede jevreje iz Egipta. To se moze zakljuciti iz stihova koje sam postavio iznad. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Istok17 рече

Kompleksno, ali kako god, ubjedjen sam da se Mojsiju javio Hristos kada je ovaj trebao da izvede jevreje iz Egipta. To se moze zakljuciti iz stihova koje sam postavio iznad. 

Da ja verujem da je Besmrtni u Duhu Svetome mogao i bio u bilo kom delićku sekunde ili milisekunde bilo gde i birao je načine na koje se javljao svojima.

Inače taj večni život Isusa Hrista i jeste tačka oko koje se mi Hrišćani sabiramo veličajući Njegovu besmrtnost i milost u Njegovoj svemogućnosti koju bi podario nama smrtnima da budemo u zajednici sa Njim. To za njega nije neki tripl dabl iz NBA lige ali zahteva slobodnu volju svakog stvorenja da ostvari to u svojoj slobodi i ljubavi prema samom Besmrtnom zavoleći taj život netruležnosti večne dobrote.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Da ja verujem da je Besmrtni u Duhu Svetome mogao i bio u bilo kom delićku sekunde ili milisekunde bilo gde i birao je načine na koje se javljao svojima.

Inače taj večni život Isusa Hrista i jeste tačka oko koje se mi Hrišćani sabiramo veličajući Njegovu besmrtnost i milost u Njegovoj svemogućnosti koju bi podario nama smrtnima da budemo u zajednici sa Njim. To za njega nije neki tripl dabl iz NBA lige ali zahteva slobodnu volju svakog stvorenja da ostvari to u svojoj slobodi i ljubavi prema samom Besmrtnom zavoleći taj život netruležnosti večne dobrote.

Da, ali meni je vrlo zanimljivo to sto su Juda i njegovi ljudi nakon Isusovih rijeci 'Ja sam', odmaknuli se i popadali dole. Ako te njegove rijeci imaju veze s onim 'Ja jesam' onda je takodje zanimljivo to sto su nastavili svoju radnju uprkos tome sto su znali da 'On jeste'.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Istok17 рече

Da, ali meni je vrlo zanimljivo to sto su Juda i njegovi ljudi nakon Isusovih rijeci 'Ja sam', odmaknuli se i popadali dole. Ako te njegove rijeci imaju veze s onim 'Ja jesam' onda je takodje zanimljivo to sto su nastavili svoju radnju uprkos tome sto su znali da 'On jeste'.

Pa znaš čovek ima i unutrašnje biće šta se dešava sa tim ljudima u tim trenucima samo Bog zna.

Recimo Juda koji Ga izdade sigurno je znao ko je Isus Hristos prisustvovao je Njegovim čudima bio upoznat Njegovim delima ali nešto unutrašnje ga vuklo da ga izdade sigurno pomišljajući u svom srcu spasiće se On nekakvim svojim čudom a ja ću pokupiti svojih 30 srebrnjaka pa šta posle bude sa NJim baš me briga ionako mi je svejedno....

Čudno je to unutrašnje biće u čoveku ponekad kad je sve očigledno i svoj najbližnji te iznenadi nekim svojim potezom...

Ali očigledno da i svetitelji govore o tome da i djavdjavoli veruju i drhte ali opet čine po svom, šta je to u ljudskom biću ne bi znao reći... znaš i sam.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ali očigledno da i svetitelji govore o tome da i djavoli veruju i drhte ali opet čine po svom

Da, tacno. Juda je takodje krao od priloga koji su se sakupljali za siromahe. Sam Isus Hristos mu je mnogo puta davao povod da se pokaje, ali to se nije dogodilo. Neki kazu da kad bi vidili cudo da bi povjerovali u Boga. Medjutim, iz Judinog zivota moze se zakljuciti da i pored samog Boga i milion cuda koje je ovaj cinio na njegove oci, on je opet isao protiv Boga. Po tome se vidi da svi imamo slobodnu volju i da Bog ne vrsi nasilje nad njom.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Istok17 рече

Da, tacno. Juda je takodje krao od priloga koji su se sakupljali za siromahe. Sam Isus Hristos mu je mnogo puta davao povod da se pokaje, ali to se nije dogodilo. Neki kazu da kad bi vidili cudo da bi povjerovali u Boga. Medjutim, iz Judinog zivota moze se zakljuciti da i pored samog Boga i milion cuda koje je ovaj cinio na njegove oci, on je opet isao protiv Boga. Po tome se vidi da svi imamo slobodnu volju i da Bog ne vrsi nasilje nad njom.

Čudno je to kad imaš svemogućeg Boga vazda uz sebe a sklopiš pakt sa unutrašnjim zlim duhovima koji ti objašnjavaju drugačiji način postojanja, rekao bi narkomanski,šareni neispunjeni ali opet je to njihova neka "realnost", jer su pod okriljem svemogućeg postojanja.

Videćeš i sam ćeš primetiti u sebi kako se nekad suprostaviš realnosti jer je toliko savršena da bi voleo da iskombinuješ neku svoju a to je upravo učinio djavdjav koji je prestao da prenosi Božje reči nego je počeo da laže  i uspostavlja svoju "realnost".

