Jump to content

Српкиње се и даље масовно одричу наследства у корист браће и то им је савршено нормално

Оцени ову тему


Снежана

Препоручена порука

Или овај пример:

Ваша сестра, са којом нисте у добрим односима, и зет купују стан и они се договоре да га пишу 100% на вашу сестру, како би добили повраћај ПДВ.

Након тога, ваша сестра умре и појавите се ви као равноправан наследник са њеним мужем. Њен муж је више зарађивао него она и из своје уштеђевине је платио учешће, опремио стан и преузео исплату кредита. И сад се ви појављујете као неко ко је законски власник половине тога.

Да ли дозвољавате зету да буде власник, уз неки евентуалан договор? Или законски терате да узмете свој део, па до продаје стана или усељавања у њега? Уз то сте Српкиња и знате да ћете ући у статистику као жена у Србији која се одрекла своје имовине у корист патријархалног мушког зета.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam koga to ovde pitaš...ali ja sam se odrekla i u ime brata i ime sestre. Živim rock'n'roll životom. Umreću mlada.

Kao što rekoh. U se i u svoje kljuse.

tako da ... ne prozivaj mene ništa.

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, sanja84 рече

Ne znam koga to ovde pitaš...ali ja sam se odrekla i u ime brata i ime sestre. Živim rock'n'roll životom. Umreću mlada.

Kao što rekoh. U se i u svoje kljuse.

tako da ... ne prozivaj mene ništa.

Е, извини :) Ако је у брзини испало глупо, питао сам хипотетички, није било упућено ником лично на теми.

Извини ако се надовезало на твоју поруку, нисам на то обраћао пажњу

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, sanja84 рече

Ne stiče se udajom ništa. Koliko se razumem u zakone.

 

Plus koliko ima neudatih žena.

Стиче се љубав. А где има љубави..

  • Оплаках :)) 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 часа, Natasa. рече

 

Šta ako se uda sa čovekom čija sestra nije tako konzervativna i traži pola? Ima pravo na to. Onda je baš izvisila, ostala bez svog dela, a muž isto mora da deli. 

Па ништа, удала се за мужа којег воли и који њу воли. Где има љубави има и разумевања.

  • Оплаках :)) 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, sanja84 рече

Ne znam koga to ovde pitaš...ali ja sam se odrekla i u ime brata i ime sestre. Živim rock'n'roll životom. Umreću mlada.

Kao što rekoh. U se i u svoje kljuse.

tako da ... ne prozivaj mene ništa.

Их дабогда језик пресекла како си блесава..

  • Радостан 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 36 минута, Плаво Небо рече

Стиче се љубав. А где има љубави..

Šečeru

  • Оплаках :)) 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Тражитељ рече

Или овај пример:

Ваша сестра, са којом нисте у добрим односима, и зет купују стан и они се договоре да га пишу 100% на вашу сестру, како би добили повраћај ПДВ.

Након тога, ваша сестра умре и појавите се ви као равноправан наследник са њеним мужем. Њен муж је више зарађивао него она и из своје уштеђевине је платио учешће, опремио стан и преузео исплату кредита. И сад се ви појављујете као неко ко је законски власник половине тога.

Да ли дозвољавате зету да буде власник, уз неки евентуалан договор? Или законски терате да узмете свој део, па до продаје стана или усељавања у њега? Уз то сте Српкиња и знате да ћете ући у статистику као жена у Србији која се одрекла своје имовине у корист патријархалног мушког зета.

Брат нема шта ту да тражи јер је стан стечен у браку, није очевина, тако да он нема никакво право на тај стан.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Тражитељ рече

Или овај пример:

Ваша сестра, са којом нисте у добрим односима, и зет купују стан и они се договоре да га пишу 100% на вашу сестру, како би добили повраћај ПДВ.

Након тога, ваша сестра умре и појавите се ви као равноправан наследник са њеним мужем. Њен муж је више зарађивао него она и из своје уштеђевине је платио учешће, опремио стан и преузео исплату кредита. И сад се ви појављујете као неко ко је законски власник половине тога.

