Jump to content

Српкиње се и даље масовно одричу наследства у корист браће и то им је савршено нормално

Оцени ову тему


Снежана

Препоручена порука

Srpkinje se i dalje MASOVNO odriču nasledstva u korist braće i to im je SAVRŠENO NORMALNO

 
 

U Srbiji se 36 odsto žena na selu odriče imovine u korist muških članova porodice, najčešće braće, iako su zakonom izjednačene sa muškarcima. Žene u ruralnim predelima su siromašnije od muškaraca, njihov način života pretežno je tradicionalan i patrijarhalan, a većina kućnih poslova i briga o deci i starijima prepuštena je njima.

Selo u okolini Sombora
Foto: Đ. Kojadinović / RAS SrbijaSelo u okolini Sombora
share_v1_pintrest_gray_ico.pngshare_v1_facebook_gray_ico.png

Da se žene u Srbiji i dalje odriču nasledstva pokazuje i iskustvo Jelene i Branke. One su obrazovane žene, koje su međutim, vaspitane da se odreknu nasledstva kada do toga dođe, odnosno takav odnos prema imovini za njih je porodična tradicija.

 

- Imala sam troje braće. Od nas četvoro, otac je samo mene poslao na studije. Smatrao je da žensko dete mora da bude obrazovano i školovano, a muškarci kako hoće. Sasvim mi je bilo normalno da zemlja ostane braći. Za sebe sam želela jednu njivu pored Drine. I dobila sam je od oca - kaže Jelena.

U slučaju Branke međutim, nikada se nije dovodilo u pitanje da će porodična kuća ostati bratu.

- To se podrazumevalo, meni je to bilo sasvim u redu. I nikada oko toga nisam postavljala pitanje - kaže ona.

Čak 88 osto kuća na selu u vlasništvu muškaraca

Pravosudna praksa pokazuje da se žene veoma često odriču nasleđa u korist muških naslednika, a često ne traže ni izdvajanje svog udela u zajedničkoj imovini u slučaju smrti supruga. Na taj način žene ostaju bez sopstvene imovine i postaju ekonomski zavisne od partnera ili drugih muških srodnika. Osim toga, žene koje žive u vanbračnoj zajednici na selu ne mogu da nasleđuju imovinu svog partnera nakon njegove smrti.

Sva istraživanja rađena na temu nasleđivanja ukazuju da su žene u našoj zemlji znatno ređe nego muškarci vlasnice imovine. Kuće u kojima žive na selu su u 88 odsto slučajeva u vlasništvu muškaraca, ne poseduju zemlju u 84 odsto slučajeva i gotovo da ne poseduju sredstva za poljoprivrednu proizvodnju. Svega 13 odsto njih su vlasnice poljoprivrednog gazdinstva.

Tradicija ili diskriminacija?

Za psihologa Zorana Musterovića je muška glava nosilac porodične tradicije, nasleđa.

- Nije to diskriminacija žena. Jednostavno imanje ima porodičnu vrednost. Na imanjima su živele generacije i generacije i to je jednostavno nasleđe koje se prenosi sa kolena na koleno. Sa druge strane, u gradovima, odnosno urbanim sredinama stanovi, u kojim obično živi samo jedna porodica, nema tu vrednost. Zato stanove podjednako dele i muškarci i žene - objašnjava Musterović.

Strah od osude okoline je ključni razlog zbog kojeg žene na selu i u 21. veku ostaju u okvirima tradicije.

Međutim, kulturolog Ratko Božović smatra da je porodica zatočena tim tradicionalnim vrednostima.

- To je jedna "gimnastika" koja je došla iz prošlosti. To što se žene na selu i dalje odriču nasleđa u korist muškarca govori o našoj zapuštenosti. To je atak na rodnu ravnopravnost, na ljudsko pravo - kaže Božović.

Poslednji podaci istraživanja u Srbiji govore da je ženama na selu otežan pristup zdravstvenim, socijalnim, obrazovnim i drugim uslugama. One su siromašnije od muškaraca i imaju manje pristupa finansijskim i drugim resursima. Način života žena na selu i dalje je pretežno tradicionalan i patrijarhalan. Većina kućnih poslova i briga o deci i starijima prepuštena je uglavnom njima. Iako žene na selu veoma intenzivno rade u poljoprivredi, u organizaciji porodičnih poljoprivrednih gazdinstava, one uglavnom imaju ograničen pristup prihodima, imovini i odlučivanju.

http://www.blic.rs/vesti/drustvo/srpkinje-se-i-dalje-masovno-odricu-nasledstva-u-korist-brace-i-to-im-je-savrseno/j6h11jz

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, εργασία рече

А који је твој став по том питању?

Благословена сам са двоје деце (син и ћерка), а слава Богу имам шта да им оставим у наследство, при том немам никакву дилему, делиће на једнаке делове све, никада ни под којим условима не бих вршила притисак или дозволила притисак на ћерку да се одрекне у корист брата.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa ima ih kojim nije. Moja radna kolegica, inače snajka Miraša Dedeica (udana za njegovog brata) kad jje trebala naslijedit nešto u Krajini nagovarali je isto tako da se odrekne u korist svoje brace a ona rekla: Ma, nedam ništa nikom, šta vam to pada na pamet! Jeste li vi normalni! To je bilo još 80-tih godina! :D 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Al u Bosni je to bila normalna praksa, čak same sudije i sutkinje na ostavinskim raspravama činile natlak, pritisak i "masirale i peglale" uvijek ženski dio porodice sda se odrekne svog dijela u korist brace, to mi je rekla jedna moja prijateljica. Nju i njene sestre su isto tako masirali, tomu se kaže "nepisani zakoni, običajno, zvykove pravo" Svejedno da li su sudili Srbe, Hrvate ili Muslimane, prema svim ženskima su se isto tako ponašali i nagovarali ih na to. Ima to rezona, svakoj državi je u interesu da se imanja koja su ionako mala ne rasparčavaju još na manja, trpi tim zemljoradnja i ekonomija od te fragmentacije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Verovatno je to ona fora, udala se pa je snadjena ,a muškima trebaju resursi da snadju nekoga.