Ne može niko reći Bog ne pomaže ali je Njegova dobrota toliko dobra da dopušta bukvalno slobodu stvorenju da do kraja sprovede sva svoja nedela pa i da ubije samoga Boga, ko će se tu na kraju pokajati a ko će ostati u tom nedelu koji je ipak njegova neka narkomanka realnost Bog sam sveti zna.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Istok17 рече

Da li se Isus Hristos javio Mojsiju kada mu je rekao da mu je ime 'Ja sam onaj koji jeste' i 'Ja jesam'? Nasao sam povezanost izmedju tog stiha iz starog zavjeta i nekih iz novog. Kad podignete sina covjecijega, onda cete doznati da Ja jesam'  i '..jer ako ne povjerujete da Ja jesam, pomrijecete u grijesima svojim'
 

Moze li se navedeno povezati i sa ovim, jer ne vidim drugi razlog zbog kojeg bi popadali pred Isusom 'A sa njima stajase Juda, izdajnik njegov. A kada im rece: "Ja sam", odstupise nazad i popadase na zemlju"

Jeste al tad kada se javio nije bio u telu ali se tom izjavom otkrio kao i mnogim drugima da je on zapravo JHVH-Onaj Koji Jeste.

 

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Кратос рече

Jeste al tad kada se javio nije bio u telu ali se tom izjavom otkrio kao i mnogim drugima da je on zapravo JHVH-Onaj Koji Jeste.

 

Ali se drugom izjavom javio u telu: Kad podignete Sina Čovečjeg doznaćete da Ja Jesam.....

Tako da brate to je to isto telo samo ga ti ne vidiš. Malo me vidiš malo me ne vidiš :))

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Istok17 рече

Da li se Isus Hristos javio Mojsiju kada mu je rekao da mu je ime 'Ja sam onaj koji jeste' i 'Ja jesam'? Nasao sam povezanost izmedju tog stiha iz starog zavjeta i nekih iz novog. Kad podignete sina covjecijega, onda cete doznati da Ja jesam'  i '..jer ako ne povjerujete da Ja jesam, pomrijecete u grijesima svojim'
 

Moze li se navedeno povezati i sa ovim, jer ne vidim drugi razlog zbog kojeg bi popadali pred Isusom 'A sa njima stajase Juda, izdajnik njegov. A kada im rece: "Ja sam", odstupise nazad i popadase na zemlju"

Iz polumraka Hristos im kaze - Ja sam, ako  mene trazite, ostavite ove (apostole) neka idu. Oni opkolivsi ulaz u vrt, kada se pojavljuje i predstavlja, padaju ustvari u zaklon. Oni ne znaju da li ce ili nece istrcati ovi da Ga brane, kao sto i jesu predvodjeni Petrom...

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno, to ne negira i dokazanu cinjenicu da Hristos recima - Ja sam ili Ja sam koji jesam,

aludira na svoj identitet - Jahve.

  • Свиђа ми се 1

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Благовесник рече

Iz polumraka Hristos im kaze - Ja sam, ako  mene trazite, ostavite ove (apostole) neka idu. Oni opkolivsi ulaz u vrt padaju ustvari u zaklon. Oni ne znaju da li ce ili nece istrcati nek oda Ga brani, kao sto i je su Apostoli, predvodjeni Petrom pokusali da Ga odbrane.

'Ja sam'. A sa njima stajase i Juda, izdajnik njegov. A kada im rece 'Ja sam' odstupise nazad i popadase na zemlju. Opet ih zapita koga trazite, a oni rekose Isusa, a on odgovori rekoh vam da sam ja. Ako mene trazite, pustite ove da idu..i tek onda Petar vadi noz.. ali kako god jasno je..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Čudno je to kad imaš svemogućeg Boga vazda uz sebe a sklopiš pakt sa unutrašnjim zlim duhovima koji ti objašnjavaju drugačiji način postojanja, rekao bi narkomanski,šareni neispunjeni ali opet je to njihova neka "realnost", jer su pod okriljem svemogućeg postojanja.

Videćeš i sam ćeš primetiti u sebi kako se nekad suprostaviš realnosti jer je toliko savršena da bi voleo da iskombinuješ neku svoju a to je upravo učinio djavdjav koji je prestao da prenosi Božje reči nego je počeo da laže  i uspostavlja svoju "realnost".

Ne može niko reći Bog ne pomaže ali je Njegova dobrota toliko dobra da dopušta bukvalno slobodu stvorenju da do kraja sprovede sva svoja nedela pa i da ubije samoga Boga, ko će se tu na kraju pokajati a ko će ostati u tom nedelu koji je ipak njegova neka narkomanka realnost Bog sam sveti zna.

Sto O. Tadej kaze; Bog strpljivo ceka da sami shvatimo da smo gresni i da se sami okrenemo Njemu.. bez ikakve prisile

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Istok17 рече

'Ja sam'. A sa njima stajase i Juda, izdajnik njegov. A kada im rece 'Ja sam' odstupise nazad i popadase na zemlju. Opet ih zapita koga trazite, a oni rekose Isusa, a on odgovori rekoh vam da sam ja. Ako mene trazite, pustite ove da idu..i tek onda Petar vadi noz.. ali kako god jasno je..

I? To i kazem, to su i ocekivali, zato su pali u zaklon.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...