Да ли дозвољавате зету да буде власник, уз неки евентуалан договор? Или законски терате да узмете свој део, па до продаје стана или усељавања у њега? Уз то сте Српкиња и знате да ћете ући у статистику као жена у Србији која се одрекла своје имовине у корист патријархалног мушког зета.

Svakako neće deliti stan na nebu :))) Kako je meni to glupo kad su bliski rođaci u lošim odnosima ili se svađaju oko imovine... Kako se rešavaju ti odnosi posle smrti? To se prenosi na dalje generacije... Što više hoćeš da daš Bog će ti više dati, a ne obratno...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Снежана рече

Брат нема шта ту да тражи јер је стан стечен у браку, није очевина, тако да он нема никакво право на тај стан.

Мислио сам на сценарио на сестра наследи сестру и по тренутним законима би под овим условима имала право. По новим законима, куповина стана се аутоматски књижи као брачна тековина која припада обома, а супруг да би писао жену као искључивог власника мора да да сагласност оверену код јавног бележника да није у питању брачна имовина, него искључиво њена имовина. Људи раде такве ствари да би нпр. узели повраћај ПДВ.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Sun14861 рече

Svakako neće deliti stan na nebu :))) Kako je meni to glupo kad su bliski rođaci u lošim odnosima ili se svađaju oko imovine... Kako se rešavaju ti odnosi posle smrti? To se prenosi na dalje generacije... Što više hoćeš da daš Bog će ti više dati, a ne obratno...

Наравно.

Само да појасним за остале, ако нисам јасно написао зашто дајем овакве примере. Поента је да се човек понесе људски и праведно и да је сваки случај индивидуалан и има своје разлоге и породичну причу, да би на крају завршио као полна статистика "жена се одрекла у корист мушкарца" или обрнуто, а у позадини буде нека сасвим логична прича где би свако поштен тако урадио,

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Тражитељ рече

Мислио сам на сценарио на сестра наследи сестру и по тренутним законима би под овим условима имала право. По новим законима, куповина стана се аутоматски књижи као брачна тековина која припада обома, а супруг да би писао жену као искључивог власника мора да да сагласност оверену код јавног бележника да није у питању брачна имовина, него искључиво њена имовина. Људи раде такве ствари да би нпр. узели повраћај ПДВ.

 

какав год да је сценарио, само би кретен помислио да има ту неко право ( али то су неке друге теме), осим ако и муж не умре, а немају деце, онда су следећи наследници браћа/сестре

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 14.1.2022. at 18:03, Ćiriličar рече

Тако и треба. Написао сам ти горе зашто.

Ниси. Написао си зашто је практично, а ја нисам о томе питао.

Ја сам питао за аргументе зашто је морално да сестра треба да се одриче наслијеђа у корист своје браће? Зашто то, просто "треба тако".

Практично је такође тражити и свој дио, или исплату његове вриједности. Али зашто то није морално, по теби?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 56 минута, Срндаћ рече

Практично је такође тражити и свој дио, или исплату његове вриједности. Али зашто то није морално, по теби?

Ja nisam rekao da nije moralno. Kad smo ja i moje sestre delili dedovinu, ja sam pokrio veliki deo troskova i sam odradio sve zavrzlame administrativne.

Zasto bi bilo nemoralno? Pisao sam odakle potice to i zasto, i to je imalo smisla, i danas ponekad ima smisla. Mi danas zivimo kako zivimo, sve je izmenjeno i stoga to je stvar dogovoa (ili svadje, zavisi kakav je ko).

Istina je da je ta tradicija ostala ukorenjena, i da nekako "prati" i dalje, ali ne smatram da tako treba biti. Ako braca/brat ostaje na imanju seoskom, na zemlji, stmatram da im treba ostaviti zemlju. Druge nekretnine...pa male su sane da sestra ostavi satn u BG ili NS bratu. Da li treba? Ne znam....mislim da je to pojedincna stvar od slucaja do slucaja. Danas svi tesko zive i nism za to da se sestre diskriminisu...danas je sasvim drugaciji zivot od onoga kada je ta tradicija bila.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...