Jump to content

Стрела - идејно решење за споменик Зорану Ђинђићу

Оцени ову тему


Препоручена порука

Полемика о споменику Зорану Ђинђићу

уторак, 24. окт 2017, 16:10 -> 16:24http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/drustvo/2915394/polemika-o-spomeniku-zoranu-djindjicu.html

Извор: Танјуг

Председник Нове странке Зоран Живковић изјавио је да је срамота Демократске странке што Зоран Ђинђић до сада није добио споменик, док градски менаџер Горан Весић каже да су демократе Ђинђића користиле само за политичку промоцију.

Живковић је, гостујући на Н1, рекао да је срамота демократа након 2003. године што Зорану Ђинђићу до сада није подигнут споменик.

Идејно решење за споменик Зорану Ђинђићу
Идејно решење за споменик Зорану Ђинђићу

"Мој пријатељ академски вајар је урадио споменик Ђинђићу и понуђен је као поклон Београду двојици бивших градонацелника - (Ненаду) Богдановићу и (Драгану) Ђиласу", навео је Живковић и онда су, како је рекао, неке комисије одлучиле да то није добро.

Он је нагласио да "га боли" што Ђинђићу споменик диже власт чији су се, како каже, представници радовали што је убијен.

Коментаришући идејно решење за споменик, он је оценио да "Ђинђић својим делом и ликом не заслужује да буде део експеримента који ће бити неуспешан".

Градски менаџер Горан Весић рекао је да је добро што што се чуло од Зорана Живковића да бивши градоначелници Београда из ДС-а нису желели да подигну споменик Зорану Ђинђицу, али Живковићу замера што то није рекао док су они били на власти. 

"Ова изјава јасно показује како су се Борис Тадић и дружина Ђилас, Шапић и Шутановац односили према Ђинђићу, односно колико су га злоупотребљавали и користили само за политичку промоцију", рекао је Весић за Танјуг.

Додао је да Живковић није рекао зашто је ћутао да нико неће да подигне споменик Ђинђићу, „док су Тадић и његови другари Ђилас, Шапић, Јеремић и Шутановац били на власти". 

"Подизање споменика Зорану Ђинђићу на предлог председника Републике Александра Вучића је цивилизацијски искорак у нашем друштву. Овај чин је знак поштовања према човеку који је убијен. Тадић, Ђилас, Шапић и Шутановац то поштовање нису имали. Вучић га има и то је делом показао за разлику од њих", рекао је Весић.

Идејно решење за споменик убијеном српском премијеру Зорану Ђинђићу, извијена стрела, која је у једном делу неповратно прекинута, али лети у висине, аутора Срђана Бајића, изазвало је и бројне, подељене коментаре на друштвеним мрежама.

На међународном конкурсу као најбоље идејно решење за споменик убијеном премијеру Зорану Ђинђићу победила је извијена стрела која је у једном делу неповратно прекинута, али незаустављиво лети у висине. 

Аутор првонаграђене скулптуре је Мрђан Бајић, а сарадници су вајар Предраг Кешељ, архитекта Петар Саздановић, историчар уметности Марина Андрић, аутор звучне инсталације је Биљана Србљановић уз сарадњу са дизајнером звука Добривојем Миљановићем и Владимиром Ризнићем.

Србљановићева објаснила зашто стрела као споменик Ђинђићу

Коауторка споменика, драматуршкиња Биљана Србљановић на полемику је реаговала текстом за портал Пешчаник у коме између осталог наводи да у покренутој дискусији Србима "промичу битне ствари". 

"Док ви дискутујете о Вучићу, Весићу, вајарској естетици, положају споменика и његовом изгледу и зашто није леп као на гробљу, промичу вам битне ствари, Срби моји", наводи Србљановићева, додајући, да што се ње тиче "стрела може и у шупу".

Она у тексту наводи пример из историје Београда, када је тадашњи градоначелник Коста Кумануди скулптуру Победника "извукао из шупе на Сењаку у којој су се чувале поломљене цеви и неки гвожђарски отпад" и поставио је на Теразије.

Тада се поводом Победника и његовог места на Теразијама, повела полемика у јавности о његовом естетском, моралном и националном значају, где је "Мештровићевог Победника аргументовано бранила плејада тадашњих интелектуалаца".

Ипак, под притиском јавности одлучено је да овај споменик буде премештен на Калемегдан "на висину од седамнаест и по метара не зато да се што боље види, већ да се види што мање".

Овај потез тадашње градске власти описан је у тексту Србљановићеве као "пораз београдске општине и модерног духа Београђана" и доказ "да конзервативизам често уме да буде разоран за савременике, што историја непрестано потврђује".

Србљановићева прави паралелу између овог догађаја из историје Београда и полемике коју већ сада изазива споменик Зорану Ђинђићу, а који је замишљен као "извијена стрела која је у једном делу неповратно прекинута, али ипак незаустављиво лети у висине". 

Она је и ауторка текстуалног образложења предлога за изглед споменика где наводи да је "стрела универзални симбол за правац и смер", док "прекинута, извијена стрела јасно евоцира трауму која ову стрелу (мисао, правац) само за тренутак омета, али је никада не зауставља".

Посетиоци споменика моћи ће да чују и мисли покојног премијера путем звучне инсталације која "полази од основне идеје унутрашњих гласова пролазника, мисли које беже и које се мешају, које надгласавају и надјачавају једне друге, које збуњују и скрећу са стреловитог пута".

Како наводи Србљановићева, тек када се посетиоци приближе скулптури "почињу да разазнају познати глас са познатим реченицама" док "из другог нивоа добро скривених и обезбеђених звучника, који се налазе у горњем делу прекида стреле, са унутрашње стране, допире глас Зорана Ђинђића".

Читава скулптура и звучна инсталација, објашњава Србљановићева, поставља питања "Шта сам ја учинио? Шта сам могао да учиним? Шта нисам чуо, разумео? Да ли сам могао нешто да променим? Шта сам пропустио да слушам и разумем и зашто ми се то догодило? Зашто то не урадим сад? Како то могу да урадим сад?".

Речи и реченице које ће се чути путем звучне инсталације представљају оно што је Ђинђић говорио "када није био уроњен у дневнополитичке изазове".

Те реченице, наводи Србљановићева, биће "сведочење о овом човеку као о великом мислиоцу и аналитичару свог времена", а обухватиће "сва обележја наше културе, менталитета, нашег друштва у целини".

Један инсерт из звучне инсталације обухватиће реченице попут "Кажи људима истину", "Најлакше је негде се попети и онда пљуцкати на остале", "Морате да се умијете хладном водом, ако не помаже, да се истуширате хладном водом", "Да почистите своју кућу и буквално, а и метафорички", "Традиција је траг кочења", "Спаваћете кад будете у пензији, и ви сте млад човек, ја вам кажем, гледајте у будућност", "Гледајте у будућност и тамо ћемо се састати ви и ја".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...