Ta vremena su pprošla.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisu prošla. Nas tri sestre smo se odrekle u korist brata. Nekako se podrazumijeva da je tako. Pri tom gledamo na svaki način da priskočim i pomognemo mu koliko možemo. Kad pogledam, ispoštovale smo tradicionalna očekivanja, ali nas tri smo neraskidivo vezane i opet same stvaramo, i imamo. Da treba, opet bi se sve tri odrekle svega. Da li je to u redu ili ne, ne znam, ali mi smo uradile tako.
Kada su moja djeca u pitanju, riješila sam to drugačije. Nisam ih dovela u situaciju da imaju izbor. Ja sam podijelila na tri jednaka dijela....kako sinu, tako i ćerkama. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisu prošla, masu ovakvih slučajeva znam, čak i u "krugu dvojke".

I bar jednu situaciju gde i roditelji i sestra doveka moraju da pomažu i pozajmljuju i staraju se o bratu i njegovom stanu i karijeri, dok suprotno nije slučaj - i to počinje od detinjstva kad je njoj stalno ponavljano da on mora prvi i više da jede jer je muško (ona je 5 godina starija i bavila se sportom). I sad, može da bude veštica i ne pristane i stavi svoju decu i muža ispred brata ako već ne sme sebe, ili da popusti... 

  • Волим 1

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Paradoksologija рече

Nisu prošla, masu ovakvih slučajeva znam, čak i u "krugu dvojke".

I bar jednu situaciju gde i roditelji i sestra doveka moraju da pomažu i pozajmljuju i staraju se o bratu i njegovom stanu i karijeri, dok suprotno nije slučaj - i to počinje od detinjstva kad je njoj stalno ponavljano da on mora prvi i više da jede jer je muško (ona je 5 godina starija i bavila se sportom). I sad, može da bude veštica i ne pristane i stavi svoju decu i muža ispred brata ako već ne sme sebe, ili da popusti... 

:0426_feel:

Follow your bliss and the universe will open doors where there were only walls.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

мислим да немамо проблем само са Српкињама, знам за пар случајева где се вршио притисак на браћу која немају своје породице,  да се одрекну наследства у корист браће са породицом, јер овима више треба, како год ово су ситуације где родитељи треба да се покажу, право свакако не прави разлике.

                                          

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Стварно не капирам одакле Парадоксилоговићки увек супротни и накарадни примери,али у пракси заиста то не стоји,бар не у већини случајева...

И моја мајка и тетке су се одрекле у корист ујака и не видим да је то погодило било кога,сви се и даље воле,а натурати нека женска права и осећај дискриминације је у најмању руку бесмислен,ово је земља Србија традиционална и конзервативна у најбољем смислу те речи,а коме се не свиђа ,нека тражи своја права на западу,она су их и измислила...

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Зосима рече

Стварно не капирам одакле Парадоксилоговићки увек супротни и накарадни примери,али у пракси заиста то не стоји,бар не у већини случајева...

И моја мајка и тетке су се одрекле у корист ујака и не видим да је то погодило било кога,сви се и даље воле,а натурати нека женска права и осећај дискриминације је у најмању руку бесмислен,ово је земља Србија традиционална и конзервативна у најбољем смислу те речи,а коме се не свиђа ,нека тражи своја права на западу,она су их и измислила...

Zašto prozivaš Paradoksologiju?
Sve smo isto rekle...svaka od nas se odriče u korist brata...u korist tradicionalnih očekivanja, ali ne dozvoljavamo da nam se dijele djeca. Moje ćerke imaju jednako zlatnu glavu kao i sin.
Govoriš tako jer si i ti nečiji sin, a sestra je kao i svako žensko tuđa večera?
Moje ćerke nisu tuđa večera. Vaspitavam ih da budu dobri ljudi, dobre majke i supruge sjutra, ali i one su moji naslednici.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Зосима рече

Стварно не капирам одакле Парадоксилоговићки увек супротни и накарадни примери,али у пракси заиста то не стоји,бар не у већини случајева...

И моја мајка и тетке су се одрекле у корист ујака и не видим да је то погодило било кога,сви се и даље воле,а натурати нека женска права и осећај дискриминације је у најмању руку бесмислен,ово је земља Србија традиционална и конзервативна у најбољем смислу те речи,а коме се не свиђа ,нека тражи своја права на западу,она су их и измислила...

Pa očigledno nemam suprotne, već iste primere. Da ti imaš suprotan primer, sinovima se ne bi dalo nasledstvo, a kćerkama da - to bi bilo suprotno.

I ovi iz mojih primera se svi i dalje vole, samo ponekad meni usput kad smo same u kujni (gde gurnu sve žene u nekom trenutku svake proslave) kažu nešto otvoreno, često prilično gnevno, mada dosta tiho. I onda se vrate sa osmehom unoseći hranu muškarcima koji sede.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni su sa svekrove strane čestitali kad mi se "konačno" posle dve kćerke rodio ni manje ni više nego - naslednik.

Da bih ih zezala rekoh im da on može da nasleđuje po muškoj liniji (nešto zemlje i polovinu kuće u planinskom seocetu na jugu Srbije), a ono što sam ja od nekretnina po ženskoj liniji nasledila od mojih baka u Beogradu, to ide mojim kćerkama.

Realno, naravno da neću praviti razliku među decom. Ali morala sam ovako da odgovaram nervnog zdravlja radi.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...